Home Wydarzenia 2015-16

rok szkolny 2015-16

 


 

Uwaga - zdjęcia z lat ubiegłych z przyczyn technicznych (trwa przebudowa strony) czasowo niedostępne. Za utrudnienia przepraszamy.


Lista  uczniów przyjętych do klas pierwszych na rok szkolny 2016/2017
do Publicznego Gimnazjum
im. Polskich Noblistów w Pajęcznie
znajduje się na tablicy ogłoszeń w sekretariacie szkoły.

Informację o przydziale do oddziałów klasowych będzie można uzyskać osobiście w sekretariacie szkoły od 25 sierpnia 2016 r.


 

UWAGA!!!

uczniowie klas pierwszych i drugich otrzymają podręczniki w szkole
na początku roku szkolnego 2016/2017 w ramach dotacji celowej.

Wykaz podręczników w zakładce "Informacje dla rodziców"


Bezpieczne wakacje

zobacz więcej


Zakończenie roku szkolnego 2015/2016


Piknik rodzinny


W dniu 17.06.2016 r., kontynuując Akcję Głośnego Czytania, odwiedziliśmy Przedszkole nr 1 w Pajęcznie. Przygotowaliśmy tekst, który naszym zdaniem, zachęcał małych słuchaczy do zainteresowania się książką i nabrania przez nich nawyku czytania. Przeczytaliśmy przedszkolakom wybrane opowiadania z książki pt. „ Pan Kuleczka” Wojciecha Widłaka. Mamy nadzieję, że dzięki naszym zdolnościom interpretacyjnym pozyskaliśmy przyszłych czytelników, przekazaliśmy im również radość z czytania i obudziliśmy zamiłowanie do sięgania po książki.

Reakcja przedszkolaków dała nam poczucie spełnionej misji.

Po spotkaniu towarzyszyła nam refleksja, że czytanie jest przyjemne zarówno dla słuchaczy jak i dla czytających.

Nauczyciel bibliotekarz - Jolanta Witulska

Uczniowie klasy II c - Alicja Mielczarek i Jan Stochniałek

 


"Niemiecki w terenie"


15 czerwca bieżącego roku grupa uczniów z klasy 3c pod opieką pani Joanny Strzelczak wybrała się na zajęcia terenowe. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy i otrzymali zadania do wykonania. Pierwszą grupę tworzyli: Konrad Buczkowski, Joanna Kaczmarek, Piotr Lis, Weronika Mruszczyk, Julia Szmajdzińska natomiast  w skład drugiej grupy wchodzili: Jakub Leszczyk, Julia Paurowicz, Aneta Popiel, Katarzyna Smolarz, Patrycja Sobantka oraz Monika Szczęsna. Trasa przebiegała od Jeziora Pietrzyków przez las, aż do końca ulicy Mickiewicza.

Uczestnicy zabawi mieli m.in. za zadanie zapytać  po niemiecku o cenę roweru w sklepie rowerowym, znaleźć określone gatunki roślin i nazwać je po niemiecku oraz opisać aktualną pogodę tez po niemiecku. Po zakończeniu zabawy uczniowie bawili się przy ognisku i miło spędzili czas.

Zabawa w terenie pozwoliła nam zbliżyć się do siebie, poznać nowe słówka z niemieckiego poprzez wykonywanie zadań. Mogliśmy użyć w praktyce słów, które wcześniej poznaliśmy. Takie zajęcia dały nam możliwość zaprzyjaźnienia się z naturą.

Dziękujemy pani Joannie Strzelczak za zorganizowanie dla nas tak ciekawego i pełnego przygód dnia :).

 

Uczestnicy zajęć terenowych


Sukces  naszej uczennicy

PATRYCJA SOBANTKA – w Finale Centralnym
OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

„MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

XXXIX edycja etapu krajowego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej  “Młodzież Zapobiega Pożarom”  odbyła się w dn. 04-06 czerwca 2016 r. w Supraślu.

Trzydniowy pobyt na Podlasiu oprócz eliminacji pisemnych, praktycznych i ustnych był pełen niespodzianek. Pierwszego dnia uczestnicy brali udział w pikniku strażackim promującym województwo podlaskie. Piknik odbył  się na Bulwarach nad rzeką Supraśl, gdzie sprzęt swój oprócz KM PSP w Białymstoku, prezentowała również  Straż Graniczna. W drugim dniu była zorganizowana wycieczka pokazująca wielokulturowość tegoż województwa. Członkowie finału wraz z opiekunami zwiedzili Miasto – Supraśl. Kolejnym punktem wycieczki były Kruszyniany, w których odwiedzili ośrodek muzułmański, gdzie młodzież  miała niepowtarzalną możliwość zwiedzenia meczetu, cmentarza tatarskiego, a także zjedzenia potrawy tatarskiej.
Po wycieczce szlakiem tatarskim członkowie OTWP zwiedzili Nadleśnictwo Krynki z siedzibą w  Poczopku, gdzie odbyły się eliminacje praktyczne. Na zakończenie dnia uczestnicy zwiedzili podlaską stolicę – Białystok.
Poniedziałkowy finał (etap ustny i nagrodzenie uczestników) odbył się w auli w Auli Magna w Pałacu Branickich w Białymstoku.

W finale krajowym wzięło udział 32 uczestników.

PATRYCJA SOBANTKA – w Finale Centralnym zdobyła VII miejsce w kraju w kategorii szkół gimnazjalnych

Należy jeszcze nadmienić, iż aby dotrzeć do finału krajowego należało pokonać po drodze kilka etapów tj. szkolny, gminny, powiatowy oraz wojewódzki. A zatem tym bardziej cieszy nas tak wysoka pozycja uczennicy naszego gimnazjum.

Serdecznie gratulujemy Patrycji życząc dalszych sukcesów

Bożena Stępień

Teresa Kapuścińska

 


I Częstochowskie Forum Młodych XI Forum Młodych Nauki #Nauka Lubię to!


14 czerwca 2016 r. uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu młodych naukowców na Akademii Jana Długosza w Częstochowie.

W czasie forum uczniowie, studenci i doktoranci, prezentowali wyniki swoich badań naukowych w postaci komunikatów i posterów.

Impreza miała na celu integrację młodego środowiska naukowego Częstochowy, dając możliwość dyskusji i zarazem inspiracji do nowych działań.

Nasze uczennice - Aleksandra Charciarek z klasy 3 E i Wiktoria Gocałek z klasy 3 D,  przedstawiły przygotowana przez siebie prezentację  "Szkoła moich marzeń". Prezentacja zawierała artystyczne, naukowe i humanistycznym sukcesy uczniów gimnazjum.

Zgromadzeni wysłuchali wielu fantastycznych wykładów, a studenci z Akademii Jana Długosza zaprezentowali wyniki swoich badań dotyczące bakterii metaloopornych, które w przyszłości mogą być bardzo pomocne.

Uczestnicy forum mieli możliwość zwiedzić Wydział Matematyczno-Przyrodniczy AJD, obejrzeć prezentacje w Planetarium i poczęstować się smacznym i  zdrowym posiłkiem.

