Home Wydarzenia 2010-11

 


Najlepiej oglądać w przeglądarce FirefoxZakończenie roku szkolnego 2010/11

 

foto

 


Wykaz podręczników na nowy rok szkolny

Klasa I

Klasa II

Klasa III

 


 

15 - 17 czerwca

Biwak w Ośrodku ZHP "Nadwarciański Gród" w Załęczu Wielkim

fotorelacja

W dniach 15-17 czerwca 2011r. uczniowie klasy 1B i 1F uczestniczyli w biwaku na terenie Ośrodka ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim. Organizatorami i opiekunami były panie: Jolanta Bednarska, Anna Hałaczkiewicz oraz Barbara Prokop.
Nocleg w namiocie, brak energii elektrycznej, ściółka zamiast podłogi, harcerskie łóżka, ognisko, cisza oraz szum lasu i śpiew ptaków (nie wspominając o śpiewie opiekunówLaughing, którym przypomniały się harcersko – turystyczne czasy) zrobiły niesamowite wrażenie na młodzieży, przyzwyczajonej do bardziej cywilizowanych warunków życia.

W czasie pobytu w ośrodku uczniowie mieli możliwość sprawdzić umiejętność posługiwania się mapą w terenie, uczestnicząc w biegu na orientację. W tej dziedzinie bezkonkurencyjni okazali się Krzysztof Kochel kl1b i Damian Klekotka kl1f.

Wycieczka piesza leśną ścieżką dydaktyczno- rekreacyjną „Źródełko” umożliwiła naszej młodzieży poznanie walorów przyrodniczo-kulturowych zachodniej części Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Była też okazją do wdrażania odpowiedniego zachowania na terenach chronionych. Uczestnicy wycieczki poznali dawne sposoby spiętrzania wody i wykorzystania jej energii do pracy młyna, podziwiali dąb pomnikowy, który objęło dopiero dziesięciu z nich, spotkali bardzo rzadką roślinę – widłaka, oznaczyli wiele innych roślin. W drodze powrotnej wiedzą z zakresu poznanych roślin charakterystycznych dla parku, wyróżnili się: Szatan Karolina, Monika Popławska, Weronika Schabowicz.

Uczestnicy biwaku brali również udział w niecodziennych zajęciach ekologicznych, polegających na badaniu czystości rzeki Warty, oznaczając samodzielnie organizmy wskaźnikowe.

Nocna obserwacja nieba, widok Saturna z pięknymi pierścieniami, kratery na księżycu i najważniejsze, bardzo późna cisza nocna, na długo pozostaną w pamięci młodzieży.

W konkursie podsumowującym wiedzę zdobytą w czasie biwaku zwyciężyli: Michalina Lewandowska, Monika Popławska, Marika Depta, Agnieszka Gałkowska, Karina Bernaś, Karolina Szatan, Paulina Rodak.

W czasie całego pobytu wszyscy aktywnie spędzali czas wolny między kolejnymi zajęciami, grając w kometkę i inne gry z piłką siatkową i nożną.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy również pomnik przyrody- „Żabi Staw’’, będący ciekawostką geologiczną, który jest jedynym zbiornikiem na bezwodnym, pozbawionym cieków wodnych terenie Wielkiego Łuku Warty. Drugim powodem, dla którego warto było odwiedzić to miejsce, są wartości przyrodnicze, np. mogliśmy podziwiać kwitnące grzybienie północne, potocznie nazywane nenufarami i różne gatunki płazów.

 

Z wyjazdu wszyscy wrócili zadowoleni i wypoczęci z nadzieją, że podobna forma wypoczynku będzie zorganizowana w przyszłym roku szkolnym.

 

Opracowały: Jolanta Bednarska

Anna Hałaczkiewicz

 


16 czerwca 2011 r.

Ćwiczenia straży pożarnej w naszym gimnazjum


7 czerwca 2011 r.

Kolejny sukces naszego gimnazjum.

Uczennica kl. 3a Agata Dłubak zajęła I miejsce w kategorii gimnazjów za prezentację multimedialną w Wojewódzkim Konkursie Multimedialnym pt. Święty Maksymilian Kolbe uczy nas miłości do drugiego człowieka. Natomiast Ewa Klimczak z klasy 3f została wyróżniona  za pracę plastyczną. Patronami konkursu byli:

Ksiądz Arcybiskup Metropolita Łódzki Władysław Ziółek

Gwardian Niepokalanowa Ojciec Stanisław Piętka

Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska

Marszałek województwa Łódzkiego Witold Stępień

Łódzki Kurator Oświaty Jan Kamiński

Agatę oraz Ewę do konkursu przygotowali nauczyciele: Ewa Wlaźlak, Joanna Noremberg oraz Sławomir Kuligowski.


Dzień „SZKOŁY BEZ PRZEMOCY”

06 czerwca 2011r.

 

Sprawozdanie z działań podjętych przez uczniów klasy I c

wraz z wychowawcą klasy – Bożeną Stępień

 

Podczas dnia „Szkoła bez przemocy” klasa I c wraz z wychowawcą przygotowała plakaty i ulotki dotyczące przemocy i ich rodzajów.

Przygotowane przez uczniów materiały pomogły w rozpoczęciu debaty klasowej. Podczas debaty uczniowie odpowiadali wspólnie na następujące pytania:

 • Co to jest przemoc?

 • Na czym polega przemoc fizyczna, a na czym przemoc psychiczna?

 • Jakie są aspekty prawne dotyczące przemocy?

 • Jaka przemoc występuje w relacjach między płciami?

 • Jaką opinię ma polityka unijna wobec przemocy w rodzinie?

 • Jakie są różnice między przemocą a grami komputerowymi?

 • Co to jest cyberprzemoc i jakie są jej przykłady?

 

Wychowankowie przedstawili również główne zasady Kodeksu „Szkoły bez przemocy”:

 • Szkoła jest wspólnotą.

 • Wszyscy się szanujemy.

 • Wspólnie działamy przeciw przemocy.

 • Niczego nie ukrywamy.

 • Zawsze reagujemy.

 • Nauczyciel nie jest sam.

 • Uczniowie wiedzą, jak działać.

 • Rodzice są z nami.

 • Mamy sojuszników.

 • Nagradzamy dobre przykłady.

W Kodeksie tym znajdują się standardy, jakie powinna spełniać szkoła, której bliska jest idea walki z przemocą. Z jednej strony Kodeks definiuje wartości i normy postępowania, z drugiej zaś zawiera warunki - formalne i organizacyjne, jakie musi spełniać szkoła, która dba o rozwiązywanie konfliktów i ograniczanie przemocy.

 

Wysoko oceniam działania podjęte w dniu „Szkoła bez przemocy”, ponieważ dzięki nim, uczniom nie jest obojętne wyrządzanie komuś szeroko rozumianej szkody bądź to fizycznej, psychicznej czy też materialnej.

Pajęczno, dn.10.06.2011r.

 

Sprawozdanie przygotowali uczniowie klasy I c

wraz z wychowawcą: Bożeną Stępień

 


1 czerwca 2011 r.

Dzień Dziecka

foto

film


Wrażenia z pobytu w Tatrach - zobacz foto

W dniach 30 maja-1 czerwca odbyła się wycieczka szkolna uczniów z Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie organizowana przez panią Joannę Strzelczak. Opiekunami byli pani Łucja Krzak i pan Piotr Mielczarek.

