Home Liechtenstein

Liechtenstein

Liechtenstein

 

1.Informacje geograficzne

Księstwo Liechtenstein (Fürstentum Liechtenstein) to maleńkie państwo położone w Alpach, między Austrią i Szwajcarią.

 

Kraj leży nad Renem i nie ma dostępu do morza. Powierzchnia księstwa to 160 km2.

Liechtenstein jest w dużej części krajem górzystym, najwyższy szczyt to Grauspitz o wysokości 2599 m n.p.m.

Klimat panujący w Liechtensteinie jest łagodny. Przez Liechtenstein przepływa wzdłuż zachodniej granicy rzeka Ren, a teren podnosi się stopniowo z północy na południe, ku zalesionym przedgórzom przechodzącym następnie w pokryte śniegiem Góry Alpy. To właśnie na łąkach Alp pasą się owce i bydło mleczne oraz w terenach dolinnych uprawia się jęczmień i owoce.

 

2. Cechy charakterystyczne Liechtensteinu

 

Liechtenstein nie należy do Unii Europejskiej. Jest to jedno z najbogatszych państw świata, a PKP na osobę należy do najwyższych na świecie. Księstwo, dzięki przychylnym przepisom i niskim podatkom, jest silnym ośrodkiem finansowym, bankowym i ubezpieczeniowym. Wiele zagranicznych podmiotów rejestruje w Liechtensteinie firmy i swoje przedstawicielstwa.

 

Liechtenstein, mający zaledwie 35 500 mieszkańców, oferuje aż 29 500 stanowisk pracy. Nie są w stanie zapełnić ich pracownicy krajowi, dlatego w księstwie pracuje aż 12 000 pracowników zza granicy, pochodzących głównie z Austrii, Niemiec i Szwajcarii.

Od wielu lat w Liechtensteinie panuje spokój społeczny, który udało się osiągnąć w dużej mierze dzięki pełnemu zatrudnieniu.

 

Księstwo jest dziedziczną monarchią konstytucyjną. Głową państwa jest książę Hans-Adam II, który posiada bardzo rozległe uprawnienia. Rodzina Liechtenstein jest jedną z najstarszych nadal panujących rodzin szlacheckich

 

Językiem urzędowym jest język niemiecki, aczkolwiek w życiu codziennym mieszkańcy

Liechtensteinu posługują się dialektem allemańskim.

Obowiązującą walutą jest frank szwajcarski (CHF), 1CHF=100 centymów (rappów), ale euro jest również akceptowane w większości placówek handlowych i usługowych. Na mocy układu celnego ze Szwajcarią granica między tym krajem a Liechtensteinem jest otwarta.

 

Liechtenstein to państwo gęsto zaludnione (218 os/ km2). Tylko 21% ludności zamieszkuje w miastach. Księstwo jest zróżnicowane pod względem narodowościowym, zaledwie 66%

mieszkańców kraju stanowią Liechtensteinczycy. Pozostałe nacje to Szwajcarzy (11%), Austriacy(6%), Niemcy i Włosi (po 3%) i inni (1%).

 

3.Historia Liechtensteinu

Liechtenstein nie przekracza w zaludnieniu liczby mieszkańców niedużego polskiego miasta. Liechtenstein powiązany silnie jest z sąsiednią Szwajcarią posiadając tą samą walutę czyli frank szwajcarski. Liechtenstein powstał w 1719 roku, gdy książe Johann Adam Liechtenstein zjednoczył dwa małe państewka: Vaduz i Schellenberg, które formalnie były częścią Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Co ciekawe to po dziś dzień krajem rządzą tym jego potomkowie, chociaż władzę ustawodawczą i legislacyjną ma tutaj demokratycznie wybierany parlament. Ciekawostką jest to iż kobiety uzyskały prawa wyborcze w Liechtensteinie dopiero 1984 roku.

4.Vaduz

Stolica i największe miasto Liechtensteinu to Vaduz.

Liczy ono około 5 tys. mieszkańców i położone jest tuż u podnóża Alp Retyckich, w pobliżu rzeki Ren. Vaduz od XIV wieku, był siedzibą hrabiów a następnie panujących tu namiestników i książąt. Vaduz to także siedziba rządu i parlamentu Liechtensteinu istniejącego tu od roku 1939. Vaduz stanowi przede wszystkim ważny ośrodek turystyczny, a także ale także miasto wspomnianych wcześniej siedzib zagranicznych firm i towarzystw finansowych.

Schloss Vaduz (Zamek Vaduz) to najważniejszy obiekt i atrakcja turystyczna miasta. Jest to zamek książęcy, wzniesiony w XIII wieku, a następnie przebudowany w XVI w. Warto odwiedzić tu także "Briefmarkenmuseum" (Muzeum Znaczków Pocztowych). Posiada on ogromne zbiory znaczków, z których to właśnie słynie Liechtenstein.

 

Pytanie 1.

Jaką walutę posiada Liechtenstein?

Pytanie 2.

Jaki ustrój polityczny panuje w Liechtensteinie?

Pytanie 3.

Z jakich państewek i w którym roku powstał Liechtenstein?