 


Zakończenie szkolnego sezonu koncertowego z NOSPR w Katowicach

 

8 czerwca 2016r grupa uczniów klas drugich i trzecich, pod opieką p. Anny Wodzisławskiej i p. Iwony Jędrzejewskiej, wzięła udział w ostatnim już w tym roku szkolnym spotkaniu z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Tegoroczny cykl koncertowy odbywał się pod hasłem „Muzyka między sacrum a profanum”, a motywem przewodnim ostatniego spotkania były miłość, nienawiść, śmierć. W programie koncertu pojawiły się więc takie utwory jak: uwertura do opery „Tannhäuser” Richarda Wagnera, fragmenty poematu symfonicznego „Stanisław i Anna Oświecimowie” Mieczysława Karłowicza oraz fragmenty dwóch suit orkiestrowych op.64 „Romeo i Julia” Sergiusza Prokofiewa. Wykonanie wszystkich utworów poprzedzało krótkie wprowadzenie prelegentki, pani dyrektor NOSPR-u Joanny Wnuk-Nazarowej, które pozwoliło nam lepiej zrozumieć przekaz muzyczny. Na zakończenie koncertu symfonicy, pod batutą młodego dyrygenta Macieja Tarnowskiego, wykonali znany wszystkim słuchaczom „Marsz weselny” Felixa Mendelssohna-Bartholdiego z muzyki do „Snu nocy letniej” W. Szekspira.

Po koncercie mieliśmy okazję zobaczyć z bliska największą w Polsce w XX wieku halę widowiskowo-sportową popularnie zwaną „Spodkiem”, najbardziej „katowicki” symbol Katowic, w której ze względu na rozmiary i warunki techniczne nadal organizowane są największe imprezy kulturalne, sportowe i muzyczne oraz niezwykle nowoczesny, zielony dach Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Wycieczka bardzo nam się podobała, wszyscy wracali w doskonałych nastrojach. „Sala koncertowa jest naprawdę piękna, zrobiła na mnie ogromne wrażenie, a słuchanie na żywo muzyki poważnej jest czymś niecodziennym i wspaniałym” – podkreśliła na zakończenie wycieczki jedna z koleżanek, która była w katowickiej siedzibie NOSPR-u po raz pierwszy.

Szczególne podziękowania należą się pani Annie Wodzisławskiej, która opieką organizacyjną objęła wszystkie wyjazdy na koncerty edukacyjne, zarówno te do NOSPR-u w Katowicach, Filharmonii Częstochowskiej, jak i do Teatru Muzycznego w Łodzi, i prosimy o kontynuację takich wycieczek w przyszłym roku.

 

 

K. & K.

 


ZAJĘCIA OTWARTE DLA PRZEDSZKOLAKÓW „PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA”


 

10 czerwca 2016 roku odbyły się zajęcia otwarte dla przedszkolaków z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Razem z uczennicami klasy II C: Marysią Dzierzkowską, Klaudią Kręzel i Klaudią Wiśniewską przeprowadziłyśmy zajęcia otwarte w Przedszkolu nr 2 w Pajęcznie, których głównym celem było zapoznanie przedszkolaków z działaniami, które musimy podjąć w przypadku zagrożenia zdrowia  i życia człowieka. Utrwaliliśmy numery alarmowe, zasady RKO. Każdy z naszych młodszych kolegów mógł przeprowadzić RKO na fantomie Little Anne.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, otrzymaliśmy zaproszenie na kolejną wizytę Laughing


Tegoroczny konkurs o tytuł Mistrza Ortografii Publicznego Gimnazjum
im. Polskich Noblistów w Pajęcznie w Pajęcznie rozstrzygnięty!

W szkolnym dyktandzie wzięło udział 29 gimnazjalistów z klas I-III., co nas bardzo cieszy, bo tekst nie należał do najłatwiejszych.

Dużej grupie uczniów sprawił kłopot poprawny zapis wyrazów: „grejpfrutowy” (lub: grapefruitowy), „ohydztwa światka przestępczego”, „dziesięcioipółletni nowojorczyk” czy zdanie: „W żadnym razie  nie zhańbimy się zastawianiem na uczestników dyktanda ortograficznych pułapek i nie nakażemy  nie najszybszej piegży czyhać na krzykliwego kszyka, pożeracza nie swojej rzeżuchy”.

 

Tytuł Mistrza Ortografii w roku szkolnym 2015/2016 zdobyła

Klaudia Czarnecka z klasy IIb.

Kolejne wysokie miejsca zajęli:

Kinga Włodarczyk z klasy IIIb, Bartosz Beśka z klasy IIa.

Gratulujemy wszystkim wyróżnionym i zachęcamy do przedzierania się

przez zawiłości  polskiej ortografii w kolejnej edycji szkolnego dyktanda i na co dzień.

Tekst dyktanda w pełnym brzmieniu.

 

Nie będziemy o tym pisać

Katarzyna Nosowska z zespołu „Hey” śpiewała niemalże dwie dekady temu

w piosence pt.  „Teksański”: „Obowiązek obowiązkiem jest,  piosenka musi posiadać tekst”.  Wyrażając w żartobliwy sposób trud tworzenia, zredagowała tekst autotematyczny.

Z  tegorocznym dyktandem też mamy niemały kłopot. O czym by tu napisać, co mogłoby, choćby w minimalnym stopniu, zainteresować gimnazjalistę-  e- sportowca, dziecko Facebooka, genialnego programistę, bohatera wirtualnych gier, herosa literatury fantasy i science fiction, wiernego druha telefonu komórkowego?

Chyba nie o konieczności spożywania korzystnego dla zdrowia grahama, soku pomarańczowo-grejpfrutowego (grapefruitowego), pożywnego halibuta, a także o nienadużywaniu soli i cukru.

Na pewno nie będziemy też pisać o bieżących problemach polityczno- gospodarczych czy o dziesięcioipółletnim  nowojorczyku, studencie matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, ani nurzać w nużącym lenistwie.

Nie zdecydujemy się na niepokojenie uczniów doniesieniami o zamachach terrorystycznych, ohydztwach światka przestępczego.

Nie napiszemy o wirtuozerii filharmoników wiedeńskich, o oryginalności i pięknie Chopinowskich (Szopenowskich) mazurków czy o romantyzmie w polskiej literaturze.

Zrezygnujemy  także z podróży do Szwajcarii i żeglugi po ogromnych wodach Jeziora Genewskiego, bo skądinąd wiadomo, że  polskie jezioro Mamry jest równie urokliwe.

W żadnym razie  nie zhańbimy się zastawianiem na uczestników dyktanda ortograficznych pułapek i nie nakażemy  nie najszybszej piegży czyhać na krzykliwego kszyka, pożeracza nie swojej rzeżuchy.

Gdybyśmy o tym pisali, tobyśmy  się narazili naszym drogim uczniom. Dlatego naprędce, w trosce o dobre relacje, kończymy, bo, jako się rzekło, nie będziemy o tym pisać.

Organizatorki dyktanda: A. Gleń, Ł. Krzak, E. Woźniak


SZKOLNY KONKURS ANATOMII CZŁOWIEKA

Konkurs adresowany  dla uczniów klas drugich przygotowany został przez nauczycielki biologii – Annę Hałaczkiewicz i Izabelę Okoń we współpracy z nauczycielką chemii- Bożeną Maciągowską.   Składał  się z dwóch etapów.

W pierwszym etapie    konkursu, w Dniu Talentu,   uczniowie rozwiązywali  test obejmujący podstawowe zagadnienia z anatomii i fizjologii człowieka.