Rozpoczęliśmy od porannej zbiórki i już o szóstej rano wyruszyliśmy z Pajęczna. Naszym celem było Kościelisko, skąd wjechaliśmy kolejką linową na Butorowy Wierch, by potem przejść pieszo na Gubałówkę, a tam odwiedzić park linowy. Po trzygodzinnym skakaniu po linach i pokonywaniu przeszkód zeszliśmy pieszo z góry i pojechaliśmy do pensjonatu „Borowy” w Białym Dunajcu, by się zakwaterować o zjeść obiadokolację. Po smacznym posiłku dotarliśmy na boisko i graliśmy w piłkę nożną, siatkówkę i badmintona.

Następnego dnia, po śniadaniu, spotkaliśmy się z przewodnikiem i ruszyliśmy w góry szlakiem gąsienicowym. Zatrzymaliśmy się w schronisku „Murowaniec”. Później osiągnęliśmy nasz cel, czyli Czarny Staw. Po powrocie do pensjonatu i obiadokolacji wyszliśmy do Term Podhalańskich, by odprężyć się po kilkugodzinnym chodzeniu po górach.

Trzeciego dnia odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz kościółek i cmentarz na Pęksowym Brzysku. Następnie poszliśmy na zakopiańskie Krupówki, gdzie mogliśmy kupić góralskie pamiątki i smakołyki. Potem zjedliśmy pyszny obiad w pensjonacie i wyjechaliśmy, by wrócić do Pajęczna.

Uważam, że wycieczka była bardzo ciekawa. Odwiedziliśmy wiele miejsc atrakcyjnych turystycznie. Zobaczyliśmy zakopiańskie zabytki. Wędrowaliśmy chętnie po górach. Jestem pewna, że inni uczestnicy wycieczki mają podobne zdanie. Mam też nadzieję, że takich wyjazdów będzie jak najwięcej.

Kinga Szczęsna


 

Gdyby wszyscy sięgnęli do swojej wewnętrznej poezji, świat znów stałby się rajem.”

Te słowa Soni Raduńskiej stały się mottem „II Powiatowego Konkursu Poezji Śpiewanej i Recytowanej”, który 18 maja odbył się w Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Starym Cykarzewie. Imprezę o randze właściwie międzypowiatowej zorganizowano pod patronatem Starosty Częstochowskiego, Wójta Gminy Mykanów oraz Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Wzięło w niej udział 23 gimnazjalistów m.in. z Częstochowy, Brzeźnicy, Kruszyny, Białej, Mykanowa oraz z Pajęczna. Reprezentantką naszego powiatu była Paulina Kapuścińska- uczennica kl. III F Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie pod opieką nauczyciela języka polskiego Łucji Krzak.

Zmagania konkursowe utalentowanych artystycznie uczniów oceniało jury w dwóch kategoriach: poezja recytowana i poezja śpiewana. Poziom konkursu był wysoki. Startowali nie tylko wokaliści amatorzy, ale i np. wychowankowie ognisk muzycznych kształceni pod okiem specjalistów. Tym bardziej cieszy sukces naszej uczennicy. Paulina zajęła I miejsce ex aequo w kategorii recytacja oryginalną interpretacją tekstu Katarzyny Nosowskiej „Pani Pasztetowa” oraz II miejsce w kategorii poezja śpiewana poruszającym wykonaniem piosenki „Modlitwa” z repertuaru Tadeusza Nalepy z własnym gitarowym akompaniamentem. Szczególnie ciepłe słowa na temat wykonania wybranego repertuaru laureatka usłyszała od członkini jury Elżbiety Jatulewicz- zastępcy kierownika Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny i organizatorki cyklicznego przedsięwzięcia, jakim jest Wojewódzka Scena Prezentacji Nauczycieli i Uczniów w Koszęcinie. Obecni na sali podczas prezentacji przedstawiciele samorządu lokalnego i patroni przedsięwzięcia bardzo pochlebnie wyrażali się o talentach gimnazjalistów.

Podkreślić należy bardzo dobrą organizację imprezy i przyjemną atmosferę, którą otoczyli wykonawców i opiekunów organizatorzy z gimnazjum w Starym Cykarzewie. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, zwycięzcy dodatkowo atrakcyjne nagrody książkowe.

Młodzi wykonawcy z pewnością znaleźli w sobie wewnętrzną poezję, a to, że chcieli się z widzami i słuchaczami podzielić jej pięknym przekazem, jest bardzo budujące. Młodzież czyta i śpiewa poezję, pokazuje własną wrażliwość, sięga po ambitny repertuar.

Paulinie Kapuścińskiej, która godnie reprezentowała Publiczne Gimnazjum w Pajęcznie i nasz powiat, należą się gratulacje podobnie jak wszystkim, którzy przyczynili się do jej sukcesu.MATEMATYCZNE POTYCZKI -  zobacz fotorelację

W środę 11 maja 2011 roku nasze Gimnazjum było gospodarzem X POWIATOWYCH POTYCZEK MATEMATYCZNYCH. Celem konkursu jest propagowanie logicznego myślenia, rozwijanie matematycznych zainteresowań i pasji uczniów oraz promowanie uzdolnionych uczniów oraz ich nauczycieli.

W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 200 młodych wielbicieli Królowej Nauk. W turnieju rywalizowali ze sobą uczniowie z 8 gimnazjów oraz z 14 szkół podstawowych z terenu powiatu pajęczańskiego.

Konkurs rozpoczął się o godzinie 845. Przybyłych uczniów oraz ich opiekunów powitała Pani Danuta Skoczylas - dyrektor PG w Pajęcznie, a także Pani Czesława Knul - Prezes Otwartej Pracowni Rozwijania Uzdolnień „Asymptota”. Uczniowie biorący udział w konkursie w ciągu godziny, w sześciu kategoriach wiekowych, rozwiązywali cztery zadania przygotowane przez - Panią Czesławę Knul. Zgodnie z założeniem organizatora zadania nie były łatwe, ale też nie wymagały żmudnych obliczeń. Przeznaczone wszak były dla tych, dla których matematyka to prawdziwe hobby.

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem, konkurs przebiegał w dwóch częściach: pierwszej dla gimnazjów i drugiej dla podstawówek. Uczniowie rozwiązywali zadania w pięciu salach, w których każdy uczestnik miał losowo przydzielone miejsce.

W trakcie drugiej części konkursu, a także w trakcie obrad jury, na Hali Sportowej odbyła się część artystyczna przygotowana przez młodzież PG w Pajęcznie.

Wszyscy uczestnicy konkursu, ich opiekunowie oraz zaproszeni goście wzięli udział w obiedzie, po którym odbyła się część podsumowująca konkursu.

Uczniom, którzy zajęli miejsca, a także wszystkim wyróżnionym Dyrekcja Publicznego Gimnazjum wraz z Panią Inspektor Oświaty Anną Stacherą oraz Panem Starostą Janem Rysiem wręczyli dyplomy i nagrody.

