Home Wydarzenia 2008-09

wydarzenia 2008-09

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2008/2009

- zobacz

 


 

 

09 - 13 września 2008 - gościmy w Publicznym Gimnazjum w Pajęcznie dyrekcję, nauczycieli i uczniów Gimnazjum im. Herdera z Merseburga

- zobacz

 

24- 28 września 2008 - nasi nauczyciele i uczniowie z rewizytą w Merseburgu

- zobacz

W dniach 09.09. - 13.09.2008 r. gościliśmy grupę uczniów i nauczycieli z gimnazjum im. Herdera w Merseburgu (Niemcy – Saksonia – Anhalt). Wizyta przebiegała w atmosferze wzajemnej życzliwości i konstruktywnej współpracy. Ważnym celem wymiany było umożliwienie naszym gimnazjalistom wykorzystania umiejętności językowych w praktyce, a także rozwijanie pozytywnych relacji polsko-niemieckich. Nawiązane przyjaźnie przyczyniły się istotnie do obalenia stereotypów istniejących w świadomości zarówno Polaków, jak i Niemców. Różnorodne działania podjęte na terenie gimnazjum wpłynęły efektywnie na osiągnięcie założonych celów.

Tematem przewodnim tegorocznej wymiany był projekt literacki – dzieła niemieckich wieszczów narodowych – Goethe’go i Schillera. Niemieccy i polscy gimnazjaliści zapoznali się z wątkami biograficznymi poetów, omówili wspólnie  z nauczycielami języka niemieckiego, paniami Marzeną Łodzińską i Agnieszką Hałaczkiewicz, wybrane fragmenty dzieł oraz przygotowali  prezentację fragmentu utworu  Goethe’go pt. „Faust”, w którym główne role zagrali niemieccy i polscy uczniowie. Wiele satysfakcji przyniosły gimnazjalistom wspólne przygotowania i próby poprzedzające przedstawienie.

Polscy uczniowie zaprezentowali następnie wiersze Goethe’go, których tematem przewodnim było piękno natury, w szczególności uroda kwiatów.

Goethe powiedział: “Iloma językami władasz, tylekroć jesteś człowiekiem”. W tym duchu po raz pierwszy niemieccy i polscy uczniowie wspólnie przygotowali przedstawienie w  trzech językach. Zarówno Niemcy, jak i Polska są członkami Unii Europejskiej. Aby się porozumieć, poznawać ludzi i zawierać nowe przyjaźnie nieodzowna jest znajomość języków obcych. Nasze przedstawienie pod tytułem „Z jakiej on jest bajki…?” nawiązywało do twórczości braci Grimm. Humorystycznym nastrojem różniło się od wcześniej prezentowanych utworów.

Na atrakcyjność przedstawienia wpłynęły wykorzystane w nim popularne przeboje młodzieżowe, elementy taneczne oraz atrakcyjna dekoracja, wykonana przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli świetlicy, pań Jadwigi Lange oraz Aleksandry Wiśniewskiej.

W pierwszym dniu wizyty nauczycielki języka angielskiego - panie Dominika Suchacz, Agata Goszczyńska i Agnieszka Miszewska przeprowadziły  dydaktyczne zajęcia języka angielskiego, które miały na celu poszerzenie słownictwa i utrwalenie struktur gramatycznych.

W godzinach popołudniowych odbyły się zajęcia integracyjno-rekreacyjne na terenie gospodarstwa agroturystycznego w Skoczylasach. Uczniowie mieli możliwość wykorzystania umiejętności językowych, podczas wspólnych rozmów  gry i śpiewu.

W kolejnym dniu wymiany, 11 września, udaliśmy się na wycieczkę do Wrocławia, podczas której zwiedziliśmy Muzeum Narodowe, Panoramę Racławicką oraz najważniejsze zabytki miasta. Przewodnik przybliżył uczniom historię Wrocławia, jego zabytków. Uczniowie polscy podczas zwiedzania kształcili umiejętność rozumienia ze słuchu, gdyż przewodnik posługiwał się językiem niemieckim.