30.05.2016 r. finałowa grupa  9 uczniów, po części teoretycznej,   zmierzyła się z zadaniami praktycznymi, które obejmowały:

 • rozpoznawanie preparatów mikroskopowych,
 • rozpoznawanie elementów modeli narządów i układów człowieka,
 • określanie funkcji  i zasad pracy narządów,
 • analizę doświadczenia dotyczącego budowy chemicznej kości,
 • analizę doświadczeń dotyczących wykrywania związków chemicznych w pożywieniu.

Konkurs okazał się   doskonałym sposobem na pobudzenie aktywności intelektualnej uczniów. Uczniowie biorący udział w  konkursie  wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami, także wykraczającymi poza podstawę programową.

Wyniki konkursu:

1. miejsce : Florentyna Prus, klasa 2b

2. miejsce : Alicja Mielczarek, klasa 2c

3.miejsce : Wiktoria Lisiecka,  klasa 2d

Serdecznie gratulujemy !


Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego Der beste Deutsche

 

VII edycja Szkolnego Konkursu Języka Niemieckiego Der beste Deutsche dla klas I i II w roku szkolnym 2015-2016 zakończona.

Wzięło w nim udział 18 uczniów klas pierwszych i 13 uczniów klas drugich.

Konkurs składał się z 2 etapów:

 • I etap: test leksykalno - gramatyczny,
 • II etap: ustny (zawierający autoprezentację, reagowanie językowe - sposób zachowania się    w określonych sytuacjach)

Wyniki konkursu:

 • Szkolny Konkurs Języka  Niemieckiego  „Der beste Deutsche” dla klas I

I miejsce: Ewelina Janicka kl.Ia,    Jan Misztela kl.Ib

II miejsce: Marianna Wypych kl.Ia

III miejsce: Hanna Misztela kl. Ia,   Maja Mielczarek kl.Ic

 

 • Szkolny Konkurs Języka  Niemieckiego  „Der beste Deutsche” dla klas II

I miejsce:  Klaudia Wiśniewska kl.IIc,  Bartosz Beśka kl.IIa

II miejsce:  Zofia Krzypkowska kl.IIc,  Wiktoria Lisiecka kl.IId

III miejsce:  Mateusz Kowalik kl.IIb, Filip Złośnik kl.IIb

 

Gratulujemy zwycięzcom

Joann Strzelczak,  Magdalena Bazan

 

Konkurs jest dużym sukcesem dla uczniów.

Sprawdza nie tylko poziom wiedzy, ale stawia ucznia w nowej roli, jeśli chodzi o umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz buduje poczucie własnej wartości, a także dodatkowo utwierdza ucznia w przekonaniu, że potrafi komunikować się w języku niemieckim.

Opracowała

Joanna Strzelczak


Szanowni Rodzice i Uczniowie,

informuję, że w związku z zakończeniem zewnętrznej ewaluacji problemowej istnieje możliwość  zapoznania się z raportem z ewaluacji przesłanym przez Kuratorium Oświaty w Łodzi.

Dokument jest dostępny w sekretariacie szkoły, a niebawem zostanie zamieszczony na platformie internetowej www.npseo.pl. w zakładce “Zobacz raport z ewaluacji swojej szkoły”.

Z poważaniem

Danuta Skoczylas – dyrektor szkoły

Pajęczno, dnia 30 maja 2016 r.


Matematyczne sukcesy naszych uczniów

 

Międzypowiatowe Potyczki Matematyczne

Konkurs odbył się 30 maja 2016r. w Publicznym Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łasku.

Uczestniczyli w nim zwycięzcy eliminacji z powiatów zduńskowolskiego, łaskiego, sieradzkiego, poddębickiego, wieruszowskiego i pajęczańskiego.

Osiągnięcia:

Patrycja Sobantka, kl. 3c – I miejsce

Klaudia Czarnecka, kl. 2b  – I miejsce

Powiatowe Potyczki Matematyczne

Powiatowe Potyczki Matematyczne odbyły się 16 maja 2016r. w Szkole Podstawowej nr 1 im Juliana Tuwima w Pajęcznie.

Z naszej szkoły w tym konkursie udział brało 16 uczniów.

Osiągnięcia:

Patrycja Sobantka, kl. 3c – I miejsce

Klaudia Czarnecka, kl. 2b  – I miejsce

Marcin Baryczka, kl. 3d – II miejsce

Wiktoria Lisiecka, kl. 2d – II miejsce

Adam Popiel, kl. 2b – III miejsce

Mateusz Kowalik, kl. 2b – wyróżnienie

Zofia Mazur, kl. 1b - – wyróżnienie

 

Relacja filmowa i fotograficzna:

http://pajeczno.pl/xvi-powiatowe-potyczki-matematyczne/

 

Wojewódzki Konkurs Tematyczny -  Matematyka Moja Pasja

Konkurs jest organizowany przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego wraz z Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przy współudziale Polskiego Towarzystwa Matematycznego. W kategorii dla gimnazjalistów współorganizatorem konkursu jest także Łódzki Kurator Oświaty (laureaci konkursu otrzymują punkty w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych).

W eliminacjach szkolnych wzięło udział 26 uczniów naszej szkoły.

W II i III etapie (wojewódzkim), które odbyły się w  Łodzi uczestniczyło dwoje uczniów.

Osiągnięcia:

Patrycja Sobantka, kl. 3c - wyróżnienie

Adam Popiel, kl. 2b – tytuł finalisty

Miedzypowiatowy Konkurs Matematyczny dla szkół gimnazjalnych

Konkurs organizowany jest przez II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Wieluniu.

W eliminacjach szkolnych wzięło udział 15 uczniów. Finał konkursu odbył się  8 kwietnia 2016 roku i wzięło w nim udział łącznie 54 uczniów, którzy reprezentowali 20 gimnazjów z 6 powiatów. Do finału zakwalifikowali się:

Marcin Baryczka, kl. 3d

Patrycja Sobantka, kl. 3c

Julia Dłubak, kl. 3b

W ciągu 90 minut uczniowie rozwiązywali zadania zamknięte i otwarte, treścią wykraczające poza podstawę programową gimnazjum.

Czekając na wyniki młodzież wysłuchała interesującego wykładu na temat „Metody wyznacznikowej rozwiązywania układów równań” oraz zapoznała się z ciekawymi zadaniami matematycznymi.  W dalszej części uczniowie obejrzeli cykl interesujących i widowiskowych doświadczeń  fizycznych i chemicznych przygotowanych przez młodzież II LO.

Pangea

Do Konkursu matematycznego Pangea przystąpiliśmy w tym roku po raz trzeci. Organizatorem konkursu jest Międzynarodowe Gimnazjum nr 51 i  Liceum Ogólnokształcące Meridian oraz Akademia Finansów i Biznesu Vistula University w Warszawie. Patronat nad konkursem objęty był m.in. przez Ministra Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty w Łodzi oraz Mazowieckie Kuratorium Oświaty.

W naszej szkole w I etapie brało udział 30 uczniów.

Do finałowego etapu zakwalifikowała się Amelia Bernaś kl. Ia. Odbył się on we Wrocławiu. Test  finałowy składał się z 30 zadań, na które młodzież miała czas 90 minut.

 

Młodzież naszej szkoły uczestniczyła także w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym, Ogólnopolskiej Olimpiadzie Matematycznej i innych różnorodnych konkursach szkolnych.