ZWYCIĘZCY

POWIATOWYCH POTYCZEK MATEMATYCZNYCH

PAJĘCZNO 2011

 

 

SZKOŁA PODSTAWOWA

 

 

Wśród uczniów klas czwartych

1. miejsce Anita Patyk (SP Szczyty) i Kamil Drabowicz (SP nr 2 Działoszyn)

2. miejsce Karol Ptak (SP Lipnik) i Marta Klimczak (SP Trębaczew)

3. miejsce Karolina Bober (SP nr 1 Działoszyn)

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Jakub Kowalczyk (SP Radoszewice)

Wśród uczniów klas piątych

1. miejsce Tomasz Dłubak (SP Pajęczno)

2. miejsce Bartosz Brzezowski (SP Chorzew) i Adam Jagielski (SP Trębaczew)

3. miejsce Sandra Wcisło (SP nr 1 Działoszyn)

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Szymon Zgoda (SP Nowa Brzeźnica) i Natalia Smyła (SP Dworszowice Kościelne)

Wśród uczniów klas szóstych

1. miejsce Patrycja Paradowska (SP Szczyty) i Kornelia Ptak (SP Lipnik)

2. miejsce Kacper Kula (SP Radoszewice) i Jakub Łuszczyk (SP Pajęczno)

3. miejsce Paulina Błasiak (SP Szczyty), Agata Hałaczkiewicz (SP Pajęczno) i Julia Mesjasz (SP Pajęczno)

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Szymon Sowiński (SP Nowa Brzeźnica)

GIMNAZJUM

Wśród uczniów klas pierwszych

1. miejsce Marta Bednarska (Pajęczno)

2. miejsce Iga Słomian (Rząśnia) oraz Adrian Sikora (Siemkowice)

3. miejsce Bartłomiej Pęciak (Działoszyn)

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali: Damian Piasecki (Nowa Brzeźnica), Karolina Włodarczyk (Pajęczno) oraz Małgorzata Majdzik (Strzelce Wielkie)


Wśród uczniów klas drugich

1. miejsce Adam Stefański (Kiełczygłów)

2. miejsce Emilia Brzeziecka (Kiełczygłów)

3. miejsce Milena Grądecka (Siemkowice).

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali: Wiktoria Szczepańska (Siemkowice), Arleta Gosławska (Trębaczew), Artur Baran (Rząśnia), Aleksandra Plucińska (Pajęczno), Justyna Korbaczyńska (Kiełczygłów), Monika Melka (Strzelce Wielkie)

Wśród uczniów klas trzecich

1. miejsce Marcin Rabenda (Siemkowice)

2. miejsce Katarzyna Słupińska (Działoszyn)

3. miejsce otrzymał Mateusz Gadzaliński (Działoszyn)

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali: Kinga Bednarek (Działoszyn), Paulina Bujak (Działoszyn), Emil Obalski (Działoszyn), Mateusz Ostrycharz (Siemkowice), Wioletta Janus (Pajęczno), Mateusz Walkiewicz (Nowa Brzeźnica), Karolina Błasiak (Kiełczygłów) oraz Żaneta Gosławska (Trębaczew)

 

SPONSORZY

POWIATOWYCH POTYCZEK MATEMATYCZNYCH

 

 • Pan Starosta Pajęczański Jan Ryś

 • Pan Burmistrz Gminy i Miasta Pajęczno mgr inż. Dariusz Tokarski

 • Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowo-Usługowe „Frubex Bis”

 • Sklep „POLOmarket”

 • Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „Alu-Plast”

 • SYSTEMY TELE-INFORMATYCZNE „INGRAM”

 • Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe P.H.U. „Visat” Sp. jawna

 • Korkus PPHU Przetwórstwo Warzyw i Owoców

 • Sklep Sportowy „Fenix”

 • Centrum Meblowe Pajęczno

 • Sklep Sportowy „Traf”

 • CENTRUM Handlowe "KATKA"

 • INTERMARCHE

 

Nauczyciele matematyki

Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie

bardzo dziękują wszystkim sponsorom

za życzliwość i pomoc


 

 • W Potyczkach Matematycznych brałam udział już piąty raz. Po raz pierwszy odbywały się one w Pajęcznie. Udział w tym konkursie dał mi możliwość rywalizacji oraz sprawdzenia swojej wiedzy. Tegoroczne Potyczki Matematyczne były dobrze zorganizowane. W czasie oczekiwania na podanie wyników mogliśmy obejrzeć występy uczniów naszej szkoły oraz zjeść smaczny obiad.

 

 • Uważam, że organizacja Potyczek Matematycznych była na wysokim poziomie. Wszyscy losowali sale i od razu wiedzieli gdzie iść. Każdy miał na ławce sok, którym mógł zaspokoić swoje pragnienie i orzeźwić się. Po konkursie wszyscy dostali bardzo smaczny obiad i deser. Później uczestnicy oglądali występy uczniów w hali sportowej. Były ufundowane bardzo atrakcyjne nagrody. Wszystko przebiegało bardzo sprawnie i dokładnie.

 

 • Uważam, że konkurs „Powiatowe Potyczki Matematyczne” przebiegł pomyślnie. Wszystko było dobrze zorganizowane, a nauczyciele dbali o dobro i bezpieczeństwo oraz spokojną pracę uczniów. Nauczyciele byli uprzejmi i przyjaźni. Bardzo spodobała mi się wystawa o tematyce matematycznej.

Po napisaniu testu, zadbano o to, by nikt się nie nudził. Odbyły się w związku z tym występy młodych uczniów, które, jak sądzę, były nadzwyczaj zajmujące. Do gustu przypadł mi również posiłek oferowany w szkolnej stołówce.

To był pełen wrażeń, emocjonujący dzień. Sądzę, że takich wydarzeń powinno być

więcej w naszej szkole.

 

 • Uważam, że Powiatowe Potyczki Matematyczne przeprowadzone w naszej szkole były bardzo dobrze przygotowane. Występy artystyczne były śmieszne i wesołe, przez co zainteresowały dużą liczbę osób. Nikt z uczestników nie był głodny, gdyż szkoła przygotowała pyszny obiad wraz z deserem, a także naturalne soki. Wydaje mi się, że ogólna organizacja była dobrze przygotowana, ponieważ każdy z przybyłych gości wiedział dokąd ma się udać. Sprawdzanie prac przebiegło bardzo szybko przez co uczestnicy nie nudzili się i mile spędzili ten dzień.

 

 • Powiatowe Potyczki Matematyczne w Publicznym Gimnazjum w Pajęcznie. Konkurs ten bardzo mi się podobał. W szczególności podobały mi się występy w programie „Mam Talent”.

 

 • Potyczki Matematyczne w Publicznym Gimnazjum w Pajęcznie były bardzo dobrze zorganizowane. Przygotowano smaczny obiad i ciekawy pokaz talentów. Zakupiono wspaniałe nagrody dla zwycięzców.

 

 • W konkursie „Potyczki Matematyczne” brałem udział pierwszy raz. Podczas rozwiązywania zadań mogłem sprawdzić swoje umiejętności. Może nie odniosłem sukcesu, ale sam fakt, że mogłem startować w tym przedsięwzięciu był dla mnie sukcesem. Były to dla mnie miłe chwile i mam nadzieję, że będę mógł brać udział w konkursie za rok.

 

 • Uważam, że Powiatowe Potyczki Matematyczne były bardzo dobrze zorganizowane. Wszystko było dopracowane a występy uczniów, żeby umilić nam czas czekając na wyniki to wspaniały pomysł. Nagrody, które dostali uczniowie były wysokiej klasy.

 

 • Uważam, że organizacja Powiatowych Potyczek Matematycznych była zadowalająca. Występy po konkursie były przydatne do odstresowania się, a samo pisanie testu było sprzyjające. Obiad był smaczny i sprawnie podany. Niektórych zadań się nie spodziewałem, lecz ogólnie było fajnie.

 

 • Według mnie konkurs „Potyczki Matematyczne” jest bardzo interesujący. Biorąc w nim udział można sprawdzić swoją wiedzę i zmierzyć się z innymi uczestnikami. Sądzę, iż zadania, które są bardzo trudne wymagają dużej ilości pracy i skupienia. Jednak warto brać udział w tym konkursie, gdyż nagrody są fantastyczne.

 

 • Uważam, iż organizacja Powiatowych Potyczek Matematycznych można ocenić na szóstkę. Przedstawienie, występy wypadły bardzo dobrze, podczas nich można było się odprężyć. Pożywienie było smaczne. Konkurs wypadł bardzo sprawnie. W przyszłości chciałbym uczestniczyć w Potyczkach Matematycznych, tak świetnie zorganizowanych.

