Home Wydarzenia 2012-13

Rok szkolny 2012/13

 


 

Niech wspomnień zostanie czar

Rok szkolny 2012/ 2013 dnia 28 czerwca 2013 roku przeszedł już do historii. Był to kolejny rok ciężkiej pracy dla uczniów, dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły. Dla uczczenia tego wydarzenia uczniowie klas drugich Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie przygotowali przedstawienie pod nadzorem nauczycieli: Izabeli Okoń, Iwony Jędrzejewskiej, Magdaleny Wolskiej - Libiszewskiej, Katarzyny Drozdek, Jolanty Bernaś - Engel, Joanny Chudej i Michała Marchewki.

Po przemówieniu Pani Dyrektor - Danuty Skoczylas - wręczono uczniom nagrody i rodzicom listy gratulacyjne, a następnie rozpoczęła się część artystyczna. Oczywiście jej tematyka nie mogła być związana z żadną inną niż… z wakacjami.

Tradycją szkoły stało się przyznawanie uczniom, w najróżniejszych kategoriach, nagród zwanych Gimnazjuszami.

Podczas tej szkolnej uroczystości było wszystko.  Były nagrody - więc musiały być gwiazdy szkolne, była muzyka - więc musiała być udana zabawa. Były śpiewy, tańce, ale przede wszystkim wielka radość uczniów, że założone, na początku roku szkolnego, przez nich cele zostały zrealizowane. W dobrych nastojach zakończono trudny dla wszystkich rok szkolny.

Po części artystycznej wszyscy uczniowie rozeszli się do swoich klas po to, by porozmawiać jeszcze przez chwilę ze swoimi kolegami, koleżankami, posłuchać ostatnich dobrych rad swoich wychowawców, otrzymać świadectwo, ostatni raz objąć klasę wzrokiem i wreszcie móc pójść do domu.

Szkoła opustoszała.  Zrobiło się w niej cicho, ale po dwóch miesiącach wakacji znowu zacznie tętnić życiem. Gimnazjaliści powrócą po to, by rozpocząć kolejny etap ich życia.

Uczniowie klas trzecich, żegnając się serdecznie ze wszystkimi zgromadzonymi, opuścili szkolne mury pajęczańskiego gimnazjum, w których przebywali codziennie przez trzy lata swojego życia. To tutaj dojrzewali, uczyli się, rozwijali swoje zainteresowania
i zmagali z różnymi trudnościami po to, by wreszcie móc stąd odejść i zostawić po sobie wspomnień czar.

Opracowała:

Katarzyna Drozdek


Julian Tuwim dla przedszkolaków

W dniu 18.06.2013 r. w bibliotece szkolnej Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie odbyło się Przedstawienie Inscenizowanych Wierszy Juliana Tuwima. Zaproszonymi gośćmi byli wychowawcy przedszkolni wraz z przedszkolakami z grup 3 – 5 lat z Publicznego Przedszkola nr 1 w Pajęcznie. Cele spotkania zostały osiągnięte, które sprzyjały: integracji zespołów dzieci i młodzieży, współpracy placówek środowiskowych, zachęceniu dzieci w wieku przedszkolnym do słuchania tekstów przeznaczonych dla nich oraz do korzystania z książek.

Młodzież gimnazjalna z klas: Ie, IIa, IIb, IIIf chętnie i kreatywnie przygotowała pod kierunkiem: Jolanty Witulskiej - nauczyciela biblioteki i Katarzyny Drozdek – nauczyciela języka polskiego, ciekawe formy prezentacji wierszy Juliana Tuwima. Gimnazjaliści z wielkim zaangażowaniem odgrywali swoje role po to, by dzieci z wielkim zainteresowaniem mogły się nimi zachwycać. Dzieci z przedszkola wykazały się znajomością tekstów wierszy i bawiąc się z gimnazjalistami, miło spędziły czas.

W końcowej części imprezy maluchy obdarowano drobnymi upominkami.

Przedszkolaki z uśmiechami na ustach opuściły szkolne mury gimnazjum, do których za kilkanaście lat powrócą znowu.

Jolanta Witulska

Katarzyna Drozdek

 


Leśne przygody

 

Siedemnastego czerwca nasza klasa 1 „a” wybrała się razem z panią Joanna Strzelczak i panią Bożeną Maciągowską do leśniczówki w Gajęcicach Nowych.

Przywitał tam nas sympatyczny leśniczy - pan Tadeusz Randak i jego miła żona oraz pies. Na zajęcia terenowe do pobliskiego lasu zaprowadziła nas pani Iza Randak z Nadleśnictwa Radomsko. Nauczyła nas rozpoznawać różne gatunki drzew oraz pokazała jak dokonać pomiaru biometrycznego. W swojej wypowiedź wplotła też ciekawostki na temat roślin, które znajdują się w lesie. Dostaliśmy karty pracy i mapę. W trakcie wycieczki musieliśmy wypełniać zadania, które się tam znajdowały. Na mapie zaznaczaliśmy miejsca naszego położenia. Pobyt w lesie zakończyliśmy zaciętą debatą z naszymi kolegami na temat znaczenia lasów. W trakcie wykonywania zadań towarzyszyło nam mnóstwo kolegów – owadów. Wyszliśmy z lasu bardzo pogryzieni, ale szczęśliwi. W leśniczówce mogliśmy upiec kiełbaski na ognisku, dzięki uprzejmości pani Strzelczak. Po odpoczynku znowu przyszedł czas na wyzwania. Pani Strzelczak kazała nam się nauczyć niemieckich nazw drzew, które spotkaliśmy w lesie, ponieważ przydały nam się w następnym zadaniu. Musieliśmy ruszyć z powrotem do lasu i odszukać drzew oraz przyporządkować ich niemieckie odpowiedniki. Przy pomocy aparatów fotograficznych pokazaliśmy paniom nasze dzieła. Były z nas bardzo dumne, że tak dobrze wykonaliśmy zadanie. Potem mieliśmy czas wolny. Graliśmy w piłkę nożną, opalaliśmy się i integrowaliśmy. W drodze powrotnej nie opuszczały nas dobre humory. Z piosenką na ustach wróciliśmy do domów.

Uważamy, że ta wycieczka wiele nas nauczyła i zapamiętamy je na długo (nie tylko z powodu owadów...).  Dziękujemy naszej wychowawczyni oraz pani Strzelczak za zorganizowanie wycieczki i opiekę nad naszą szaloną grupą oraz kolegom, którzy sprawili, że ciągle uśmiech gościł na naszych twarzach.

 

Weronika Jabłońska, Maria Kruk, Magdalena Bęben

 


Odkrycie talentu poetyckiego uczennicy

Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie

 

3. 06. 2013 r. dzień jak każdy inny, lecz dla mnie i dla Marty Bednarskiej, uczennicy klasy IIIF Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie, był wyjątkowy. Marta napisawszy wiersz „Ojcze”, wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie Poetyckim Dla Ciebie Tato w Łodzi zorganizowanym przez łódzkie: Stowarzyszenia Komitetu Dziecka, Kuratorium Oświaty oraz Pałac Młodzieży im. J. Tuwima i …zajęła I miejsce w kategorii wiekowej gimnazjum. Marta wraz ze mną, opiekunem, uczestniczyła w uroczystości z okazji Dnia Dziecka zorganizowanej pod pomnikiem Pękniętego Serca w Łodzi. Jest to miejsce szczególne, gdyż podczas II wojny światowej, w tym właśnie miejscu, był obóz koncentracyjny. Tam, gdzie kilkadziesiąt lat temu dzieci cierpiały niewolę, męczarnie i głód,  03. 06. 2013 r. my wszyscy zebrani cieszyliśmy się wolnością. Nie tylko miejsce przypominało nam o wielkiej tragedii, ale także obecni więźniowie obozu koncentracyjnego przy ulicy Przemysłowej w Łodzi.

Po pięknym przedstawieniu, upamiętniającym krzywdę dzieci, pod pomnikiem nastąpiło złożenie kwiatów w hołdzie wszystkim poległym. Następnie nadszedł czas na odczytanie wierszy przez laureatów Konkursu Poetyckiego Dla Ciebie Tato przed zebranym audytorium. Na koniec uhonorowano ich nagrodami.

Dla mnie i dla Marty było to ogromne przeżycie i doświadczenie, gdyż ja sprawdziłam się w roli opiekuna, a Marta jako autorka najlepszego wiersza w województwie łódzkim. Jak sama mówi:

Wiersze potrafią wiele powiedzieć
o człowieku. Kiedyś myślałam, że nie jest trudnością stworzenie tego typu formy literackiej. Myliłam się. Uczucia ludzkie są niezwykle skomplikowane i trudne do opisania, a tym bardziej za wielki wyczyn uważam precyzyjny opis jakiegokolwiek z nich. Są one bowiem nie tym, o czym zwykło się mówić na co dzień, jednak tym, co każdy z nas odczuwa i każdy człow
iek przeżywa w odmienny sposób. W wierszu o moim tacie pragnęłam jak najlepiej je określić. Trudne było dla mnie zmieszczenie na jednej kartce papieru A4 opisu moich uczuć do Niego i przeżyć jakie się z Nim wiązały w okresie 16 lat mojego życia. Nie udało mi się jednak zamieścić wszystkiego tego, co chciałabym o Nim powiedzieć. Ojciec jest niezwykle ważny dla dziecka. Daje poczucie bezpieczeństwa i jest wzorem do naśladowania. Mój tata starał się przez całe moje życie, aż po dziś dzień, przekazać jak najwięcej wiedzy i pomagał w każdej sytuacji. Dzięki Niemu wiem, co jest dobre i czym mam się w życiu kierować. Wiem również, że zawsze będę mogła liczyć w potrzebie na jego pomocną dłoń. To właśnie z myślą o Nim napisałam ten wiersz. Każdemu życzyłabym tak wspaniałego ojca”.

 

Beztrosko płynę przez życie,
Przez tę tęczową  krainę,
Otoczony twą miłością,
Nigdy nie zginę.
Tyś mą opoką i chlubą,
Tyś nie opatrzył mnie zgubą.
Dziękuję ci za to,
Żeś ojcem był nie tylko,
Lecz nim zanadto,
Że potrafiłeś,
Wybaczyć,
nawet jeśli nie przepraszałem,
Słuchać,
mimo iż ja nie słuchałem,
Pomagać,
choć o pomoc nie prosiłem
A nie raz  przebaczałeś,
choć na przebaczenie nie zasługiwałem,
Rozdawać,
choć miałeś puste kieszenie,
Cierpiałeś,
choć nie powinieneś
I kochać,
choć trudno było,
Edukować,
kiedy ,,wszystko już wiedziałem’’
Mimo, iż już duży jestem,
To dzieckiem pragnę być,
By znów  móc się schować-
Ukojenia zaznać,
Głos twój smakować,
I już nigdy nie zestarzeć,
Ojcze mój,
Ty,
który mnie zawsze rozumiesz,
choć nie zawsze możesz.
Na oceanie bezkresnym,
Tyś łódką  bezpieczną,
Na pustyni suchocie,
Tyś chleba krociem,
W śniegu lawinie,
Tyś żaru połaciem,
Stojąc w życia ulewie,
Tak brakuje mi Ciebie…

 

Marta Bednarska

Marta w tym roku szkolnym kończy swoją naukę w pajęczańskim gimnazjum, ale jest żywym przykładem na to, że młody człowiek, jeżeli tylko chce, jest w stanie osiągnąć wiele. Ona miała chęci i szczęście, któremu trochę pomogła.

Możemy być dumni z faktu, że Marta Bednarska będzie absolwentką naszej szkoły.
Z jej inteligencją, talentem pisarskim może okazać się, że w przyszłości będziemy czytać jej wiersze. Serdecznie gratuluję młodej debiutantce poetyckiej i życzę Jej kolejnych sukcesów, a sobie życzę większej liczby takich uczniów.

 

 

 

 

Opracowała

Katarzyna Drozdek

 


 


Zakręcona akcja na wiosnę

Kolejny rok pomagamy nie tylko przyrodzie… Akcja zakłada prowadzenie regularnej zbiórki plastikowych zakrętek, tym razem zakrętki będą przeznaczone na pomoc w rehabilitacji małej Sandry Ruchniak.

Sandra urodziła się 21 marca 2009 roku. Mieszka w miejscowości Wydrzynów, o której pewnie każdy z nas słyszał nie raz. Sandra urodziła się z wadą serca ubytku międzykomorowego i drożnego przewodu tętniczego. W wyniku operacji, którą przeszła powstał niedowład wiotki kończyn dolnych z arcyfleksją i porażenie zwieraczy.

Rodzice Sandry zwrócili się do nas o pomoc w celu zebrania środków finansowych na dalszą rehabilitację ich córki, która pozwoli jej w pewnym stopniu uzyskać sprawność.

Do tej pory dzięki zaangażowaniu naszych gimnazjalistów przekazaliśmy rodzicom Sandry ponad 150 kg zakrętekLaughing

Czy wiecie, że 1kg plastikowych zakrętek to ok. 450-500 sztuk?

Kochani! Prosimy Was, abyście zaprosili do zbierania zakrętek jak największą liczbę osób (Waszych dziadków, babcie, wujków, ciocie, sąsiadów…)

Chcemy poprawić komfort życia Sandry oraz jej rodziny. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy już włączyli się do akcji.

Organizatorki:

Aleksandra Lipa i Agnieszka Stokowska

Jakie zakrętki można zbierać?

Plastikowe zakrętki po:

 • wodach,

 • płynach,

 • szamponach,

 • herbacie, itd.