W trzecim dniu wymiany uczniowie uczestniczyli w konkurencjach  grach sportowych, przygotowanych pod kierunkiem nauczycieli wychowania fizycznego – panów Michała Marchewki, Rafała Goszczyńskiego i Krzysztofa Wodzisławskiego,  a także w zajęciach na basenie pod opieką pani Kariny Korasz i pana Gabriela Bednarskiego.

W sobotę 13 września pożegnaliśmy niemieckich gimnazjalistów. Smutek towarzyszący rozstaniu rekompensowała perspektywa ponownego spotkania, już za dwa tygodnie, tym razem w Merseburgu.

W dniu 24 września przybyliśmy wraz z uczniami Zespołu Szkół w Pajecznie z rewizytą do Gimnazjum im. Herdera w Merseburgu.

Po ciepłym i serdecznym przyjęciu uczniowie udali się do rodzin uczniów niemieckich. W dniu następnym nasi gimnazjaliści zostali oficjalnie powitani przez dyrektora Jörgena Ruschera, zwiedzili szkołę i  sale lekcyjne. Następnie udaliśmy się na wycieczkę do Weimaru - miasta Goethe’go i Schillera, gdzie zwiedziliśmy miejsca związane z ich życiem, twórczością i działalnością. Godziny popołudniowe spędziliśmy w aqua-parku w Jenie.

W kolejnym dniu wizyty zwiedziliśmy Bad Lauchstädt – dawną miejscowość uzdrowiskową, w której znajduje się zabytkowy teatr, zaprojektowany przez Goethe’go. Dodatkową atrakcją wycieczki stanowiło zwiedzanie szkoły podstawowej im. Goethego, znajdującej się w ogrodach uzdrowiska. Pobyt w Weimarze i Bad Lauchstädt stał się uwieńczeniem pracy nad projektem literackim.

W godzinach wieczornych odbył się koncert na rzecz UNICEF w Katedrze Merseburskiej. Ze szczególnie przyjaznym i entuzjastycznym odbiorem spotkał się występ pajęczańskiego chóru „Hades Band” pod kierunkiem pana Artura Szczęsnego, w którego skład obok licealistów wchodzą również nasi gimnazjaliści. Na uwagę zasługuje również fakt, iż przed kolejnymi utworami muzycznymi uczennica gimnazjum prezentowała streszczenia tekstów piosenek polskich w języku niemieckim.

Sobotę, 27 września, uczniowie spędzili w rodzinach niemieckich. Rodzice uczniów niemieckich  przygotowali dla nich szereg atrakcji np. wycieczki do okolicznych miast, zajęcia rekreacyjne, drobne zakupy. Wspólnie spędzony czas zaowocował nawiązaniem przyjaźni oraz nadzieją na dalszą efektywną współpracę w celu pogłębienia pozytywnych relacji polsko- niemieckich.

Opracowały:Agnieszka Hałaczkiewicz Marzena Łodzińska


 

10 października 2008 - Dzień Papieski

- zobacz

Dzień Edukacji Narodowej

- zobacz

13 listopada - akademia z okazji 90 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

- zobacz

11- go listopada przypada 90 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.

W 1795 r. mocarstwa rozbiorowe: Rosja, Prusy i Austria dokonały ostatecznego podziału terytorium naszego państwa. Utraciliśmy największe wartości: wolność i niepodległość. Przez wiele lat podejmowaliśmy wysiłki, aby odzyskać suwerenność.

Gen. Jan Henryk Dąbrowski utworzył Legiony Polskie we Włoszech, które walczyły u boku Napoleona, przyczyniając się do powstania zalążka państwa polskiego zwanego Księstwem Warszawskim. Niedługo potem nadzieje Polaków rozbudził wybuch powstania listopadowego 1830 roku, które niestety upadło. Rozpoczął się okres wielkich prześladowań, a wielu patriotów musiało udać się na emigrację.