 

Liechtenstein

 

1.Informacje geograficzne

Księstwo Liechtenstein (Fürstentum Liechtenstein) to maleńkie państwo położone w Alpach, między Austrią i Szwajcarią.

 

Kraj leży nad Renem i nie ma dostępu do morza. Powierzchnia księstwa to 160 km2.

Liechtenstein jest w dużej części krajem górzystym, najwyższy szczyt to Grauspitz o wysokości 2599 m n.p.m.

Klimat panujący w Liechtensteinie jest łagodny. Przez Liechtenstein przepływa wzdłuż zachodniej granicy rzeka Ren, a teren podnosi się stopniowo z północy na południe, ku zalesionym przedgórzom przechodzącym następnie w pokryte śniegiem Góry Alpy. To właśnie na łąkach Alp pasą się owce i bydło mleczne oraz w terenach dolinnych uprawia się jęczmień i owoce.

 

2. Cechy charakterystyczne Liechtensteinu

 

Liechtenstein nie należy do Unii Europejskiej. Jest to jedno z najbogatszych państw świata, a PKP na osobę należy do najwyższych na świecie. Księstwo, dzięki przychylnym przepisom i niskim podatkom, jest silnym ośrodkiem finansowym, bankowym i ubezpieczeniowym. Wiele zagranicznych podmiotów rejestruje w Liechtensteinie firmy i swoje przedstawicielstwa.

 

Liechtenstein, mający zaledwie 35 500 mieszkańców, oferuje aż 29 500 stanowisk pracy. Nie są w stanie zapełnić ich pracownicy krajowi, dlatego w księstwie pracuje aż 12 000 pracowników zza granicy, pochodzących głównie z Austrii, Niemiec i Szwajcarii.

Od wielu lat w Liechtensteinie panuje spokój społeczny, który udało się osiągnąć w dużej mierze dzięki pełnemu zatrudnieniu.

 

Księstwo jest dziedziczną monarchią konstytucyjną. Głową państwa jest książę Hans-Adam II, który posiada bardzo rozległe uprawnienia. Rodzina Liechtenstein jest jedną z najstarszych nadal panujących rodzin szlacheckich

 

Językiem urzędowym jest język niemiecki, aczkolwiek w życiu codziennym mieszkańcy

Liechtensteinu posługują się dialektem allemańskim.

Obowiązującą walutą jest frank szwajcarski (CHF), 1CHF=100 centymów (rappów), ale euro jest również akceptowane w większości placówek handlowych i usługowych. Na mocy układu celnego ze Szwajcarią granica między tym krajem a Liechtensteinem jest otwarta.

 

Liechtenstein to państwo gęsto zaludnione (218 os/ km2). Tylko 21% ludności zamieszkuje w miastach. Księstwo jest zróżnicowane pod względem narodowościowym, zaledwie 66%

mieszkańców kraju stanowią Liechtensteinczycy. Pozostałe nacje to Szwajcarzy (11%), Austriacy(6%), Niemcy i Włosi (po 3%) i inni (1%).

 

3.Historia Liechtensteinu

Liechtenstein nie przekracza w zaludnieniu liczby mieszkańców niedużego polskiego miasta. Liechtenstein powiązany silnie jest z sąsiednią Szwajcarią posiadając tą samą walutę czyli frank szwajcarski. Liechtenstein powstał w 1719 roku, gdy książe Johann Adam Liechtenstein zjednoczył dwa małe państewka: Vaduz i Schellenberg, które formalnie były częścią Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Co ciekawe to po dziś dzień krajem rządzą tym jego potomkowie, chociaż władzę ustawodawczą i legislacyjną ma tutaj demokratycznie wybierany parlament. Ciekawostką jest to iż kobiety uzyskały prawa wyborcze w Liechtensteinie dopiero 1984 roku.

4.Vaduz

Stolica i największe miasto Liechtensteinu to Vaduz.

Liczy ono około 5 tys. mieszkańców i położone jest tuż u podnóża Alp Retyckich, w pobliżu rzeki Ren. Vaduz od XIV wieku, był siedzibą hrabiów a następnie panujących tu namiestników i książąt. Vaduz to także siedziba rządu i parlamentu Liechtensteinu istniejącego tu od roku 1939. Vaduz stanowi przede wszystkim ważny ośrodek turystyczny, a także ale także miasto wspomnianych wcześniej siedzib zagranicznych firm i towarzystw finansowych.

Schloss Vaduz (Zamek Vaduz) to najważniejszy obiekt i atrakcja turystyczna miasta. Jest to zamek książęcy, wzniesiony w XIII wieku, a następnie przebudowany w XVI w. Warto odwiedzić tu także "Briefmarkenmuseum" (Muzeum Znaczków Pocztowych). Posiada on ogromne zbiory znaczków, z których to właśnie słynie Liechtenstein.

 

 

Pytanie 1.

Jaką walutę posiada Liechtenstein?

Pytanie 2.

Jaki ustrój polityczny panuje w Liechtensteinie?

 

Pytanie 3.

 

Z jakich państewek i w którym roku powstał Liechtenstein?