Wszystkie wyżej wymienione podejmowane działania miały na celu:

 • popularyzację matematyki wśród uczniów,
 • ukazywanie jej piękna poprzez rozwiązywanie niestandardowych problemów,
 • rozwijanie twórczego myślenia,
 • doskonalenie umiejętności niekonwencjonalnych rozwiązań,
 • łączenie wartości pracy z rozwojem uzdolnień
 • wdrażanie uczniów do samokształcenia,
 • stwarzanie uczniom możliwości sprawdzenia i porównania posiadanego poziomu wiadomości i umiejętności matematycznych,
 • kształtowanie życzliwej atmosfery rywalizacji.

Serdecznie gratulujemy wszystkich osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów.

Opiekunowie:

Aneta Bęben

Iwona Jędrzejewska

Agnieszka Stokowska

Teresa Kapuścińska


Z wizytą w „szalonym” salonie fryzjerskim


Nagrodą za pracę  i swego rodzaju zwieńczeniem działalności Samorządu Uczniowskiego i redakcji gazetki szkolnej „Szpila” w tym roku szkolnym był wspólny wyjazd na spektakl pt. „Szalone nożyczki”, wystawiany na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi.  Grupa młodzieży z naszego gimnazjum wybrała się tam pod opieką Pań: Łucji Krzak, Anety Bęben i Joanny Strzelczak 11 maja bieżącego roku.

Przedstawienie było tak przesycone humorem jak „Trylogia” opisami. Smile Zabawne dialogi, dobra gra aktorska, nawiązania do współczesnej sytuacji w kraju i lokalnych realiów sprawiły, że ten spektakl z pewnością nie należał do tuzinkowych.

To zabawna, brawurowo zagrana komedia kryminalna z ,,niespodzianką” na końcu. Akcja rozgrywa się w salonie mistrza nożyczek i grzebienia Ola Boskiego. Nic by nie wskazywało na to, że w tej, jakże spokojnej, scenerii może dojść do zuchwałego morderstwa… A jednak… I tu zaczyna się najciekawsza część przedstawienia – udział publiczności.

Mieliśmy okazję wziąć udział w śledztwie, pomóc policjantom  i to my wskazaliśmy winnego! Bardzo podobała nam się interakcja z aktorami. Mogliśmy zadawać pytania, podawać spostrzeżenia i własne sugestie odnośnie przebiegu akcji. Niektórzy z nas bardzo zaangażowali się w tę zabawę, wielokrotnie zabierając głos i czasem było z tego mnóstwo śmiechu!

Podczas antraktu pozwolono nam wejść na scenę, by porozmawiać z aktorami, zrobić pamiątkowe selfie, a nawet zostaliśmy poczęstowani napojami i cukierkami!

Jeden z kolegów, zapytany o wrażenia ze spektaklu, stwierdził:,, Podobało mi się! Myślałem, że będzie poważnie, z tym kojarzy mi się teatr. Teraz było inaczej. Chętnie pojechałbym jeszcze raz.”

Jesteśmy zadowoleni z wyjazdu i polecamy dobrą zabawę w teatralnym salonie ,,Szalone nożyczki”, zwłaszcza że za każdym razem zakończenie sztuki może być inne. Wszystko zależy od publiczności!

Zofia Mazur, Monika Kowalczyk


SZKOLNY KONKURS WIEDZY O FRANCJI CZYLI FINAŁ SPOTKAŃ SZKOLNEGO KLUBU EUROPEJSKIEGO „GIMEUROPA”


W dniu 19 maja 2016 roku odbył się w naszym gimnazjum Szkolny Konkurs Wiedzy o Francji dla trzyosobowych drużyn ze wszystkich  klas I oraz II. Konkurs obejmował zakres wiadomości zaprezentowany na 9 zajęciach  warsztatowych przeprowadzonych przez Szkolny Klub  „Gimeuropa”. Uczniowie współpracujący ze SKE przygotowali dla swoich kolegów prezentacje multimedialne oraz quizy. Podczas spotkań przedstawiliśmy podstawowe wiadomości dotyczące położenia Francji, jej podziału administracyjnego, omówiliśmy znaczenie państwa dla Unii Europejskiej, przekazaliśmy informacje na temat języka francuskiego, zaprezentowaliśmy sylwetki słynnych Francuzów a w szczególności postać Napoleona Bonaparte, najważniejsze atrakcje turystyczne Paryża i wybranych miejsc w całej Francji, przedstawiliśmy finezyjną kuchnię francuską, omówiliśmy stereotypy na temat Francji i Francuzów. Każdemu spotkaniu towarzyszyły piosenki francuskie. Uczestnicy zajęć głosowali na wybrane utwory i w ten sposób powstała muzyczna lista przebojów francuskich.

Podczas rozwiązywania zadań  konkursowych uczniowie mogli wykorzystać zdobyte wiadomości oraz umiejętności  skutecznej współpracy. Trzecie miejsce wywalczyła drużyna z klasy II e w składzie: Martyna Klempa, Oliwia Góral oraz Natalia Szmajdzińska. Miejsce drugie zajęła drużyna z klasy IB w składzie: Zofia Mazur, Julia Dymek i Monika Kowalczyk. Zwycięzcami konkursu zostali  uczniowie z klasy IIC :Klaudia Wiśniewska, Jan Stochniałek oraz Igor Pingot. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy wszystkim uczestnikom za wysiłek, entuzjazm i wspaniałą atmosferę podczas konkursu.

Opiekun SKE

Marzena Łodzińska


Podróż w świat piosenki

12 maja bieżącego roku grupa uczniów z klas trzecich i pierwszych, pod opieką  p. Anny Wodzisławskiej i p. Anny Hałaczkiewicz, wzięła udział w ostatnim już w tym roku szkolnym  koncercie edukacyjnym w Filharmonii Częstochowskiej pt. „Bajeczny Brodway”.

Podczas tego spotkania artyści zabrali nas w magiczny świat animowanych bohaterów bajek Walta Disney’a, który porusza i wzrusza widzów na całym świecie. Ze sceny zabrzmiała więc piękna muzyka i piosenki z „Alladyna”, ,,Dzwonnika z Notre Dame", ,,Małej Syrenki", ,,Pięknej i Bestii", ,,Mulan” i  “Króla Lwa". O niezwykłe przeżycia muzyczne zadbała trójka solistów wcielająca się barwnie w postacie animowanych bohaterów, zespół wokalny HAPPY SINGERS z Kalisza

wspierający ich w niezwykle kreatywnych i emocjonalnych interpretacjach, no i oczywiście orkiestra symfoniczna, pod kierunkiem Lechosława Nowaka, ze wspaniałą energią i mocą realizująca broadwayowskie partytury.  Artyści nie tylko ukazali nam ogromny urok i siłę muzyki, która towarzyszy bajkowym opowieściom,  ale co najważniejsze - jej wartość artystyczną. Następne koncerty niestety dopiero jesienią. Już teraz nie możemy się doczekać, bo była to dla nas wspaniała lekcja muzycznej wrażliwości, pełna magii i blasku, która na długo pozostanie w pamięci zauroczonej publiczności.

