Home Wydarzenia 2016-17

rok szkolny 2016/2017


KOMUNIKAT

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

odbędzie się 4 września 2017 r. o godz. 900

Uczniów klas I Szkoły Podstawowej nr 2 w Pajęcznie zapraszamy

do sal 8 i 9 na spotkanie z wychowawcami.

Uczniów klas II i III Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie

i uczniów klas IV – VII Szkoły Podstawowej nr 2 w Pajęcznie zapraszamy do hali sportowej na spotkanie ogólne.Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowieszukam wakacyjnych liderów. Nie muszą być najwięksi i najsilniejsi, dobrego lidera cechuje przede wszystkim mądrość i odpowiedzialność za członków grupy. Lider, to ktoś kto wstawi się za słabszym, zareaguje na krzywdę innych, dostrzeże niebezpieczeństwo, powie „nie” zbędnemu ryzyku. Czy są wśród Was tacy? Nie mam wątpliwości, że tak!
Zakończenie roku szkolnego to najwłaściwszy moment, aby zwrócić Waszą uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Moi drodzy, bezpieczeństwo to nie puste hasło, slogan czy internetowy hasztag, który wymyślili dorośli, aby uprzykrzyć wam wakacje. Za tym słowem kryje się najwyższa troska o to, aby wasz – nie ma co ukrywać - najlepszy czas w roku, upłynął bez niepotrzebnych problemów.
W nadchodzące wakacje aktualne pozostają hasła kampanii społecznej Rzecznika Praw Dziecka - „Odwaga ratuje życie” (www.odwagaratujezycie.pl). Odwaga to nie brak strachu przed skokiem do nieznanej wody, to przede wszystkim umiejętność podejmowania mądrych decyzji, zdolność do asertywnych postaw, odpowiedzialność za siebie i bliskich.
Pamiętajcie, że wokół macie dorosłych, których zawsze możecie poprosić o pomoc. Warto słuchać ich rad, rozmawiać, nie dąsać się, że czegoś zabraniają. Ich też, kilka lub kilkanaście lat wcześniej ktoś ostrzegał przed wakacyjnymi niebezpieczeństwami. Do Waszej dyspozycji jest bezpłatna linia Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.
Przy okazji, apeluję do dorosłych o stworzenie podczas wakacji możliwie najlepszych warunków do wypoczynku dzieci. Niezależnie, czy bawią się na placach zabaw (pamiętajmy o stanie technicznym!), czy pod opieką wychowawców na koloniach i obozach (wierzę, że dacie radę jak co roku!) - dorośli mają obowiązek respektować prawa najmłodszych, a te zaczynają się od ludzkiego szacunku.
Wszystkim życzę dużo słońca i uśmiechu! Wypoczywajcie bezpiecznie!

Wakacyjni liderzy -€“ trzymam za was kciuki!
Wasz Rzecznik
Marek Michalak


Zakończenie roku szkolnego 2016/2017


OSTATNIE SPOTKANIE Z „MUZYKĄ W MUZYCE”


Dnia 7 czerwca 2017 roku uczniowie z klasy 1b pod opieką pani Anny Wodzisławskiej oraz  wychowawcy Barbary Prokop wybrali się na wycieczkę szkolną do Katowic. Celem  wyjazdu był udziału w koncercie edukacyjnym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Koncert rozpoczęła pani Joanna Wnuk – Nazarowa, dyrektor NOSPR. Przedstawiła nam repertuar występów i krótko przybliżyła tematykę poszczególnych utworów. Po chwili  na scenę wkroczyli muzycy wraz z japońskim dyrygentem. Niebawem artyści zaczęli grać. Wszyscy uczestnicy wycieczki z zainteresowaniem słuchali kompozycji granych z największą skrupulatnością przez doświadczonych muzyków. Podczas występu usłyszeć mogliśmy m.in. znane arie z opery „Carmen” Georga Bizeta wykonane przez młodych wokalistów ubranych w tradycyjne stroje hiszpańskie oraz bardzo ciekawy utwór instrumentalny - „Carmen suita” - napisany przez rosyjskiego kompozytora dla swojej żony, która chciała opowiedzieć historię Carmen wyłącznie za pomocą tańca, z pominięciem śpiewu. Interesujący efekt brzmieniowy kompozytor uzyskał m.in. poprzez wykorzystanie w nim bogatej palety różnorodnych instrumentów perkusyjnych – i to one szczególnie przyciągnęły naszą uwagę i zaskoczyły brzmieniem. Na zakończenie podziękowaliśmy muzykom i dyrygentowi owacjami na stojąco. Wszyscy wyszliśmy uśmiechnięci i pełni podziwu. Ostatnią atrakcją, jaka na nas czekała, było wejście na „zielony dach” Międzynarodowego Centrum Kongresowego znajdującego się w sąsiedztwie siedziby NOSPR-u, z którego mogliśmy podziwiać piękną panoramę Katowic. W drodze powrotnej zrobiliśmy sobie krótką przerwę na posiłek w McDonaldzie, po czym ruszyliśmy w drogę powrotną do Pajęczna.

Wycieczkę zaliczamy do udanych. Dzięki niej poznaliśmy mniej znane nam gatunki muzyczne, z którymi nie mamy styczności w życiu codziennym oraz mieliśmy okazję zobaczyć i usłyszeć na żywo instrumenty o których uczyliśmy się na lekcjach muzyki.

Majka Sukiennik i Julia Popiel

 

 


Rozstrzygnięcie konkursu anatomicznego

Uczniowie klas II na zajęciach koła biologicznego pod kierunkiem nauczycieli biologii pani Anny Hałaczkiewicz i pani Izabeli Okoń przygotowywali się do konkursu "Tajemnice ludzkiego ciała". W pierwszym etapie    konkursu, w Dniu Talentów, uczniowie rozwiązywali  test  obejmujący  zagadnienia dotyczące  anatomii i fizjologii człowieka.

7 czerwca  finałowa grupa 5 uczniów zmierzyła się z zadaniami praktycznymi np.

 • rozpoznawanie preparatów mikroskopowych,
 • rozpoznawanie elementów modeli narządów i układów człowieka,
 • określanie funkcji i zasad pracy narządów,
 • analizę doświadczenia dotyczącego budowy chemicznej kości,
 • analizę doświadczeń dotyczących wykrywania związków chemicznych w pożywieniu.

Doświadczenia chemiczne były przeprowadzone przez uczennicę Klaudię Czarnecką z klasy IIIb, przygotowaną przez panią Bożenę Maciągowską.

Konkurs był doskonałym sposobem na pobudzenie aktywności intelektualnej uczniów. Uczniowie biorący udział w finale konkursu wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami, także wykraczającymi poza podstawę programową.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Maja Mielczarek klasa IIc

II miejsce – Łucja Grabas klasa IId,

Monika Kowalczyk klasa IIb,

III miejsce –Martyna Idczak       klasa IId,

wyróżnienie: Iga Kotyla klasa IIb.

Serdecznie gratulujemy!


Dzień Dziecka i Sportu

FILM

Już tradycyjnie 1 czerwca to Dzień Dziecka połączony z Dniem Sportu w Publicznym Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie. Jak co roku, umiejętności sportowe połączone były z wiedzą o świecie, spostrzegawczością i dobrą zabawą. Wszystko to w atmosferze radości i wzajemnego szacunku, przy dźwiękach największych przebojów muzycznych. W tym roku odbyły się zawody piłki ręcznej, piłki koszykowej, piłki plażowej mixed oraz piłki nożnej.

Gimnazjaliści sprawdzali również swoje umiejętności strzeleckie, rzutami do tarczy. Natomiast zawody z wiązania warkocza wymagały od nich spostrzegawczości i refleksu. Bardzo chętnie brali udział w turnieju wiedzy o świecie połączonym z loterią fantową. Turniej składał się z ośmiu kategorii, takich jak: wiedza pożarnicza, historia Polski, geografia Polski, gramatyka, stolice Europy, psychologia, najstarsze cywilizacje, z różnych dziedzin. Uczniowie, którzy udzielili dobrych odpowiedzi, otrzymywali nagrody w postaci piłek, koszulek, kosmetyczek, itp. Za wszystkie nagrody pragniemy podziękować naszym sponsorom:

 1. Piotr Trawczyński - sklep Fenix;
 2. E. Janecka; U. Ptak - apteka Centrum;
 3. Ewa i Marek Charciarek – apteka;
 4. Apteka Juventa;
 5. Market Gust (Mrówka);
 6. Pan Ignaczak;
 7. Agata Gocałek - biuro podróży Kolumb.

