Byliśmy w Berlinie...

(opracowała mgr Agnieszka Hałaczkiewicz - nauczyciel języka niemieckiego w Publicznym Gimnazjum w Pajecznie)

    W dniach od 28.09. – 01.10. 2005 r. grupa uczniów z naszego gimnazjum wraz z opiekunami uczestniczyła w wycieczce do Niemiec, która stanowiła kolejny punkt na przyjętej przeze mnie drodze motywowania uczniów do nauki języka niemieckiego w akcjach pozalekcyjnych.

    Zakwaterowani byliśmy w XVII-wiecznym dworku – pałacu „Magnat” w Garbiczu, niedaleko granicy polsko-niemieckiej, gdzie korzystaliśmy z licznych atrakcji, m.in. kortu tenisowego, sali bilardowej, basenu, sauny.

Przy kolacji w zabytkowym XVII-wiecznym dworku - pałacu "Magnat" w Garbiczu

    W pierwszym dniu zwiedzania udaliśmy się do Berlina. Niejednokrotnie, podczas zajęć edukacyjnych oraz koła rozwijającego zainteresowania językiem niemieckim , wpajałam moim uczniom wiadomości kulturoznawcze oraz realioznawcze, dotyczące stolicy Niemiec. Tak się również złożyło, iż na kilka dni przed wyjazdem tematem zajęć był Berlin, jego zabytki, budynki użyteczności publicznej, orientacja w mieście. Teraz na własne oczy uczniowie mogli zobaczyć resztki Muru Berlińskiego, Bramę Brandenburską, Kolumnę Zwycięstwa, zwiedzić Muzeum Techniki oraz Muzeum Pergamonu. Z Wieży Telewizyjnej podziwialiśmy panoramę Berlina, spacerowaliśmy ulicami, które uczniowie znali dotychczas z planu miasta zawartego w podręczniku. Młodzież miała również możliwość wykorzystania swoich umiejętności językowych w praktyce, robiąc drobne zakupy czy zamawiając potrawy w restauracji.

Germanistki z naszego gimnazjum - Marzena Łodzińska i Agnieszka Hałaczkiewicz w Muzeum Techniki w Berlinie

Grupa pajęczańskich gimnazjalistów - Zuzia kl. Ie, Krzysiek kl. IIIg, Daniel kl.IIIg, Ania kl. IId z nauczycielkami j. niemieckiego w zabytkowym studiu filmowym w Muzeum Techniki w Berlinie

    Podczas podróży do Poczdamu, w kolejnym dniu, uczniowie pod kierunkiem opiekunów podzielili się na grupy i przeprowadzony został quiz dotyczący historii oraz ciekawostek związanych z Berlinem. Pani przewodnik, którą mianowaliśmy honorowym członkiem komisji konkursowej, była pod ogromnym wrażeniem wiedzy naszych gimnazjalistów.

W zespole pałacowo - ogrodowym Sanssouci - cała nasza grupa

    W Poczdamie zwiedziliśmy m.in. zespół pałacowo-ogrodowy Sanssouci w stylu rokoko i pałac Cecilienhof, gdzie odbyła się słynna konferencja poczdamska.

Nasza grupa z zaprzyjaźnionymi gimnazjalistami z Łodzi wraz z opiekunami przed pałacem w zespole pałacowo - ogrodowym Sanssouci - niegdyś letnią siedzibą pruskich władców

    Mogłabym długo wyliczać korzyści płynące z wyjazdu do Niemiec. Myślę, że wielu uczniów zmotywował on do pogłębiania wiedzy i kompetencji językowych, co uważam za osobisty sukces.

    W planach mamy teraz wycieczkę do następnego z krajów niemieckiego obszaru językowego – Austrii i jej stolicy Wiednia.

Agnieszka Hałaczkiewicz