Kolejne powstanie – styczniowe 1863 roku też przyniosło klęskę. Marzenia o odzyskaniu wolności zaczęły się spełniać na początku XX wieku, kiedy zaborcy stanęli przeciw sobie w I wojnie światowej, w roku 1914. Ten moment wykorzystał Józef Piłsudski i utworzył legiony polskie walczące z zaborcami. Klęska państw centralnych (Niemiec, Austrii) w 1918 r. umożliwiła Polakom przejęcie władzy z rąk zaborców i powołanie własnych władz. Ważnym momentem było objęcie przez Józefa Piłsudskiego dowództwa nad tworzącym się wojskiem polskim w dniu 11 listopada 1918 r. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy Święto Niepodległości.

W wolnej ojczyźnie Polacy z zapałem odśpiewali słowa pieśni Legionów Polskich: „Jeszcze Polska nie umarła, póki my żyjemy”. Władze ustanowiły Mazurek Dąbrowskiego oficjalnym hymnem państwowym. Było to możliwe dzięki patriotom kochającym ojczyznę i naród, którzy gotowi byli do największych poświęceń, łącznie z oddaniem życia. To dzięki nim możemy dziś żyć w wolnej Polsce.

Opr.: Anna Lebioda


22 LISTOPADA 2008 - ANDRZEJKI INTEGRACYJNE

- zobacz

Tradycyjnie uczniowie Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie zorganizowali zabawę andrzejkową dla mieszkańców Domu Betel w Działoszynie. Wśród uczestników zabawy byli również absolwenci pajęczańskiego gimnazjum, co świadczy o więzach przyjaźni, które zawiązują się w trakcie spotkań. Nie zabrakło zimnych ogni, konfetti, gier i wróżb andrzejkowych oraz tańców. Opiekunowie imprezy Joanna Noremberg, Agnieszka Miszewska i Agata Goszczyńska koordynowali zabawę i czuwali nad jej bezpieczeństwem.

Przeszłość tych chłopców zanim trafili do Domu Betel to pasmo tragedii i ciężkich przeżyć, której jak twierdzi ich opiekun Janusz Grzesiuk on sam nie był w stanie zgłębić.


 

15 GRUDNIA 2008 - ZAJĘCIA OTWARTE

dla rodziców i nauczycieli przeprowadzone przez mgr Agnieszkę Hałaczkiewicz w klasie 3b do tematu: "Weinachten steht vor der Tür" - Wkrótce Boże Narodzenie.

- zobacz

19 STYCZNIA 2009 - jasełka angielskojęzyczne

- zobacz

 

i niemieckojęzyczne

- zobacz

 

20 marca 2009 - Pierwszy Dzień Wiosny

- zobacz

 

1 kwietnia 2009 - Obyczaje i zwyczaje wielkanocne - wystawa w szkolnej bibliotece

- zobacz

Kwiecień 2009 - Sprawozdanie z obchodów
IV Dni Matematyki

w Publicznym Gimnazjum w Pajęcznie

 

przygotowanych i prowadzonych przez nauczycieli matematyki – Iwonę Jędrzejewską, Agnieszkę Stokowską i Anetę Bęben

 

Dni Matematyki w tym roku szkolnym przypadły na 12 - 31.03.2009r.

Rozpoczęliśmy je konkursem „Bursztynowym szlakiem” dla klas I i II zorganizowanym przez GWO. W konkursie wzięło udział 45 uczniów. Do II etapu z naszej szkoły zakwalifikował się Mateusz Dubiński z klasy Ib oraz Bartosz Lont z klasy IIf.

Poza tym odbyły się w naszym gimnazjum następujące konkursy:

 

  1. I. Dla klas I – „Procenty wokół nas”

W konkursie wzięło udział 26 uczniów.

Maksymalną liczbę punktów w tym konkursie uzyskały:

Klaudia Usarek z klasy Ia,

Wioletta Janus z klasy Ie,

Kinga Szczęsna z klasy If.

Uczennice te otrzymały dyplomy oraz upominek

 

II. Dla klas II – odbył się konkurs „RACHMISTRZ”

Celem konkursu było wyłonienie najlepiej rachującej osoby.

W konkursie wzięło udział 21 uczniów, a zwyciężyła Anna Wawrzak z klasy IId, która otrzymała dyplom oraz nagrodę książkową.

