Konspekt lekcji z informatyki dla uczniów gimnazjum.
Wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego do sporządzania obliczeń i wykresów z
wykorzystaniem danych z internetu.
Opracowanie: mgr Sławomir Kuligowski - Publiczne Gimnazjum w Pajęcznie
align="left"
Temat: Komputer jako
narzędzie wspomagające rozwiązywanie pracy domowej.
Czas trwania:
2*45 minut (w zależności od stopnia zaawansowania
klasy)
Co uczeń powinien już wiedzieć:
-
Znać pojęcia:
- Arkusz kalkulacyjny (np. z informatyki)
- Funkcja (np. z matematyki)
- Wykres funkcji linowej (np. z matematyki)
- Rodzaje wykresów (np. z matematyki, fizyki, geografii)
-
Posiadać umiejętność:
- Sporządzania wykresów funkcji
- Wprowadzania danych do arkusza
- Wyszukiwania informacji w internecie
Cele
lekcji:
-
Uczeń powinien wiedzieć:
- Arkusz kalkulacyjny może służyć uczniowi także do uczenia się np.
matematyki, fizyki, geografii, itp.
- Uatrakcyjnia zdobywanie wiedzy, a "technologia" dochodzenia do rozwiązań
przygotowuje do zajęć z informatyki.
- Uczeń powinien umieć:
- Wprowadzić dane do arkusza
- Dokonać prostych obliczeń (wprowadzenie prostych fukcji)
- Formatować tabelkę obliczeniową
- Wykonać wykres funkcji
- Formatować wykres: tytuł, osie, legenda
Metody nauczania:
- pogadanka
- dyskusja
- "burza mózgów"
- ćwiczenia praktyczne
Forma organizacyjna - pracownia
komputerowa, praca zespołowa
środki dydaktyczne - komputery,
dostęp do internetu, oprogramowanie: arkusz kalkulacyjny (EXCEL)
Przebieg lekcji
:
- Wprowadzenie - nawiązanie do poprzednich zajęć (obliczanie pól figur,
liczenie kosztów wycieczki - autosuma, formatowanie tabel)
- Dyskusja kierowana przez nauczyciela poprzez zadawanie pytań:
Gdzie
jeszcze znajduje zastosowanie arkusz kalkulacyjny?
Na jakich innych
przedmiotach (lekcjach)uczeń może wykorzystać arkusz kalkulacyjny?
- Uczniowie uruchamiają komputery. Nauczyciel rozdaje każdemu zespołowi
dyskietkę (lub wysyła odpowiednie pliki siecią), na której znajdują się
zadania dla uczniów (otwórz w Excelu)
- Zapoznanie się z treścią zadań i dyskusja nad sposobami ich rozwiązań
stosowanych na lekcji matematyki, fizyki, geografii - podanie algorytmu
rozwiązania każdego z zadań.(Przypomnienie znaczenia słowa algorytm w
informatyce.)
- Czy algorytm stosowany na lekcjach matematyki (fizyki, geografii, itp.)
można zastosować rozwiązując te zadania w arkuszu? - teraz pracujemy metodą
"burzy mózgów".
- Obliczenia w tabelkach (dane i formuły) i ich formatowanie.
- Czym jest wykres?
Aby opracować wykres należy wybrać kilka komórek,
które tworzą serię i to właśnie seria (a raczej serie) będą ilustrowane na
wykresie.
Wszystkie zakresy komórek w tabelce nazywamy seriami
danych.Seria kategorii to słowne objaśnienia danych, serie wartości to na ogół
liczby.
Seria kategorii widoczna jest na wykresie jako etykieta
kategorii - teksty.
- Sporzšdzenie wykresu funkcji liniowej i wykresu drogi w ruchu jednostajnym
przyspieszonym. Jaki typ wykresu należy wybrać aby ilustrował najlepiej tę
funkcję i ten ruch?
- Formatowanie wykresu (osie, legenda, czcionka, rozmiar, itp.)
- Wprowadzenie danych do tabeli czyli powierzchni kraju, wielkości dochodu
narodowego i liczby ludności w podanych państwach wymaga znalezienia ich w
internecie (można również wykorzystać Encyklopedię Geografii na CD-ROM).
Pozostałe dane możemy obliczyć samodzielnie i wpisać odpowiednie funkcje w
komórkach.
UWAGA. Jeśli uczniowie znajdą dane do tabelki
dotyczące dochodu narodowego w obcej walucie to należy je przeliczyć wg.
aktualnego kursu na PLN lub $(patrz - INTERNET)
- Sporządzenie wykresu gęstości zaludnienia i dochodu narodowego wymaga
zastanowienia w chwili wyboru przez uczniów typu wykresu (podgląd wykresu jest
tu bardzo pomocny).
- Formatowanie wykresu (osie, legenda, czcionka, rozmiar, itp.)
- Zapisanie wyników prac na dyskietce lub wysłanie na serwer nauczycielowi
do oceny.
- Zakończenie lekcji- krótkie omówienie lekcji. Uczniowie powinni w toku
dyskusji, kierowanej przez nauczyciela, wysnuć wniosek dotyczący możliwości
stosowania arkusza do rozwiązywania zadań z innych przedmiotów np. zadania z
chemii lub pomaganie wychowawcy w podsumowywaniu wyników osiąganych przez
uczniów na koniec semestru lub roku szkolnego.