Wśród potyczek intelektualno-sportowych nie zabrakło również akcentów artystycznych. Grupa gimnazjalistek przygotowała plakaty promujące nasze gimnazjum. Zawierają one bardzo pozytywny przekaz i zostały wykonane z myślą o młodszych kolegach/koleżankach, którzy przyjdą do naszej szkoły we wrześniu 2017r. Akcentem podsumowującym całą imprezę był taniec integracyjny, potocznie zwany "Belgijką".

Zajęcia artystyczne, intelektualne i zręcznościowe przygotowali i nadzorowali: Agnieszka Miszewska, Agata Goszczyńska, Karina Korasz oraz Piotr Mielczarek (oprawa muzyczna).

Imprezę w części sportowej przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego: Gabriel Bednarski, Bożena Stępień, Rafał Goszczyński, Michał Marchewka, Anna i Krzysztof Wodzisławscy.


Spotkanie z pracownikami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pajęcznie

W dniu 26 maja 2017r. grupa uczniów pod opieką P. Bożeny Stępień i P. Teresy Kapuścińskiej, w ramach dni otwartych, wybrała się na spotkanie z pracownikami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pajęcznie. Podczas tej wizyty uczniowie dowiedzieli się, kiedy i w jaki sposób należy wzywać pomoc. Uzmysłowili sobie, że nie można bezpodstawnie, czy dla żartów dzwonić pod numery alarmowe, gdyż niesie to za sobą ogromne konsekwencje. Uczniowie zapoznali się również ze sprzętem gaśniczym, ratowniczo – gaśniczym i pełnym wyposażeniem wozów strażackich, a także mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób wykorzystuje się je w codziennej pracy. Ponadto strażacy przekazali młodzieży wiele cennych informacji z zakresu ochrony przeciw pożarowej oraz udzielania pierwszej pomocy.

Dzięki tej wizycie uczniowie dowiedzieli się, że strażacy chronią zdrowie i życie ludzi, a często także ich dobytek, stąd ich praca jest bardzo ciężka, niebezpieczna oraz odpowiedzialna.

Była to pouczająca lekcja, którą wielu z nich zapamięta oraz wykorzysta już w nowym roku szkolnym podczas kolejnego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.


Niepełnosprawni mieszkańcy Domu Betel w naszym gimnazjum

FILM 1

FILM 2

18 maja mieszkańcy Domu Betel w Działoszynie tradycyjnie gościli w progach naszego gimnazjum. Jak co roku gimnazjaliści jak i goście świetnie się bawili poprzez szereg działań integracyjnych. Utrwalano stare oraz nawiązywano nowe przyjaźnie. Wszyscy czuli się jedną rodziną w naszej małej ojczyźnie.


OPERA, OPERETKA, MUSICAL… w Filharmonii Częstochowskiej


Dnia 11 maja 2017 roku uczniowie klasy Id pod opieką pani Anny Wodzisławskiej oraz Anny Hałaczkiewicz wyjechali na wycieczkę do Częstochowy.

Celem wycieczki była wizyta w Filharmonii Częstochowskiej, gdzie uczestniczyliśmy w koncercie edukacyjnym "Opera, operetka, musical". Na początku prowadząca, Beata Młynarczyk, przedstawiła nam historie gatunków muzycznych jakie usłyszymy w czasie koncertu. Następnie Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod batutą Janusza Siadlaka zaśpiewał nam słynne opery wielkich kompozytorów. Potem usłyszeliśmy operetki Imre Kalmana pt. "Księżniczka czardasza" i "Hrabina" oraz kompozycje Franza Lehara pt. "Wesoła wdówka". Najciekawszą częścią koncertu był musical "Skrzypek na dachu" Jarry'ego Backa. który najbardziej wpadł nam w ucho.

Po koncercie przeszliśmy do kręgielni, gdzie świetnie się bawiliśmy. W drodze powrotnej zrobiliśmy sobie przerwę na posiłek w McDonaldzie .

Wycieczkę zaliczamy do udanych. Poznaliśmy gatunki muzyczne, których raczej nie słuchamy na co dzień. Warto przeżywać takie przygody w życiu, ponieważ uczą nas wrażliwości muzycznej, która przyda nam się w dorosłym życiu.

Igor Gołębiowski

 

https://www.filharmonia.com.pl/events.php?ItemId=799


"Oda do radości"  naszą inspiracją


 

Z okazji Dnia Europy, który obywatele  Unii Europejskiej świętują  9 maja, odbyły się w naszym gimnazjum zajęcia europejskie. Motywem przewodnim stał się hymn Unii Europejskiej „Oda do radości”. Przedstawiciele wszystkich klas  gimnazjalnych obejrzeli na wstępie spotkania prezentacje multimedialną na temat historii powstania hymnu UE. Prezentacja przybliżyła uczniom wybitne postacie Ludwiga van  Beethovena oraz Friedricha Schillera, ich życie i twórczość oraz wpływ ich dzieł na  europejską kulturę, literaturę i  muzykę.

Uczniowie mieli możliwość wysłuchania nagrań „Ody do radości”  w wykonaniu różnych artystów z całego świata między innymi chóru składającego się z 10 tysięcy śpiewających. Uczennice naszego gimnazjum:Emilia Wawrzak oraz Sylwia Gosławska  zaprezentowały  „Odę do radości” w wersji polsko- oraz  niemieckojęzycznej. Pierwszą część zajęć zakończył wspólny śpiew „Ody do radości” w języku polskim.

Zdobyte wiadomości uczniowie wykorzystali podczas rozwiązywania quizu tematycznego dotyczącego wiadomości zawartych w prezentacji. Najlepszy wynik uzyskała klasa IIIe.

W drugiej części naszego spotkania gimnazjaliści zapoznali się z ciekawymi interpretacjami „Ody do radości”, sami dzielili się własnymi przemyśleniami i skojarzeniami, które przedstawili następnie w formie plastycznej. W ten sposób powstały interesujące prace,będące wynikiem konstruktywnej współpracy, kreatywności uczniów, zainspirowane niezwykłym tekstem „Ody do radości” Friedricha Schillera oraz zachwycającą  finałową  kantatą  „IX Symfonii” Ludwiga van Beethovena.

 

 

Opiekun SKE

Marzena Łodzińska


Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego Der beste Deutsche

 

VIII edycja Szkolnego Konkursu Języka Niemieckiego Der beste Deutsche dla klas I i II w roku szkolnym 2016-2017 zakończona.

Wzięło w nim udział 14 uczniów klas pierwszych i 11 uczniów klas drugich.

Konkurs składał się z 2 etapów:

 • I etap: test leksykalno - gramatyczny,
 • II etap: ustny (zawierający autoprezentację, reagowanie językowe - sposób zachowania się    w określonych sytuacjach)

Wyniki konkursu:

 • Szkolny Konkurs Języka  Niemieckiego  „Der beste Deutsche” dla klas I

I miejsce:  Modlińska Paulina kl.Ib,   Popiel  Julia kl.Ib

II miejsce:  Ochental Martyna kl.IIc

III miejsce: Klimczak Mateusz kl.Ic

 • Szkolny Konkurs Języka  Niemieckiego  „Der beste Deutsche” dla klas II

I miejsce: Janicka Ewelina kl.IIa,     Mielczarek Maja kl.IIc

II miejsce:  Kowalczyk Monika kl.IIb

III miejsce:  Misztela Jan kl.IIb

 

Gratulujemy zwycięzcom

Joann Strzelczak,  Magdalena Bazan


Mamy mistrza…

 

11 kwietnia 2017 roku odbyła się kolejna edycja ogólnoszkolnego dyktanda. Zdecydowało się je napisać, podobnie jak w roku ubiegłym, trzydzieścioro gimnazjalistów.

