Święto Europy w gimnazjum

Łucja Krzak

Pajęczańscy gimnazjaliści, ich nauczyciele i wszyscy goście, którzy 9 maja odwiedzili Publiczne Gimnazjum w Pajęcznie, z pewnością długo będą wspominać wrażenia, jakie stały się wówczas ich udziałem, kiedy to barwne prezentacje krajów Unii Europejskiej stanowiły główną atrakcję dnia.

Pomysł tego swoistego festiwalu Europy zrodził się w naszej szkole w ubiegłym roku. Jego celem było przybliżenie młodzieży krajów Unii, co jest szczególnie ważne teraz, kiedy Polska stara się o wejście do Wspólnoty.

Zainicjowaliśmy działania w październiku ub. roku losowaniem państw do prezentacji wśród 16 klas gimnazjalnych. Ponieważ, jak wiadomo, krajów Unii jest 15, w naszym zamyśle 16 klasa zaprezentowała Polskę. Od tego czasu uczniowie pracowali pod kierunkiem wychowawców zbierając materiały, pisząc scenariusze, szlifując pomysły - jednym słowem- poznając bliżej wylosowany kraj.

9 maja jest świętem Unii, toteż nieprzypadkowo w tym dniu Halę Sportową w naszym mieście ozdobiły flagi państw członkowskich oraz Polski, wykonane przez uczniów. Centralnym punktem dekoracji było jednak błękitne płótno z 12 żółtymi gwiazdami - flaga europejska, symbol nadziei i jedności.

Zabrzmiały dźwięki "Ody do radości" Beethovena, czyli hymnu europejskiego i rozpoczęły się występy! A było co podziwiać! W ciągu 7 minut każda klasa prezentowała swój kraj, uwzględniając wybrane podstawowe informacje z dziedziny historii, geografii, kultury oraz współczesnych realiów krajów i narodów Europy.

Jak wspaniałe i różnorodne były prezentacje naszej młodzieży, mogli się przekonać zaproszeni goście, którzy wraz z wykonawcami odbyli fascynującą i pouczającą podróż po naszym kontynencie. Głośnym aplauzem dawali wyraz swemu zadowoleniu. Poznali bowiem najpiękniejsze miejsca Europy, zabytki i związane z nimi często niezwykłe wydarzenia , a wszystko podane w ciekawej, zaskakującej formie, nie mającej nic wspólnego z suchą prelekcją. Typowe skojarzenia mieszały z ciekawostkami i zabawnymi historyjkami. Pomysłów na interesującą oprawę widowiska było mnóstwo! Nie zabrakło muzyki, tańca, dowcipu i humoru. Zachwycały stroje, dekoracje i rekwizyty wykonane przez młodych artystów. Wiele klas proponowało nawet degustację regionalnych potraw i napojów, co widzowie przyjmowali aprobatą!

Bawiliśmy się świetnie, oklaskując kolejne występy i zdobywając wiedzę w niekonwencjonalny sposób. Sami wykonawcy, którzy bardzo zaangażowali się w przygotowanie imprezy, stwierdzali, że uczestnictwo w tego typu zajęciach wiele im dało. A przecież o to właśnie chodziło.

Planujemy zatem kolejne działania w tym kierunku w przyszłym roku, na pewno w innej formie, bo przecież pomysły można mnożyć.

Jedno jest pewne - podobnej imprezy dotąd w Pajęcznie nie było! Zainteresowanych zapraszamy natomiast na jej powtórzenie zaplanowane na 3 czerwca przed budynkiem ratusza. Przekonajcie się, ile potrafi nasza młodzież. Weźcie udział w święcie Europy!

( Artykuł ukazał się w prasie lokalnej miesięczniku "Echo Powiatu")