KONSPEKT LEKCJI INFORMATYKI
DLA KL. II GIMNAZJUM

TEMAT: Wyszukiwanie informacji w Internecie z wykorzystaniem wyszukiwarki internetowej.

Sławomir Kuligowski - Publiczne Gimnazjum w Pajęcznie
Czas trwania: 1 jednostka lekcyjna (45 min).

CELE OGÓLNE:

CELE OPERACYJNE:
Uczeń:

CELE WYCHOWAWCZE:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
METODA:
FORMY ORGANIZACYJNE:

PRZEBIEG LEKCJI:

Uczniowie nabyli już następujące umiejętności: posługiwanie się wyszukiwarką internetową, nawigacja po stronach WWW

Rozumieją pojęcia: Internet, adres strony WWW, strona, odsyłacz hipertekstowy (link),

Etap lekcji Czynności uczniów Czynności nauczyciela
Przypomnienie adresów portali z wyszukiwarką
  • wypisują na tablicy znane im adresy
  • zaznaczają najlepszą wg nich wyszukiwarkę
  • sprowokowanie uczniów do polemiki na temat przewagi jednych wyszukiwarek nad drugimi
  • zachęcenie do wybierania w trakcie ćwiczeń różnych wyszukiwarek
Przypomnienie zasad posługiwania się wyszukiwarką
  • podają przykłady prostego zapytania
  • podają przykłady poszukiwania frazy
  • podają przykłady bardziej złożonych zapytań
  • określają, po czym poznać, że zapytanie było źle sformułowane
  • podaje przykład pytania, na które trzeba znaleźć odpowiedź
  • prowokuje dyskusję nad poprawnością zadanego wyszukiwarce zapytania
  • ocenia poprawność zapytania
Podział uczniów na grupy decydują się, czy chcą pracować w dwuosobowym zespole, czy indywidualnie dokonuje podziału uwzględniając propozycje uczniów i własne wcześniejsze obserwacji ich pracy na lekcji
Wyjaśnienie uczniom zasad wykonania ćwiczenia
  • zapoznają się z treścią pytań w ćwiczeniu
  • zapoznają się z Kartą Pracy Ucznia
  • wyjaśniają wszystkie wątpliwości
  • rozdaje uczniom zestaw pytań i Kartę Pracy Ucznia
  • wyjaśnia zasady wykonania ćwiczenia
  • wyjaśnia zasady oceniania wykonania ćwiczenia
  • wyjaśnia sposób wypełniania Karty Pracy Ucznia
  • odpowiada na pytania uczniów
Realizacja ćwiczenia
    • uruchamiają przeglądarkę internetową
    • dokonują podziału pytań na prostsze i trudniejsze do sformułowania zapytania
    • wybierają wyszukiwarkę do pracy
    • dyskutują w zespołach nad zapytaniami
    • oceniają trafność sformułowanego zapytania
    • wybierają linki do przeglądania w celu znalezienia odpowiedzi
    • wypełniają Kartę Pracy Ucznia
    • kontroluje poprawność wykonywania ćwiczenia
    • udziela niezbędnej pomocy (wskazówki do zadania zapytania, jak prawidłowo wypełnić Kartę Pracy Ucznia itp.)
    Podsumowanie wyników pracy uczniów
    • na podstawie karty pracy podają adresy wyszukiwarek, z których korzystali
    • każdy zespół lub indywidualny uczeń podaje po kolei zapytanie zadane wyszukiwarce na każe kolejne pytanie z ćwiczenia, ilość otrzymanych łączy i znalezioną odpowiedź
    • dyskutują nad poprawnością zapytania
    • oceniają poprawność znalezionej odpowiedzi
    • kieruje kolejnością wypowiadania się uczniów
    • prowokuje dyskusję nad składnią poszczególnych zapytań do wyszukiwarki
    • śledzi, czy znalezione odpowiedzi są zgodne z prawdą
    Ocena pracy uczniów
  • zapisują na Karcie Pracy Ucznia ilość poprawnych odpowiedzi i sami określają jaką ocenę otrzymują
    • zbiera Karty Pracy Ucznia,
    • sprawdza poprawność podsumowania dokonanego przez uczniów
    • wstawia oceny do dziennika lekcyjnego
    Podsumowanie i ewaluacja lekcji
    • dyskutują nad stopniem trudności ćwiczenia
    • wypowiadają swoją opinię na temat atrakcyjności tego typu zajęć
    • mówią o swoich odczuciach podczas poszukiwań informacji w Internecie
    • prowokuje dyskusję o wrażeniach z lekcji
    • dokonuje podsumowania i ewaluacji pracy uczniów
    • dzieli się swoimi odczuciami na temat lekcji