Tytuł Mistrza Ortografii w roku szkolnym 2016/ 2017 zdobył

Bartosz Beśka z klasy IIIa.

Drugie miejsce zajęła Zofia Mazur z klasy IIb, trzecie zaś ex aequo uczniowie

klasy IIIb- Klaudia Czarnecka oraz Adam Popiel.

Laureatom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, zapraszając do ortograficznych potyczek za rok.

 

Organizatorki dyktanda: A. Gleń, Ł. Krzak, E. Woźniak

 

 

Prezentujemy tekst dyktanda.

 

Wiosną nadzieje rosną

Już wiosna, a ta zobowiązuje do zmian, do miłości i nadziei. Wielu udziela się ożywcza atmosfera, radosne „achy”, „tralala”, „hopsasa”. „A może by tak zrealizować chociażby nie najtrudniejsze postanowienie, wyznaczyć sobie osiągalny cel, wysilić się co nieco na wiosnę?”- rodzi się pytanie w głowie niejednego gimnazjalisty.

Pierwszy już odkłada na półkę z książkami do przeczytania Exupery’ego, Hemingwaya, Orwella, ogłaszając wszem wobec, że, wbrew opinii niektórych druhów ze szkolnej ławy o bezsensie tych obietnic, nadrobi zaległości w lekturze.

Drugi nauczy się robić sushi, wyczaruje z miąższu dyni zupę cud, by zrobić wrażenie na cud- dziewczynie.

Inna obiecuje sobie codzienny jogging czy nie najłatwiejszy trening pod okiem coacha w siłowni i superdietę- więcej jarzyn, grahama, grejpfrutów oraz niskosłodzonej czekolady.

Klasowy hultaj albo chuligan, ordynus czy indywidualista ze zharataną osobowością przeobrazi się w autentycznego dżentelmena- w mistrza taktu, wzór delikatności i życzliwości, gejzer inteligentnego dowcipu oraz subtelnej ironii, duszę towarzystwa, ostoję spokoju.

Zajęta dotąd wyłącznie sobą dziewczyna zatroszczy się o czteroipółletniego cocker-spaniela, naprędce wyczyści sczerniałe srebrne sztućce na rodzinny obiad. Kolejny chłopak dla własnego widzimisię zacznie rzeźbić w drewnie lub będzie się twórczo rozwijać, urzeczony płótnami Picassa, w oryginalnych abstrakcjach, które złośliwiec być może nazwie bohomazami.

Ktoś inny rozpocznie wespół z rodziną weekendowe podróże po Polsce. Odkryje wspaniałości Jury Krakowsko- Częstochowskiej, odwiedzi wujka, katowiczanina z dziada pradziada, który nauczy go śląskiej gwary i wprowadzi w skomplikowaną historię Ślązaków.

Entuzjastka rocka odkryje piękno Mozartowskich kompozycji, założy muzycznego bloga i zacznie grać na gitarze.

Postanowienia, obietnice mnożą się w głowach młodych. Co prawda na razie pozostają w sferze planów, jednak niektórzy gimnazjaliści, nie zapominając o obowiązującym wiosennym optymizmie, wierzą, że nie będą jedynie, skądinąd pięknymi, mrzonkami.

 

Dyktando 2016/2017

 


Spektakl
„O Józku, który grał bigbit”

4 kwietnia 2017 roku klasa IA wybrała się do Teatru Miejskiego w Gliwicach na spektakl pt. „ O Józku, który grał bigbit”. Godzina zbiórki była ustalona na 6:30, a mimo to nikt nie zaspał – wszyscy uczestnicy przybyli na miejsce odrobinę wcześniej, dzięki czemu nie było większych problemów z zajęciem miejsc. Jazda minibusem była całkiem wygodna – stanowiło to miłą odskocznię od zatłoczonych, pełnych gum do żucia autobusów. Po jakimś czasie jazdy zatrzymaliśmy w McDonaldzie, aby senni uczniowie mogli zjeść drugie śniadanie. Niedługo potem ponownie wsiedliśmy do busa, tym razem jadąc prosto do teatru. Gdy byliśmy już na miejscu, mieliśmy chwilę na pozostawienie kurtek w szatni, skorzystanie z toalet oraz przyjrzenie się foyer teatru. Chwilę potem znaleźliśmy się w małej, kameralnej sali, w której miało odbyć się przedstawienie. Sprawnie zajęliśmy miejsca, niecierpliwie czekając na rozpoczęcie sztuki. W chwili, w której zgasły światła, zostaliśmy przeniesienie do szalonych lat 60 – pełnych swingu, twista, jazzu i młodych, wrażliwych muzyków. Według mnie sztuka została wyreżyserowana z niesamowitą precyzją – dopiero pod koniec mogliśmy zrozumieć prawdzie znaczenie pewnych gestów, postaci. W pewnych chwilach publiczność z trudem powstrzymywała się przed wybuchnięciem śmiechem, w innych czuliśmy smutek obserwując zatracającego się w nałogu alkoholowym młodego, niezwykle utalentowanego muzycznie bohatera. Gdy spektakl dobiegł końca, brawa ucichły a aktorzy skończyli się kłaniać, zostaliśmy jeszcze chwilę na sali by z panią psycholog teatru i aktorem grającym główną rolę porozmawiać o przedstawieniu, jego przesłaniu, naszych odczuciach względem niego oraz scenografii i dekoracji, która pozwoliła nam poczuć klimat typowych „ośrodków kultury lat 60-tych”. W końcu opuściliśmy teatr - powracając jednocześnie do teraźniejszości – i ponownie wybraliśmy się do McDonalda. Po godzinnej przerwie na posiłek z powrotem wsiedliśmy do busa, tym razem za kierunek obierając Pajęczno. Pogoda była bardzo słoneczna, przez co szybko zrobiło nam się duszno – na całe szczęście kierowca uratował nas włączając klimatyzację. Na miejsce dotarliśmy około godz. 16. Pożegnaliśmy się, po czym każdy poszedł w swoją stronę. Uważam, że sztuka którą widzieliśmy świetnie pokazała w inny wymiarze problem niszczycielskiej siły alkoholizmu – coś, co miało zakończyć problemy Józka, ostatecznie zakończyło jedynie jego karierę muzyczną i życie.

Ariadna

 Troje uczniów naszej szkoły bierze udział w Ogólnopolskim Programie Stypendialnym Uniwersyteckiej Szkoły Kształcenia Indywidualnego.

Są to: Klaudia Czarnecka, Mateusz Kowalik, Florentyna Prus.

Aby im pomóc należy wziąć udział w głosowaniu internetowym.   W tym celu należy wejść na stronę: http://uski.edu.pl/index.php?page=ankieta.


Sukces uczennicy naszej szkoły
w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Biologii

 

W piątek 7 kwietnia 2017r. w siedzibie Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się uroczystość uhonorowania laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów gimnazjów. Nagrodzonym uczniom i ich nauczycielom osobiście gratulował  Łódzki Kurator Oświaty – Grzegorz Wierzchowski.

W uroczystości wzięła udział uczennica naszego gimnazjum – Florentyna Prus z klasy IIIb z nauczycielką  Anną Hałaczkiewicz. Florentyna zdobyła tytuł laureata z biologii. Jej sukces jest tym większy, iż zajęła 1 miejsce uzyskując najwyższy wynik spośród wszystkich finalistów.

Florentyna jako laureatka jest zwolniona  z części przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego i automatycznie otrzymuje stuprocentowy wynik. Nagrodą jest także celująca roczna ocena z biologii. Innym uprawnieniem jest  przyjęcie  do każdej wybranej szkoły ponadgimnazjalnej w województwie łódzkim.

 

Serdeczne gratulacje!


 


Jarmark  Wielkanocny 2017

 

Jak co roku, w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową, uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie wraz z nauczycielami prezentowali efekty realizacji projektu edukacyjnego – Jarmark Wielkanocny. W Parku przed Ratuszem odbył się kiermasz wyrobów, ozdób i dekoracji świątecznych. Wśród nich były palmy, ozdobne pisanki różnego rodzaju – malowane, ażurowe, ze sznurka, ozdabiane metodą decoupage - wieńce świąteczne, stroiki z owsa, zajączki, ręcznie szyte serduszka i wiele innych kolorowych wyrobów nawiązujących do Świąt Wielkanocnych.