 

 


Wyniki ankiety dla ucznia

przeprowadzonej po „Dniach Matematyki” dnia 31.03.2011r.

zobacz

 


Nauczycielka Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie nominowana do tytułu „Wychowawca roku”

 

Internauci z województwa łódzkiego, doceniając talent pedagogiczny i osiągnięcia w pracy z młodzieżą wybrali dziewięciu pracowników oświaty nominowanych do tytułu „Wychowawca roku”. Wśród nich znalazła się nauczycielka biologii z Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie Pani Anna Hałaczkiewicz. Pani Ania to opiekun laureatów wielu konkursów, jest osobą ogarnięta pasją i potrafi tą pasją zarazić młodzież.

Wszyscy, którzy chcą, aby Pani Anna Hałaczkiewicz otrzymała tytuł „Wychowawcy roku” mogą oddać głos, wysyłając SMS na nr 7155 o treści DZLUWY.2 (koszt 1,23 zł z VAT).

Kupony konkursowe znajdą państwo również każdego dnia w „Dzienniku Łódzkim”. Kupony można przekazywać do Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie. Zostaną wysłane we wspólnej kopercie.

Prosimy o oddanie głosu na Panią Annę Hałaczkiewicz.

 


 

11 maja 2011 r.

W Publicznym Gimnazjum w Pajęcznie odbędą się
"POWIATOWE POTYCZKI MATEMATYCZNE"

Godzina rozpoczęcia konkursu:

Gimnazja - godz. 8.45

Szkoły podstawowe - godz. 10.00

Serdeczne zapraszamy!


15 kwietnia 2011

Przed ratuszem  w Parku Miejskim nasi uczniowie prezentowali ozdoby na stół wielkanocny. Oto fotorelacja.

 

JARMARK WIELKANOCNY

15 kwietnia 2011r. od godz.9:00 do 12:00 uczniowie Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie zorganizowali w Parku Miejskim w Pajęcznie Jarmark Wielkanocny dla mieszkańców miasta i okolic. Zaprezentowali wykonane własnoręcznie przez siebie ozdoby wielkanocne: pisanki, serwetki, wianuszki, zajączki, palemki, koszyczki, figurki z gipsu, kartki świąteczne itp.

W tym dniu przedsięwzięcie miało swój punkt kulminacyjny, w ramach realizowanego projektu edukacyjnego, który rozpoczął się w lutym. Projekt realizowały 4 grupy uczniów pod kierunkiem nauczycieli:

Grupa I: Ceglarek Edyta kl.IId, Cieśla Angelina kl.IId, Grochulska Kamila kl.IId, Dąbrowna Paulina kl.IId, Marszałek Marta kl.IId, Stasiak Krystian kl.IId, pod kierunkiem pani Jadwigi Lange

Grupa II: Pluskota Ilona kl.IId, Holajda Paweł kl.IId, Walasińska Barbara kl.IId,

Mordal Damian kl.IId, Kosowska Marta kl. IId, pod kierunkiem pani Aleksandry Miękiny

Grupa III Gałka Natalia kl.IIf, Kozłowski Damian kl.IIf, Kucharczyk Gabriel kl.IIf, Kula Mateusz kl.IIf, Nowak Katarzyna kl.IIf, Wawrzak Martyna kl.IIf, Kotynia Monika kl.IIf

Garus Patryk kl.IIf, Zdunek Małgorzata kl.IIe, pod kierunkiem pani Magdaleny Bazan

Grupa IV Dziuboń Monika kl.IId, Siedlecka Martyna kl.IId, Foltyńska Gabriela kl.IId, Płuciennik Marta kl.IId, Cybulski Filip kl.IId, Mateusz Skóra kl.IId, pod kierunkiem pani Joanny Strzelczak

Pomysłodawcą formy przedsięwzięcia była pani Joanna Strzelczak.

Należy podkreślić, że uczniowie naszej szkoły co rok przed świętami bożonarodzeniowymi i wielkanocnymi wykonują różnego rodzaju ozdoby pod kierunkiem p. J. Lange, p. A. Miękiny. Prezentowali je wyłącznie w trakcie spotkań z rodzicami.

Jarmark stał się okazją do zaprezentowania talentów uczniów przed szerszą publicznością.

W realizację przedsięwzięcia włączyli się również nauczyciele p. Bogusława Skowron, pan Piotr Mielczarek (oprawa muzyczna), pan Sławomir Kuligowski (oprawa graficzna)

Należy podkreślić, że wspierał nasze poczynania Burmistrz Gminy i Miasta Pajęczno Pan Dariusz Tokarski.

Również bardzo dobrze układała się współpraca z pracownikami urzędu: z panią Anną Stacherą, panem Jarosławem Gruszką, panią Elżbietą Kupiec. Wszystkie te osoby pomogły nam w technicznym zorganizowaniu jarmarku, co doceniamy, ponieważ wiele rozwiązań ułatwiło nam pracę.

Mamy nadzieję, że Jarmark Wielkanocny stanie się tradycją naszą i naszego miasta i że równie mocno będziemy wspierani przez pracowników UGiM Pajęczno.

Koordynator projektów edukacyjnych

Joanna Strzelczak

 


<!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } -->

Kwiecień 2011

 

W kwietniu 2011 roku rozpoczął się II Szkolny Multimedialny Konkurs Języka Angielskiego. Tym razem uczestnicy konkursu mieli za zadanie stworzyć prezentację multimedialną w programie PowerPoint, charakteryzując dowolnie wybrany kraj anglojęzyczny. Do konkursu przystąpiło 8 uczniów Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie, przedstawiając siedem różnych prac. Komisja Konkursowa w składzie:

 1. Goszczyńska Agata

 2. Szataniak Anna

Przyznała następujące nagrody:

I miejsce Marta Bednarska 1f

II miejsce Eliza Noremberg IIIa

III miejsce Weronika Schabowicz 1f

Ponadto, Komisja wyróżniła pracę Joanny Moryń i Wiktorii Cytarzyńskiej z klasy 1f. Pozostałym uczestnikom konkursu składamy serdeczne podziękowania za podjęcie wyzwania i włożony trud.

Nagrodzone prace można obejrzeć w zakładce Prace uczniów.

 


Zaproszenie

 

Uczniowie naszego gimnazjum zapraszają wszystkich na Jarmark Wielkanocny, który odbędzie się w Parku  Miejskim przed  Ratuszem dnia
15 kwietnia 2011 roku

Jarmark Wielkanocny wiele radości daje,
więc przyjdź i kup pisanki malowane.
Znajdziesz tam palemki przez nas wykonane,
dzięki którym święta będą udane.

Przy Ratuszu na Was czekamy
i tradycje Wam przypominamy.

 


 

6 kwietnia 2011

Powiatowy Konkurs Recytatorski Poetów i Twórców Brytyjskich

I miejsce w konkursie zajęła Paulina Kapuścińska z kl. 3f, a III - Katarzyna Krawczyk z tej samej klasy. Obie uczennice przygotowała p. Diana Iskra. Zwyciężczyniom i pani Dianie serdecznie gratulujemy.

 


 

4 kwietnia 2011

Piłkarze klubu sportowego Widzew Łódź w naszym gimnazjum. Fotorelacja

 


Dni Matematyki 2011
w Publicznym Gimnazjum w Pajęcznie

fotorelacja

prezentacja

 

Szósta edycja Dni Matematyki w naszej szkole już za nami!

Jak co roku, w marcu odbywały się w naszej szkole Dni Matematyki. Jest to przedsięwzięcie cykliczne, powtarzające się rokrocznie. Zaangażowani byli uczniowie wszystkich zespołów klasowych.