Możesz zbierać również:

 • zatyczki,

 • korki,

 • przykrywki,

 • dekle,

 • opakowania po jajkach- niespodziankach,

 • łyżeczki,

 • miarki np. do mleka, syropu,

 • podstawki od lizaków,

 • zatyczki (skuwki) od długopisów typu np. BIC,

 • korki z butli gazowych,

 • oraz inne elementy plastikowe, które są oznaczone (najczęściej w trójkącie) dużymi literami: PP, PE, LDPE, HDPE – tylko te oznaczenia !!!

Wszystkie zbierane rzeczy muszą być pozbawione metalowych elementów, tekturek uszczelniających głównie w nakrętkach kawy, herbaty.
Nie można wrzucać metalowych zakrętek, kapsli oraz zakrętek ze spryskiwaczy np. do mycia szyb, które zawierają metalowe sprężynki.

 

 


"Co mówi las?"


27.05.2013 r. ja i moja klasa IF z naszą wychowawczynią panią Łucją Krzak i z nauczycielką języka niemieckiego panią Joanną Strzelczak wybraliśmy się rowerami na wycieczkę do leśniczówki w Nowych Gajęcicach na zajęcia terenowe, których tematem był las. Naszymi przewodnikami po lesie były dwie przemiłe panie z Nadleśnictwa Radomsko.
Na początek zajęć terenowych dostaliśmy arkusze z zadaniami i mapę. Dowiedzieliśmy się, jak z niej korzystać, poznaliśmy podział Nadleśnictwa Radomsko i dowiedzieliśmy się, na czym polega praca leśniczego. Przy okazji panie podzieliły nas na 5 grup i poprosiły, żebyśmy zaznaczali na mapie miejsce, w którym się znajdujemy i zaznaczali szlak wędrówki po lesie. Na kartach pracy były zadania: należało obliczyć wzrost, wiek i obwód drzewa. Wzrost obliczaliśmy tak: kolega stawał koło drzewa, a my z daleka sprawdzaliśmy linijką, ile on ma centymetrów, a ile drzewo. Potem ustalaliśmy, ile razy drzewo jest większe i ten wynik mnożyliśmy przez wzrost kolegi. Obwód obliczaliśmy na wysokości 1m i 30 cm miarą. Wiek drzewostanu uzgadnialiśmy, mierząc obwód drzewa i sprawdzając, ile według tabeli konkretne drzewo ma lat. Na końcu każda grupa miała opisać, jakie korzyści czerpiemy z lasu.
Potem pani Joanna Strzelczak podała nam niemieckie nazwy drzew i poprosiła, by się ich nauczyć. Następnie poleciła, by wykonywać zdjęcia drzewom tak, żeby pod drzewem widniał jego opis po niemiecku. Do tego celu przygotowaliśmy kartki z nazwami drzew.
Przed samym rozstaniem panie z nadleśnictwa opowiedziały nam, jak długo trzeba walczyć, żeby przekonać ekologów, że trzeba ścinać stare drzewa, a zamiast nich sadzić sadzonki nowych. Okazuje się, że praca leśniczego nie jest wcale taka łatwa.
Na koniec każda grupa poszła w swoją stronę, żeby dojść do leśniczówki i po drodze robić zdjęcia. Na miejscu czekało na nas ognisko, gdzie piekliśmy kiełbaski. Po ognisku odpoczęliśmy i graliśmy w piłkę nożną. Ale nic nie trwa wiecznie, w końcu się pożegnaliśmy z panem leśniczym i jego żoną, i ruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły.
Według mnie takie lekcje są ciekawe i bardzo dobrze wpływają na psychikę człowieka, ponieważ w lesie panują cisza, spokój i można przemyśleć wiele spraw, a poza tym można pogłębić wiedzę na temat lasów.


Michał Krakowski
kl.IF


Słoneczny raj, czyli z Pajęczna do Grecji

zobacz foto

W pierwszym tygodniu maja wybraliśmy się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Grecji. Wyjazd trwał w sumie osiem dni. Odbyliśmy długą podróż przez wiele krajów m.in. Czechy, Słowację, Węgry, Serbię oraz Macedonię. Nasi wspaniali i doświadczeni  kierowcy byli bardzo mili i znosili  nasze kaprysy i nagłe potrzeby. Musieli nas wozić po niełatwych i często krętych drogach i zmagać się z „ciekawie jeżdżącymi” greckimi kierowcami.

W Grecji przywitało nas piękne słońce oraz wspaniała obsługa hotelowa. Mieliśmy bardzo blisko do plaży, a więc byliśmy tam częstymi gośćmi. Oczywiście nie siedzieliśmy tylko na plaży. Zwiedzaliśmy wiele ciekawych i zapierających dech w piersiach miejsc. Nasza pani przewodnik pokazała nam miasto stu klasztorów, czyli Saloniki. Następnego dnia z pięknej polany podziwialiśmy najwyższy szczyt Olimpu, który według mitologii niegdyś zamieszkiwali greccy bogowie.

Następna wyprawa zaczynała się w środku nocy. Była to wycieczka do Aten, czyli stolicy Grecji. Zobaczyliśmy tam wiele eksponatów pochodzących ze starożytnego świata, byliśmy na Akropolu, w porcie Pireus, dzielnicy Plaka, zwiedziliśmy Agorę Rzymską i Agorę Grecką. Udało nam się zobaczyć również trochę nietypową zmianę warty przed greckim parlamentem. Duże wrażenie wywarł na nas krajobraz wąwozu Termopile, przez który podążaliśmy w drodze powrotnej.

W ostatnim dniu zwiedzania wybraliśmy się do Meteorów, czyli „wiszących klasztorów”. Ich widok na wszystkich wywarł ogromne wrażenie. Niesamowite bizantyjskie klasztory „przylepione" do skał i zapierające dech krajobrazy masywu skalnego  na długo pozostaną w naszych myślach.

Musimy przyznać, że pogoda nam dopisała. Kupiliśmy dużo pamiątek i wróciliśmy do Polski opaleni i wypoczęci. Serdecznie dziękujemy Paniom: Jolancie Bernaś- Engel, Jolancie Bednarskiej, Anecie Bęben, Łucji Krzak i Dominice Suchacz za tak wspaniałą opiekę nad nami podczas wyjazdu. Liczymy, że za rok również dokądś pojedziemy. Może Hiszpania…?

Magda Bęben

Zdjęcia – archiwum prywatne Magdy.


„BEZPIECZNY W SIECI POWIEDZ TO INNYM”

 

Nasze Gimnazjum wzięło  udział  w 3 edycji konkursu „Edukacja z Panem T.I.K.iem”, poświęconej Internetowi i pracy w sieci, organizowanej wspólnie przez Gimnazjum nr 49 im. S. Starzyńskiego w Warszawie i Polskie Towarzystwo Informatyczne.

Konkurs „Bezpieczny w sieci - powiedz to innym” skierowany był  do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce.

Celem konkursu było szerzenie w środowisku szkolnym tematyki bezpiecznego posługiwania się siecią oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na zagrożenia, jakie niesie Internet.

Uczniowie mieli za zadanie zaprojektować T-shirt (tworząc grafikę, hasło czy też używając symboli) informującą rówieśników jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

W konkursie Nasze Gimnazjum reprezentowało 12 uczniów: Kacper Tokarski 2d, Kuba Modliński 1e, Marta Bednarska 3f, Iga Bukowska  1f, Aleksandra Sygidus 3e, Jesika Nagieł 3e, Paulina Mizera 3e, Izabela Juzala 3e, Weronika Schabowicz 3f, Mateusz Mielczarek 2b, Patrycja Chrzanowska 3c, Anita Dąbrówka 3g.

Jury konkursu miało do ocenienia aż 907 prac, ale po długich obradach, wyłoniło zwycięzców, także wśród nauczycieli. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu Nauczycieli,  w wielu szkołach poruszono tematykę bezpieczeństwa  w Internecie. Poprzez ich działania  powstało dużo bardzo ciekawych projektów. Jury wskazało tych pedagogów najbardziej zaangażowanych w zmagania konkursowe. W tym zacnym gronie znalazła się Pani Agnieszka Stokowska.

Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie bardzo dziękujemy, a Pani Agnieszce Stokowskiej  gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

oto niektóre prace naszych uczniów - zobacz album

Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie na stronie www.bezpiecznywsieci.ecdl.pl/2013/


SUKCES SZKOLNEGO KLUBU EUROPEJSKIEGO!!!

Nasza szkoła wzięła udział w X ogólnopolskim konkursie „Moja szkoła w Unii Europejskiej” zorganizowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Celem konkursu było wyłonienie i nagrodzenie uczniów i nauczycieli, którzy przygotowali najciekawsze prace oraz zrealizowali w szkołach najciekawsze działania informacyjno – edukacyjne o Unii Europejskiej, Grupie Wyszehradzkiej i polskiej dyplomacji.

W konkursie mogli wziąć udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować pracę w formie opracowania pisemnego, prezentacji lub nagrania na jeden z zaproponowanych tematów. Rolą uczniów było zebranie informacji w prasie, radio i telewizji na wybrany temat, zebranie  publikacji oraz śledzenie spotkań, debat i konferencji.

Uczennica klasy I b - Anna Kin, w ramach pracy konkursowej, przygotowała prezentację multimedialną na temat: Grupa Wyszehradzka jako przykład dobrosąsiedzkiej współpracy Europejczyków. Praca została doceniona przez wojewódzką komisję i nagrodzona II miejscem w kategorii szkół gimnazjalnych.

Uczennica Anna Kin i opiekun p. Magdalena Karaśkiewicz odebrały dyplomy i nagrody z rąk wojewody łódzkiego Jolanty Chełmińskiej oraz łódzkiego kuratora oświaty Jana Kamińskiego.

Serdecznie gratulujemy Annie Kin  oraz opiekunom Szkolnego Klubu Europejskiego p. Marzenie Łodzińskiej oraz p. Magdalenie Karaśkiewicz. Życzymy dalszych sukcesów!!!

 

Więcej informacji: http://www.lodz.uw.gov.pl/page/125,aktualnosci.html?id=4553

Nagrodzoną prezentację możesz obejrzeć tutaj: otwórz

 


SUKCES UCZENNIC

Z KOŁA "WRÓĆMY DO RĘKODZIEŁA"

 

Uczennice Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie wzięły udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym dla świetlic szkolnych pt. "Wiosenne kwiaty".

Prace konkursowe zostały wykonane na kanwie, techniką haftu krzyżykowego przy użyciu muliny firmy DMC. Tematyka konkursu nawiązywała do tytułu konkursu.

Do konkursu przystąpiły trzy uczennice naszego gimnazjum:

1. Agnieszka Gałkowska z kl. III b, tytuł pracy "Margaretki"

2. Aldona Kotyla z kl. II b, tytuł pracy "Kolorowe kwiatki"

3. Klaudia Olejnik z kl. II b, tytuł pracy "Bratki z rabatki"


Celem konkursu była popularyzacja tradycyjnych technik hafciarskich i rękodzieła artystycznego wśród młodzieży, rozwijanie wrażliwości twórczej i zmysłu artystycznego oraz upowszechnianie inicjatyw twórczych.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone 20 maja 2013 roku.

I miejsce Agnieszka Gałkowska 16 lat "Margaretki"

II miejsce Aldona Kotyla 15 lat "Kolorowe kwiatki"

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom

Jadwiga Lange

Aleksandra Miękina


„Powiatowe Potyczki  Matematyczne 2013”

16 maja 2013r. w Zespole Szkolno - Gimnazjalnym w Sulmierzycach odbyła się kolejna edycja konkursu matematycznego „Powiatowe Potyczki Matematyczne”.

Celem konkursu jest propagowanie logicznego myślenia, rozwijanie matematycznych zainteresowań i pasji uczniów oraz promowanie uzdolnionych uczniów oraz ich nauczycieli. Uczniowie zmagali się z zadaniami w trzech kategoriach wiekowych: kl. I, kl. II, kl.III.

Na szczególną uwagę zasługuje sukces Marcina Szajkowskiego z klasy 1f , ucznia p. Anety Bęben. Zdobył on  III miejsce wśród wszystkich pierwszoklasistów z terenu powiatu pajęczańskiego. GRATULUJEMY

 


 

Apel z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

zobacz prezentację

 


Pierwszy krok ku medycynie?

22.04.2013r. odbył się finał szkolnego konkursu "Anatomia człowieka", zorganizowany przez  nauczycieli biologii. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na temat budowy i funkcjonowania organizmu ludzkiego. W trakcie finału wykonywali zadania z wykorzystaniem modeli narządów i  preparatów mikroskopowych oraz  analizowali doświadczenia. Laureaci konkursu otrzymali nagrody.

 

Oto wyniki finałowej rywalizacji:

I miejsce: Weronika Schabowicz, klasa IIIf

II miejsce: Marta Trzeciak,  klasa IIIf

III miejsce: Mateusz Klimczak, klasa IIc

Karolina Włodarczyk, klasa IIIf


Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Anna Hałaczkiewicz, Izabela Okoń

 


 


„Elektroodpady – proste zasady” -

to hasło  przewodnie  Światowego Dnia Ziemi 2013

Uczniowie naszej szkoły w ramach obchodów Dnia Ziemi przygotowali plakaty i prezentacje multimedialne dotyczące segregacji odpadów, recyklingu, odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Mamy nadzieję, że przyczyni się to do właściwego postępowania z różnymi odpadami, upowszechni wiedzę o  korzyściach płynących z recyklingu    i odzysku odpadów oraz  zachęci do segregowania śmieci.

Selektywna zbiórka odpadów to nie tylko kolorowe pojemniki, do których wrzucamy papier, szkło czy plastik, ale także szereg innych rodzajów odpadów, które nigdy nie powinny trafiać do zwykłych koszy na śmieci, np. przeterminowane leki, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, a także odpady zielone ulegające biodegradacji. Zapraszamy do obejrzenia jednej z prezentacji przygotowanych przez uczniów na ten temat.