Po zakończeniu koncertu czekała na nas kolejna porcja artystycznych wrażeń. Poszliśmy bowiem do częstochowskiego kina Cinema City na pierwszy polski film muzyczny pt. ,,Wszystko gra”. Fabuła filmu oparta była na historii trzech pokoleń kobiet (babci, matki i córki) opowiedzianej poprzez piosenki i taniec. Aktorzy zaśpiewali największe polskie przeboje, m.in. z repertuaru T.Love („Warszawa”), Manaamu („Szare miraże”), Perfectu („Ale w koło jest wesoło”), Lombardu („Mam dość”) oraz piosenki z tekstami takich mistrzów słowa jak Agnieszka Osiecka („Bossa Nova do poduszki” – Maryla Rodowicz), Jonasz Kofta („Jej portret” - Bogusław Mec,Radość o poranku” – Alibabki,Do łezki łezka” – Maryla Rodowicz) czy Marka Grechuty („Świecie nasz” „Nie dokazuj”). Usłyszeliśmy również kompozycję Władysława Szpilmana („Tych lat nie odda nikt” – Irena Santor) oraz utwory: Krystyny Prońko - „Małe tęsknoty”, Izabeli Trojanowskiej - „Wszystko, czego dziś chcę” i zespołu Tilt - „Moje serce pełne Ciebie”. Znane hity zaaranżowane na nowo znów rozbłysły jasnym światłem, zabrzmiały nowocześnie, intrygująco i w zaskakującym kontekście.

Okazuje się, że dobrymi piosenkami można opowiedzieć ciekawe historie. Polskie kultowe przeboje mają ogromny potencjał, wszyscy śpiewamy je od lat, a najlepsze z nich nigdy nie straciły na aktualności. Ten film to niezła dawka pozytywnej energii – MUSICIE GO ZOBACZYĆ!!!


http://www.filharmonia.com.pl/events.php?ItemId=581


1, 2, 3 Maja

zobacz film przygotowany przez Katarzynę Gębicką z klasy 3e

 


Pajęczno, 14 kwietnia 2016 r.

 

Szanowni Rodzice,

W dniach 21 kwietnia – 04 maja 2016 r. w Publicznym Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie pojawi się zespół wizytatorów ds. ewaluacji, którzy przez kilka dni będą się przyglądać naszej placówce. Efektem ich pracy będzie raport, opisujący różne aspekty funkcjonowania szkoły. Chcielibyśmy zaprosić Państwa do wyrażenia swoich opinii na potrzeby tego raportu.

Ewaluacja zewnętrzna jest ważnym elementem systemu nadzoru pedagogicznego, zatwierdzonego rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 7 października 2009 r. Ma na celu gromadzenie informacji na temat jakości pracy szkół i funkcjonowania systemu edukacyjnego. Ministerstwo zdefiniowało wymagania wobec szkół, dotyczące różnych dziedzin: od wyników nauczania, przez rozwijanie aktywności uczniów, współpracę z rodzicami, po organizację pracy placówki, w tym jej warunki lokalowe i wyposażenie (pełna lista wymagań na stronie www.npseo.pl).

Wizytatorzy ds. ewaluacji starają się więc uzyskać pełny obraz funkcjonowania placówki. Rozmawiają z dyrekcją i nauczycielami, ale też z uczniami i partnerami placówki. Istotnym elementem jest rozmowa z rodzicami.

Zapraszamy Państwa na spotkanie z wizytatorami ds. ewaluacji w dn. 26 kwietnia 2016 r. o godz. 17:00 do Publicznego  Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie.

Poproszą Państwa o wypełnienie ankiety, zawierającej pytania na temat tego, jak postrzegają Państwo naszą szkołę. Ankieta jest w pełni anonimowa, można ją wypełnić w formie on-line lub papierowej. Można również wypełnić ankietę w domu i przekazać następnego dnia wizytatorom w szkole.

Wypełnienie ankiety trwa ok. 20 min. Wypływające z niej wnioski będą częścią raportu, który niebawem zostanie zamieszczony na platformie internetowej www.npseo.pl. w zakładce “Zobacz raport z ewaluacji swojej szkoły”.

Zależy nam na Państwa szczerych opiniach. Chcemy poznać Państwa zdanie. Wierzymy, że dzięki Państwa pomocy uda nam się wzmocnić i rozwijać naszą szkolną społeczność.

Z wyrazami szacunku,

Danuta Skoczylas – dyrektor szkoły


Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

„MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

W dniu 22 kwietnia 2016r. w Miejskim Domu Kultury w Opocznie odbył się XXXIX finał wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Uczestnikami etapu wojewódzkiego byli laureaci  z poszczególnych turniejów szczebla powiatowego, a wśród nich nasza uczennica klasy 3c – Patrycja Sobantka.

Turniej został przeprowadzony w dwóch etapach, z których w pierwszym wszyscy uczestnicy odpowiadali na pytania testowe z zakresu wiedzy o działalności Ochotniczych Straży Pożarnych oraz zagadnienia ratownictwa medycznego, działań operacyjnych i zapobiegania pożarom. W części pisemnej, w której brało udział 24 laureatów ze wszystkich powiatów województwa łódzkiego Patrycja uzyskała największą liczbę punktów.

Po eliminacjach pisemnych odbyły się eliminacje ustne, w których brało udział 5 finalistów z najlepszymi wynikami. Zawodnicy udzielali odpowiedzi na pytania teoretyczne i wykonywali zadania praktyczne m.in. z zakresu ratownictwa medycznego. Każdy uczestnik miał takie samo pytanie. Taka forma przeprowadzenia części finałowej zagwarantowała emocje do ostatniej chwili.

Nasza uczennica:

Patrycja Sobantka zdobyła I miejsce na szczeblu wojewódzkim

w kategorii szkół gimnazjalnych.


Należy jeszcze nadmienić, iż aby dotrzeć do finału wojewódzkiego należało pokonać po drodze kilka etapów tj. szkolny, gminny oraz powiatowy.

Patrycja będzie reprezentowała województwo łódzkie w krajowym finale Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, który odbędzie się w Supraślu (województwo podlaskie, powiat białostocki) w dniach 4–6 czerwca 2016 r.

Zmagania finalistów obserwował łódzki komendant wojewódzki bryg. Jarosław Wlazłowski, który po zakończeniu konkursu pogratulował wszystkim uczestnikom, a finalistom osobiście wręczył nagrody oraz pamiątkowe statuetki i dyplomy.

 

Serdecznie gratulujemy Patrycji i życzymy sukcesów na etapie krajowym

Bożena Stępień

Teresa Kapuścińska


Światowy Dzień Ziemi w naszej szkole

22 kwietnia cały świat jednoczy się, by uświadomić sobie  potrzebę zintensyfikowania działań na rzecz  ochrony środowiska.

Wystawa  zorganizowana przez uczniów na szkolnym korytarzu, pod kierunkiem nauczycieli biologii, geografii i plastyki, nawiązywała do hasła tegorocznych obchodów: „Palący temat - niska emisja!”. Zawierała także ogólne wskazania zachowań proekologicznych w formie ilustrowanych rymowanek.

Uczniowie uczestniczyli również w  pokazie krótkich animowanych filmów  pozwalających wzbudzić refleksję na temat aktualnych problemów funkcjonowania współczesnego świata – np. zanieczyszczenia powietrza, kwaśnych deszczów, dziury ozonowej, zmniejszania się zasobów wody, efektu cieplarnianego, nadmiaru odpadów, emisji spalin.