Organizatorami byli nauczyciele matematyki: Aneta Bęben i Iwona Jędrzejewska.

Przygotowania do obchodów Dni Matematyki rozpoczęły się już w styczniu. Wspólnie spotkałyśmy się, aby ustalić cele i sposoby realizacji projektu. Ustaliłyśmy, że celem naszych zamierzeń jest współdziałanie nauczycieli i uczniów podczas przygotowań i realizacji zadań, kształcenie umiejętności poszukiwania informacji w różnych źródłach oraz rozwijanie zainteresowań przedmiotami matematyczno- przyrodniczymi. Dokonałyśmy przydziału czynności i określiłyśmy terminy realizacji.

W ramach obchodów Dni Matematyki zainteresowani uczniowie klas II pod kierunkiem organizatorów przygotowali gazetki matematyczne. Uczniowie stanęli na wysokości zadania i przynieśli bardzo ciekawe prace. Prezentowały one informacje z zakresu zbiorów liczbowych, liczb (m.in. historię liczby Pi i jej zastosowanie), słynnych matematyków, mini słownik polsko – angielski dotyczący pojęć matematycznych oraz przedstawiały ciekawostki ze świata matematyki. Można było się tu wykazać znajomością matematyki i historii liczby. Ponadto pojawiły się plakaty o mających się odbyć konkursach i terminach tych konkursów, a w szkolnej gazetce „Szpila” pojawił się artykuł informujący o planowanych działaniach oraz artykuł pt. ”Liczby olbrzymy”.

Dni matematyki rozpoczęliśmy konkursem „JANTAR” dla uczniów klas I, II i III województwa łódzkiego zorganizowanym przez GWO.

Następnie został ogłoszony konkurs „Rusz głową”. W konkursie wzięło udział 12 uczniów – po 2 reprezentantów każdej klasy II. Uczniowie mieli do rozwiązania 4 zadania wymagające umiejętności logicznego myślenia, spostrzegawczości i umiejętności obliczeń w zbiorze liczb wymiernych.

Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs „Sudoku”, który miał na celu popularyzację łamigłówek liczbowych wśród młodzieży szkolnej. Konkurs adresowany był do uczniów klas pierwszych naszego gimnazjum. Atmosfera panująca w salach, w których odbywała się rywalizacja całkowicie oddawała rangę tego konkursu.

Wielu gimnazjalistów wzięło udział w Turnieju Szachowym o tytuł Mistrza Gry w Szachy w kategorii klas I-III. Wszyscy uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom. Podczas Turnieju panowała atmosfera zdrowej rywalizacji, widoczne było duże zaangażowanie uczestników  i poważne potraktowanie gry w szachy. W wyniku rozgrywek wyłoniono zwycięzców Turnieju.

Wiele emocji wzbudził konkurs dla klas pierwszych „Matematyka wokół nas”.

Celem konkursu było dostrzeżenie matematyki w życiu codziennym. Przedstawiciele klas wykonywali pracę według własnego pomysłu. Uczniowie przygotowali różnorodne prace. Pomysły były ciekawe. Każdy z nich był oryginalny i niepowtarzalny. Trzeba przyznać, że fantazji i bystrego zmysłu obserwacji otoczenia uczniom nie brakowało. Podczas pracy uczniów odwiedzili ich młodsi koledzy z klasy 5a zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Pajęcznie. Bacznie się przyglądali i podziwiali pomysły starszych kolegów i koleżanek.

Praca multimedialna została zaprezentowana uczniom klasy 1c przez jednego z jej twórców Damiana Bilskiego, ucznia klasy 1a. Podczas prezentacji wykorzystał on tablice interaktywną, co dodatkowo wzbudziło zainteresowanie słuchaczy. Inne prace trafiły na wystawę poświęconą matematyce.

Na ogłoszone zawody matematyczno – sportowe uczniowie też nie byli obojętni.

Celem zawodów było rozbudzanie zainteresowania matematyką poprzez ciekawe rozwiązywanie zadań połączone ze sportem „na wesoło”. Integracja zespołu matematyczno – przyrodniczego z zespołem promującym aktywne formy wypoczynku. Organizatorami zawodów były panie: Aneta Bęben, Iwona Jędrzejewska, Bożena Stępień i Karina Korasz. Zawody odbyły się na Hali Sportowej przy Publicznym Gimnazjum w Pajęcznie. W zawodach brali udział uczniowie klas trzecich. Każdą klasę reprezentowała drużyna składająca się z pięciu osób. Impreza przebiegała w miłej i sportowej atmosferze. Konkurencje sportowe (tj. rzuty do kosza, rzuty do celu, przeskoki przez ławeczkę, tor przeszkód, przeciąganie liny) były przeplatane zadaniami matematycznymi (tj. rebusy, krzyżówki, łamigłówki logiczne). Atmosfera była wesoła, a forma połączenia matematyki i sportu spodobała się uczniom. Po zawodach często wyrażali swoje zadowolenie z udziału w tym nietypowym przedsięwzięciu.

Z okazji Światowego Dnia liczby Pi uczennica kl. II e - Małgorzata Zdunek przygotowała dla społeczności szkolnej audycję przez szkolny radiowęzeł.

Należy także wspomnieć, że w trakcie trwania Dni Matematyki odbyła się wystawa „Matematyczne origami”. Wystawę poprzedziły warsztaty, które przygotowała i prowadziła uczennica klasy IIe – Aleksandra Plucińska. Zajęcia wywołały u uczniów duże zaangażowanie i emocje. Było to dla nich coś nowego,a jednocześnie bardzo ciekawego. Podczas warsztatów uczniowie wyrazili duże zainteresowanie nauką origami i chcieliby poszerzać zakres swojej wiedzy na ten temat. Znaczna część uczestników warsztatów, to uczniowie klasy IIf naszej szkoły. Owocem warsztatów była wystawa prac, która wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród uczniów naszego gimnazjum.

Ponad to odbyły się także warsztaty pt. „Czy to możliwe…?”. Przeprowadzone one zostały w klasie 1b. Przygotowaniem zadań i ich prezentacją zajęli się uczniowie klasy 2c. Uczniowie pracowali w 4 grupach, w których starsi koledzy i koleżanki prezentowali ciekawe zadania i zagadki matematyczne. Niektóre z nich wymagały ciekawego pomysłu na rozwiązanie, inne logicznego myślenia, a jeszcze inne wprowadzenia nowych wiadomości. W pracy podczas zajęć wykorzystane zostały multimedia, w szczególności tablica interaktywna. Uczniowie klasy 1b pracowali chętnie, byli aktywni. Również dobrze w nowej roli – nauczycieli - czuli się uczniowie klasy drugiej. Zajęcia przebiegły w miłej atmosferze. Z pewnością ten pomysł zostanie jeszcze powtórzony w przyszłości.

W ramach Dni Matematyki została wykonana przez uczniów klasy IIe prezentacja multimedialna „Twierdzenie Pitagorasa i jego dowód”, która z pewnością uatrakcyjni zajęcia w klasach drugich przy realizacji tego tematu.

Za włożony trud i wysiłek przyszła pora na nagrody. Zwycięzcy wszystkich konkursów zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe - wydawca podręcznika "Matematyka z plusem".

Wszystkie zaplanowane zadania udało się nam zrealizować, a tym samym osiągnęliśmy zaplanowane cele. Wiele satysfakcji dało nam obserwowanie zaangażowania uczniów.
Bez przesady możemy stwierdzić, że w obchodach Dni Matematyki wzięła udział cała szkoła.

Postanowiłyśmy, że będziemy kontynuować Dni Matematyki w następnych latach w naszym gimnazjum.

