Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli zespołu
matematyczno – przyrodniczego

Prowadzonych przez Iwonę Jędrzejewską

Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie.

 

 

 

Klasa                                     II

Przedmiot:                            Matematyka

Dział programu:                    Układy równań

 

Temat: Powtórzenie wiadomości o układach równań

 

Cel ogólny: rozwiązywanie układów równań I stopnia z dwiema niewiadomymi

Cele szczegółowe: (uczeń potrafi:)

● zapisywać treści zadań w postaci układów równań,

● sprawdzać, czy dane pary liczb spełniają układ równań,

● rozwiązywać układy równań I stopnia z dwiema niewiadomymi:

-         metodą podstawiania,

-         metodą przeciwnych współczynników,

● określać rodzaje układów równań w zależności od liczby rozwiązań.

Kompetencje kluczowe:

● efektywne współdziałanie w zespole,

● rozwijanie umiejętności logicznego myślenia.

 

Odniesienie do Podstawy Programowej:

-         zdobywanie przez uczniów umiejętności operowania podstawowymi pojęciami matematycznymi,

-         kształtowanie umiejętności wykorzystywania wiedzy matematycznej do rozwiązywania praktycznych zadań,

Uwagi dotyczące realizacji zajęć

 

Metody:                                ćwiczenia, pogadanka

Forma zajęć:                      praca w grupach

Środki dydaktyczne:        plansza – „Zasady pracy w grupie”, materiały dydaktyczne przygotowane przez nauczyciela – karta pracy „Wiadomości”, karta pracy „Umiejętności”.

Czas realizacji:                  jedna jednostka lekcyjna.

Przebieg zajęć:

 

  1. Sprawy organizacyjne, przygotowanie uczniów do pracy.
  2. Określenie celów lekcji i podanie tematu zajęć.
  3. Przypomnienie zasad pracy w grupie.
  4. Objaśnienie zadania, które mają wykonać uczniowie (Karta pracy nr 1 „Wiadomości).
  5. Wspólne sprawdzenie wykonanego zadania poprzez prezentację odpowiedzi na pytania zamieszczone w karcie pracy nr 1 „Wiadomości”.
  6. Przydział zadań dla poszczególnych grup, ustalenie kolejności prezentacji wyników pracy grupy.
  7. Określenie wspólne z młodzieżą limitu czasu niezbędnego do opracowania zadań.
  8. Prezentacja rozwiązań zadań praktycznych poszczególnych grup przez wybranych liderów.
  9. Podsumowanie zajęć – krótkie omówienie wyników pracy poszczególnych grup. Odpowiedzi na pytania uczniów. Ustalenie terminu pracy klasowej.
  10.  Praca domowa – zróżnicowana, dostosowana do możliwości indywidualnych uczniów i powiązana z tematem lekcji (treść pracy domowej znajduje się na karcie zadań).
  11.  Ewaluacja zajęć – wypełnienie ankiety ewaluacyjnej zarówno przez uczniów jak i przez obserwujących zajęcia.

Zasady pracy w grupie.

 

  1. Potrafię dostosować się do pracy w grupie.
  2. Wykonuję przydzielone zadania zgodnie z poleceniami.
  3. Uważnie słucham nauczyciela i innych członków grupy.
  4. Nie krytykuję innych.
  5. Nie przeszkadzam innym członkom grupy.
  6. Uwzględniam argumenty innych.
  7. Wypowiadam się krótko, jasno i precyzyjnie.
  8. Angażuję się w pracę grupy.

KARTA PRACY NR 1

„WIADOMOŚCI”

 

 

Każda grupa otrzymuje kartę pracy na której znajdują się pytania dotyczące podstawowych pojęć związanych z układem równań I stopnia z dwiema niewiadomymi.

Przez pięć minut każda z grup zastanawia się nad poprawną odpowiedzią. Grupa, która pierwsza zna właściwe odpowiedzi, przedstawia je.

Pytanie

Odpowiedź

 

1.      Do czego służą układy równań?

 

2.      Co nazywamy rozwiązaniem układu równań z dwiema niewiadomymi?

 

3.      Jakie znasz metody rozwiązywania układu równań?

 

4.      Jakie znasz rodzaje układów równań?

 

5.      Jaki układ równań nazywamy układem oznaczonym, nieoznaczonym, sprzecznym?

 

 

KARTA PRACY NR 2

„UMIEJĘTNOŚCI”

 

 

Każda z grup przydzielone zadanie wykonuje na arkuszu o dużym formacie. Rozwiązania zadań zostają wywieszone na tablicy. Wybrani liderzy prezentują wyniki pracy poszczególnych grup. Następnie uczniowie wymieniają się swoimi rozwiązaniami.

 

GRUPA I

            Zapisz odpowiednie układy równań:

a)     Liczba x jest o 7 razy większa od liczby y, a dwukrotność liczby y jest
o pięć mniejsza od połowy liczby x.

b)     Sukienka kosztuje x zł, a pelerynka y zł. Za komplet trzeba zapłacić
90 zł. Gdyby sukienka była o 10 % tańsza, a pelerynka o 10 % droższa, to komplet kosztowałby 85 zł.