Wszystkie prace uczniowie i nauczyciele wykonali własnoręcznie, prezentując swoje umiejętności i zdolności.

Pomimo deszczowej i zimnej pogody (stoisko pod namiotem) wyroby cieszyły się dużym powodzeniem wśród mieszkańców jak i gości.

To cykliczne przedsięwzięcie ma na celu rozwijanie sztuki rękodzieła, kultywowanie tradycji, wyrabianie nawyku wspólnej pracy i wspólnego spędzania przedświątecznego czasu, rozwijania umiejętności współpracy w grupie.

Projekt realizowany był we współpracy z Urzędem Gminy i Miasta Pajęczno pod kierunkiem nauczycieli:  Jadwigi Lange, Aleksandry Miękiny, Magdaleny Bazan, Magdaleny Wolskiej - Libiszewskiej, Joanny Strzelczak,  Anety Bęben, Joanny Chudej.

 


 


Sprawozdanie z udziału uczniów naszego gimnazjum w finale „IV Międzypowiatowego Konkursu Matematycznego dla szkół gimnazjalnych”

 

W dniu 31 marca 2017 roku w II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu odbył się finał IV  Międzypowiatowego  Konkursu Matematycznego dla gimnazjalistów. Konkurs został zorganizowany we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Wieluniu.

I etap konkursu odbył się w naszym gimnazjum 13 marca 2017 roku i wzięło w nim udział  11 uczniów. Do drugiego etapu kwalifikowało się trzech uczniów z najwyższą ilością punktów.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży. W II etapie wzięło udział łącznie 70 uczniów, którzy reprezentowali 23 gimnazja z 6 powiatów. Naszą szkołę reprezentowali: Klaudia Czarnecka z IIIB, Mateusz Lewandowski z IIIA i Daniel Korus z IIIE.

W ciągu 90 minut uczniowie rozwiązywali zadania otwarte i zamknięte, treścią wykraczające poza podstawę programową gimnazjum. W przerwie między częścią przeznaczoną na rozwiązywanie zadań konkursowych, a uroczystą galą rozdania nagród laureatom i finalistom konkursu, uczniowie wysłuchali interesującego wykładu na temat ,,Metody wyznacznikowej rozwiązywania układów równań", zapoznała się z ciekawymi zadaniami matematycznymi oraz obejrzała pokaz doświadczeń fizycznych i chemicznych    przygotowanych przez młodzież z II LO.

Jesteśmy niezwykle dumni z uczniów naszego gimnazjum, gdyż wywalczyli drużynowo  dla naszej szkoły I miejsce w konkursie.

Mateusz Lewandowski  zajął I miejsce, a Daniel Korus zajął III miejsce.

Na zakończenie w/w chłopcy udzielili wywiadu do „Radia Ziemi  Wieluńskiej”. - zobacz i posłuchaj

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, gdyż sam udział w konkursie był już dużym wyróżnieniem. Laureatów konkursu przygotowały pani Iwona Jędrzejewska i pani Agnieszka Stokowska.


OGÓLNOPOLSKA  OLIMPIADA  HISTORYCZNA

dyplom

 

W roku szkolnym 2016/2017 młodzież Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie wzięła udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Historycznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne przy współudziale MEN. Głównym celem olimpiady jest rozwijanie zainteresowań historycznych oraz tworzenie warunków dla uczniów pogłębiania wiedzy i umiejętności z zakresu historii, a także do kształtowania i umacniania świadomości historycznej młodzieży.

Konkurs składał się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego oraz centralnego. Do drugiego (wojewódzkiego) zakwalifikowało się czterech uczniów  Klaudia Czarnecka, Florentyna Prus, Mateusz Kowalik, Filip Złośnik. Eliminacje drugiego stopnia obejmowały część pisemną i ustną. Odbyły się one w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą oraz umiejętnościami podstawy programowej niezbędnej do uzyskania oceny celującej na zakończenie nauki historii w gimnazjum.

Do etapu trzeciego centralnego zakwalifikował się Mateusz Kowalik.

Eliminacje tego etapu odbyły się w terminie 03-05 marca 2017r. w Warszawie. Składały się również z części pisemnej i ustnej. W komisji egzaminacyjnej zasiadali profesorowie Uniwersytetu Warszawskiego. Uczeń naszego gimnazjum  został laureatem olimpiady zajmując dziesiąte miejsce w kraju. Zgodnie z rozporządzeniem  MEN został on zwolniony z części humanistycznej (historia i wos) egzaminu gimnazjalnego i automatycznie otrzyma maksymalną ilość punktów z tej części egzaminu. Będzie miał również pierwszeństwo w przyjęciu do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej.    Zakończenie olimpiady oraz wręczenie nagród laureatom odbyło się 5 marca 2017r. w Auli Uniwersytetu Warszawskiego. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością pan wiceminister MEN oraz szacowne grono profesorskie z panią dziekan Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego na czele. Zabierając głos pan minister, jak i pani dziekan podziękowali uczestnikom olimpiady,  podkreślając że wykazali się oni ogromną wiedzą historyczną.

Podziękowania otrzymali również nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu.

Jesteśmy bardzo dumni z osiągnięć naszych uczniów a szczególnie laureata Mateusza Kowalika.

 

Wszystkich  w/w uczniów przygotowywała pani Jolanta Bernaś- Engel.


„MUZYKA W SZKOCKĄ KRATĘ”

Koncert edukacyjny z cyklu "FEEL HARMONY - POCZUJ KLIMAT"  organizowany przez Filharmonię Częstochowską tym razem zabrał uczestniczących w nim uczniów klasy IIB do surowej Szkocji. Dźwięki dud i bębnów są dobrze znane w świecie, ale raczej niedoceniane przez szersze grono odbiorców. My mieliśmy okazję się dowiedzieć więcej o sposobie wydobywania dźwięku z tych intrygujących instrumentów, zobaczyć przykłady tradycyjnych szkockich tańców, a także oczywiście posłuchać melodii o często wielowiekowej historii.

Koncert poprowadził częstochowski zespół "Pipes and Drums", który jest jedynym zespołem w Polsce wykonującym tradycyjną szkocką muzykę na wielkich dudach szkockich i występuje m.in. podczas oficjalnych uroczystości w ambasadzie brytyjskiej.

Po koncercie spędziliśmy miło czas na grze w kręgle.

Przerwa w szkolnej nauce pozwoliła nam "naładować baterie”, a spędzona w towarzystwie niebanalnej muzyki i dobrze sobie znanych ludzi była tym bardziej przyjemna.

Zosia M.

https://www.filharmonia.com.pl/events.php?ItemId=786

 

 

 


Szkolny Multimedialny Konkurs Red List Animals

W lutym 2017 r. uczniowie klas 1A i 1D wzięli udział w Szkolnym Multimedialnym Konkursie Red List Animals, związanym z tematyką zagrożonych gatunków zwierząt. Gimnazjaliści bardzo poważnie i z przejęciem podeszli do tematu, zgłębiając świat, który może zniknąć pewnego dnia.

Pierwsze miejsce: Igor Gołębiowski kl. ID

Wyróżnienie: Patrycja Kowalczyk kl. ID


Poloneza czas zacząć...

 

10 lutego 2017r. odbył się bal gimnazjalny przygotowany specjalnie dla uczniów klas trzecich, którego oczekiwano od dawna. Pokaz tradycyjnego tańca został zaprezentowany przez czterdzieści par z najwyższą dokładnością. Młodzież poświęciła mnóstwo czasu na żmudnych próbach. Szczególne gratulacje należą się pani Annie Wodzisławskiej oraz pani Bożenie Stępień za przygotowanie jakże wspaniałego układu i przeznaczenie znacznej ilości energii, czasu oraz cierpliwości na niezbędnych przygotowaniach do poloneza.

Po zaprezentowaniu przez uczniów swych umiejętności tanecznych wygłoszona przemowa przez panią Dyrektor Danutę Skoczylas oficjalnie rozpoczęła Komers. Odbył się on w pięknie udekorowanej na ten szczególny wieczór Hali Sportowej, nad której wystrojem pracowano już od wczesnych godzin porannych. Uczniowie zapewne zapamiętają na bardzo długi czas ten wieczór przepełniony tańcem, śmiechem i rozmowami.

