Home Symbole Szwajcarii

Szwajcaria

Informacje ogólne o Szwajcarii

Szwajcaria ( oficjalna nazwa : Konfederacja Szwajcarska czyli Schweizerische Eidgenossenschaft) - państwo w centralnej części Europy, bez dostępu do morza. Graniczy z: Niemcami (na północy) , Austrią i Liechtensteinem (na wschodzie), Włochami (na południu) oraz Francją (na zachodzie)

 

Flaga Szwajcarii

Jej powierzchnia wynosi 41.300 km.

 

Szwajcaria jest państwem federacyjnym, składającym się z 26 kantonów, które posiadają bardzo szeroką autonomię. Każdy kanton był w przeszłości osobnym małym państwem, każdy posiadał swoją własną armię, własne monety. Zmiana nastąpiła dopiero w 1849 r., kiedy dość luźną federację państewek przekształcono w scentralizowane państwo federacyjne, posiadające konieczne instytucje centralne Każdy kanton ma swoją własną konstytucję, własny parlament lokalny, lokalny rząd, lokalne sądy, prokuratury i policję.

 

 

Szwajcaria jest jednym z nielicznych państw na świecie, w którym obowiązuje demokracja bezpośrednia. Każda z inicjatyw czy ustaw jest poddawana ocenie społeczeństwa w formie referendum, podczas którego głosować mogą uprawnieni do głosowania. Daje to mieszkańcom okazję do wypowiedzenia się na tematy ważne czy istotne dla nich i mocno wpływa na zadowolenie społeczne.

Powszechne prawo dla mężczyzn zostało wprowadzone na szczeblu ogólno szwajcarskim w roku 1848, dla kobiet – w roku 1971.Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego1815 roku jest państwem neutralnym. Nie jest częścią Unii Europejskiej, ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Posiada jednak specjalne dwustronne stosunki z UE, dzięki czemu uczestniczy w wybranych inicjatywach (np. Układ z Schengen) oraz dopłaca do budżetu unijnego.

.

W Szwajcarii obowiązują cztery oficjalne języki: niemiecki, francuski, włoski i retoromański. Językiem dominującym jest niemiecki, którym posługuje się około 72% ogółu ludności. Język francuski używa 18% Szwajcarów, włoski - 6,5%, a język retoromański zaledwie 0,5%.

 

Język codzienny Szwajcarów w kantonach niemieckojęzycznych to dialekt alemański (Schwyzerdütsch), różniący się tak bardzo od Hochdeutsch, że wielu Szwajcarów zastanawia się, czy nie uznać go za odrębny język. Dialekty używane są tam przez wszystkie warstwy społeczne, nawet w dużych miastach, chociaż pisze się prawie zawsze po niemiecku.

Oto kilka zwrotów w dialekcie berneńskim.

Dialekt berneński

Język niemiecki

Język polski

I (g) herszta nech nid.

Ich verstehe Sie nich.

Nie rozumiem pana/ pani.

Redet dir dütsz?

Sprechen Sie Deutsch?

Czy mówi pan/pani po niemiecku?

I (g) bi us Pole.

Ich bin aus Polen.

Jestem z Polski.

 

 

Szwajcaria liczy około 7,7 mln mieszkańców. Zamieszkują tam oprócz rodowitych Szwajcarów - Hiszpanie, Portugalczycy, Włosi Jugosłowianie, Turcy, Francuzi.

Szwajcaria nie należy do strefy euro. Jej walutą jest frank szwajcarski (CHF).

 

Szwajcaria to kraj wielowyznaniowy z ogromną tolerancją dla innych wierzących. Dominują wyznania chrześcijańskie, aczkolwiek w ostatnich kilku latach obserwuje się silną tendencję spadkową liczby członków kościołów chrześcijańskich. Wyznawców kościoła katolickiego jest 41.8%, protestantów 35.3%, muzułmanów 4.3%, ortodoksyjnych chrześcijan 1.8%, bezwyznaniowców 11.1%, innych chrześcijan 0.4%, hinduistów 0.4%, buddystów 0.3%, Żydów 0.2%.