 

GRUPA II

Rozwiązaniem układu równań

jest:

a)     nieskończenie wiele par liczb,

b)    

c)     

d)     ten układ nie ma rozwiązania.

 

GRUPA III

Rozwiąż układ równań metodą przeciwnych współczynników i określ jego rodzaj.

GRUPA IV

Rozwiąż układ równań metodą podstawiania i określ jego rodzaj.

 

GRUPA V

Rozwiąż układ równań dowolną metodą i określ jego rodzaj.

PRACA DOMOWA

 

Zadanie 1.

 

            Rozwiąż układ równań:

 

a)     metodą podstawiania,

b)     metodą przeciwnych współczynników,

c)      określ, czy jest to układ oznaczony, nieoznaczony czy sprzeczny.

 

 

 

Zadanie 2 (dla chętnych).

 

a)     Dla jakiej wartości a podany układ równań jest sprzeczny?

b)     Rozwiąż układ równań:

 

 

KWESTIONARIUSZ dla ucznia

uczestniczącego w lekcji: „Powtórzenie wiadomości o układach równań”.

 

Stosując poniższą symbolikę oceń, w jakim stopniu wymienione umiejętności zostały przez Ciebie opanowane.

Postaw przy każdej z nich odpowiedni znak.

 

Potrafię wykonać:

+ - bardzo dobrze

0 – dobrze

? – mam problemy

― - nie wykonam

L.p.

Potrafię:

Ocena

1.

Wyjaśnić pojęcie układu równań.

 

2.

Wyjaśnić pojęcie rozwiązania układu równań.

 

3.

Sprawdzić, czy dane pary liczb spełniają układ równań.

 

4.

Zapisywać treści zadań w postaci układów równań.

 

5.

Rozwiązywać układy równań I stopnia z dwiema niewiadomymi metodą podstawiania.

 

6.

Rozwiązywać układy równań I stopnia z dwiema niewiadomymi metodą przeciwnych współczynników.

 

7.

Określić rodzaje układów równań.

 

8.

Współpracować w grupie.

 

Ilość

 

+

 

0

 

?

 

 

Moje imię ................................

Klasa ......................................                                 Czy jesteś z siebie zadowolony (a)?

                                                                                  TAK ..................         NIE ..................

                                                          

Kwestionariusz opracowała mgr Iwona Jędrzejewska

Ankieta ewaluacyjna

dla obserwatorów zajęć

 

 

prowadząca zajęcia      mgr Iwona Jędrzejewska

temat lekcji:                        Powtórzenie wiadomości o układach równań

klasa:                                               II

 

1.      Czy Twoim zdaniem uczniowie znali cele lekcji?

TAK                                            NIE                                        CZĘŚCIOWO

2.      Czy cele lekcji zostały osiągnięte?

TAK                                             NIE                                        CZĘŚCIOWO

3.      Czy uczniowie wykazali się umiejętnościami kluczowymi?

TAK                                             NIE                                        CZĘŚCIOWO

4.      Czy metody nauczania były dopasowane do możliwości uczniów?

TAK                                             NIE                                        CZĘŚCIOWO

5.      Czy dobór ćwiczeń motywował uczniów do wzmożonej pracy?

TAK                                             NIE                                        CZĘŚCIOWO

6.      Czy podczas zajęć zaobserwowałeś (-aś) coś, co Cię szczególnie zainteresowało?

..................................................................................................................................

7.      Co byś zmienił (-a) w przebiegu zajęć?

..................................................................................................................................

                                                               

 

Dziękuję za spostrzeżenia – I. Jędrzejewska

 

 

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Publiczne Gimnazjum w Pajęcznie

Przedmiot:                 matematyka

Prowadzący lekcję:  mgr Iwona Jędrzejewska

Klasa:                        II

Zakres obserwacji

Oczekiwania wobec ucznia

Diagnoza nauczyciela prowadzącego zajęcia

(do umiejętności składowych)

Plan działania (na podstawie składowych)

Umiejętności składowe

Kompetencje kluczowe

● efektywne współdziałanie w zespole

 

 

 

 

 

 

 

● rozwijanie umiejętności logicznego     myślenia

 

 

Kompetencje przedmiotowe

● odnoszenie do praktyki zdobytej wiedzy

 

 

 

 

 

● operowanie podstawowymi pojęciami matematycznymi

 

-       uczeń zna zasady pracy w grupie,

-       stosuje je w działaniu,

-       słucha innych członków grupy,

-                  proponuje swoje rozwiązania
    i uwzględnia opinie innych,

-       pyta o radę,

-       wspiera innych,

-       rywalizuje w sposób twórczy,

-       uczeń jasno i precyzyjnie formułuje myśli   posługując się językiem matematycznym,

-   dostrzega i wyciąga odpowiednie wnioski,

-     uczeń odwołuje się do wcześniej 

poznanych wiadomości,

-     wykorzystuje zdobytą wiedzę do  

budowania modeli matematycznych dla konkretnych sytuacji,

- uczeń zna algorytmy rozwiązywania układów równań,

- potrafi zapisać treść zadania w postaci układu równań,

- umie sprawdzić, czy dane pary liczb spełniają układ równań,

- określa rodzaj układu

 

 

Opracowała I. Jędrzejewska