Kolejny sukces „Szpili”

Po zajęciu II miejsca w Wojewódzkim Przeglądzie Gazetek Szkolnych w Sieradzu w roku 2008 przyszedł czas na kolejny sukces naszej „Szpili”. Otóż 9 kwietnia 2013 r. reprezentacja gazetki Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie pojechała do Kutna, by odebrać nagrodę za zdobyte III miejsce w XIV Edycji Wojewódzkiego Konkursu Gazetek SzkolnychGIMNAZJALNI ŻURNALIŚCI”. Konkurs ten odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Kutna, Kuratorium Oświaty w Łodzi, tygodnika „Angorka”, a organizacjami wspierającymi byli m.in. Wydawnictwo Szkolne PWN, telewizja Kutno i Gazetka Lokalna Kutna i Regionu. Na nagrodę tę zasłużyła cała redakcja „Szpili” w składzie: 26 uczniów prowadzonych przez Panie: Łucję Krzak   i Katarzynę Drozdek. Obróbką komputerową pisma zajmuje się Pan Sławomir Kuligowski.

Nasza relacja z tego wydarzenia

Wyjechałyśmy wcześnie rano. Podróż trwała dwie i pół godziny, jednak nie nudziłyśmy się. Kiedy weszłyśmy do szkoły, przywitali nas uczniowie, którzy oprowadzili po swoim gimnazjum. Po zwiedzeniu sal lekcyjnych udałyśmy się do hali. Trwały tam próby do części artystycznej. Niedługo później spektakl się rozpoczął. Uczniowie, którzy prowadzili całe przedstawienie, otworzyli część oficjalną. Przywitali przybyłych gości i… rozpoczęła się uroczystość. Na początku wystąpili „Gangsta’s Paradise”, którzy przedstawili historię dwóch gangów ulicznych. Potem odbył się szkolny „Mam Talent”.  Podczas niego wystąpili zdolni uczniowie, którzy śpiewali, grali na gitarach lub tańczyli, a także opowiedzieli bardzo zabawną interpretację „Trudnych spraw”, „Ojca Mateusza”, „Familiady” i „Animal Planet”. Gdy przedstawienie dobiegło końca, udałyśmy się na warsztaty dziennikarskie, by dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy. Wzbogaciłyśmy wiedzę na temat naszej pracy  dalszej w „Szpili” po rozmowie z dziennikarzami. Po warsztatach z profesjonalistami był poczęstunek. Na sam koniec nastąpiło rozdanie nagród, dyplomów i statuetek.

Możemy być dumni, że nasza szkoła zajęła trzecie miejsce w konkursie wojewódzkim, ponieważ poziom był naprawdę wysoki. W ramach nagrody otrzymaliśmy głośniki i kilka gadżetów od sponsorów. Wróciłyśmy do szkoły z głowami pełnymi pomysłów tematów do kolejnych numerów gazetki i zapałem do dalszej pracy, jak na żurnalistów przystało.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Magda Bęben, Weronika Jabłońska, Marysia Kruk

 


 

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

W piątek, 19 kwietnia br. na torze rowerowym w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Działoszynie, odbył się powiatowy finał Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Rywalizacja odbywała się w dwóch etapach. W pierwszej części - teoretycznej, uczniowie odpowiadali na 25 pytań testowych z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego. Drugi etap - praktyczny, to jazda rowerem po wymagającym torze przeszkód. Drużyna naszego gimnazjum w składzie: Marcin Szajkowski 1f, Kacper Musialski 1f i Maciej Mendak 1f zaprezentowała wysoki poziom wiedzy, jak również dobre opanowanie roweru i zajęła drugie miejsce.

Serdecznie gratulujemy drużynie  oraz opiekunowi Pani Agnieszce Stokowskiej i życzymy dalszych sukcesów!!!


FALCK w pajęczańskim gimnazjum

 

Zwykło się uważać, że życie to najcenniejszy dar.  Jednak nierzadko jest to truizm i slogan pozbawiony odniesienia do realnego życia. Chcąc uniknąć podtrzymywania tego rodzaju fikcji, zorganizowane zostały w  Publicznym Gimnazjum w Pajęcznie specjalne zajęcia dla uczniów, dzięki którym mogli się  osobiście przekonać o wadze podobnych stwierdzeń. 15 kwietnia 2013 r. na terenie szkoły odbyło się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla klas I, prowadzone przez ratowników medycznych z firmy Falck.

Profesjonalnie przygotowane zajęcia składały się z trzech części. W ramach pierwszej z nich, uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia człowieka. Ratownicy, korzystając z pomocy prezentacji multimedialnej, szczegółowo omówili zasady BLS, czyli zespołu czynności, który obejmuje bezprzyrządowe utrzymanie drożności dróg oddechowych oraz podtrzymanie czynności oddychania i krążenia. Każdy z nas powinien wiedzieć, że natychmiastowe rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo – oddechowej nawet trzykrotnie zwiększa szanse na przeżycie.

Drugą część szkolenia przeznaczono na ćwiczenia praktyczne. Uczniowie poznawali tajniki RKO (czyli resuscytacji krążeniowo-oddechowej), ćwicząc na fantomach Little Anne. Mieli więc okazję sprawdzić swoje siły i umiejętności poprawnego wykonywania masażu serca i sztucznego oddychania.

Ostatnia część warsztatów została poświęcona nauce wykorzystania pozycji bocznej ustalonej. Uczniowie naszego gimnazjum poznali jej zastosowanie oraz korzyści płynące z jej zastosowania u osób poszkodowanych w różnego rodzaju wypadkach.

Ratownicy z firmy Falck uświadomili pierwszoklasistom, że naprawdę warto rozpoczynać działania BLS nie martwiąc się o brak doświadczenia lub profesjonalnej wiedzy na ten temat, ponieważ już wielokrotnie udowodniono, że tych kilka bardzo prostych zasad niesienia pomocy, znacząco zmniejsza ryzyko zgonu osoby poszkodowanej w wypadku.

Dostarczenie solidnej, merytorycznej i przejrzyście podanej wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy jest niezbędnym elementem wyposażenia młodego człowieka
w drodze ku dorosłości. Zdarza się przecież słyszeć, że tylko szybka akcja ratunkowa uratowała komuś życie. Ale jak podejmować taką akcję, kiedy nic się nie wie o jej podstawowych zasadach? Stąd podobne warsztaty, szczególnie zaś fakt, że nie były przegadane, ale składały się również z praktycznych ćwiczeń, na stałe powinny wejść
w obszar priorytetów edukacji. Wtedy możemy mieć nadzieję, że pomaganie nie będzie się składało z wygłaszania pustych deklaracji, ale kiedy zajdzie potrzeba, przyjmie bardzo konkretny wymiar w postaci zdecydowanych działań.

Aleksandra Lipa – nauczyciel gimnazjum


Otwarte zajęcia laboratoryjne

fotorelacja

W ramach rozwijania talentów i zainteresowań w dniu 15.04.2013 odbyły się otwarte zajęcia koła biologicznego i chemicznego.

Pod kierunkiem Anny Hałaczkiewicz i Bożeny Maciągowskiej, członkowie tych kół - Marta Bednarska, Natalia Kosowska, Weronika Schabowicz, Marta Trzeciak, Karolina Włodarczyk - przygotowały zajęcia laboratoryjne. Wykorzystując wiedzę z zakresu chemii organicznej oraz składu organizmów i literaturę popularno- naukową, przygotowały doświadczenia wykrywające obecność związków organicznych w wybranych produktach spożywczych.Uczniowie, ktorzy przybyli na zajęcia, obserwowali przebieg doświadczeń i wyciągali wnioski. Część doświadczeń wykonywali sami pod kierunkiem członków koła biologicznego i chemicznego.

Obserwacje poczynione podczas przygotowań do zajęć i w ich trakcie pozwalają stwierdzić,że młodzież chętnie przygotowuje zajęcia laboratoryjne i w nich uczestniczy, traktując je jako atrakcyjną formę zdobywania wiedzy i umiejętności a jednocześnie dobrą zabawę.

Mamy nadzieję, ze wkrótce spotkamy się na kolejnych zajęciach otwartych, gdyż uczniowie klas pierwszych obserwujący zajęcia zadeklarowali się do ich przygotowania.

Anna Hałaczkiewicz, Bożena Maciągowska


Plastyczne talenty z pajęczańskiego gimnazjum docenione

Miło nam poinformować, iż znane są już wyniki tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Kolory Jesieni” organizowanego przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Warszawie przy współpracy z Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

II miejsce na liście Laureatów Krajowych w kategorii Gimnazjalista zajęła:

Monika Sikora z klasy Ib - jako nagrodę otrzyma tablet cyfrowy

I miejsce w szkole za cykl fotografii (wytypowane przez jury konkursu) zostało przyznane dla:

Anny Kin z klasy Ib - otrzyma nagrodę książkową

Dyplomy wyróżnienia od Przewodniczącego Jury Konkursu - Dziekana Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie otrzymają:

Bartosz Głowacz z klasy Ie,

Ewelina Konieczna z klasy Ia,

Tomasz Dłubak z klasy Ib,

Jacek Kapelańczyk z klasy Ib

Pozostałe osoby biorące udział w konkursie w tym: Marta Bednarska, Anita Dąbrówka, Karolina Zabłocka, Dominika Mielczarek, Magda Chrzanowska, Igor Kopera, Klaudia Maćkowiak, Julia Balińska, Wiktoria Klimczak, Wiktoria Bęben i Wojciech Rozumek otrzymają dyplomy uznania.

Podsumowanie Konkursu i wręczenie nagrody głównej odbędzie się w czerwcu w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 


Szkolny organizator konkursu: Magdalena Wolska-Libiszewska

 


 

Uczniowie naszego gimnazjum z wizytą w Kleszczowie

 

W dniu 21 marca 2013 r. uczniowie klas III w ramach zapoznania się z ofertą edukacyjną Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie uczestniczyli w dniu otwartym.

Dzień Otwarty miał na celu nie tylko zapoznanie młodzieży gimnazjalnej z ofertą edukacyjną ale również zaprezentowanie dorobku placówki. W programie znalazły się m.in.: rozgrywki sportowe na hali Solparku, w których rywalizowali uczniowie ZSP Kleszczów kontra gimnazjaliści, były pokazy gimnastyki artystycznej, aerobiku oraz warsztaty fitness. W auli zaprezentowano przedstawienie niemieckojęzyczne pt. Schneewitchen przygotowane przez pierwszoklasistów, które było jednym z elementów Dnia Języka Niemieckiego. Byliśmy gośćmi „Niemieckiej Kawiarenki”, w której uczniowie i nauczyciele mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności posługiwania się językiem niemieckim podczas składania zamówień. Młodzież naszej placówki brała udział w pokazach doświadczeń z chemii i fizyki, pokazach pierwszej pomocy przedmedycznej, samoobrony oraz promocji zdrowego stylu życia. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród naszej młodzieży cieszyły się pokazy robotów wykonanych przez uczniów technikum z klocków LEGO oraz nowoczesnego sprzętu mechatronicznego, w który wyposażone są nasze pracownie.

Odbył się I Turniej Matematyczno-Fizyczno-Sportowy dla szkół gimnazjalnych, w którym wzięliśmy udział.

Do rywalizacji stanęli uczniowie reprezentujący szkoły z : Kleszczowa, Bełchatowa, Radomska i Pajęczna. Nasze gimnazjum reprezentowali uczniowie z klas III:

Marta Bednarska, Klaudia Duchowska, Mikołaj Bęben, Damian Bilski i Krystian Dąbkiewicz.

Młodzież w 5-osobowych grupach zmagała się z pięcioma zadaniami w trzech kategoriach: matematycznej, fizycznej oraz sportowej. Rywalizacja była bardzo zacięta. Po umysłowych i sprawnościowych konkurencjach zajęliśmy III miejsce . Zwycięzców nagrodzono pucharami, natomiast wszyscy otrzymali dyplomy oraz coś słodkiego dla regeneracji sił. Uczniowie naszego gimnazjum poznali możliwości kontynuowania nauki ponadgimnazjalnej w tej placówce, sprawdzili swoją wiedzę i umiejętności sportowe w ciekawy i atrakcyjny sposób spędzili ten dzień.

 

Ewa Kowalczyk

Małgorzata Płuciennik

 


SPRAWOZDANIE Z DZIAŁAŃ

z okazji DNIA TALENTÓW

W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W PAJĘCZNIE

w dniu 21 MARCA 2013r.

Celem warsztatów PAPIEROPLASTYCZNYCH było rozwijanie wyobraźni geometrycznej i wiedzy z geometrii przestrzennej, sprawności manualnej i koncentracji  oraz kształtowanie zamiłowania do sztuki origami, jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

Podczas zajęć uczestnicy poznali etapy powstawania papieru, zapoznani zostali z metodą domowej produkcji papieru czerpanego. Ponadto nauczyli się sztuki składania tradycyjnego, która polega na odpowiednim zaginaniu kwadratowej kartki papieru w efekcie czego otrzymuje się różnorodne figury, zazwyczaj są to zwierzęta, kwiaty.

Techniką orgiami uczniowie wykonywali żurawia, jeden z najsłynniejszych modeli japońskiego orgiami - symbol pomyślności i pokoju.

Do udziału w warsztatach prowadzonych przez uczennice klas IIIe i IIIg pod kierunkiem Agnieszki Stokowskiej  byli zaproszeni uczniowie młodszych klas wraz z opiekunem Panią Iwoną Jędrzejewską. Uczestnicy warsztatów wykonali 437 żurawi, które zawieszone zostały w pracowni technicznej. Girlandy kolorowych żurawi i kwiaty wykonane techniką orgiami przypominały o wiośnie, która  się rozpoczęła.