Berno (niem. Bern– jest siedzibą rządu Szwajcarii (niem. Bundesstadt) i stolicą kantonu Berno.

Miasto leży nad rzeką Aare dzielącą je na dwie części połączone mostami. Założył je w 1191 roku książę Bertold V von Zähringen i, według legendy, nazwał je Bern (niem. Bär – niedźwiedź), gdyż zabił tam niedźwiedzia podczas polowania. Dziś niedźwiedź znajduje się w miejskim herbie i jest maskotką miasta. Od XIX wieku na wybiegu nad rzeką Aare (w formie fosy, stąd niem. Bärengraben) trzymane są niedźwiedzie.

Berno

 

Herb Berna

 

 

 

 

 

Symbole Szwajcarii

 

Co nasuwa wam się na myśl, kiedy słyszycie słowo "Szwajcaria"?

Siedziba Szwajcarskiego Banku Narodowego w Bernie

Swajcarskich symboli moglibyśmy wymienić kilka, jeśli nie kilkanaście. Jednym z najbardziej znanych są... szwajcarskie banki, które słyną z dyskrecji i stabilności. O właśnie Szwajcaria wiedzie prym w bankowości prywatnej, dlatego wielu bogatych ludzi właśnie w szwajcarskich bankach trzyma swoje oszczędności.
Kolejnym symbolem są krowy rasy braunvieh, które wypasane na wysokich halach dają doskonałe mleko, z którego powstaje później doskonała szwajcarska czekolada oraz szwajcarskie sery. I w ten sposób przeszliśmy do kolejnego symbolu jakim są sery. Dojrzewające w doskonałych warunkach, pochodzące z mleka od dobrze odżywionych krów. To właśnie w Szwajcarii 3 lutego 1815 roku ruszyła pierwsza produkcja serów na skalę przemysłową. A najpopularniejszy jest ementaler oraz gruyere. Tych dwóch gatunków używa się najczęściej do robienia narodowej potrawy fundee, czyli roztapianego w specjalnym kociołku sera z dodatkiem wina białego, pieprzu, gałki muszkatołowej, w którym zanurza się kawałki chleba. Potrawę wymyślili pasterze owiec jako sposób na wykorzystanie wysuszonego sera.

Najbardziej znaną na świecie szwajcarską potrawą jest founde

 


Zegarek to kolejny symbol Szwajcarii, kojarzy się z dokładnością, niezwykła dbałością o wykonanie i pasją jego tworzenia. Szwajcarzy, ze względu na ukształtowanie terenu swojego niewielkiego kraju musieli szukać innych źródeł zarobku niż bardzo popularne w innych krajach rolnictwo. Wtedy właśnie powstawały cechy rzemieślnicze, w tym także zegarmistrzowski. Duża konkurencja sprawiała, że każdy zegar musiał byś prawdziwym dziełem sztuki. Dzisiaj szwajcarski zegarek jest synonimem wysokiej jakości, a producenci zegarków wspólnie dbają o jakość.
Czy ktoś z nas nie zna wielofunkcyjnego scyzoryka z logo flagi szwajcarskiej? To słynny szwajcarski scyzoryk firmy Victorinox, który produkowany jest nieprzerwanie od 1884 roku, a także opatentowany niewiele później. Scyzoryki te objęte są wieczystą gwarancją co najlepiej świadczy o wysokiej jakości tych produktów.

Gwardia Szwajcarska

 

Gwardia Szwajcarska, najmniej liczna, jedna z najstarszych, a na pewno najbardziej prestiżowa z armii świata. Powstała z inicjatywy papieża Juliusza II w 1506 roku i od tego momentu istnieje niemalże nieprzerwanie, by ochraniać kolejnych papieży w Watykanie. Pierwsze szwajcarskie kantony miały dużo mieszkańców, a w nowo powstającym państwie nie było dla nich pracy. Dlatego jednym z najbardziej dochodowych zajęć, było zostanie żołnierzem najemnym. Nie należy myśleć, że żołnierzem w Gwardii Szwajcarskiej mógł zostać każdy. Wymagania to stan kawalerski w momencie przyjęcia do armii, wiek od 19 do 35 lat, nieposzlakowana opinia oraz wiara katolicka.