Konkurs fizyczny „Panda 2016”

Na terenie Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie w dniu 14 kwietnia 2016 roku został przeprowadzony konkurs fizyczny „Panda 2016” .

W konkursie, organizowanym przez Ogólnopolskie Konkursy Przedmiotowe EDI uczestniczyło 19 uczniów (10 z klas III, 6 z klas II, 3z klas I).

63% uczniów naszego gimnazjum spośród biorących udział w konkursie, osiągnęło wyniki powyżej średniej krajowej.

 

Uczennica klasy IIIc  - Patrycja Sobantka otrzymała wyróżnienie.

 

Uczestnicy:

klasa 1 – Kowalczyk Monika, Mazur Zofia, Wypych Marianna

klasa 2 – Czarnecka Klaudia, Korus Daniel, Beśka Bartosz,

Klempa Martyna, Szmajdzińska Natalia

klasa 3 – Sobantka Patrycja, Gocałek wiktoria, Dłubak Julia, Pawlikowska Klaudia, Włodarczyk Kinga, Jura Dawid,  Klimczak Angelika, Głowacz Weronika, Szczęsna Karolina,  Wawrzak Andżelika

Organizator konkursu na terenie gimnazjum:

Jolanta Bednarska, Małgorzata Płuciennik

 


DZIEŃ OTWARTY PUBLICZNEGO GIMNAZJUM IM. POLSKICH NOBLISTÓW W PAJĘCZNIE DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH MIESZKAŃCÓW DOMU CHLEBA POWSZEDNIEGO BETEL
w Działoszynie

13 kwietnia 2016 roku w ramach podejmowania przez szkołę corocznych działań integrujących społeczność lokalną, Publiczne Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie gościło osoby niepełnosprawne z Domu Chleba Powszedniego Betel w Działoszynie. W ramach wizyty przybyło ośmiu chłopców o różnym stopniu niepełnosprawności intelektualno fizycznej. Celem spotkania było kształtowanie postaw akceptacji drugiego człowieka, oswajanie z niepełnosprawnością, przełamywanie barier związanych z wyglądem, sprawnością fizyczną, ubiorem, statusem społecznym, doskonalenie umiejętności porozumiewania się, kształtowanie pozytywnych postaw integracyjnych, partnerskich, altruistycznych.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie. Mieszkańcy domu Betel zostali oprowadzeni po budynku gimnazjum i widać było, że sprawia im to wielką radość, gdyż przez chwilę mogli poczuć się częścią naszej szkolnej społeczności. Po zwiedzaniu nadszedł czas na otwarte zajęcia sportowe. Chłopcy z uśmiechem na twarzy podejmowali się wszystkich ćwiczeń przygotowanych przy współpracy grupy dziewcząt z klasy 1b. Zajęcia odbywały się w grupach i miały na celu wzmocnienie więzi z kolegami, wyzwolenie poczucie odpowiedzialności za współpartnerów w zespole, integrację. Wspólne działania miały za zadanie kształtowanie właściwego stosunku do rówieśników a jednocześnie podnoszenie jakości życia i funkcjonowania niepełnosprawnych.

W dalszej części programu nasi goście zostali zaproszeni na lekcję otwartą języka angielskiego z klasą 1b. Uczniowie sami przygotowali pomoce dydaktyczne do nauki języka angielskiego, tj. memory game, domino, plansze z kolorami, owocami, przedmiotami, przekroje domu, itp. Jako nauczyciele bardzo aktywnie zaangażowali się w prowadzenie zajęć a tym samym przekazanie podstawowej wiedzy z zakresu języka angielskiego nowym kolegom. Zajęcia przebiegły w bardzo przyjaznej, pełnej akceptacji atmosferze. Nawiązały się nowe znajomości. Wszyscy skorzystali na takim połączeniu zabawy i nauki.

Kolejny etap wizyty to zajęcia plastyczne w kontekście tworzenia plakatów o tematyce antydyskryminacyjnej. W przyjemnej atmosferze powstały piękne prace zespołowe. O godzinie 13:00 mieszkańcy domu Betel zjedli obiad zasponsorowany przez szefa kuchni pana Rafała Hałaczkiewicza.

Dla gimnazjalistów była to okazja do nauki tolerancji, wrażliwości na potrzeby i problemy osób niepełnosprawnych, a także uczenia się sposobów udzielania im pomocy, wsparcia w pokonywaniu trudności. Dla wielu osób możliwość uczestniczenia we wspólnych zajęciach w środowisku otwartym jest znakomitym bodźcem wyzwalającym zaradność, samodzielność, ambicje i wiele innych umiejętności potrzebnych do życia w społeczeństwie.

Program wizyty i całe spotkanie zorganizowały oraz nadzorowały panie: Joanna Noremberg, Agnieszka Miszewska i Bożena Stępień. Czekamy niecierpliwie na kolejne spotkanie w przyszłym roku.


Sukcesy naszych gimnazjalistów

w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych


W dniu 08 kwietnia 2016r. w auli Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się uroczystość rozdania nagród Laureatom Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.

Na uroczystości pojawili się najlepsi gimnazjaliści z województwa łódzkiego,  w tym uczennica naszego gimnazjum, Patrycja Sobantka z klasy IIIc.

Patrycja odebrała nagrodę i gratulacje od Łódzkiego Kuratora Oświaty P. Grzegorza Wierzchowskiego, za uzyskanie tytułu Laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii, do którego była przygotowywana pod kierunkiem P. Bożeny Stępień.

Gratulacje uczennicy i opiekunowi  składali również dyrektor Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego – Janusz Moos, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej – Danuta Zakrzewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi Krzysztof Jurek oraz wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.

Patrycja Sobantka jako Laureatka  Wojewódzkiego  Konkursu Przedmiotowego z Chemii ma znaczące uprawnienia. Zgodnie z rozporządzeniem MEN została  zwolniona z części przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego i automatycznie otrzyma maksymalną liczbę punktów z tej części egzaminu.  Będzie miała również pierwszeństwo przyjęcia do wybranej szkoły  ponadgimnazjalnej.

Patrycja została również Finalistką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii, do którego była przygotowywana pod kierunkiem P. Jolanty Bernaś-Engel.

Finaliści otrzymują dodatkowe punkty w rekrutacji. W bieżącym roku szkolnym tytuły Finalistów uzyskali również:

Marcin Baryczka – Finalista Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii – uczeń klasy IIId przygotowywany pod kierunkiem P. Bożeny Maciągowskiej oraz

Angelika Kamyk – Finalistka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii – uczennica klasy IIId przygotowywana pod kierunkiem P. Anny Hałaczkiewicz.

Galę rozdania nagród dla Laureatów uświetniły występy taneczne oraz wokalne w wykonaniu uczniów szkół podstawowych w Konopnicy i Działoszynie oraz uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. H. Wieniawskiego w Łodzi.

Na zakończenie spotkania kurator podziękował uczniom, którzy zaprezentowali się w części artystycznej uroczystości, a także współorganizatorom konkursów, koordynatorom i przewodniczącym wojewódzkich komisji konkursowych.

Bożena Stępień

 


Jakie znasz zawody?”