Zajęcia origami pozwoliły zrelaksować się, odpocząć i dobrze bawić.

FOTORELACJA Z WARSZTATÓW


SPRAWOZDANIE Z DNI MATEMATYKI 2013

W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W PAJĘCZNIE

W dniach 14-22 marca 2013r. w Publicznym Gimnazjum w Pajęcznie odbyły się obchody Święta Matematyki. Projekt przygotowały i kierowały jego realizacją: Aneta Bęben, Iwona Jędrzejewska i Agnieszka Stokowska.

Dni Matematyki miały udowodnić, że matematyka, to nie tylko trudne zadania, "suche liczby" i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda.
Szukałyśmy sojuszników, którzy zabraliby głos i spróbowali zareklamować matematykę w swojej klasie i poza nią.
Obchody święta matematyki miały charakter konkursu, w którym mogły wziąć udział wszystkie klasy gimnazjalne. Formy rywalizacji:

 • prezentacja multimedialna dotycząca matematyki
 • album matematyczny
 • wiersz, fraszka, plakat, piosenka, rebus, krzyżówka… czyli „Matematyka na wesoło”
 • Złote myśli o matematyce
 • konkurs plastyczny ”Karykatura umysłu ścisłego”
 • haft lub witraż matematyczny

W „Dniu Liczby ∏” tj. 14 marca przedstawione zostały przez szkolny radiowęzeł ciekawostki na temat Ludolfiny oraz program Dni Matematyki.

21 marca 2013r. reprezentanci klas I, II, III uczestniczyli w konkursach, których celem było rozwijanie zainteresowań oraz motywowanie uczniów do aktywnej i twórczej pracy:

W klasach pierwszych odbyły się „ZMAGANIA Z LOGIKĄ”, które zorganizowała Aneta Bęben

Zadania wymagały od młodzieży logicznego myślenia, można było się konsultować w grupie. Praca nad zadaniami zmuszała uczestników do dyskusji, używania języka matematycznego. Wystarczyło trochę pomyśleć i logicznie wydedukować rozwiązanie.

Dobra  atmosfera konkursu pozytywnie wpłynęła na zmagania zawodników.

Wyniki konkursu:

I miejsce – kl. Ia i If ex aequo

Klasę Ia reprezentowały: Magdalena Bęben, Weronika Bęben, Wiktoria Bęben

Klasę If reprezentowali:  Marcin Szajkowski, Maciej Mendak, Filip Tokarski

II miejsce – kl. Ie

Klasę reprezentowali: Paulina Modlińska,  Kacper Filak, Bartosz Głowacz

III miejsce – kl. 1d

Klasę reprezentowały: Paulina Stanik, Klaudia Dubińska, Julita Zawadzka

W klasach drugich - „Ciekawostki ze świata matematyki” - turniej przeprowadziła Iwona Jędrzejewska

Zakres materiału obejmował treści matematyczne dotyczące liczb, ciekawostek ze świata matematyki oraz słynnych matematyków. Konkurs przebiegał w trzech etapach.

Podczas konkursu panowała atmosfera zdrowej rywalizacji, widoczne było duże  zaangażowanie uczestników.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Weronika Czarnecka kl. IIa

II miejsce – Marta Kulińska  kl. IIa

III miejsce – Szymon Rozumek kl. IIb

W klasach trzecich - „KRZYŻÓWKA XXL” – konkurs przeprowadziła Agnieszka Stokowska

Reprezentanci klas III uczestniczyli w konkursie drużynowym: rozwiązywali krzyżówkę skojarzeniową dotyczącą pojęć matematycznych. Konkurs miał na celu pokazać, że matematyka jest ciekawa i ważna, że ma różne zastosowania i nierozerwalnie wiąże się z innymi dziedzinami naszego życia.

Wyniki konkursu:

I miejsce –Aleksandra Sygidus i Michał Kowalczyk kl. IIIe

II miejsce –Agnieszka Gałkowska i Monika Popiel kl. IIIb

III miejsce –Karolina Włodarczyk i Konrad Rejowski kl. IIIf

 

Podczas trwania Dni Matematyki wyróżniono ponadto następujące prace:

album „Wyszywanki matematyczne” – Aleksandra Sygidus oraz Karolina Koperska uczennice kl. IIIe

„Sławni Matematycy i ciekawe liczby” prezentacja multimedialna  - Maria Kruk kl. Ia, Magdalena Bęben kl.Ia oraz Weronika Jabłońskia kl. Ia

album „Słynni matematycy” - Jesika Nagieł kl. IIIe

plakat o tematyce matematycznej - Weronika Czarnecka kl. IIa

Mamy nadzieję, że Święto Matematyki dostarczyło wielu miłych doznań, pogłębiło wiedzę z zakresu matematyki i nauk przyrodniczych, a zarazem pobudziło wyobraźnię i zainteresowanie Królową Nauk.

Organizatorzy

FOTORELACJA Z KONKURSÓW


Sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu profilaktyki w Publicznym Gimnazjum

w Pajęcznie w ramach realizacji projektu „Tydzień Profilaktyki

Zobacz  foto

Od 11. 03 – 15. 03. 2013 r. na terenie naszej placówki były realizowane działania mające charakter profilaktyczny. Działania obejmowały całą społeczność szkolną. Harmonogram działań przebiegał następująco:

1. Przedstawienie przez wychowawców propozycji udziału w formie pisemnej i elektronicznej (do 08.03.2013 r.) – do Pani K. Drozdek.

2. Realizacja zaplanowanych zadań w zespołach klasowych (11.03 – 15.03.)- wychowawcy we współpracy z nauczycielami uczącymi w zespołach klasowych.

3. Zamieszczenie informacji na stronie internetowej (S. Kuligowski, we współpracy z pedagogiem szkolnym i Panią Katarzyną Drozdek).

Koordynowanie pracy na terenie szkoły: Pani E. Kowalczyk, Pani K. Drozdek.

Założenia projektu to:

- przedstawienie zagrożeń jakie niosą ze sobą uzależnienia,

- ukazanie przyczyn i istoty powstawania uzależnień,

- wskazanie czynników chroniących przed uzależnieniami,

- uczenie asertywności,

- budowania właściwej hierarchii wartości.

Podjęte działania przez oddziały klasowe, nauczycieli i pracowników szkoły:

KLASA IA- wychowawca Pani Bożena Maciągowska:

Konkurs plastyczny o tematyce uzależnień.

KLASA IB- wychowawca Pani Elżbieta Woźniak:

Debata klasowa na temat szkodliwości uzależnień.

KLASA IC- wychowawca Pani Aneta Bęben:

Cztery grupy przeprowadziły pogadankę, quizy, gry na następujące tematy:

-uzależnienie od komputera;

-uzależnienie od narkotyków;

-uzależnienie od alkoholu;

-uzależnienie od hazardu;

Zajęcia odbyły się podczas godziny do dyspozycji wychowawcy.

KLASA ID- wychowawca Pani Anna Mielczarek:

 

1. Pogadanka połączona z debatą uczniów nt. szkodliwości środków uzależniających.

2. Przygotowanie plakatu profilaktycznego.

3. Twórczość uczniów: wiersz, opowiadanie literackie związane z profilaktyką uzależnień.

KLASA IE- wychowawca Pani Teresa Kapuścińska:

Projekt plakatu o tematyce uzależnień.

KLASA IF- wychowawca Pani Łucja Krzak:

Hazard? Nie, dziękuję!- Przygotowanie scenek dramatycznych na temat hazardu, uzależnienia od internetu i innych uzależnień.

KLASA II A- wychowawca Pani Katarzyna Drozdek:

Wykonanie plakatu na temat uzależnienia od tytoniu, poza tym godzina do dyspozycji wychowawcy poświęcona została przedstawieniu przygotowanych przez uczniów wiadomości na temat uzależnień od: alkoholu, tytoniu, narkotyków i internetu.

KLASA II B- wychowawca Pani Jolanta Bernaś- Engel:

Przygotowanie plakatów dotyczących zdrowego trybu życia: „Żyj zdrowo bez żadnych używek” i „Sport to  zdrowie”.

KLASA II C- wychowawca Pani Izabela Okoń:

1. Wykonanie plakatów o tematyce profilaktycznej przez klasę 2C.

2. Warsztaty przeprowadzone przez wychowawcę Izabelę Okoń w klasie 2C „Przeciw agresji”.

Pogadanka: Co mi grozi- uzależnienia.- Przeprowadziła Anna Hałaczkiewicz w klasie II C.

KLASA II D- wychowawca Pani Iwona Jędrzejewska:

Debata- „Kształtowanie właściwych postaw wobec narkotyków i innych środków odurzających” i prezentacja multimedialna: „Papierosy i alkohol w życiu nastolatka”.

KLASA III A- wychowawca Pani Małgorzata Płuciennik:

Konkurs plastyczny o tematyce uzależnień.

KLASA III B- wychowawca Pani Jolanta Bednarska:

„Stop hazardowi- zastanów się czy warto”- projekt plakatu, debata.

KLASA III C- wychowawca Pani Urszula Taranek:

1. Projekcja filmu „Lekcje przestrogi” dotyczącego uzależnień od komputera, gier komputerowych, zakupów w sieci.

2. Pogadanka na temat istoty i sposobu powstawania uzależnienia oraz jego wpływu na życie osobiste i zawodowe ludzi.

KLASA IIID- wychowawca Pani Barbara Prokop:

Projekt plakatów dotyczących środków uzależniających i odurzających.

KLASA IIIE- wychowawca Pani Agnieszka Stokowska:

Projekcja filmów o tematyce uzależnień.

KLASA IIIF- wychowawca Pani Anna Hałaczkiewicz:

„Zagrożenia we współczesnym świecie”- dyskusja.

Prezentacja na temat uzależnień „Die Jugentwelt”- plakat, przedstawienie- nauczyciel języka niemieckiego Pani Joanna Strzelczak.

Do działań włączył się również nauczyciel plastyki Magdalena Wolska- Libiszewska.

Hasło przewodnie to: „Brak nałogów!” Podczas zajęć artystycznych, ale też na zajęciach koła plastycznego, omówiliśmy zarówno tematykę jak i techniczne możliwości wykonania prac. Trudne do zwalczenia nałogi, ale też ogromnie inwazyjne dla organizmu człowieka (zarówno od strony fizycznej jak i psychicznej), to nie tylko palenie papierosów czy częste picie alkoholu. Zgodnie oceniliśmy, że w dzisiejszych czasach niebezpieczeństw tego rodzaju jest niemało. Uczniowie, głównie klas trzecich, poruszyli w swoich pracach plastycznych problemy związane z nałogami takimi jak: zakupoholizm, facebook, gry komputerowe, hazard, lekomania czy narkotyki. Dobrali odpowiednią technikę, w której czuli się najlepiej (pastele, farby, ołówek), ale też taką, za pomocą której mogli dobitnie wyrazić swoje myśli. Czasem prace powstawały w grupach 2, 3-osobowych z uwagi na duży format (50 x 70 cm). Dodatkowym założeniem było wykonanie plakatów na szarym papierze, nawiązującym do recyklingu, co sugerować ma potrzebę „zniszczenia” poruszonych problemów, chęć wyeliminowania ich z codziennego życia każdego z nas. Wszystkie plakaty zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym, a etapy pracy uczniów uwiecznione zostały na fotografiach, które dołączamy do sprawozdania.

Cele i założenia projektu zostały zrealizowane w stopniu bardzo dobrym. Projektem została objęta cała społeczność szkolna. Był to bardzo ważny i pracowity tydzień w naszej placówce, który na pewno będzie miał pozytywny wpływ na świadomość i wybory młodych ludzi. Każdy gimnazjalista został wyposażony w cenną i rzetelną wiedzę na temat uzależnień, którą powinien umiejętnie wykorzystywać w codziennym życiu pełnym zagrożeń.

Profilaktyka w naszej placówce jest jednym z głównych priorytetów, a działania z nią związane maja charakter ciągły.

Opracowały:

Ewa Kowalczyk

Katarzyna Drozdek

Pajęczno 08. 04. 2013 r.


Pierwsza pomoc w przypadku krwotoku zewnętrznego

Krwotok zewnętrzny powstaje najczęściej na skutek mechanicznego uszkodzenia tkanek ciała i naczyń krwionośnych. Jest to stan zagrożenia życia, gdyż przerwanie żył czy tętnic powoduje silny wypływ krwi, co może w konsekwencji doprowadzić do śmierci poszkodowanego. Stąd znajomość zasad pierwszej pomocy w przypadku krwotoku jest niezwykle istotna.

Krwotoki, ze względu na rodzaj uszkodzonej tkanki, dzielimy na tętnicze, żylne i włośniczkowe. Te ostatnie są spowodowane przez drobne skaleczenia czy otarcia i zwykle nie stanowią bezpośredniego zagrożenia. Pierwsza pomoc sprowadza się do oczyszczenia rany i jej zabezpieczenia plastrem czy jałowym opatrunkiem.

Najgroźniejsze dla życia są krwotoki tętnicze i żylne, gdyż powodują dość szybką utratę krwi. Pierwsza pomoc poszkodowanemu polega na założeniu na ranę opatrunku uciskowego. Na zranione miejsce nakładamy najpierw jałowy materiał opatrunkowy, a następnie mocujemy go za pomocą bandaża. Po nałożeniu kilku zwojów dokładamy materiał uciskowy (np. zwiniętą rolkę bandaża lub twardy przedmiot) w celu lepszego ucisku materiału opatrunkowego na ranę. Całość ciasno bandażujemy. Jeśli rana przesiąka krwią możemy dołożyć kolejną warstwę bandaża. W przypadku krwotoku z kończyn możemy unieść je do góry (powyżej serca), aby zmniejszyć krwawienie. Powyższe metody postępowania powinny okazać się skuteczna w przypadku krwotoku z żyły lub małej tętnicy. Zostały one zilustrowane w filmie instruktażowym:

https://www.szkolenia-bhp24.pl/krwotok-online

Nagły ubytek krwi może doprowadzić do wstrząsu i śmierci. Dlatego w przypadku intensywnego krwotoku należy wezwać pogotowie ratunkowe (nr 999 lub 112) oraz ułożyć poszkodowanego w pozycji przeciwwstrząsowej, tj. w pozycji leżącej na plecach z nogami uniesionymi na wysokość ok. 30 centymetrów nad podłożem (o ile nie ma przeciwwskazań w rodzaju urazu kręgosłupa, głowy itd. ).