Dlaczego do tej najbardziej prestiżowej armii wybrani zostali Szwajcarzy? Już wiele wieków wcześniej łaciński myśliciel Tacyt mówił "Helweci są ludem wojowników, znanym z waleczności swoich żołnierzy." To był główny powód – lojalni, waleczni, oddani sprawie żołnierze.

  

 


Szwajcaria to także kraj tolerancyjny, wystarczy spojrzeć, że na niewielkim terenie byli w stanie zjednoczyć ludzi o czterech różnych kulturach oraz językach; niemieckim, francuskim, retro romańskim oraz włoskim. Dzięki tej wielokulturowości Szwajcaria jest bardzo przyjemnym krajem do życia. Nie tylko dlatego, że każdy mężczyzna w wieku poborowym ma w domu karabin z przydziału wojskowego, ale nikt nie korzysta z niego.

Szwajcaria jest krajem przywiązanym bardzo to tradycji, w niektórych regionach kraju ludzie nadal noszą tradycyjne stroje. Na wiosnę szwajcarscy pasterze wyprowadzają bydło na wysokogórskie hale i przez cały sezon wypasu mieszka z nimi na pastwiskach w szałasach.

Kultywują oni także grę na tradycyjnym instrumencie pasterskim zwanym alpenhornem, który charakterystyczny jest tylko dla Szwajcarów, a służy do przekazywania sygnałów na duże odległości. Do alpejskich tradycji należy także jodłowanie.

Szwajcarzy żyją w wielkim poszanowaniu do prawa, nie tylko dlatego, że w większości sami mieli wpływ na jego powstawanie. Będą w Szwajcarii można zobaczyć, że to bardzo poukładany kraj, gdzie ludziom żyje się przyjemnie i dobrze.

Drogi rowerowe w Szwajcarii

Doskonale rozwinięty system dróg rowerowych, wysoka kultura kierowców, alpejskie widoki i życzliwość mieszkańców czynią ze Szwajcarii doskonałym miejscem na aktywny wypoczynek. Oprócz 9 głównych dróg rowerowych przecinających cały kraj, co chwilę można spotkać znaki drogowe informujące o istnieniu podrzędnych tras widokowych. Każda z nich jest unikalna i kryje swoje piękno. Rowery wrosły w krajobraz Szwajcarii będąc dla lokalnych mieszkańców bardzo popularną formą rozrywki. Wystarczy wyjechać poza miasto aby zobaczyć całe rodziny odpoczywające na łonie natury. Widok rodziców z kilkuletnimi dziećmi na rowerach jest codziennością .

Mapka poniżej przedstawia 9 podstawowych dróg rowerowych. Zostały one wytyczone w taki sposób aby prowadzić przez ciekawe, zaciszne miejsca, z dala od szybkich dróg, odgłosu silników i zapachu spalin. Kiedy wyjeżdza się na górskie przełęcze trasa rowerowa łączy się z główną drogą aby odłączyć się tak szybko jak to jest możliwe. Ale nawet na przełęczach można czuć się bezpiecznym – kierowcy skrupulatnie respektują prawa słabszego. Każda z tras ma swój urok i trudno jest określić jedną „najlepszą”.

Zadanie 1.

 

 

W jakim mieście znajduje się główna siedziba Międzynarodowego Czerwonego Krzyża?

Kim był Henri Dunant?

 

 

Zadanie 2.

Kim jest mężczyzna przedstawiony na rysunku?

Jaki związek ma ta legendarna postać z historią Szwajcarii

Bibliografia:

www.mojaszwajcaria.pl

www.szwajcaria.net

www.wikipedia.pl