 

Marta Brożyna

 

 


 

 


„Świąteczna  paka dla bezdomniaka”


Na terenie Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie w dniach 20.11.2016 – 11.01.2017 roku została przeprowadzona akcja zbierania karmy i innych artykułów potrzebnych w Gminnym Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Trębaczewie. Celem tego przedsięwzięcia była przede wszystkim pomoc bezdomnym psom, ale także uwrażliwienie młodzieży na krzywdę naszych mniejszych braci, jak również propagowanie idei wolontariatu.

W wyniku tej akcji młodzież z naszego gimnazjum zebrała:

 • 85 kg suchej i mokrej karmy,
 • ręczniki, koce, legowiska, miski, smycze, preparaty owadobójcze, obroże -  35szt.

Akcja została przeprowadzona przez panią Jolantę Bednarską – koordynatora wolontariatu w schronisku oraz szkolną gazetkę „Szpila”, której opiekunem jest pani Łucja Krzak. Finał tej akcji miał miejsce 11.01. 2017r., kiedy to grupa młodzieży z naszego gimnazjum pojechała z darami do schroniska, po czym gimnazjaliści zabrali psiaki na dwugodzinny spacer.

 

 

Na miejscu uczniowie mieli możliwość zapoznania się z warunkami panującymi w schronisku oraz z pracą opiekunów zwierząt, którzy  podziękowali naszej młodzieży za wsparcie bezdomnych czworonogów i zaprosili do pracy w formie wolontariatu.

 

Organizatorzy akcji: Jolanta Bednarska

Łucja Krzak


 

,,Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, nie przez to, kim jest;

nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

Jan Paweł II

Podziękowanie

Dyrekcja Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie, młodzież

oraz szkolni koordynatorzy akcji charytatywnej

„Świąteczna Paka dla Bezdomniaka”

na rzecz czworonożnych podopiecznych

Gminnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Trębaczewie

składają serdeczne podziękowania

Sz.P. Agacie Gocałek

właścicielce Biura Podróży "Kolumb”

za

wsparcie naszej akcji charytatywnej, bezinteresowność, pomoc i życzliwość.


XVI Międzypowiatowy  Turniej Młodych Chemików

 

W dniu 17 stycznia 2017 roku w okresie ferii zimowych w Wieluniu odbył się XVI Międzypowiatowy Turniej Młodych Chemików.

Celem przeprowadzenia konkursu było wyłonienie grupy najlepszych uczniów reprezentujących dany powiat w województwie łódzkim.

Każda drużyna biorąca udział w turnieju odpowiadała na pytania konkursowe w 3-osobowej grupie.

Publiczne Gimnazjum im. Polskich Noblistów z Pajęczna reprezentowali uczniowie przygotowywani pod kierunkiem P. Bożeny Stępieńoraz P. Bożeny Maciągowskiej w składzie:

 1. Natalia Szmajdzińska III e
 2. Daniel Korus III e
 3. Klaudia Czarnecka III b

Podczas turnieju drużyny odpowiadały na 20 pytań. Do samego końca trwała rywalizacja pomiędzy drużynami. Nasz zespół ostatecznie zajął  3. miejsce.

Bożena Stępień


ZEBRANIA Z RODZICAMI ODBĘDĄ SIĘ WE WTOREK
31.01.2017 R. O GODZ. 1630


Harmonogram zajęć podczas ferii zimowych

 


 

 


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

 

Nasza szkoła również włączyła się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Na terenie szkoły przedsięwzięcie zorganizował Samorząd Uczniowski pod kierunkiem nauczycieli: Joanny Strzelczak, Anety Bęben zapraszając do współpracy rodziców i uczniów.

W czwartek - 12.01.2017r. na terenie szkoły zebraliśmy kwotę 812,61 zł + 0,01 Euro, dzięki pysznym ciastom, które przygotowali uczniowie samodzielnie bądź wspólnie z rodzicami, babciami.

Dziękujemy za ciasta:

Dłubak Alicja kl.Ia

Dziuba Zuzanna kl.Ia

Jasny Ariadna kl.Ia

Zdybowicz Małgorzata kl.Ia

Majdacki Tomasz kl.Ia

Smejda Patrycja kl.Ib

Sukiennik Majka kl.Ib

Bilski Kacper kl.Ib

Sobera Peter kl.Ib

Łuszczyk Zuzanna kl.Ic

Mentek Roksana kl.Ic

Pilśniak Martyna kl.Ic

Klimczak Kacper kl.Ic

Pułka Antonio kl.Ic

Łakoma Daria kl.Id

Bęczkowska Julia kl.IIa

Kubicka Julia kl.IIa

Jura Jakub kl.IIc

Staszczyk Kacper kl.IIc

Klimczak Wiktor kl.IId

Wiskulski Aleksander kl.IIIc

Góral Oliwia kl.IIIe

Korus Daniel kl.IIIe

W niedzielę już od wczesnych godzin porannych w mroźnej atmosferze nasi uczniowie kwestowali na ulicach miasta.

Wolontariuszami byli:

Kinga Misiak kl.IIIa

Alicja Mielczarek kl.IIIc

Oliwia Góral kl.IIIe

Amelia Bernaś kl.IIa

Klaudia Jura kl.IIc

Zuzanna Łuszczyk kl.Ic

Julia Hałaczkiewicz kl.Ic

Bartosz Beśka kl.IIIa

Jan Stochniałek kl.IIIc

Igor Pingot kl.IIIc

Aleksander Wiskulski kl.IIIc

Dziękujemy za współpracę dyrekcji, wychowawcom, nauczycielom, pracownikom obsługi, rodzicom, uczniom.


W blasku świec - czyli II spotkanie z kolędą oraz niemieckojęzyczną prozą i poezją
o tematyce świąt Bożego Narodzenia

W dniu 19 grudnia 2016 r. grupa uczniów  z klas Ia, Ib, Ic, Id, IIa,IIb,  IId, IIIc zaprezentowała przed rodzicami, nauczycielami oraz innymi zaproszonymi gośćmi  efekty pracy nad wspólnym, świątecznym projektem noszącym tytuł: „W blasku świec- czyli II spotkanie z kolędą oraz niemieckojęzyczną prozą i poezją o tematyce świąt Bożego Narodzenia.”

Uczniowie, podobnie jak w roku ubiegłym zaprezentowali publiczności kilkanaście wierszy, budzących niezwykłą oraz  przez wszystkich  wyczekiwaną  atmosferę najpiękniejszych świąt w roku. Wiersze w wykonaniu tegorocznych uczestników przedsięwzięcia brzmiały również pięknie i nastrojowo. W celu umożliwienia zrozumienia niemieckojęzycznych tekstów, uczniowie przygotowali pod kierunkiem  nauczycieli krótkie streszczenia utworów w języku polskim.

Podczas spotkania została również przedstawiona prezentacja multimedialna na temat niemieckich oraz polskich tradycji świąt Bożego Narodzenia, podobieństw oraz różnic w ich obchodzeniu. Przedstawiony materiał pozwolił uczestnikom projektu oraz zaproszonym gościom odczuć atmosferę przedświąteczną oraz świąteczną, jaka towarzyszy mieszkańcom  Niemiec.

Podobnie, jak w poprzednim roku uczniowie zaprezentowali liczne talenty językowe, manualne, muzyczne oraz organizacyjne. Obok wierszy mogliśmy usłyszeć  kolędy oraz piosenki świąteczne, w których wykonanie uczennice włożyły wiele serca i zdolności, skosztować pieczonych przez uczniów ciasteczek, ciast , pierników, podziwiać, świąteczną dekorację. Serdeczne podziękowania pragniemy złożyć rodzicom, którzy wspierali nasze działania, a także wszystkim gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.

 

Opiekunowie

Joanna Strzelczak, Magdalena Bazan, Marzena Łodzińska


Z wizytą w Domu Chleba Powszedniego „BETEL”

 

01 grudnia 2016r. wraz z opiekunami: P. Bożeną Stępień, P. Agnieszką Miszewską i P. Joanną Noremberg pojechaliśmy do Domu Chleba Powszedniego „BETEL” w Działoszynie.