UWAGA:

Powszechnie funkcjonuje przekonanie, że w przypadku intensywnego krwotoku należy stosować opaskę uciskową. To błąd! Opaskę uciskową stosuje się niemal wyłącznie w przypadku amputacji kończyny lub wtedy, gdy inne sposoby tamowania krwotoku zawiodą. W innych sytuacjach opaska uciskowa może wyrządzić poszkodowanemu więcej szkody, niż pożytku! Pamiętaj także o bezpieczeństwie własnym – jeśli to możliwe, załóż rękawiczki jednorazowe i unikaj kontaktu z krwią poszkodowanego.

W celu lepszego opanowania techniki udzielania pierwszej pomocy warto skorzystać z darmowych szkoleń z pierwszej pomocy, organizowanych przez liczne stowarzyszenia i fundacje - dla bezpieczeństwa Twoich najbliższych!


Międzynarodowe Badanie Kompetencji
Komputerowych i Informacyjnych

Losowo wybrani uczniowie klas drugich z naszego gimnazjum wzięło dziś udział w Międzynarodowym Badaniu Kompetencji Komputerowych i Informacyjnych (International Computer and Information Literacy Study - ICILS) prowadzonym przez Instytut Badań Edukacyjnych. Projekt realizowany jest w kooperacji z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Ewaluacji Osiągnięć Edukacyjnych (International Association for the Evaluation of Educational Achievement - IEA).

Badanie ma dać odpowiedź na pytanie czy rzeczywiście młodzi ludzie na całym świecie biegle posługują się komputerem i czy dobrze selekcjonują oraz przetwarzają informacje.

Badania te pozwolą na znalezienie odpowiedzi na wiele pytań, w tym m.in.

 • Jak dobrze uczniowie w Polsce są przygotowani do życia w „erze informacji”?

 • Jakie są w tym względzie różnice w obrębie Polski oraz jak wypadamy na tle innych krajów?

 • Co sprzyja, a co przeszkadza w zdobywaniu coraz wyższych kompetencji informacyjnych?

 • Co możemy zrobić, żeby w przyszłości alfabetyzm komputerowy i informacyjny Polaków był jak najwyższy?1

Również nauczyciele badanych uczniów zostali proszeni o wypełnienie specjalnie dla nich przygotowanej w Internecie ankiety, dotyczyła ona używania przez nich komputerów w szkole i poza nią oraz samooceny w kompetencji w używaniu komputerów.

Najważniejszą częścią badania był odbywający się dziś w naszej szkole test dla ucznia – zadaniem każdego z dwudziestu uczestników badania było rozwiązanie dwóch trzydziestominutowych modułów testowych. Moduły te składają się z autentycznych zadań wykonywanych przy pomocy komputera.

Uczniowie mają nadzieję, że ich udział w badaniu przyczyni się do rzetelnego określenia poziomu umiejętności komputerowych młodych Polaków, wierząc jednocześnie, że zajmiemy wysokie miejsce w rankingu.

Miłą niespodzianką ze strony organizatorów było podarowanie każdemu uczniowi - uczestnikowi badania - pamiątkowych pendrive’ów.

1 http://eduentuzjasci.pl


Wyniki Drużynowego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej, Grupie Wyszehradzkiej oraz służbie dyplomatycznej

 

W dniu 04.04.2013 r. odbył się w Publicznym Gimnazjum w Pajęcznie Szkolny Drużynowy Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej, Grupie Wyszehradzkiej oraz służbie dyplomatycznej. Do rywalizacji przystąpili przedstawiciele klas pierwszych oraz drugich biorący udział w programie edukacyjnym „ Moja szkoła w Unii Europejskiej”. Konkurs poprzedziły działania informacyjne. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych, podczas których zapoznali się szczegółowo z tematyką konkursu.

I miejsce zajęła reprezentacja klasy Ie w składzie: Wiktoria Jura i Paulina Modlińska

II miejsce dla klasy II c wywalczył Mateusz Klimczak, który z powodu nieobecności drugiego reprezentanta rozwiązywał samodzielnie zadania testu.

Miejsce III zdobyła drużyna klasy I f reprezentowana przez Annę Fit oraz Nikolę Garbacz.

Gratulujemy zwycięzcom! Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom projektu za aktywne uczestnictwo w warsztatach, uczennicy klasy Ib Annie Kin za przygotowanie multimedialnej prezentacji konkursowej na temat Grupy Wyszehradzkiej oraz uczennicom klasy IIIf Agnieszce Sikorze oraz Marcie Gwaździe za przygotowanie prezentacji multimedialnej na temat służby dyplomatycznej. Zachęcamy uczniów i nauczycieli do odwiedzenia zakładki Szkolnego Klubu Europejskiego na szkolnej stronie internetowej.


Pajęczańscy gimnazjaliści medalistami międzynarodowych zawodów taekwondo

 

W ubiegły weekend, 16-17.03.2013 r. w częstochowskiej hali „Polonia” odbyły się jubileuszowe XX Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Polskiej Unii Taekwondo.

W zawodach organizowanych przez Zbigniewa Pawlaka, Magdalenę Makowską, Łukasza Wabnica udział wzięło 566 zawodniczek i zawodników, którzy reprezentowali 35 klubów, w tym 3 z zagranicy (Austria, Azerbejdżan, Walia).  Zawody sędziowało 53 sędziów Polskiej Unii Taekwondo. 

Klub gospodarzy, KS „Orient” wystawił 134-osobową reprezentację. W generalnej klasyfikacji medalowej klubów, „Orient” okazał się bezkonkurencyjny, zdobywając łącznie 48 medali: 19 złotych, 11 srebrnych, 18 brązowych, co dało pierwsze miejsce na podium. 

Poziom sportowy zawodów był naprawdę wysoki, a udział ekip zagranicznych niewątpliwie podniósł rangę imprezy.

Miło nam poinformować, iż wśród medalistów znaleźli się młodzi adepci tej sztuki walki z Pajęczna(zawodnicy KS „Orient”), w tym uczniowie Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie, którzy w kategorii kadetów zdobyli zaszczytne miejsca tzn.

 


*Marcin Szajkowski: 2. miejsce walki light-contact chłopcy -42kg

*Jędrzej Krzak: 3. miejsce walki light-contact chłopcy -48kgW zawodach brał również udział inny pajęczański gimnazjalista- Mateusz Sadek.

Instruktorem grupy z Pajęczna jest trener Magdalena Makowska III Dan.


Naszym kolegom i wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy

i życzymy dalszych sukcesów.


Zajęcia otwarte z języka niemieckiego w Dniu Talentów - 21.03. 2013

 


 

IV Edycja szkolnego konkursu z języka niemieckiego

dla klas I i II w roku szkolnym 2012-2013

„Der beste Deutsche”

im Schuljahr 2012/2013 in der ersten Klasse

„Der beste Deutsche”

im Schuljahr 2012/2013 in der zweiten Klasse

 

Konkurs był skierowany do uczniów klas pierwszych i drugich.

Polegał na wykazaniu się umiejętnością posługiwania się czterema sprawnościami językowymi, obejmujący zakres materiału w odpowiedniej klasie. Do konkursu przystąpiło 25 uczniów. Konkurs odbył się w dniach 18.03.2013r. i 22.03.2013r. i składał się z 2 etapów:

 • I etap – test leksykalno – gramatyczny,
 • II etap – ustny (zawierający autoprezentację, reagowanie językowe – sposób zachowania się w określonych sytuacjach językowych)

Cele konkursu:

 • promocja nauki języka niemieckiego,
 • powtórzenie i utrwalenie przez uczniów zdobytej wiedzy,
 • podnoszenie poziomu umiejętności językowych,
 • umiejętność autoprezentacji,
 • przygotowanie do przyszłych konkursów, egzaminów pisemnych i ustnych

 

Wyniki konkursu „Der beste Deutsche” im Schuljahr 2012/2013 in der ersten Klasse

I miejsce: Kotyla Wiktor kl.Ib

II miejsce: Jura Wiktoria kl.Ie

III miejsce: Klimczak Wiktoria kl.Ic

Kopera Igor kl.Ie

 

Wyniki konkursu „Der beste Deutsche” im Schuljahr 2012/2013 in der zweiten Klasse

I miejsce: Damian Brożyna kl.Ic

II miejsce: Woźniak Daria kl.II

III miejsce: Klimczak Mateusz

 

Gratulujemy TALENTU JĘZYKOWEGO!!!!

 

Pomysłodawcy i organizatorzy konkursu: Joanna Strzelczak i Magdalena Bazan

 


 

Jarmark Wielkanocny

Mamy za sobą 3. edycję Jarmarku Wielkanocnego.

Odbył się 21 marca 2013 roku. W dzień, w którym nasza szkoła realizuje „Dzień Talentów”. W ramach akcji pokazaliśmy umiejętności i zdolności czyli liczne talenty naszej młodzieży pracującej pod kierunkiem nauczycieli: pani Jadwigi Lange, Aleksandry Miękiny,  Magdaleny Bazan, Anety Bęben, Magdaleny Wolskiej – Libiszewskiej, Joanny Chudej, Joanny Strzelczak, Piotra Mielczarka

Mimo niesprzyjającej aury  nie poddaliśmy się i zrealizowaliśmy nasze przedsięwzięcie, które odbyło się w holu Urzędu Gminy i Miasta Pajęczno, a nie w parku miejskim. Sądzimy, że zmiana miejsca nie miała znaczenia, wręcz przeciwnie, ekspozycja została bardziej uwydatniona.

Dziękujemy wszystkim za pozytywne nastawienie i wsparcie naszego przedsięwzięcia.

Opracowała

Joanna Strzelczak

 


 


Szkolny Konkurs Piosenki o wysokich walorach literackich

więcej - tutaj


Pierwsza pomoc w przypadku ataku epilepsji (padaczki)

Epilepsja jest chorobą neurologiczną, na którą cierpi w Polsce ok. 1 % społeczeństwa. Jednym z jej objawów są napady padaczkowe, charakteryzujące się gwałtownymi, niekontrolowanymi drgawkami. Są one wywołane gwałtownymi wyładowaniami bioelektrycznymi w mózgu i powodują jego chwilową dysfunkcję. 1% społeczeństwa w naszym kraju to ok. 400 000 ludzi. Nie każda z tych osób doświadcza ataków epilepsji, jednak prawdopodobieństwo, że w naszej obecności zdarzy się atak padaczki, jest duże. Stąd bardzo istotna jest znajomość zasad pierwszej pomocy, tym bardziej, że w świadomości społecznej funkcjonuje wiele nieprawdziwych informacji odnośnie tego, jak w prawidłowy sposób pomóc osobie w czasie ataku drgawek.

Prawidłowe czynności można obejrzeć w filmie instruktażowym poświęconym pierwszej pomocy w przypadku ataku epilepsji: https://www.szkolenia-bhp24.pl/epilepsja-online

Spróbujmy je podsumować:

 1. Należy usunąć wszelkie przedmioty, które mogą być niebezpieczne dla chorego (np. okulary czy przedmioty znajdujące się obok głowy),
 2. Priorytetem w czasie ataku jest ochrona głowy i kręgosłupa przed urazami,
 3. Po ataku należy ułożyć chorego w pozycji bezpiecznej i kontrolować oddech (film na temat układania w pozycji bezpiecznej znajduje się tutaj: https://www.szkolenia-bhp24.pl/pozycja-bezpieczna-online)
 4. W czasie ataku i po jego ustąpieniu należy zapewnić choremu komfort, być przy nim i wspierać go. Atak kosztuje mnóstwo energii, ponadto po ustąpieniu drgawek pojawiają się przejściowe zaburzenia logicznego myślenia.
 5. Zadzwoń po pogotowie ratunkowe, jeśli nie znasz osoby, która doznała w Twojej obecności ataku drgawek. Należy wezwać karetkę także wtedy, gdy po ustąpieniu drgawek osoba jest nieprzytomna, atak trwał bardzo długo lub doprowadzić do poważnego urazu.

W razie ataku epilepsji NIE WOLNO:

 1. Powstrzymywać na siłę drgawek i krępować ruchów, gdyż można w ten sposób doprowadzić do urazu.
 2. Wkładać przedmiotów pod głowę, gdyż zmniejsza to drożność dróg oddechowych.
 3. Otwierać na siłę zaciśniętych szczęk.
 4. Robić sztucznego oddychania oraz podawać płynów.

Jak widać, pomoc poszkodowanemu w sytuacji ataku epilepsji jest dosyć prosta. Pamiętajmy jednak, że tylko praktyka czyni mistrza. Wiele organizacji i fundacji organizuje darmowe szkolenia i kursy z pierwszej pomocy. Warto z nich skorzystać i nauczyć się ratować życie  - dla bezpieczeństwa Twoich najbliższych!