Iwona Jędrzejewska

Aneta Bęben

 


„Niech talenty zakwitają nam razem z wiosną”

Zobacz fotorelację

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2010/2011 „Rokiem odkrywania talentów”. Akcja ma na celu poszukiwanie i wspieranie zdolnych ludzi, bo przecież wielu uczniów posiada jakiś talent jak diament. Należy go tylko odkryć i oszlifować, aby lśnił pełnym blaskiem. W odpowiedzi na apel Pani minister Katarzyny Hall Publiczne Gimnazjum  w Pajęcznie zdobyło ministerialny certyfikat Szkoły Odkrywania Talentów. Aby go otrzymać, musieliśmy wykazać, że nauczyciele prowadzą systematyczną pracę z uzdolnioną młodzieżą, a uczniowie osiągają sukcesy. I choć w większości szkół dzień odkrywania talentów przypadł na pierwszy dzień wiosny (21 marca), w naszej szkole kulminacja tropienia talentów nastąpiła 25 marca.

Zamiast tradycyjnych zajęć lekcyjnych wprowadzono różnorodne formy aktywności rozwijające zdolności poznawcze, artystyczne, językowe czy sportowe.

Uroczystość odsłonięcia tabliczki „Szkoła Odkrywania Talentów” odbyła się o godz. 10.00

Z tej okazji odwiedziło nas wielu gości: Elżbieta Modrzejewska – dyrektor delegatury Sieradz KO w Łodzi, Paweł Zdybowicz – przewodniczący rady rodziców oraz przedstawiciele władz gminy i powiatu. Goście z wielkim zainteresowaniem przyglądali się pracy uczniów. Tego dnia odbyło się mnóstwo ciekawych zajęć, występów, prezentacji. Wszyscy nie tylko odkrywali talenty, ale świetnie się bawili. Każdy znalazł coś dla siebie. Odbyły się ciekawe warsztaty fizyczne i chemiczne. Młodzi fizycy konstruowali podczas zajęć obwody elektryczne. Ci, którym matematyka na co dzień sprawia problemy, mogli dziś sprawdzić swoje możliwości w konkursie „Sudoku”. Pod okiem pań uczących języków obcych odbył się konkurs karaoke w języku angielskim i niemieckim. Ogromnym zainteresowanie cieszył się program teatralno- muzyczny „Mam talent”. Jak się okazuje talentów artystycznych: początkujących aktorów, piosenkarzy, konferansjerów w szkole nie brakuje. Nasza placówka może poszczycić się także działalnością koła artystycznego „Wróćmy do rękodzieła”. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli świetlicy poznali dziś już nieco zapomniane tajniki rękodzieła, tworząc misterne barwne prace. Kogo nie zainteresowały te zajęcia, mógł spróbować zmierzyć się z profesjonalnym dziennikarstwem w redakcji gazetki szkolnej „Szpila”. Część uczniów wybrała karierę muzyczną, odnajdując swe powołanie w „Laboratorium muzyki”. Natomiast wyciszenia i skupienia wymagał od uczniów turniej szachowy - to gratka dla szkolnych myślicieli. Humaniści skupili się wokół zabawy słowem i w konkursie „Kalambury” walczyli o palmę pierwszeństwa. Wśród naszej młodzieży są liczni miłośnicy przyrody i turyści - krajoznawcy, którzy sprawdzali swą wiedzę w konkursach przyrodniczych i geograficznych. Odbyły się także ciekawe zajęcia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej.

Drugoklasiści biorący udział w projektach edukacyjnych przedstawili efekty kilkumiesięcznej pracy. Przerosły one nasze oczekiwania, bowiem wykazali się skrupulatną wiedzą, umiejętnością prezentacji oraz odpowiedzialnością. W tym niezwykłym dniu nie zapomnieliśmy o bezpieczeństwie. Znawcy przepisów ruchu drogowego rywalizowali w konkursie nt. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Najmłodsi uczniowie poznawali nowoczesne metody szybkiego zapamiętywania.

Ostatnim punktem były zajęcia sportowe, a w tej dziedzinie talentów nie brakuje. Odbyły się turnieje piłki koszykowej, siatkowej, nożnej oraz turniej ringo. Sprawnością wykazywali się nasi najzdolniejsi matematycy, uczestnicząc w zawodach matematyczno- sportowych.

Był to niezwykle twórczy dzień. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością, którą ćwiczyli podczas uczestnictwa w ubiegłorocznym projekcie unijnym.

Dzień odkrywania talentów dał nam wiele satysfakcji i wiary w możliwości wychowanków.

A więc odkrywajmy talenty…


Harmonogram Dnia Talentów w naszym gimnazjum

Zaproszenie

 

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie

Publicznego Gimnazjum
w Pajęcznie

zapraszają

na uroczystość odsłonięcia tabliczki

Szkoła Odkrywców Talentów”

w dniu 25 marca 2011r. o godz.10.00

w Publicznym Gimnazjum w Pajęcznie.

 

Publiczne Gimnazjum w Pajęcznie
- Szkoła Odkrywców Talentów

 

tytuł nadany przez Ministra Edukacji Narodowej

 


 

 


16 marca 2011

Uczeń naszego gimnazjum - Adam Dłubak - pod kierunkiem nauczyciela informatyki Sławomira Kuligowskiego, przygotował projekt strony internetowej i zajął I miejsce w Konkursie na Szkolną Stronę Internetową organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu. link do nagrodzonej strony

 

 


8 marca 2011

Dzień Kobiet

zobacz


14 lutego 2011

Walentynki

zobacz


13 stycznia 2011

Jasełka niemieckojęzyczne

zobacz


12 stycznia 2011

KOMERS

fotorelacja


7 stycznia 2011 - zagraliśmy dla WOŚP

W piątek – 07.01.2011r. „zagraliśmy” i osiągnęliśmy 725,57zł. Ta kwota została zebrana na terenie gimnazjum i to dzięki Wam!!! - fotorelacja

Dziękujemy wszystkim

 • dyrekcji,

 • wychowawcom,

 • nauczycielom,

 • pracownikom niepedagogicznym szkoły,

 • uczniom

za przyłączenie się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


7 stycznia 2011 r.

PUBLICZNE GIMNAZJUM W PAJĘCZNIE SZKOŁĄ ODKRYWCÓW TALENTÓW

Publiczne Gimnazjum w Pajęcznie jako czwarta szkoła w województwie łódzkim i pierwsza z powiatu pajęczańskiego znalazło się w zaszczytnym gronie Szkół Odkrywców Talentów.

Mając na względzie sukcesy naszych uczniów, odpowiedzieliśmy na akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej i wysłaliśmy formularz zgłoszeniowy zawierający opis niektórych działań naszego gimnazjum odkrywających różnorodne uzdolnienia młodzieży (przedmiotowe, społeczne, obywatelskie, artystyczne itp.). Na podkreślenie zasługuje fakt, że działania rozwijające talenty i umiejętności mają charakter ciągły i systematyczny, są modyfikowane oraz uwzględniają potrzeby uczniów i sugestie rodziców.

Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej gimnazjum

http://www.gimnazjum-pajeczno.ingram.com.pl/

i Ministerstwa Edukacji Narodowej

http://www.roktalentow.men.gov.pl/projekt-szkola-odkrywcow-talentow


5 stycznia 2011

W dniu dzisiejszym ogłoszone zostały wyniki konkursu na szopkę bożonarodzeniową zorganizowanego przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej. W konkursie wzięło udział 137 uczniów z powiatów: wieluńskiego, pajęczańskiego, wieruszowskiego, sieradzkiego, bełchatowskiego.