Jedenastu uczniów (Izabela Ścigała, Sandra Uchrońska, Daria Zabłocka, Nina Mielczarek, Izabela Bednarska, Wiktoria Lisiecka, Marianna Wypych, Hanna Misztela, Patrycja Kowalczyk, Miłosz Glądała i Jakub Mielczarek) robiło wszystko, co w ich mocy, aby podopiecznym z domu „BETEL” nie nudziło się.

Od razu po przyjeździe przygotowaliśmy stół i ozdobiliśmy go różnorodnymi świątecznymi stroikami.

Po kilku zabawach integrujących nadeszła i chwila odpoczynku. W ramach relaksu nasi przyjaciele dostali mnóstwo kolorowanek, krzyżówek, rebusów itp.

Później niektórzy zaprezentowali nam swoje umiejętności m.in. w dziedzinie śpiewu, tańca, a także i twórczości poetyckiej. A oto wiersz jednego z gospodarzy – Wojtka:

„Wiem, że popełniłem błędy,

 

Ty jednak pokazałeś mi jak iść, którędy.

 

Pomagam innym, kiedy potrzeba,

 

Wiem, że to najszybsza droga do nieba.

 

 

Teraz przestaję marudzić,

 

By sens mego życia wzbudzić.

 

Będę szczęśliwy cały czas,

 

Pomogę komuś kolejny raz.

 

 

Modlę się do Ciebie Panie,

 

Bo nadzieję mam, że wysłuchasz mnie.

 

Czasem mi się coś nie udaje,

 

Lecz tego nie uniknie się.

 

 

Teraz przestaję marudzić,

 

By sens mego życia wzbudzić.

 

Będę szczęśliwy cały czas,

 

Pomogę komuś kolejny raz.”

 

Kiedy okazało się, że zostało mało czasu kontynuowaliśmy zabawy, tym razem w parach.

Czas minął bardzo szybko. Nagle przyszła pora na pożegnanie. Choć większość osób na początku spotkania była spięta (a nawet lekko wystraszona) to po dwóch godzinach żałowała, że czas już wracać.

Hanna Misztela


„Cały ten jazz”

Dnia 1 grudnia 2016 roku uczniowie klas II c i d pod opieką p. Anny Wodzisławskiej oraz wychowawczyń - p. Aliny Gleń i p. Bożeny Maciągowskiej - wyjechali na wycieczkę do Częstochowy.

Pierwszym, a za razem najistotniejszym,punktem wycieczki była wizyta w Filharmonii Częstochowskiej, gdzie mieliśmy przyjemność uczestniczyć w kolejnym koncercie edukacyjnym z cyklu "FEEL HARMONY – POCZUJ KLIMAT!" pt. "Cały ten jazz". Koncert rozpoczął się od  przedstawienia nam krótkiej historii jazzu. Na ekranie znajdującym się nad sceną prezentowano kolejno największe osobowości jazzowe z Polski oraz całego świata. Na wstępie muzycy zagrali utwór standardowo jazzowy. Następnie zapoznali nas ze swingiem, free jazzem, a także charakteryzującym się dużą swobodą improwizacyjną stylem o nazwie bebop. Muzykom w przybliżaniu  nam tego rodzaju muzyki pomagała artystka kojarzona m.in.  z występu w popularnym  programie rozrywkowym pt.  "The Voice of Poland" - Ana Andrzejewska, która śpiewała znane standardy jazzowe. Dzięki "rozbiciu jazzu na czynniki pierwsze" mogliśmy lepiej zrozumieć i poznać ten kierunek muzyczny. Niezwykle interesującą częścią  programu było też zagranie znanych przebojów muzyki disco polo, zaproponowanych przez młodzież, w stylu jazzowym. Proste, banalne rytmy w wykonaniu artystów zabrzmiały szlachetniej.

Po skończonym koncercie udaliśmy się do kręgielni, gdzie pobudziliśmy sportowego ducha rywalizacji. Na koniec wstąpiliśmy na obiad do pobliskiej restauracji, po czym udaliśmy się w drogę powrotną.

Podsumowując, jesteśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu, który dostarczył nam rozrywki,  poszerzył naszą wiedzę o muzyce oraz wzbudził zainteresowanie fascynującym światem jazzu. Z pewnością pozostawi  on trwały ślad w naszej pamięci i będzie przez nas niezwykle miło wspominany.

Maja Mielczarek

https://www.filharmonia.com.pl/events.php?ItemId=771


III PAJĘCZAŃSKI BIEG NIEPODLEGŁOŚCI

 

11 listopada 2016 roku w Dzień Odzyskania Niepodległości odbył się III Pajęczański Bieg Niepodległości, którego start i meta znajdowały się na Stadionie Miejskim w Pajęcznie.

Celem przeprowadzenia tej imprezy była popularyzacja i upowszechnianie biegania jako najprostszej formy aktywności ruchowej, promocja miasta i gminy Pajęczno, a także propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia.

Do biegu przystąpiło po kilkunastu gimnazjalistów z powiatu pajęczańskiego  zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców. Uczniowie mieli do pokonania dystans 800m.

Publiczne Gimnazjum im. Polskich Noblistów z Pajęczna reprezentowało 7 dziewcząt oraz 8 chłopców.

Najlepszym zawodnikiem biegu wśród grupy chłopców okazał się Jakub Barylski z klasy 3c, który na metę przybiegł jako pierwszy. Na podium znalazł się również Piotr Rogaczewski z klasy 3c, uzyskując trzecie miejsce.

Wśród grupy startujących dziewcząt najwyższą lokatę, tj. szóste miejsce wywalczyła Julia Ziółkowska z klasy 3d.

Pozostali uczniowie naszego gimnazjum, którzy uczestniczyli w biegu ukończyli, wyznaczoną przez organizatorów, trasę.

Po zakończonej imprezie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, a zdobywcom pierwszych, drugich i trzecich miejsc wręczono puchary oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Bożena Stępień


11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

Foto

Krótka prezentacja

Dzisiaj wielka jest rocznica

Jedenasty Listopada

Tym, co zmarli za Ojczyznę

Hołd dziś cała Polska składa

Im to bowiem zawdzięczamy

wolność, mowę polska w szkole,

to, że tylko z ksiąg historii

poznajemy dziś niewole.

Uroczyście bija dzwony,

w mieście flagi rozwinięto,

i me serce się raduje,

że obchodzę Polski święto.

 

11 listopada 1918 roku to najważniejsza data w historii naszego kraju.  Przez 123 lata nasi rodacy walczyli o odzyskanie niepodległości. W tym roku uczniowie naszej szkoły uczcili  rocznicę przygotowując  wystawę zdjęć oraz ciekawostek na temat odzyskania przez Polskę niepodległości.


PIŁKA RĘCZNA


W dniach 7 i 8 listopada odbyły się zawody chłopców i dziewcząt w piłce ręcznej.

Rozgrywki były na etapie powiatowym. Nasi chłopcy poradzili sobie świetnie i w rozegranych trzech meczach pokonali wszystkich przeciwników w wyniku 11:2. Zapewniło im to przejście do etapu rejonowego. W Piotrkowie Trybunalskim doszło do dwóch remisów i jednej wygranej, co zapewniło naszym zawodnikom drugie miejsce. Mieli duże szanse na pierwsze miejsce, jednak zabrakło im trochę szczęścia.

Natomiast 8 listopada nasze dziewczyny rozegrały cztery  mecze. Dwa zakończyły się remisem i dwa wygraną. Ostatecznie zapewniło to dziewczynom 3 miejsce, ale niewiele zabrakło do finału. Mamy nadzieję, że za rok uda nam się wygrać.