Komers

 


Wykaz nowości bibliotecznych Biblioteki Pedagogicznej w Pajęcznie

zobacz


Harmonogram zajęć w ferie zimowe

zobacz

 


Darmowy film edukacyjny - krwawienie z nosa

Jest to kolejny z naszego cyklu bezpłatnych filmów edukacyjnych poświęconych pierwszej pomocy. Do tej pory ukazały się filmy dotyczące numerów alarmowych, pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej oraz czynności ratowniczych w razie zadławienia.


https://www.szkolenia-bhp24.pl/krwawienie-z-nosa-online

 


 

W piątek – 11.01.2013r. „zagraliśmy”

i osiągnęliśmy 1707,70 zł.

 

Ta kwota została zebrana na terenie gimnazjum i to dzięki Wam!!!

Dziękujemy wszystkim

 • dyrekcji,
 • wychowawcom,
 • nauczycielom,
 • pracownikom niepedagogicznym szkoły,
 • uczniom
 • rodzicom

za przyłączenie się do akcji

Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zbiórce pieniędzy towarzyszył maraton filmowy zorganizowany przez młodzież, pod nadzorem pań Magdaleny Karaśkiewicz, Katarzyny Drozdek i Agnieszki Miszewskiej. Wszyscy mogli również rozkoszować się smakiem pysznych ciast upieczonych przez gimnazjalistów samodzielnie lub z pomocą mam i babć. Tą częścią akcji zajmował się samorząd uczniowski pod kierunkiem pań Anety Bęben i Joanny Strzelczak.

Młodzież naszego gimnazjum kwestowała również w niedzielę (13.01.2013r.) na terenie naszego miasteczka w osobach: Julia Mesjasz kl.IId, Daria Woźniak kl.IId, Jędrzej Krzak kl.IIc, Magdalena Bęben kl.Ia, Weronika Jabłońska kl.Ia, Maria Kruk kl.Ia, Aleksandra Posmyk kl.Ia, Mateusz Engel kl.Ia, Wiktor Jędrzejczak kl.Ia, Igor Mszyca kl.Ia,  Anna Kin kl.Ib, Wojciech Rozumek kl.Ib, Nikola Garbacz kl.If,

Opracowały

Joanna Strzelczak, Aneta Bęben


 

Ogólnopolski konkurs informatyczny Simba 3D LOGO organizowany przez firmę ERI Software

 


Darmowy film edukacyjny - zadławienie (zakrztuszenie)

Obejrzyj film dotyczący pierwszej pomocy w przypadku zadławienia. Jest to kolejny z serii naszych filmów edukcyjnych poświęconych tematyce pierwszej pomocy.

Źródło: https://www.szkolenia-bhp24.pl/film-online-zadlawienie

 

 


Przy wigilijnym stole

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia wiele klas naszej szkoły organizuje wigilię klasową. W tym uroczystym dniu uczniowie przychodzą do szkoły w odświętnych strojach. Wszyscy wyczuwają podniosłą atmosferę zbliżających się Świąt. Spotkania opłatkowe są okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia. Radosna, rodzinna atmosfera towarzyszyła spotkaniu wigilijnemu, które zorganizowały  Pani Iwona Jędrzejewska i Pani Agnieszka Stokowska wraz ze swoimi klasami 21 grudnia.

Takie spotkanie są tradycją w naszym gimnazjum, od ośmiu lat uświetniają  je swoją obecnością Dzieci z Rodzinnego Domu Dziecka w Kiedosach wraz z opiekunem Panią Anną Kabałą.

Wzorem lat ubiegłych od początku grudnia przeprowadzona została akcja charytatywna na rzecz dzieci, którą przeprowadziły  klasy IId i IIIe pod kierunkiem swoich wychowawczyń.

Młodzież zbierała słodycze, kosmetyki i artykuły szkolne. Społeczność uczniowska stanęła na wysokości zadania.

Wszystkie upominki przekazane zostały podczas uroczystości opłatkowej, którą poprzedziła inscenizacja jasełek bożonarodzeniowych w wykonaniu młodzieży naszego gimnazjum oraz wspólne kolędowanie. Oto zdjęcia.

Rodzicom dziękujemy za  przygotowanie pysznych świątecznych wypieków. Fotorelacja tutaj

 

 

Iwona Jędrzejewska i Agnieszka Stokowska


21 grudnia 2012 - jasełka

 


 

 

 


 

I MIEJSCE

W PRZEGLĄDZIE TEATRÓW NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

W dniu 18 grudnia 2012 r. odbył się zorganizowany przez Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Pajęcznie PRZEGLĄD TEATRÓW NIEMIECKOJĘZYCZNYCH dla uczniów gimnazjów z całego powiatu. Komisja konkursowa oceniała uczniów w kategoriach przedstawień niemieckojęzycznych oraz niemieckiej poezji i piosenki. Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie zajęli w obu kategoriach I miejsca.

Grupa młodzieży naszego gimnazjum w składzie: Magdalena Bęben kl. Ia, Wiktoria Bęben kl. Ia, Weronika Jabłońska kl. Ia, Ewelina Konieczna kl. Ia, Maria Kruk kl. Ia, Aleksandra Posmyk kl. Ia, Mateusz Engel kl. Ia, Wiktor Jędrzejczak kl. Ia, Igor Mszyca kl. Ia, Norbert Trawczyński kl. Ia, Anna Kin kl. Ib, Radosław Bryk Ia, Julia Ścigała 1b, AgataStanik 1d, Zuzanna Kapuścińska 1c, Julia Wojtyra 1a, Daria Mielczarek 1a zaprezentowała przedstawienie pt. „Ein Mensch vor dem Gericht der Tiere“ („Człowiek przed sądem zwierząt“).Uczniowie zostali przygotowani pod kierunkiem nauczycieli: pani Magdaleny Bazan, pani Joanny Strzelczak, natomiast uczniowie : Adrian Garbiec IIa, Martyna Żarska IIa, Aleksandra Nowak IIa, Kinga Pietrzyk IB, Michał Kowalczyk IIIe, Klaudia Duchowska IIIf, Paweł Wolski IId przedstawili niemieckojęzyczną wersję wiersza pt. „Die Lokomotive” („Lokomotywa”) Juliana Tuwima. Uczniowie pracowali pod kierunkiem nauczycieli: pani Agnieszki Hałaczkiewicz i Marzeny Łodzińskiej. Uczniowie wykazali się nie tylko znaczącymi umiejętnościami aktorskimi, ale także wysokim poziomem językowym. Cieszymy się, że zostali docenieni przez jury i pokonali konkurentów z pozostałych gimnazjów.

Podczas zmagań konkursowych uczniowie naszego gimnazjum: Klaudia Jaworska IId, Wiktoria Pingot IIIa, Julia Mesjasz IId, Eliza Młynarska IId, Mikołaj Bęben IIIa zaprezentowali także krótką formę teatralną pt.” Modenschau zu Haus”- „Pokaz mody w domu” oraz dwie piosenki niemieckojęzyczne: „99 Luftballons” – wielki przebój Neny wykonany przez Monikę Mendak IId oraz „Eve” – piosenkę Annette Louisan wykonaną przez Elizę Młynarską IId. Uczniowie przygotowywali się do występów pod kierunkiem pani Agnieszki Hałaczkiewicz oraz pani Marzeny Łodzińskiej.

 


 

UCZENNICA PUBLICZNEGO GIMNAZJUM W PAJĘCZNIE STYPENDYSTKĄ

ŁÓDZKIEGO REGIONALNEGO PROGRAMU WSPIERANIA

MŁODZIEŻY SZCZEGÓLNIE UZDOLNIONEJ

 

17. 12. 2012 r. odbyło się spotkanie gratulacyjne dla stypendystów projektu Łódzki Regionalny Program Wspierania Młodzieży Szczególnie Uzdolnionej - II edycja w roku szkolnym 2012/2013. Celem głównym projektu jest stworzenie warunków sprzyjających rozwijaniu umiejętności i kompetencji własnych szczególnie uzdolnionym uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa łódzkiego.

Jedną z uczestniczek spotkania była uczennica klasy IIIF Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie – Karolina Włodarczyk, która zdobyła stypendium dzięki temu, iż w pełni wykorzystuje zdolności w kierunku nauk matematyczno – przyrodniczych i wciąż je rozwija dzięki systematycznej nauce.


Konkurs na najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia  świetlica szkolna ogłosiła konkurs na  najpiękniejszy  stroik  bożonarodzeniowy. Do konkursu zaprosiliśmy wszystkich  uczniów naszego gimnazjum. Rozstrzygnięcie konkursu   odbyło się dnia 14 grudnia 2012 roku.

Stroiki oraz inne elementy dekoracyjne prezentowane jako kompozycje stołu świątecznego zostały wykonane dowolną techniką wybraną przez uczestników. Oceniano kreatywność, pomysłowość, pracochłonność, dobór elementów dekoracji oraz estetykę wykonanych prac. Spośród wspaniałych stroików zostały wybrane te najpiękniejsze. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie  . Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki

Wyniki konkursu:
1 miejsce – Angelika Kasprzyk  kl. III

2 miejsce –Emilia Konieczna  kl. I f

3 miejsce – Nikola Garbacz, Weronika Harciarek, Natalia Szczęsna  kl. I f

Wyróżnienie Specjalne – Karolina Sikora kl. III g


Zwycięzcom serdecznie gratulujemy  a wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do licznego udziału w innych konkursach .

Organizatorzy :

Aleksandra Miękina

Jadwiga Lange


I MIEJSCE UCZENNICY PUBLICZNEGO GIMNAZJUM W PAJĘCZNIE

W I WOJEWÓDZKIEJ OLIMPIADZIE WIEDZY O RACJONALNYM ŻYWIENIU


Marta Trzeciak, uczennica klasy 3F, reprezentowała powiat pajęczański na Wojewódzkiej Olimpiadzie Wiedzy o Racjonalnym Żywieniu i zajęła pierwsze miejsce.


Celem Olimpiady, która kierowana była do młodzieży uczestniczącej w VII edycji Ogólnopolskiego Programu Profilaktycznego „Trzymaj Formę!”, było poszerzenie wiedzy i umiejętności z zakresu trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży gimnazjalnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety oraz kształtowania postaw niezbędnych do utrzymania zdrowia i kondycji fizycznej.

Zmagania przebiegały dwuetapowo. Najpierw Jury Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Racjonalnym Żywieniu dokonało oceny 175 testów pisanych przez uczestników Olimpiady z 19 powiatów województwa łódzkiego.

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 23 uczestników, którzy zdobyli najwyższą liczbę punktów w poszczególnych powiatach. Marta, przygotowywana przez panią Annę Hałaczkiewicz, nauczycielkę biologii, przystąpiła do finału zmagań z drugim wynikiem w województwie.

7 grudnia 2012 r. o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi odbył się finał olimpiady. Uczestnicy musieli zmierzyć się z trudnymi pytaniami dotyczącymi np. pasteryzacji, suplementów diety, profesjonalnej terminologii z zakresu zdrowego odżywiania, dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze itp.

Organizator, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi, zapewnił uczestnikom oczekującym na wyniki miłą atrakcję - wizytę w Łódzkim Ogrodzie Botanicznym oraz zdrowy poczęstunek.

Wszyscy uczestnicy otrzymali zestawy upominków, a laureaci – atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Agencję Rynku Rolnego.

Więcej informacji: http://www.pis.lodz.pl/aktualnosci.htm


Kiermasz świąteczny

 


Zasady bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw

9 zasad bezpiecznej zabawy śnieżkami

Podczas zabawy śnieżkami uczniowie powinni przestrzegać poniższych zasad:

1) nie lepić zbitych, twardych kul śniegowych,

2) nie łączyć miękkiego śniegu z kawałkami lodu, kamykami i ziemią,

3) nie celować w twarz drugiej osoby,

4) nie wrzucać kolegom śniegu za kołnierz,

5) nie nacierać kolegom twarzy śniegiem,

6) nie strącać i nie używać do zabawy zwisających z dachów sopli lodu,

7) nie wpychać kolegów w głębokie zaspy,

8) nie wchodzić do źle zabezpieczonych konstrukcji ze śniegu, które w momencie odwilży grożą zawaleniem i przysypaniem,

9) nie rzucać śnieżkami w nadjeżdżające samochody.

6 zasad bezpiecznej jazdy na sankach i na nartach

Podczas jazdy na sankach i na nartach uczniowie powinni przestrzegać poniższych zasad:

1) nie zjeżdżać z górki w pobliżu dróg, także tych rzadko uczęszczanych. Ulica pokryta śniegiem lub oblodzona nie jest miejscem do zabawy,

2) nie doczepiać sanek do samochodu,

3) nie chodzić po stoku górki, gdy inni z niej zjeżdżają,

4) zachować bezpieczną odległość między zjeżdżającymi z górki,

5) zjeżdżać na sankach twarzą do kierunku jazdy z nogami podniesionymi do góry,

6) wybierać miejsca równo przysypane śniegiem, wolne od jakichkolwiek wystających ze śniegu przedmiotów.

2 warunki bezpiecznej jazdy na łyżwach

Podczas jazdy na łyżwach uczniowie powinni przestrzegać poniższych zasad:

1) nie grać w "hokeja na lodzie" na ulicy. UWAGA! Zimą kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższego czasu hamowania,

2) jeździć tylko w wyznaczonych miejscach, na specjalnie przygotowanych ślizgawkach i lodowiskach. Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli pokryte są lodem, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy.

UWAGA!
Nauczyciele organizujący zajęcia i wycieczki poza terenem szkoły nie powinni realizować ich podczas śnieżycy, gołoledzi, dużego mrozu połączonego z porywistym wiatrem.


Pierwsza pomoc osobie nieprzytomnej oddychającej - pozycja bezpieczna

 

Utrata przytomności jest stanem zagrożenia życia. W jej następstwie może bowiem dojść do niedrożność dróg oddechowych na skutek ich zablokowania językiem lub zalania śliną czy treścią żołądka. Ponadto utrata przytomności jest najczęściej efektem urazu, wstrząsu lub stanu chorobowego, co dodatkowo zagraża zdrowiu bądź życiu poszkodowanego.