09.04.2016 roku ogłoszono wyniki Ogólnopolskiego Konkursu „Jakie znasz zawody?”. Jedna z uczennic naszej szkoły Martyna Kiełbik zajęła trzecie miejsce w województwie łódzkim w kategorii gimnazjum. Jej zadaniem było przygotowanie krótkiego filmu (60 sekund) na temat zawodu, który uważa za najbardziej interesujący. Wybór był zaskakujący: mechanik pojazdów  samochodowy. Komisja doceniła pomysłowość pracy, wykonanie, zaangażowanie. Kiedy ogłoszono wyniki Martyna powiedziała: „To dobry przykład na to, że przy wyborze zawodu należy kierować się przede wszystkim własnymi zainteresowaniami i pasją”.

Opiekunem Martyny była pani Aleksandra Lipa.Serdeczne gratulacje Laughing


XV MIĘDZYPOWIATOWY KONKURS CHEMICZNY

W dniu 02 kwietnia 2016 roku w Łasku odbył się XV Międzypowiatowy Konkurs Chemiczny. Organizatorem Konkursu była Otwarta Pracownia Rozwijania Uzdolnień „ASYMPTOTA” z Łasku.

Celem przeprowadzenia konkursu było wyłonienie grupy Laureatów oraz Finalistów. Ponadto promowanie uczniów prezentujących wysoki poziom wiedzy i umiejętności z chemii, rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów oraz porównanie poziomu wiedzy chemicznej na forum uczniów reprezentujących dany powiat w województwie łódzkim.

Do konkursu przystąpiło 28 uczniów z jedenastu placówek m.in. szkoły gimnazjalne z: Pajęczna, Łasku, Zduńskiej Woli, Sieradza, Szadku, Buczku i innych.

Publiczne Gimnazjum im. Polskich Noblistów z Pajęczna reprezentowała uczennica kl. 3c: Patrycja Sobantka

Konkurs składał się z dwóch etapów :

Etap I   –  testy

– część laboratoryjna

Etap II  –  zadania

Nasza uczennica Patrycja Sobantka zajęła  1. miejsce, zdobywając tytuł Laureata. Uczennica była przygotowywana pod kierunkiem nauczyciela chemii: P. Bożeny Stępień. Po zakończeniu konkursu chemicznego wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Bożena Stępień


„MUZYKA ZE SCENY I Z EKRANU”
„HISTORIA ROJA”

31 marca 2016 r. uczniowie klasy II E wraz z opiekunami - p. Agnieszką Stokowską oraz p. Anną Wodzisławską odwiedzili Częstochowską Filharmonię by wziąć udział w koncercie edukacyjnym pt. „Muzyka ze sceny i z ekranu”. Tym razem na scenie filharmonii zaprezentowali się nasi rówieśnicy z Orkiestry Symfonicznej Zespołu Szkół Muzycznych im. M.J.Żebrowskiego w Częstochowie pod dyrekcją Zygmunta Nitkiewicza, którzy zaproponowali nam swoją interpretację znanych oraz popularnych przebojów muzyki scenicznej i filmowej. Młodzi instrumentaliści z niezwykła brawurą i artyzmem zagrali m.in. uwerturę do opery "Uprowadzenie z Seraju" Wolfganga Amadeusza Mozarta, czy też muzykę do dramatu "Peer Gynt" Edwarda Griega. Wysłuchaliśmy również wiązanki utworów z musicalu "Skrzypek na dachu" Jerry'ego Bocka, oraz z filmu animowanego "Kraina lodu" Christophe Beck'a, który zdobył w ostatnim czasie ogromną popularność. Nie zabrakło również słynnego poloneza z filmu "Pan Tadeusz" Wojciecha Kilara. Podczas koncertu muzyka przeplatana była pokazem slajdów oraz słowem prelegentki, która bardzo interesująco opisywała treści literackie zawarte w prezentowanych utworach oraz w ciekawy sposób wprowadziła nas w świat sztuki. Po wizycie w filharmonii byliśmy pełni pozytywnych wrażeń, jakie wywarły na nas utwory przedstawione na scenie.

Następnie po krótkiej przerwie na posiłek, najedzeni do syta,  z niecierpliwością oczekiwaliśmy na dalszą część wycieczki, której kolejnym punktem była wizyta w kinie Cinema City Wolność, gdzie zobaczyliśmy poruszający i przejmujący film pt. "Historia Roja" w reżyserii Jerzego Zalewskiego. Ta niebanalna produkcja skłoniła wszystkich uczestników wycieczki do głębokiej refleksji i przemyśleń na temat trudnych, powojennych czasów, w których toczy się akcja filmu. Na pewno każdy uczestnik wycieczki z czystym sumieniem poleciłby ten film każdemu Polakowi.

Projekcja tego filmu była ostatnim punktem wycieczki, którą z pewnością uznać można za udaną i barwną. Doświadczenia muzyczne zdobyte w filharmonii oraz pouczający, patriotyczny film składają się na wspaniale spędzony dzień. Oby więcej takich wycieczek!

Natalia Szmajdzińska

 

http://www.filharmonia.com.pl/events.php?ItemId=574


„Gimnazjalisto – bądź przedsiębiorczy”

 


W dniu 31 marca bieżącego roku uczniowie naszego gimnazjum: Alicja Mielczarek 2c, Bartosz Beśka 2a, Mateusz Lewandowski 2a wzięli udział w konkursie „ Gimnazjalisto – bądź przedsiębiorczy”. Konkurs ten odbył się w Zespole Szkół w Kłobucku, była to jego czwarta edycja. Zmagania składały się z dwóch części. W pierwszej sprawdzono umiejętność prezentowania przygotowanych przez uczniów prac multimedialnych. Druga część polegała na rozwiązaniu pytań testowych, w tej części przydały się wiadomości uzyskane w czasie warsztatów przygotowanych dla uczniów przez nauczycieli ZS nr 1 w Kłobucku.  Uczestnicy pracowali w 3 osobowych grupach. Po gruntownych przygotowaniach pod okiem pani Aleksandry Lipy i Iwony Jędrzejewskiej nasi reprezentanci zakończyli swoje zmagania na 2 miejscu. Jednocześnie należy podkreślić fakt, że nasza drużyna była najmłodsza wśród wszystkich uczestników.


„MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”


W dniu 23 marca 2016 roku w Zamku Męcińskich w Działoszynie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej - „Młodzież zapobiega Pożarom 2016”.

Celem przeprowadzenia tego turnieju było wyłonienie jednego gimnazjalisty reprezentującego powiat pajęczański na szczeblu wojewódzkim.

Do rywalizacji przystąpiło  po trzech uczniów reprezentujących szkoły gimnazjalne z powiatu pajęczańskiego. Łącznie uczestniczyło 20 uczniów.

Publiczne Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie reprezentowały dwie uczennice:

Patrycja Sobantka – uczennica klasy 3c

Klaudia Wiśniewska – uczennica klasy 2c

Z naszego gimnazjum najwyższe miejsce uzyskała Patrycja Sobantka – I miejsce w eliminacjach powiatowych

Turniej składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej.

W części pisemnej uczniowie odpowiadali na 40 pytań. Do części ustnej przeszło troje uczniów, którzy zmagali się z kolejnymi 5 pytaniami.

Uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą z zakresu ochrony przeciw pożarowej oraz udzielania pierwszej pomocy.

Należy jeszcze nadmienić, iż w/w uczniowie, aby dostać się do etapu powiatowego przeszli wcześniej eliminacje szkolne oraz gminne.