 

Kinga Misiak


Uczniowie w NOSPR, czyli otwarcie spotkań z muzyką 

19 października 2016r. uczniowie klasy 3e pod opieką p. Agnieszki Stokowskiej i p. Anny Wodzisławskiej wybrali się do Katowic, gdzie mieści się najnowocześniejsza sala koncertowa w Europie. Tam mieliśmy okazję wysłuchać koncertu edukacyjnego w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, który otworzył w nowym roku szkolnym cykl spotkań pod bardzo zagadkowym hasłem „Muzyka w muzyce“. Podczas tego fascynującego wydarzenia usłyszeliśmy m.in. pieśń „Laura i Filon“ do słów Franciszka Karpińskiego, utwór Fryderyka Chopina ("Fantazja na tematy polskie“ op.13), część IV "Koncertu na orkiestrę" skomponowanego przez Bela Bartoka oraz 5 fragmentów utworu Modesta Musogorskiego zatytułowanego "Obrazki z wystawy". Bardzo interesująca i rozbudzająca naszą wyobraźnię okazała się ostatnia kompozycja, która wykonana została w dwóch odmiennych interpretacjach – fortepianowej i orkiestrowej. Po zakończeniu koncertu widownia nagrodziła oklaskami orkiestrę i debiutującego w tym sezonie w NOSPR asystenta dyrygenta z Singapuru, pana Boona Hua Liena.

Poza samym koncertem, duże wrażenie zrobił na nas ogromny i nowoczesny budynek NOSPR-u. Sala koncertowa zaparła nam dech w piersiach, po raz pierwszy znaleźliśmy się w tak nieprawdopodobnym miejscu. Podróż minęła nam w bardzo przyjemnej atmosferze. Wycieczkę należy uznać za niezwykle wartościową, niepowtarzalną i niezapomnianą lekcję muzyki.


„Literatura jako inspiracja dzieł muzycznych”


27 października 2016 roku  uczniowie  klasy 2a wraz z opiekunkami - p. Anetą Bęben i p. Anną Wodzisławską wybrali się na wycieczkę do Częstochowy.

Głównym celem naszej podróży była wizyta w Filharmonii Częstochowskiej. Uczestniczyliśmy w koncercie edukacyjnym z cyklu „FEEL HARMONY – POCZUJ KLIMAT!” pt. „Literatura jako inspiracja dzieł muzycznych”. Chyba z żadnym innym gatunkiem sztuki muzyka nie tworzy tak zgranego duetu jak z literaturą. Poeci i kompozytorzy, tak jak słowo i dźwięk, uzupełniają się i wzajemnie inspirują. Przekonaliśmy się o tym słuchając m.in. 1. „Walc rycerzy” z baletu „Romeo i Julia” Sergiusza Prokofiewa 2. Fantazję orkiestrową „Romeo i Julia” Piotra Czajkowskiego 3. „Poranek”, „Taniec Anity” i „W grocie króla gór” ze suity „Peer Gynt” Edwarda Griega 4. Bajkę muzyczną „Piotruś i wilk” Sergiusza Prokofiewa 5. „Marsz ołowianych żołnierzyków”, „Walc kwiatów” i „Trepak” z baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego. Dzięki częstochowskim filharmonikom pod batutą p. Justyny Maj mieliśmy okazję udać się w niezwykłą podróż do krainy wyobraźni, gdzie słowa zostały zamienione na dźwięki.

Po koncercie i krótkiej sesji zdjęciowej, zadowoleni ale niesamowicie głodni pojechaliśmy na posiłek, a następnie zaczerpnąć trochę sportowej rozrywki w kręgielni, gdzie bardzo miło spędziliśmy pozostały czas wycieczki. Gra wzmocniła nasze więzi koleżeńskie i wyzwoliła w nas dużą dawkę sportowych emocji. Około godziny trzynastej wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu, żałując tylko, że wyjazd tak szybko dobiegł końca. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała i myślę, że chętnie ją kiedyś powtórzymy.

W. Ciemcioch


„Rodzina Addamsów – dla żywych, martwych i niezdecydowanych”

W dniu 21 października 2016 roku uczniowie z klas IIIA, IIIB i IIIC pajęczańskiego gimnazjum wyjechali pod opieką p. Anny Wodzisławskiej, p. Izabeli Okoń i p. Piotra Mielczarka na wycieczkę do Gliwic. Głównym celem wyjazdu była wizyta w Gliwickim Teatrze Miejskim.

Obejrzeliśmy interesujący, a zarazem budzący grozę spektakl komediowo-muzyczny pt. „Rodzina Addamsów – dla żywych, martwych i niezdecydowanych” oparty na postaciach stworzonych przez Charlesa Addamsa. Był on twórcą rysunków upiornej rodziny, prezentowanych od lat 30. na łamach czasopisma „The New Yorker”. Na ich podstawie powstały później seriale i filmy. Musical ten miał swoją polską prapremierę 13 marca 2015 roku w Gliwickim Teatrze Miejskim. „Rodzina Addamsów” bardzo nam się spodobała i z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

Bartosz Beśka

 

 

 


O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH DLA GIMNAZJALISTÓW

 

W dniu 20 października 2016 r. grupa pajęczańskich gimnazjalistów uczestniczyła w kampanii informacyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego dotyczącej Funduszy Europejskich, wykorzystywania ich w województwie łódzkim oraz funkcjonowania Polski w UE. Spotkanie z organizatorami kampanii odbyło się w specjalnym autobusie, którego wnętrze stanowiła sala konferencyjna wyposażona w urządzenia multimedialne oraz ekrany dotykowe. Podczas prezentacji multimedialnej uczniowie wykazali  się szeroką wiedzą na temat krajów europejskich, udzielali trafnych odpowiedzi dotyczących atrakcji turystycznych rożnych państw, krain geograficznych,  aktywnie uczestniczyli w dyskusji na temat wykorzystania Funduszy Europejskich w naszym województwie. Zaobserwowaliśmy również,  że zorganizowana kampania informacyjna cieszyła się dużym  zainteresowaniem wśród mieszkańców Pajęczna, którzy korzystali z możliwości uzyskania informacji na temat pozyskiwania Funduszy Europejskich i składania wniosków.

Marzena Łodzińska

 

 


 

Wycieczka do Zakopanego

W dniach 5-7 października 2016 r. uczniowie klas pierwszych drugich oraz trzecich uczestniczyli w wycieczce do Zakopanego. Opiekunkami wyprawy były: p. Bęben, p. Strzelczak, p. Krzak, p. Łodzińska oraz p. Maciągowska. Podróż minęła szybko i bezpiecznie. Pogoda była bardzo surowa, ale byliśmy na nią przygotowani. Sypiący śnieg nie był dla nas przeszkodą - już teraz mogliśmy poczuć przedsmak zimy. Po przyjeździe do Zakopanego wjechaliśmy na szczyt Gubałówki kolejką linową. Później spacerowaliśmy jedną z najsłynniejszych ulic Polski – ul. Krupówki. Zrobiliśmy pierwsze zakupy oraz próbowaliśmy regionalnych przysmaków.  Około godziny 17 udaliśmy się do pensjonatu „Borowy” na obiadokolację. Pozostały czas po posiłku mogliśmy  wykorzystać grając w bilard, piłkarzyki, tańcząc na dyskotece itp.  O godz. 22 musieliśmy udać się do pokoi.

Drugi dzień rozpoczęliśmy śniadaniem. Następnie wyruszyliśmy podziwiać piękno  Tatr. Wędrowaliśmy szlakiem Doliny Kościeliskiej. Zmarznięci i zmęczeni mogliśmy chwilkę odpocząć w schronisku PTTK na hali Ornak. Po długiej wędrówce udaliśmy się na obiadokolację, a później z entuzjazmem pojechaliśmy zrelaksować się na basenach termalnych „Szaflary”. Byliśmy zadowoleni z takiej rozrywki. Mogliśmy popływać, pozjeżdżać na zjeżdżalni, odprężyć się w jacuzzi.

Trzeciego dnia po śniadaniu szybko  spakowaliśmy się i ruszyliśmy w stronę  Giewontu. Tym razem wędrowaliśmy Doliną Strążyską. Z Polany Strążyskiej krótki żółty szlak zaprowadził nas do wodospadu Siklawica. Giewont mogliśmy zobaczyć jedynie w świetle promieni słonecznych z dołu, ponieważ warunki pogodowe nie pozwoliły nam na wejście w wyższe partie gór.

Około godziny czternastej zjedliśmy obiad w pensjonacie, zabraliśmy bagaże i wyruszyliśmy do Pajęczna.