Dlatego umiejętność udzielenia pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej jest niezwykle ważna. Omówmy zatem podstawowe czynności, które powinniśmy podjąć w przypadku utraty przytomności przez osobę dorosłą.

Pierwszym krokiem jest ocena, czy ty, poszkodowany oraz osoby postronne jesteście bezpieczni. Może się zdarzyć, że wciąż istnieje zagrożenie, które doprowadziło do utraty przytomności przez poszkodowanego. Następnie powinniśmy sprawdzić reakcję poszkodowanego, delikatnie potrząsając za ramiona i głośno pytając „Czy wszystko w porządku?”.

Jeśli osoba reaguje, zostawiamy ją w zastanej pozycji, w razie potrzeby wzywamy pomoc. Musimy także regularnie sprawdzać stan poszkodowanego. Jeśli widzimy reakcji – mamy do czynienia z osobą nieprzytomną. W takiej sytuacji powinniśmy głośno wezwać pomoc, a następnie przystąpić do oceny oddechu. Aby to zrobić, odwracamy poszkodowanego na plecy, a następnie udrażniamy drogi oddechowe poprzez umieszczenie jednej ręki na czole poszkodowanego, opuszków drugiej ręki na żuchwie i delikatne odgięcie głowy do tyłu. Następnie należy pochylić się nad poszkodowanym i ocenić oddech przez około 10 sekund: nasłuchując, obserwując ruch klatki piersiowej i próbując wyczuć ruch powietrza na policzku.

Jeśli oddech jest prawidłowy, należy ułożyć osobę w pozycji bezpiecznej. Ma ona na celu zabezpieczenie poszkodowanego przed ewentualnymi urazami, a przede wszystkim zapewnienie stałej drożności dróg oddechowych. Po ułożeniu osoby w pozycji bezpiecznej wzywamy pogotowie ratunkowe dzwoniąc pod numer 999 lub 112.„

Dla dokładnego zapoznania się z elementami pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej oddychającej warto obejrzeć film edukacyjny, który pokazuje także technikę układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej:

https://www.szkolenia-bhp24.pl/pozycja-bezpieczna-online

Pamiętaj jednak, że tylko praktyka czyni mistrza. Wiele organizacji i fundacji organizuje darmowe kursy i szkolenie z pierwszej pomocy. Warto z nich skorzystać i nauczyć się ratować życie - dla bezpieczeństwa Twoich najbliższych!


Apel z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

 

 


materiały informacyjne                                                                                                                                                                              Kraków, 2012-11-05

 

 

Numery alarmowe w Polsce

Wyobraź sobie, że spacerujesz przez park w pogodny, jesienny dzień. Niespodziewanie tracisz przytomność i upadasz. Jakie są szanse, że ktoś udzieli ci pomocy? Mniejsze, niż ci się wydaje. Większość społeczeństwa w naszym kraju nie ma wystarczającej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy. Można przecież zadzwonić po pomoc, powiadasz. Tutaj statystyka jest nieubłagana – według badań Komisji Europejskiej zaledwie 6 na 10 osób w Polsce zna europejski numer alarmowy, zaś tylko 6 na 100 obywateli naszego kraju potrafi wymienić numery alarmowe poszczególnych służb – policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Mimo wszystko najkorzystniej jest stracić przytomność w Polsce. Jesteśmy bowiem na pierwszym miejscu w Europie pod względem znajomości numeru 112. Listę zamykają Włochy i Grecja, gdzie znajomość europejskiego numeru alarmowego wynosi 6%.

 

W Polsce, oprócz europejskiego numeru alarmowego, funkcjonują także numery alarmowe poszczególnych służb:

 • Policja: 997
 • Straż pożarna: 998
 • Pogotowie ratunkowe 999

 

Nieznajomość numerów alarmowych zabija. Dlatego kraje Unii Europejskiej podejmują liczne inicjatywy mające na celu zwiększenie wiedzy w tym zakresie. Jedną z nich jest Europejski Dzień numeru alarmowego 112, który jest obchodzony 11 lutego (czyli 11.2). Oprócz tego funkcjonuje rządowa strona internetowa 112 (www.112.gov.pl), na której znajdują się najważniejsze informacje na temat tej europejskiej inicjatywy. Równolegle prowadzone są prace nad tym, aby w każdym kraju numer ten rzeczywiście działał.

 

W internecie można znaleźć także szereg ciekawych inicjatyw zwiększających świadomość numerów alarmowych. Jedną z nich jest strona internetowa https://www.szkolenia-bhp24.pl/numery-alarmowe. Można na niej obejrzeć krótki film utrwalający wiedzę na temat numerów alarmowych w Polsce, a następnie zagrać w grę internetową „pierwsza pomoc” i wypróbować swoją wiedzę zarówno w zakresie znajomości numerów, jak i udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.

 

Numery alarmowe powinien znać na pamięć każdy, niezależnie od wieku. W krytycznym momencie każda sekunda jest na wagę…życia.

 

 


Młodzi w obiektywie

Problemy młodych ludzi to temat często poruszany w kinie i entuzjastycznie przyjmowany przez nastoletnich widzów. Wybrane tytuły dzieł pozwalają spojrzeć z nowej perspektywy na tematy i zjawiska, które dotyczą ludzkiego życia, zwłaszcza młodych ludzi. Prelekcje poprzedzające filmy pozwalają odejść od filmoznawczego punktu widzenia i przenieść środek ciężkości na spojrzenie problemowe. Bohaterami większości filmów są rówieśnicy gimnazjalnych widzów, a podejmowane tematy dotyczą każdego człowieka w tym wieku.

Rozpoczynamy tegoroczny udział w ogólnopolskim projekcie realizowanym w 32 miastach Polski (dla nas Częstochowa OKF „Iluzja” ) gromadzącym już 50 tysięcy uczniów i 3 tysiące nauczycieli. Patronat nad nim objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Do obejrzenia mamy 9 wyjątkowych obrazów z całego świata. Niebawem w nowej zakładce tytuły, terminy i opisy. Szczerze polecam.

Opiekun

Piotr Mielczarek

 

 


 

Trwa nabór do programu „Na Własne Konto”

W październiku ruszyła I edycja programu „Na Własne Konto”, realizowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. To inicjatywa skierowana do uczniów gimnazjów z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, której celem jest poszerzenie wiedzy ekonomicznej młodzieży oraz przekazanie jej umiejętności świadomego planowania własnej ścieżki zawodowej. Szczegóły: www.efrwp.pl

 


 

Per aspera ad astra"

 

„Przez trudy do gwiazd” – polskie tłumaczenie łacińskiej sentencji ilustruje najlepiej ideę kosmonautyki, której problematyką zajęła się III Konferencja Kosmiczna w Sieradzu, rodzinnym mieście pioniera tej dziedziny nauki, Ary Sternfelda. W dniach 17-18 października 2012 roku uczestnicy obradowali pod hasłem: „Dziedzictwo Arego Sternfelda – Polska w Europejskiej Agencji Kosmicznej”.

W Teatrze Miejskim Sieradzkiego Centrum Kultury nie zabrakło prelekcji i wykładów naukowców z PAN. Rozdano także nagrody dla uczniów, którzy wzięli udział w „Konkursie wiedzy kosmicznej” dla młodzieży szkolnej. Konkurs ten był zorganizowany z okazji przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA i rocznicy wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną w 1957 r. pierwszego na świecie sztucznego satelity.

Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie brali udział w tym konkursie, który został objęty patronatem honorowym przez Sekretarza Stanu Tadeusza Sławeckiego, Wiceministra Edukacji Narodowej i Łódzkiego Kuratora Oświaty Jana Kamińskiego. Organizatorem zmagań było Muzeum Okręgowe w Sieradzu we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN, Narodowym Centrum Kultury i Kuratorium Oświaty w Łodzi.

Prace konkursowe ocenione zostały przez pracowników Muzeum w Sieradzu i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Naukowej. Na konkurs wpłynęło 128 prac uczniów gimnazjum z 29 szkół województwa łódzkiego, ale również m.in. z Warszawy i Słupska. Komisja uznała za stosowne wyróżnić m.in. pracę ucznia naszego pajęczańskiego gimnazjum, Jędrzeja Krzaka, za oryginalne i osobiste ujęcie tematu: „ Zaproponuj satelitę, którego miałaby wysłać w kosmos Polska”. Miło nam podkreślić, że praca Jędrka znalazła się w gronie wybranych siedmiu najlepszych prac i miał on zaszczyt odebrać dyplom z rąk samego Łódzkiego Kuratora Oświaty a także Prezydenta Miasta Sieradza.

Jędrek, który jest uczniem klasy IIc Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie, przygotował swoją pracę pod kierunkiem nauczyciela fizyki, Jolanty Bednarskiej, która opiekowała się także pozostałymi uczestnikami konkursu z Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie.

 

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z konferencji, odczytu naukowego oraz fotografie wyróżnionego gimnazjalisty wraz ze swoją nauczycielką fizyki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 12 października 2012 r. młodzież naszego gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli: Jolanty Bednarskiej, Magdaleny Bazan, Anny Szataniak, Anny Wodzisławskiej, Magdaleny Karaśkiewicz, Magdaleny Wolskiej - Libiszewskiej oraz Sławomira Kuligowskiego przedstawiła program artystyczny związany z Dniem Edukacji Narodowej. Oto fotorelacja.

 


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

 

 


 

Sprawozdanie z wycieczki do Krakowa

4. X. 2012 r. od godziny 6.00, trzydziestu ośmiu uczniów Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie i czterech nauczycieli, tj. Jolanta Bernaś- Engel, Izabela Okoń, Iwona Jędrzejewska i Katarzyna Drozdek, wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Krakowa. Tam, jak na Kraków przystało, czekały na nich same atrakcje…

Gimnazjaliści, pod nadzorem nie tylko nauczycieli, ale także przewodnika, mieli okazję zwiedzić: dzielnicę żydowską- Kazimierz, Synagogę Starą wraz z muzeum, Cmentarz Żydowski, odbyli spacer po Sukiennicach i Rynku Starego Miasta, wysłuchali hejnału z wieży mariackiej, uczestniczyli w odsłonięciu ołtarza Wita Stwosza w Kościele Mariackim, poza tym posłuchali opowieści o absolwentach i wykładowcach Uniwersytetu Jagiellońskiego, przez obecność w Collegium Maius, zwiedzili Muzeum Podziemia Rynku.

Wyjazd ten miał charakter kulturoznawczy i integracyjny. Cele jakie były założone przez kierownika wycieczki, Izabelę Okoń, zostały osiągnięte, tj. przestrzegano zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, podczas przejazdu autokarem jak i podczas pieszego zwiedzania ulic miasta, zasad kultury osobistej, wykorzystanie umiejętności odnalezienia się w różnych sytuacjach życiowych.

Dzień upłynął w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze sprzyjającej integracji zespołów klasowych.

O godzinie 22.00, po całodniowym wysiłku, wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili do domów zmęczeni ale bezpiecznie, szczęśliwi a przede wszystkim bogatsi w wiedzę o Krakowie.

 

Jolanta Bernaś- Engel

Izabela Okoń

Iwona Jędrzejewska

Katarzyna Drozdek


 

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży
w Publicznym Gimnazjum Pajęcznie

 

W dniach 11.09. - 15.09.2012 r. już po raz szósty gościliśmy grupę uczniów i nauczycieli z Gimnazjum im. Herdera w Merseburgu (Niemcy – Saksonia – Anhalt).

Głównym celem wymiany jest rozwijanie wśród młodzieży umiejętności komunikowania się w językach obcych. Spotkania w polskich rodzinach, wspólne wycieczki, udział w zajęciach integracyjno-aktywizujących przygotowanych przez nauczycieli języka niemieckiego (M. Łodzińską i A. Hałaczkiewicz) i angielskiego (A. Miszewską i D. Iskrę) umożliwiały uczestnikom wykorzystanie umiejętności językowych.

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania była biologia. Gimnazjaliści z obu szkół uczestniczyli w zajęciach terenowych nad jeziorem Matusowiec. Pod kierunkiem nauczycieli biologii, pań A. Hałaczkiewicz i I. Okoń uczniowie oznaczali rośliny, które wskazywały na poziom czystości wody. Uczniowie pracowali w mieszanych grupach, w których skład wchodzili młodzi Niemcy i Polacy. Wspólne wyszukiwanie roślin, fotografowanie, korzystanie z atlasów sprzyjały integracji i przyswajaniu wiedzy.

W godzinach popołudniowych zorganizowano wycieczkę do Załęcza Wielkiego, gdzie młodzież zaprzyjaźnionych szkół mogła spędzić czas na łonie natury Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, wspólnie wykonywać eksperymenty na zajęciach ekologicznych, co sprzyjało również zacieśnianiu więzów koleżeńskich.

W kolejnym dniu wymiany, podczas wycieczki do Kielc, uczniowie poznali osobliwości geologiczne Jaskini „Raj”. Zwiedzili również Geopark „Wietrznia”. Wiele emocji wzbudziła podróż w maszynie czasu z wykorzystaniem nowoczesnej technologii w systemie 5 D.

Piątek 14 września młodzież biorąca udział w wymianie uczestniczyła w zajęciach sportowych. Pod kierunkiem nauczycieli wychowania fizycznego (K. Wodzisławskiego, M. Marchewki, G. Bednarskiego i R. Goszczyńskiego) uczniowie rozgrywali mecze piłki siatkowej oraz próbowali swoich sił w zawodach sprawnościowych.