W kategorii szkoły gimnazjalne - prace indywidualne III miejsce zajęła nasza uczennica Ewa Klimczak z klasy 3f.

Komisja stwierdziła wysoki poziom prac przedstawionych na konkurs.

 


 

22 grudnia 2010
AKCJA CHARYTATYWNA I SPOTKANIE OPŁATKOWE

fotorelacja

 

Spo­tka­nia opłat­kowe stają się oka­zją do wspól­nego prze­ży­wa­nia wyjąt­ko­wego nastroju Świąt Bożego Naro­dze­nia. W dniu 22 grudnia 2010 roku już po raz piąty w Publicznym Gimnazjum w Pajęcznie odbyło się spo­tka­nie wigi­lijne z wyjątkowymi gośćmi – dziećmi z Rodzinnego Domu Dziecka z Kiedosów.

W tym roku gościliśmy siedmioro dzieciaków wraz z opiekunem Panią Anną Kabałą.

Spotkanie opłatkowe poprzedziła inscenizacja jasełek bożonarodzeniowych w wykonaniu młodzieży naszego gimnazjum oraz wspólne kolędowanie.

Na sce­nie poja­wili się paste­rze, anioły, okrutny król Herod, trzej mędrcy oraz Maryja z Józe­fem i Dzie­ciąt­kiem Jezus. Mło­dzież śpie­wała kolędy i pio­senki o tema­tyce świą­tecz­nej.

Po czę­ści arty­stycz­nej zgod­nie z tra­dy­cją, goście oraz gospodarze – w tym roku uczniowie IE i IIIE wraz z wychowawczyniami Panią Iwoną Jędrzejewską i Panią Agnieszką Stokowską udali się na wspólną wigilię.

Młodzież przygotowała odpowiednio wystrój sali. Na stołach przykrytych białymi obrusami były świąteczne stroiki, sianko, opłatek, świece, owoce, napoje oraz pyszne wypieki przygotowane przez Rodziców.

Pani Dyrektor Danuta Skoczylas oraz ks. Paweł Gancarek złożyli wszystkim obecnym życzenia świąteczne. W dalszej części spotkania, w podniosłym nastroju, przy dźwiękach kolęd składano sobie nawzajem życzenia łamiąc się opłatkiem.

Uczniowie klas IE i IIIE przygotowali świąteczne upominki dla wszystkich gości. Grupa uczniów z klasy IE pod kierunkiem wychowawczyni wykonała opakowania na prezenty.

Upominki, którymi zostały obdarowane dzieci dostarczyły wszystkim wiele radości i wzruszeń.

Podtrzymywanie kontaktów z Rodzinnym Domem Dziecka uczy wrażliwości, zrozumienia potrzeb innych osób. Spotkania pogłębiają przyjaźń uczniów naszej szkoły z wychowankami Rodzinnego Domu Dziecka.

Agnieszka Stokowska

Iwona Jędrzejewska


22 grudnia 2010 - jasełka

W dzisiejszym dniu nasza młodzież pod kierunkiem ks. Pawła Gancarka, p. Piotra Mielczarka, p. Joanny Noremberg, p. Aleksandry Miękiny, p. Urszuli Taranek, p. Jadwigi Lange przedstawiła jasełka. Oto relacja.

 


20 grudnia 2010 - ŚWIATEŁKO BETLEJEMSKIE

W dniu dzisiejszym drużyna harcerska ze Strzelec Wielkich już po raz kolejny przekazała nam płomień miłości i pokoju z Betlejem. Zobacz

 


17 grudnia 2010 - Edukacja dla Bezpieczeństwa

 

Edukacja dla bezpieczeństwa to nowy przedmiot w polskich gimnazjach. W naszej szkole prowadzącą zajęcia z tego przedmiotu jest pani Aleksandra Lipa.

Każdy z nas jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy osobom, które znalazły się w sytuacji zagrażającej ich życiu lub zdrowiu. Lekcje Edukacji dla bezpieczeństwa mają za zadanie przybliżyć nam podstawowe procedury, które powinniśmy wykonywać kiedy ktoś będzie potrzebował naszej pomocy.

Nasze gimnazjum w tym roku szkolnym zakupiło trzy fantomy Little Ann, dwa ze środków Rady Rodziców przy Publicznym Gimnazjum w Pajęcznie oraz jeden ze środków budżetowych placówki. Fantomy te mają przybliżyć uczniom sposób przeprowadzania RKO, czyli reanimacji krążeniowo–oddechowej, prawidłowego zachowania się w miejscu zdarzenia.

17.12.2010 odbyły się zajęcia w klasie II b, na których gościła pani wicedyrektor Grażyna Trzeciak. Lekcja poświęcona była ABC reanimacji. Uczniowie poznawali krok po kroku wzory zachowań na miejscu wypadku. Każdy z nich ćwiczył sztuczne oddychanie oraz poprawne wykonywanie masażu serca. Zajęcia podzielone były na część teoretyczną i praktyczną. Fotorelacja


6 grudnia 2010

6 grudnia 2010r. w Publicznym Gimnazjum w Pajęcznie odbyły się mikołajki dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży z terenu powiatu pajęczańskiego zorganizowane przez istniejące od 2002 r. Stowarzyszenie „Nie jesteś sam” w Pajęcznie. Impreza ta zainaugurowała jednocześnie tydzień wolontariatu w gimnazjum realizowany w ramach akcji „Szkoła bez przemocy”.

W imprezie wzięło udział ponad 80 podopiecznych stowarzyszenia wraz z rodzicami, młodzież Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie pełniąca rolę gospodarzy oraz dzieci z ogniska muzycznego, które umiliły wszystkim czas koncertem kolęd. Jednak najbardziej oczekiwanym gościem był oczywiście Mikołaj, który obdarował niepełnosprawne dzieci prezentami pełnymi słodkości. Dzieci z wypiekami na twarzach odpowiadały na pytanie Mikołaja: „Czy byłeś grzeczny w tym roku?”. Ostatnim punktem programu była oczywiście wspólna zabawa przy dźwiękach muzyki. Radości było co niemiara!

Imprezie towarzyszyła prezentacja sprzętu rehabilitacyjnego, podczas której rodzice mogli zapoznać się z nowościami na rynku sprzętu do rehabilitacji.

Mikołajki mogły odbyć się dzięki hojności sponsorów, którymi były firmy PFRON i sklep Intermarche.

Wszyscy uczestnicy tej integracyjnej imprezy z radością czekają na przyszłoroczny grudzień i kolejną zabawę , która będzie kontynuacją trwającej już 6 lat współpracy Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie ze Stowarzyszeniem „Nie jesteś sam” . Zobacz fotorelację.


10 listopada 2010

akademia z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów

W dzisiejszym dniu młodzież naszego gimnazjum pod kierunkiem pań: Jolanty Bernaś - Engel i Iwony Jędrzejewskiej przedstawiła program artystyczny poświęcony 92 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Fotorelacja


22 października 2010

Byliśmy "pod Grunwaldem" - zobacz


Wyjątkową szansę obejrzenia wyhaftowanej reprodukcji obrazu  Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” wykorzystało wielu uczniów naszej szkoły. Złożony z ośmiu milionów hafciarskich krzyżyków  obraz można oglądać na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Pajęcznie do poniedziałku 25 października do godz. 15.00.