 

Dla klas III – odbył się Quiz „Liczba Pi” z okazji  „Święta Ludolfiny” na podstawie prezentacji multimedialnej w programie POWERPOINT wykonanej przez uczniów klasy IIIa.

Spośród 32 gimnazjalistów najlepszą pamięcią wykazał się Mikołaj Figlus z klasy IIIa, który   otrzymał dyplom oraz upominek.

7 uczniów otrzymało 15pkt. na 16 pkt. możliwych. Są to: Klaudia Krzanowska IIIb, Dominik Majchrzak IIIa, Dawid Fiszer IIIa, Dagmara Chyra IIIc, Konrad Depta IIIc, Mikołaj Wójcik IIIf, Łukasz Szczęsny IIIf.

Dla klas III odbył się również konkurs „Powtórka przed egzaminem”

W konkursie wzięło udział 31 uczniów.

Maksymalną liczbę punktów w tym konkursie uzyskała Karina Janus z klasy IIId, która otrzymała dyplom oraz upominek.

6 osób otrzymało 9pkt. na 10pkt. możliwych. Są to: Dagmara Chyra IIIc, Paulina Usarek IIIc, Karolina Opałka IIIc, Przemysław Trawczyński IIIg, Klaudia Krzanowska IIIb, Karolina Konieczna IIIa.

Uczniowie ci otrzymali wyróżnienia w postaci oceny bardzo dobrej z matematyki.

 

IV. Poza tym dla wszystkich uczniów odbył się :

konkurs na prezentację multimedialną dotyczącą matematyki

I miejsce zajęła Aleksandra Jezioro z klasy IIb.

A wyróżnienia otrzymali uczniowie z klasy IIIa : Dawid Fiszer, Dominik Majchrzak oraz Mikołaj Figlus.

W konkursie na  rebus matematyczny  I miejsce zajęła Martyna Gajęcka z klasy Ic.

W konkursie na  plakat matematyczny  I miejsce zajął Krzysztof Czarnecki z klasy Ic.

W konkursie na  krzyżówkę  matematyczną  I miejsce zajął Daniel Filak z klasy Ic,

a wyróżnienia otrzymały: Martyna Gajęcka z klasy Ic oraz Klaudia Kotynia z klasy Ib.

Wymienione osoby otrzymały dyplomy oraz upominki.

 

Przy okazji Dni Matematyki podsumowano również  konkurs „Liga matematyczna”, który trwał od listopada i był przeznaczony dla uczniów uzdolnionych matematycznie.

I miejsce wśród klas I zajęła Wioletta Janus z klasy Ie ( otrzymała dyplom oraz nagrodę książkową), a II miejsce zajął Daniel Filak z klasy Ic ( otrzymał dyplom oraz upominek).

 

Zwycięzców wszystkich konkursów ogłoszono przez szkolny radiowęzeł, a zostali oni nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe - wydawca podręcznika "Matematyka z plusem", wręczonymi przez dyrekcję Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie.

Do każdego konkursu opracowane były regulaminy. Zaangażowana była w nie cała społeczność szkolna. Przedstawiciele każdego zespołu klasowego reprezentowali swoich kolegów i koleżanki. Niekonwencjonalna metoda konkursów bezstresowego samosprawdzenia i uzupełnienia wiedzy z matematyki przyniosła wiele korzyści i satysfakcji dla uczniów.

Wszystkie zaplanowane zadania udało się nam zrealizować, a tym samym osiągnęliśmy swoje cele. Wiele satysfakcji dało nam obserwowanie zaangażowania uczniów.
Bez przesady możemy stwierdzić, że w obchodach Dni Matematyki wzięła udział cała szkoła.

 

- zobacz

 

28 kwietnia 2009 - Apel z okazji Dnia Ziemi

- zobacz

 

4 maja 2009 - Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

- zobacz

 

8 maja 2009 - przedstawienie profilaktyczne

- zobacz

 

11 maja 2009 - Apel z okazji Dnia Europy

- zobacz

19 czerwca 2009 - Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2008/2009

- zobacz