Dzięki życzliwości i otwartości pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pajęcznie, a w szczególności pana W. Beśki uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół uczestniczyli w ciekawych zajęciach warsztatowych dotyczących fotografii w podczerwieni.

Uwieńczeniem wymiany był koncert chóru Hades Band, grupy uczniów Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie oraz Gimnazjum im. Herdera z Merseburga. Koncert uświetnił również występ orkiestry Cementownia „Warta”.

W sobotę 15 września pożegnaliśmy niemieckich przyjaciół, jednak rozstaliśmy się na krótko, bo już 25 września grupa gimnazjalistów z Pajęczna pod opieką pań Agnieszki Hałaczkiewicz i Agnieszki Miszewskiej wyruszyła do Niemiec.

Merseburg powitał nas ulewnym deszczem, ale gorąca już od samego początku atmosfera szybko osuszyła kałużeSmile. Po serdecznym powitaniu udaliśmy się do rodzin naszych niemieckich przyjaciół, gdzie spędziliśmy mile wieczór ćwicząc język niemiecki i angielski. Niektórzy z nas byli w Niemczech po raz pierwszy w życiu, więc konfrontacja z „żywym” językiem okazała się dla wielu niezłym szokiemSmile, ale lody i wszelkie bariery bardzo szybko puściły.

Rankiem 26 września po uroczystym powitaniu przez dyrekcję gimnazjum w Merseburgu udaliśmy się na wycieczkę do Bad Dürenberg. To urocze miasteczko położone niedaleko Merseburga jest miejscowością kuracyjną. Zwiedziliśmy tutaj najdłuższą na świecie (ok.600 m.) tężnie solankową oraz przepiękny park zdrojowy. Następnie udaliśmy się do parku linowego. To była dopiero atrakcja! Park ten znajduje się w lesie. Najwyższe urządzenia sięgały 8 metrów! Zaczęliśmy od najniższego poziomu, a niektórzy do końca świetnie zmierzyli się z zadaniem i wspięli na najwyższą wysokość. Swych sił spróbowali nawet nauczyciele! Wszystkich wciągnęła ta wspaniała zabawa. Pomysł spędzenia wolnego czasu w ten atrakcyjny i dla niektórych zupełnie nowy sposób należał do nauczyciela biologii i wychowania fizycznego w gimnazjum w Merseburgu pana Ralfa Lufta.

Po zakończeniu pobytu w parku linowym pojechaliśmy do Lützen, gdzie odbyła się jedna z największych bitew wojny trzydziestoletniej, w której zginął król Szwecji Gustaw Adolf. Pamięć o nim jest widoczna na każdym kroku – w Lützen znajduje się pomnik, muzeum, ulice i szkoła nazwane jego imieniem.. Szwedzi bardzo pielęgnują swoją historię i co roku w rocznicę śmierci króla odbywają się tu obchody, w których uczestniczy oficjalna szwedzka delegacja. Szwedzi zadbali też o to, aby miejsce bitwy pozostało niezabudowane.

Pan Luft, który urodził się w Lützen, pokazał nam miejsca, gdzie spędzał swoja młodość – m.in. swoją szkołę oraz lodziarnię, do której chodzi bardzo często po lekcjach.

W czwartek 27 września udaliśmy się na wycieczkę pociągiem do Eisenach, gdzie Marcin Luther przetłumaczył Biblię z greki na język niemiecki, a miało to miejsce na zamku w Wartburgu, który również zwiedziliśmy. Tutaj żyła również święta Elżbieta. Zamek jest przepiękny, monumentalny i zrobił na nas duże wrażenie. Z jego okien mogliśmy podziwiać malownicze wzgórza Turyngii, porośnięte lasami i winnicami, a także architekturę, dla której charakterystyczny jest tzw. ”Fachwerk”, nazywany u nas murem pruskim.

Piątek 28 września to dzień, który upłynął nam głównie na obcowaniu z przyrodą. Podczas wycieczki do Lipska zwiedziliśmy bowiem ogród zoologiczny, który rozciąga się na terenie 26 hektarów. Zwierzęta oglądaliśmy plenerach, które odzwierciedlają naturalne warunki, np. słonie indyjskie podziwialiśmy w „scenografii”, która przypomina przyrodę i architekturę Indii. Lwy, żyrafy, antylopy biegały po ogromnej sawannie, tygrys syberyjski naprawdę wylegiwał się wśród roślinności tajgi. A to wszystko pięknie opisane, opatrzone mapami i przejrzystymi objaśnieniami.

To nie wszystko… Znaleźliśmy się też w „prawdziwej” tropikalnej krainie. Pod ogromną szklaną kopułą tętni życiem dżungla, można przyjrzeć się egzotycznym gatunkom zwierząt i roślin.

Po południu zaczęły się próby i przygotowania do koncertu na rzecz UNICEF-u, który jak co roku odbył się w Katedrze w Merseburgu. Dochód z koncertów przeznaczony jest na cele charytatywne, pomoc dzieciom z ubogich krajów.

Sobota, ostatni dzień pobytu w Niemczech, to tradycyjnie czas spędzany z rodzinami niemieckich kolegów. Jest to sposobność by zrobić zakupy, wybrać się do Aquaparku, a nawet na rodzinną imprezę. I tak niektórzy z nas byli gośćmi na niemieckich weselach!

W niedzielę 30 września pożegnaliśmy naszych przyjaciół z Merseburga. Zarówno młodzieży, jak i wielu niemieckim rodzicom towarzyszyły łzy rozstania. Następna wymiana dopiero za rok!

 


 

28 września 2012r. - II Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

 

W dniu 28 września 2012r. braliśmy udział w II Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. W akcję zaangażowani byli głównie uczniowie klas pierwszych, ponieważ przebiegała ona pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Cele akcji to:

 • przypomnienie tabliczki mnożenia,
 • ćwiczenia w rachunku pamięciowym,
 • kształcenie umiejętności interpersonalnych, nawiązywania kontaktów,
 • kształcenie umiejętności współpracy w grupie,
 • kultura zachowania w miejscach publicznych,
 • kultura słowa w relacjach międzyludzkich,
 • promocja szkoły w środowisku lokalnym,
 • bezpieczeństwo podczas poruszania się po drogach,
 • odpowiedzialność za zdrowie własne oraz kolegów i koleżanek.

Przygotowania rozpoczęły się dużo wcześniej. Dokonaliśmy zgłoszenia szkoły, aby uzyskać licencję i certyfikat na prowadzenie akcji. Przygotowaliśmy również grupy egzaminatorów, plakaty, przykładowe zadania, identyfikatory wg własnego pomysłu jak i certyfikaty dla uczestników, również wykonane przez uczniów. Patrole egzaminacyjne przepytywały uczniów i nauczycieli na terenie szkoły, po czym także osoby napotkane na ulicach Pajęczna.

Zdecydowana większość pytanych osób otrzymało certyfikaty Multiplication Expert! Podczas egzaminu obowiązywały zasady fair-play – nie można było podpowiadać i ściągać.

Podczas akcji wszyscy bawili się dobrze, przebiegała ona w miłej atmosferze ale także budziła wiele emocji.

Projekt ten przyniósł pozytywne efekty. Wszystkie zaplanowane cele zostały w pełni zrealizowane a podjęte działania oceniamy wysoko.

Wszystkie osoby występujące w filmie i na zdjęciach wyraziły zgodę na publikację swojego wizerunku.

Opiekunowie projektu:

Aneta Bęben

Iwona Jedrzejewska

 


 

Warsztaty artystyczne w Akademii Ekonomiczno - Humanistycznej w Łodzi

 

 


 

Fotorelacja z polsko - niemieckiej wymiany szkolnej - Pajęczno 11.09 - 15.09.2012 r.

 


 

Zajęcia terenowe z biologii w ramach wymiany polsko- niemieckiej

 

12 września 2012 roku uczniowie naszej szkoły wraz z gości Gimnazjum im. J. G. Herdera w Merseburgu pod opieką Anny Hałaczkiewicz, Izabeli Okoń i Marzeny Łodzińskiej określali na podstawie roślin wskaźnikowych stopień czystości wody w jeziorze Matusowiec.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.

 

 


 

Ogłoszenie

Informujemy, że we wrześniu 2012 r. odbędzie się nabór wniosków do stypendium Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki "Pomoc stypendialna dla uczniów szczególnie uzdolnionych" realizowanego przez Departament Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

więcej ----->>>>  www.stypendium.info.pl

Projekt skierowany jest do uczniów

 • gimnazjów lub szkół ponadgimnazjalnych z woj. łódzkiego:
 • wykazujących szczególne zdolności w kierunku nauk matematycznych, przyrodniczych i technicznych
 • pochodzących z rodzin niezamożnych, dla których niekorzystna sytuacja materialna stanowi barierę w rozwoju edukacyjnym.

Wysokość stypendium wynosi 450 zł miesięcznie i jest otrzymywane przez okres 1 roku, od września do sierpnia. W roku szkolnym 2012/2013 otrzyma je 400 najlepszych uczniów spośród osób, które złożą wnioski stypendialne.

Szczegółowych informacji udziela Dyrektor Gimnazjum

 


 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/13

 

Rok szkolny 2012 /2013 w naszym gimnazjum rozpoczął się bardzo uroczyście. Pani dyr. Danuta Skoczylas powitała zaproszonych gości, rodziców, grono pedagogiczne no i oczywiście uczniów. Przypomniała również o rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej oraz jaki tragiczny był to czas dla młodych ludzi którzy nie mogli zdobywać wykształcenia w normalny sposób.

Następnie odbyło się ślubowanie klas I.

Uczniowie klas II pod kierunkiem nauczycieli, pani Iwony Jędrzejewskiej, pani Izabeli Okoń, pani Jolanty Bernaś – Engel, pani Aliny Gleń przygotowali inscenizację artystyczną tematycznie związaną z rozpoczęciem roku szkolnego. Młodzi aktorzy wykazali się ogromnym zaangażowaniem i umiejętnościami recytatorskimi. Wielki aplauz wśród widowni wywołały scenki humorystyczne jak również taniec w wykonaniu chłopców. Celem inscenizacji było w sposób wesoły i humorystyczny zakończyć wakacje.

p. Iwona Jędrzejewska

p. Izabela Okoń

p.Jolanta Bernaś- Engel

p. Alina GleńZarządzenie nr 132/12

z dn. 24 lipca 2012 r.

 

w sprawie ustalenia terminu składania wniosków dotyczących udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników w ramach Rządowego programu "Wyprawka szkolna"

Na podstawie  art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 ze zm.) oraz § 3 ust. 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników (Dz.U. z 2012, poz 706) zarządza się, co następuje:

§ 1. Ustala się termin składania wniosków o dofinansowanie zakupu podręczników dla uczniów rozpoczynających w roku szkolnym 2012/2013 naukę:

1) w klasach I - IV szkoły podstawowej,

2) w klasie I szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego i technikum,

3)uczniom słabowidzącym, niesłyszącym, z upośledzeniem w stopniu lekkim, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadającymi orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

na okres od dnia 16 sierpnia 2012 r. do dnia 15 września 2012 r.

§ 2. Wnioski o których mowa w § 1 należy składać do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2012/2013.

§ 3. Wykonanie Zarządzenia powierza się dyrektorom szkół dla których organem prowadzącym jest Gmin Pajęczno.

§ 4. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Burmistrz

mgr inż. Dariusz Tokarski

Kolejny rok pomagamy nie tylko przyrodzie… Akcja zakłada prowadzenie regularnej zbiórki plastikowych zakrętek, tym razem zakrętki będą przeznaczone na pomoc w rehabilitacji małej Sandry Ruchniak.

 

Sandra urodziła się 21 marca 2009 roku. Mieszka w miejscowości Wydrzynów, o której pewnie każdy z nas słyszał nie raz. Sandra urodziła się z wadą serca ubytku międzykomorowego i drożnego przewodu tętniczego. W wyniku operacji, którą przeszła powstał niedowład wiotki kończyn dolnych z arcyfleksją i porażenie zwieraczy.

Rodzice Sandry zwrócili się do nas o pomoc w celu zebrania środków finansowych na dalszą rehabilitację ich córki, która pozwoli jej w pewnym stopniu uzyskać sprawność.

Do tej pory dzięki zaangażowaniu naszych gimnazjalistów przekazaliśmy rodzicom Sandry ponad 150 kg zakrętek

 

Czy wiecie, że 1kg plastikowych zakrętek to ok. 450-500 sztuk?

 

Kochani! Prosimy Was, abyście zaprosili do zbierania zakrętek jak największą liczbę osób (Waszych dziadków, babcie, wujków, ciocie, sąsiadów…)

Chcemy poprawić komfort życia Sandry oraz jej rodziny. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy już włączyli się do akcji.

 

 

Organizatorki:

Aleksandra Lipa i Agnieszka Stokowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jakie zakrętki można zbierać?

Plastikowe zakrętki po:

 • wodach,

 • płynach,

 • szamponach,

 • herbacie, itd.

Możesz zbierać również:

 • zatyczki,

 • korki,

 • przykrywki,

 • dekle,

 • opakowania po jajkach- niespodziankach,

 • łyżeczki,

 • miarki np. do mleka, syropu,

 • podstawki od lizaków,

 • zatyczki (skuwki) od długopisów typu np. BIC,

 • korki z butli gazowych,

 • oraz inne elementy plastikowe, które są oznaczone (najczęściej w trójkącie) dużymi literami: PP, PE, LDPE, HDPE – tylko te oznaczenia !!!

Wszystkie zbierane rzeczy muszą być pozbawione metalowych elementów, tekturek uszczelniających głównie w nakrętkach kawy, herbaty.
Nie można wrzucać metalowych zakrętek, kapsli oraz zakrętek ze spryskiwaczy np. do mycia szyb, które zawierają metalowe sprężynki.