13 października 2010

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowana przez uczniów klas pierwszych pod kierunkiem Pań: Małgorzaty Płuciennik i Barbary Prokop - zobacz


8 października 2010 - Dzień Papieski

Grupa  uzdolnionej młodzieży pajęczańskiego gimnazjum pod kierunkiem księdza Pawła Gancarka i polonisty Pana Piotra Mielczarka przygotowała program artystyczny poświęcony naszemu wielkiemu rodakowi Janowi Pawłowi II. Oto fotorelacja - zobacz


29 września - 3 października 2010

Wizyta naszych gimnazjalistów w Merseburgu - zobacz

Sprawozdanie z polsko-niemieckiej wymiany

uczniów Publicznego Gimnzjum w Pajęcznie

i Gimnazjum im. Herdera w Merseburgu

 

W dniach 07.09. - 11.09.2010 r. gościliśmy już po raz czwarty w Publicznym Gimnazjum w Pajęcznie i po raz szesnasty w Liceum Ogólnokształcącym grupę uczniów i nauczycieli z Gimnazjum im. Herdera w Merseburgu (Niemcy – Saksonia – Anhalt). Ważnym celem wymiany było umożliwienie naszym gimnazjalistom oraz licealistom wykorzystania umiejętności językowych w praktyce, a także rozwijanie pozytywnych relacji polsko-niemieckich. Spotkania młodzieży owocują dobrymi relacjami oraz przyjaźniami, które trwają niejednokrotnie wiele lat. Różnorodne działania podjęte na terenie gimnazjum oraz liceum wpłynęły efektywnie na osiągnięcie założonych celów.

Tematem przewodnim tegorocznej wymiany była muzyka. Niemiecką młodzież mogliśmy zapoznać z życiem i twórczością Fryderyka Chopina, którego 200- setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. W tym celu młodzież gimnazjalna pod kierunkiem nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie Pani Agnieszki Hałaczkiewicz, Marzeny Łodzińskiej, Magdaleny Bazan, Anny Wodzisławskiej, Jolanty Wituskiej, Bogumiły Skowron oraz Jadwigi Lange przygotowała prezentację multimedialną, utwory Chopina grane przez nasze uczennice oraz wystawę poświęconą wielkiemu kompozytorowi.

Polska i niemiecka młodzież realizowała w trakcie roku szkolnego 2009/2010 wraz z  nauczycielami projekt muzyczny. W ramach projektu młodzież wykonała kilka utworów w języku polskim, niemieckim i angielskim. Wspólny występ odbył się w Publicznym Gimnazjum w Pajęcznie w dniu 10 września. Na atrakcyjność występu wpłynęły elementy taneczne przygotowane przez uczniów z Merseburga oraz akompaniament gitar wykonany przez pajęczańskich gimnazjalistów. W tym dniu odbyły się również zajęcia dydaktyczne na temat twórczości F. Chopina. Uczniowie wykorzystali wiedzę zdobytą podczas prezentacji multimedialnej w konkursie wiedzy o F. Chopinie, popisali się również kreatywnością i umiejętnościami twórczymi.

Na kolejnych godzinach lekcyjnych odbyły się zajęcia języka angielskiego prowadzone przez Panią Dianę Iskrę, Annę Szataniak, Agatę Goszczyńską oraz sportowe przygotowane przez Panią Karinę Korasz.

Uwieńczeniem dnia był koncert chóru Hades Band pod kierunkiem Pana Artura Szczęsnego oraz uroczysta kolacja.

W ramach wymiany uczniowskiej zorganizowano wycieczkę do Załęcza Wielkiego, gdzie młodzież zaprzyjaźnionych szkół mogła spędzić wspaniały czas na łonie natury Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, wspólnie bawić się i poznawać podczas zajęć integracyjnych. W dniu 9 września odbyła się również wycieczka do Wrocławia, podczas której młodzież zwiedziła Panoramę Racławicką oraz najważniejsze zabytki Wrocławia.

W sobotę 11 września pożegnaliśmy niemieckich gimnazjalistów. Smutek towarzyszący rozstaniu rekompensowała perspektywa ponownego spotkania, już za dwa tygodnie, tym razem w Merseburgu.

Z rewizytą do Niemiec udaliśmy się 29 września. Opiekę nad uczniami podczas wyjazdu sprawowały panie Magdalena Bazan i Agnieszka Hałaczkiewicz.

Po serdecznym powitaniu przed gimnazjum im. Herdera w Merseburgu uczniowie udali się do rodzin, u których mieli mieszkać przez najbliższe dni. U naszych gimnazjalistów już od samego początku nie słychać było barier językowych, co potwierdzili potem niemieccy opiekunowie.

Następnego dnia rankiem udaliśmy się na całodniową wycieczkę do Drezna. To piękne miasto, które mieliśmy okazję zwiedzić, nazywane jest „Florencją na Łabą”. Oprócz Starego Miasta, jego wspaniałej architektury i zabytków, mogliśmy w galerii Zwinger podziwiać dzieła takich mistrzów malarstwa jak Rubens, Rembrandt czy Dürer, a także zbiory porcelany miśnieńskiej. Wspomnieć należy, iż Zwinger – późnobarokowy zespól architektoniczny znajdujący się w centrum Drezna, wzniesiony został w XVIII wieku na życzenie Fryderyka Augusta I zwanego Mocnym, który w 1696 wybrany został królem Polski pod imieniem Augusta II.


W kolejnym dniu od samego rana miały miejsce przygotowania do koncertu. Po próbie udaliśmy się do niewielkiej, lecz uroczej miejscowości Bad Lauchstädt, w której w ubiegłych stuleciach funkcjonowało uzdrowisko. Młodzież zwiedziła wchodzące niegdyś w jego skład budynki, przepiękną salę balową, w której spędzali czas wolny kuracjusze, a także historyczny Teatr Goethego.

Po powrocie do Merseburga polscy nauczyciele udali się z wizytą do starosty Merseburga, a także zwiedzaliśmy Katedrę Merseburską, w której wieczorem odbył się koncert UNICEF-u, w którym również w tym roku, w większości po raz pierwszy, uczestniczyli nasi gimnazjaliści. Polscy i niemieccy uczniowie gimnazjalni, przy akompaniamencie gitar, wykonali m.in. prezentowany już wcześniej w Pajęcznie, utwór „Trzecia miłość – żagle”, w wersji polskiej i niemieckiej. Występ naszych gimnazjalistów spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem i owacjami.

W tym roku celem wspólnego śpiewania była zbiórka pieniędzy na pomoc dla dzieci – ofiar powodzi w Pakistanie. Swoim występem młodzież mogła wesprzeć ofiary katastrofalnej powodzi, której skutki dotknęły ponad 20 milionów ludzi.

W sobotę 2 października nasi gimnazjaliści spędzali czas ze swoimi niemieckimi rodzinami, które przygotowały dla nich różnorodne wycieczki i atrakcje.

U uczniów, którzy biorą udział w wymianie, zauważalny jest wzrost motywacji do nauki języka niemieckiego i angielskiego, którym młodzież również posługiwała się podczas wymiany. Zawarte przyjaźnie są pielęgnowane poprzez korespondencję i już oczekujemy ponownego spotkania w przyszłym roku.


 

Agnieszka Hałaczkiewicz

Marzena Łodzińska


7 - 11 września 2010

- gościliśmy jak co roku przyjaciół z zaprzyjaźnionego Gimnazjum w Merseburgu (Niemcy)

Oto fotorelacja - zobacz


1 września 2010 roku
rozpoczęliśmy kolejny rok nauki :)

Oto fotorelacja - zobacz


 

W piątek – 07.01.2011r. „zagraliśmy”

i osiągnęliśmy 725,57zł.

Ta kwota została zebrana na terenie gimnazjum i to dzięki Wam!!!

Dziękujemy wszystkim

 • dyrekcji,

 • wychowawcom,

 • nauczycielom,

 • pracownikom niepedagogicznym szkoły,

 • uczniom

za przyłączenie się do akcji

Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Samorząd Uczniowski