Były to trzy  dni świetnie spędzone w górach w wspaniałym gronie ludzi.  Wycieczka należy do bardzo  udanych.

W. Ciemcioch


EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków nauczyciele języka niemieckiego (panie Marzena Łodzińska, Magdalena Bazan, Joanna Strzelczak)  zaproponowali młodzieży konkurs na prezentację multimedialną pod hasłem "Deutsch".

Kryteria:

 • Projekt mógł mieć różne formy: slajdów, filmu (np. wywiadu, przedstawienia itp.).
 • Językiem używanym w mowie, czy piśmie - język niemiecki.
 • Tematyka projektu była bardzo szeroka i odnosiła się do hasła "Deutsch". Można było uwzględnić różne aspekty, tematy (kulturowe, historyczne, społeczno - obyczajowe, krajoznawczo - turystyczne).
 • Prezentację tworzyła jedna osoba lub grupy 2 -, 3- osobowe. W przypadku filmu większa liczba uczniów.

Gimnazjaliści wykazali się dużą kreatywnością, z czego się cieszymy i gratulujemy im  pomysłów.

Nagrodzone prezentacje:

I miejsce: Igor Pingot kl.IIIc, Miłosz Ryś kl.IIIc, Krzysztof Szmigiel (praca grupowa)

II miejsce: Julia Popiel kl.Ib, Paulina Modlińska kl.Ib (praca grupowa)

II miejsce: Tomasz Majdacki kl.Ia

III miejsce: Ariadna Jasny kl.Ia

Wyróżnienia:

Noemi Ignaczak kl.IIId, Natalia Kotyla kl.IIId (praca grupowa)

Ciemcioch Wiktoria kl.IIa

Beata Szczęsna kl.Ia

Daniel Schabowicz kl.Ia, Jakub Masłowski kl.Ia (praca grupowa)


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU "WHY SHOULD WE LEARN FOREIGN LANGUAGES?" 
W KATEGORII JĘZYK ANGIELSKI

Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych w naszym gimnazjum został ogłoszony konkurs "WHY SHOULD WE LEARN FOREIGN LANGUAGES?". Prezentacje multimedialne można było dostarczyć w języku angielskim lub niemieckim, w dniach od 26.09 do 30.09. 2016 r. Zwycięzcami edycji anglojęzycznej są:
1. I MIEJSCE - ZOFIA MAZUR 

2. II MIEJSCE - HANNA MISZTELA

3. III MIEJSCE - MONIKA KOWALCZYK


GRATULUJEMY!!!


Biwak językowo-przyrodniczo-sportowy

film1|film2|film3|film4

 

 

Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie po raz drugi uczestniczyli w biwaku językowym (język angielski i niemiecki) w Załęczu Wielkim w dniach od 19.09.2016 r. do 22.09.2016 r. W tym roku program został poszerzony o zajęcia biologiczne, chemiczne i sportowe. Organizatorkami i prowadzącymi zajęcia były nauczycielki tegoż gimnazjum, tj. Agnieszka Miszewska, Dominika Suchacz, Magdalena Bazan, Bożena Stępień i Izabela Okoń.  Głównym założeniem biwaku było zdobywanie wiedzy poprzez zajęcia zespołowo integracyjne oraz bliski kontakt z przyrodą. Dbając o atrakcyjny program biwaku organizatorki pragnęły pogłębić wszechstronny rozwój swoich wychowanków w duchu wartości kultywowanych w Publicznym Gimnazjum w Pajęcznie.

W pierwszym dniu biwaku uczniowie zostali losowo podzieleni na trzy grupy (zieloni, różowi, żółci), za które byli odpowiedzialni do końca pobytu. Dzięki temu młodzież miała szanse zbudowania swoich małych społeczności, które kierowały się zasadami samorządności. Oprócz zdobywania kolejnych punktów dla swoich grup uczniowie mieli okazję kształtowania  poczucia własnej wartości jak i umiejętności interpersonalnych, w szczególności przywódczych.

Uczniowie wzięli udział w tworzeniu scenariusza bajki (język angielski, niemiecki), turnieju intelektualnym (język angielski, niemiecki, biologia, chemia, geografia, wf), Podchodach (język angielski, niemiecki, geografia, wf), badaniu wody (biologia, chemia), Biegach na Orientację (geografia, wf ), badaniu drzew (biologia), w grze Kwadrant (wf). Wolny czas spędzali wspólnie przy ognisku, na dyskotece, przy dźwięku gitary.


Narodowe Czytanie


3 września 2016 r. w sobotę o godzinie 10.00 uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w akcji "Narodowego Czytania". W tym roku była to piąta edycja, podczas której w całej Polsce czytano "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza – lekturę wybraną spośród pięciu w internetowym głosowaniu.

Inicjatywa została zapoczątkowana w 2012 r. przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, w tym roku objęta patronatem obecnej pary prezydenckiej.

 

Młodzież Publicznego Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Pajęcznie dołączyła do grona uczestników tego wydarzenia: uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Pajęcznie, pracowników Powiatowej Biblioteki w Pajęcznie z/s w Działoszynie oraz innych wielbicieli literatury, którzy również odczytali fragmenty dzieła. U nas czytanie powieści miało miejsce przy fontannie w Parku Miejskim w Pajęcznie.

 

Uczniowie, którzy reprezentowali pajęczańskie gimnazjum to: Filip Złośnik, Aleksander Wiskulski, Mateusz Kowalik i Wiktor Sadek.

 

Opiekunowie:

Jolanta Witulska

Jolanta Bernaś Engel


PODZIĘKOWANIA !

-  PIKNIK RODZINNY – 19.06.2016 r.

Serdeczne podziękowania kieruję do Pana Ignaczaka, taty Noemi Ignaczak z klasy IIId za duże zaangażowanie i podarowanie bardzo dużej ilości różnorodnych upominków, w tym bidonów, porcelanowych kubków i słodyczy dla uczestników marszu Nordic Walking w czasie Pikniku Rodzinnego, który odbył się w czerwcu przy Publicznym Gimnazjum im. Polskich Noblistów  w Pajęcznie! Dziękuję również farmaceutkom pani Karolinie z Apteki Juventa i pani Monice z Apteki Centrum za gratisy. Dzięki Waszej chęci i hojności przedsięwzięcie to było bardziej atrakcyjne, a uczestnicy mile zaskoczeni nagrodami ;-)

Podziękowania dla kolejnych osób, bez których nie byłoby tak udanego  jak marsz Nordic Walking i stworzenie Kapsuły Czasu to uczniowie projektu edukacyjnego z klasy IIId. Te osoby to: Noemi Ignaczak, Kamila Hałaczkiewicz, Sebastian Drab, Mateusz Fit, Emil Wodziński i Paweł Dzieszkowski. Szczególnie dziękuję za duże zaangażowanie, poświęcanie czasu wolnego  w weekendy w celu poszukiwania sponsorów i chętnych do udziału, promowaniu marszu na stronach internetowych i na mieście, wykonanie ogłoszeń, baneru, plakatów, pozyskiwanie kijków i udział.Dziękuję młodzieży za napisanie listów do Kapsuły i pracownikom naszego gimnazjum za wypożyczenie kijków, a także wszystkim, którzy wzięli udział w marszu za chęć, odwagę, wytrwałość  i uśmiech do końca ;-)

Karina Korasz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

 


Lista  uczniów przyjętych do klas pierwszych na rok szkolny 2016/2017
do Publicznego Gimnazjum
im. Polskich Noblistów w Pajęcznie
znajduje się na tablicy ogłoszeń w sekretariacie szkoły.

Informację o przydziale do oddziałów klasowych będzie można uzyskać osobiście w sekretariacie szkoły od 25 sierpnia 2016 r.

 

 


 

UWAGA!!!

uczniowie klas pierwszych i drugich otrzymają podręczniki w szkole
na początku roku szkolnego 2016/2017 w ramach dotacji celowej.

Wykaz podręczników w zakładce "Informacje dla rodziców"

 


Uwaga - zdjęcia z lat ubiegłych z przyczyn technicznych (trwa przebudowa strony) czasowo niedostępne. Za utrudnienia przepraszamy.

New lay...