W trakcie przerw w zmaganiach turniejowych dla jego uczestników, ich opiekunów i kibiców zorganizowano pokazy sprzętu pożarniczego, ćwiczenia pokazowe w wykonaniu strażaków z KPPSP w Pajęcznie.

Po zakończonym turnieju wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a finaliści tj. zdobywcy pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca również nagrody rzeczowe.

Patrycja Sobantka zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej – „Młodzież zapobiega Pożarom 2016” .

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

Bożena Stępień

Teresa Kapuścińska


Spotkanie z ks. prof. Mariuszem Sztabą

22 marca w ramach szkolnego Dnia Talentów gościliśmy w naszej szkole ks. Prof. Mariusza Sztabę.
To kolejne spotkanie z cyklu "Cudzych chwalicie...", w których poznajemy sylwetki naszych rodaków, mogących zainspirować naszych uczniów do podejmowania takiego wysiłku edukacyjnego, który  - podobnie jak naszym bohaterom - im samym również przyniesie satysfakcję  i rozgłos.

Ks. prof. Mariusz Sztaba to postać dobrze w Pajęcznie znana dzięki posłudze, którą pełni goszcząc w naszych kościołach. Jednak naszym uczniom dał się poznać przede wszystkim jako pedagog i miłośnik nauki - szczególnie tej poświęconej analizie tekstów i nauczania papieża Jana Pawła II.

Ksiądz Mariusz jest pracownikiem naukowym Katedry Pedagogiki Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Specjalizuje się w pedagogice społecznej, ogólnej i katolickiej nauce społecznej. Jego zainteresowania i obszary badań dotyczą wartości społecznych w procesie wychowania i społecznej myśli wychowawczej Jana Pawła II i Benedykta XVI.  Jest członkiem Zespołu Pedagogiki Chrześcijańskiej i Zespołu Pedagogiki Społecznej działających pod patronatem PAN oraz Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego. Jest autorem kilku książek i kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych. Od 1998 roku ksiądz Mariusz jest kapelanem Międzynarodowego  Ruchu Dobroczynnego Betel.

Spotkanie z uczniami Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie odbyło się w Wielkim Tygodniu i podczas rekolekcji wielkopostnych, co sprzyjało głębszej refleksji nad istotą nauki i pracy nad sobą, a wykład księdza profesora wzbudził duże zainteresowanie niełatwymi przecież zagadnieniami.

Piotr Mielczarek


"Kwiaty polne - malarstwo miniaturowe" - warsztaty organizowane w świetlicy szkolnej w ramach
"Dnia Talentów"

Cele główne:

- integracja młodzieży,

- tworzenie możliwości samodzielnego podejmowania działań plastycznych,

- umożliwienie ekspresji plastycznej,

- poznanie nowych technik i zastosowanie innowacyjnych podłoży do malowania,

- budzenie poczucia odpowiedzialności i satysfakcji z wykonanej pracy,

- rozwijanie wyobraźni i twórczej aktywności uczniów

 

W ramach organizacji „Dnia Talentów” w świetlicy Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie zorganizowane zostały warsztaty pt. „Kwiaty polne - malarstwo miniaturowe”. Uczniowie, którzy zdecydowali się wziąć udział w warsztatach poznali specyfikę malowania techniką profesjonalnej akwareli na specjalnym papierze do tego celu przeznaczonym (papierze akwarelowym). Duże zainteresowanie i zaskoczenie wzbudziła wśród uczniów metoda malowania i namaczania papieru w wodzie przed przystąpieniem do nakładania farby. Zaskakujące było dla nich też to, że wcześniej wykonany ołówkiem szkic nie rozmazywał się w wodzie. Sama technika sposobu nakładania farby akwarelowej i jej charakterystycznego rozpływania się również zaciekawiło uczestników warsztatu. Była to dla nich nowość, która dawała dużo zadowolenia. Dodatkowym utrudnieniem był niewielki format, na którym powstawać miały ilustracje przedstawiające, w odniesieniu do tematyki wiosny - kwiaty polne. Pojawiły się maki, krokusy, żonkile, stokrotki, naparstnice, róże i fiołki. Uczniowie, z uwagi na niewielki format, musieli wykazać się niezwykłą precyzją i skupieniem. Sama technika nie należy do najłatwiejszych - trzeba dość szybko malować uważając na rozlewające się, nieprawidłowe plamy i je eliminować. Mimo to, praca uczniów spełniła nasze oczekiwania. Efekty były bardzo zadowalające. Uczniowie poprosili, by powtórzyć te warsztaty, co dało opiekunom dużą satysfakcję i motywację do organizacji tego typu działań.

Opiekunowie warsztatów:

Magdalena Wolska-Libiszewska, Jadwiga Lange, Aleksandra Miękina


SPRAWOZDANIE Z TURNIEJU MATEMATYCZNO - SPORTOWEGO


W dniu 21.03.2016r. w Publicznym Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie z okazji Dnia Odkrywców Talentów odbył się Turniej Matematyczno – Sportowy.

Celem turnieju było rozbudzanie zainteresowania matematyką poprzez rozwiązywanie ciekawych zadań połączone ze sportem „na wesoło”. Współpraca zespołu matematyczno – przyrodniczego z zespołem promującym aktywne formy wypoczynku również okazała się bardzo udana i trafiona.

Organizatorami turnieju były panie: Iwona Jędrzejewska, Agnieszka Stokowska i Bożena Stępień.

W turnieju brali udział uczniowie klas trzecich. Każdą klasę reprezentowała drużyna składająca się z trzech osób.

Po zliczeniu punktacji z zakresu zadań matematycznych i sportowych klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

I miejsce -  klasa IIIc

Klasę reprezentowali: Patrycja Sobantka, Katarzyna Smolarz, Hubert Bujała

II miejsce – klasa IIIa

Klasę reprezentowały: Weronika Głowacz, Angelika Klimczak, Klaudia Pawlikowska

III miejsce – klasa IIIb

Klasę reprezentowały: Wiktoria Koźmińska, Kinga Włodarczyk, Andżelika Wawrzak.

Należy zaznaczyć, że podczas turnieju z zadaniami matematycznymi najlepiej poradziła sobie klasa IIIc, natomiast w konkurencjach sportowych – klasa IIIa.

Impreza przebiegała w miłej i sportowej atmosferze. Konkurencje sportowe  (tj. rzuty na bramkę, rzuty do celu, przeciąganie liny, itp) były przeplatane zadaniami matematycznymi (rebusy, krzyżówki, łamigłówki logiczne). Atmosfera była wesoła, a forma połączenia matematyki i sportu spodobała się uczniom. Po turnieju często wyrażali swoje zadowolenie z udziału w tym nietypowym przedsięwzięciu.

Iwona Jędrzejewska

Agnieszka Stokowska

Bożena Stępień


Jarmark Wielkanocny

Za nami już kolejna jego edycja. W blasku słońca, w parku miejskim, młodzież naszego gimnazjum, pod kierunkiem nauczycieli: Jadwigi Lange, Aleksandry Miękiny, Magdaleny Bazan, Magdaleny Wolskiej - Libiszewskiej, Anety Bęben, Joanny Strzelczak prezentowała efekty swoich prac. Były pisanki ze sznurka, które w tym roku dominowały, ale oczywiście też palmy, owies, wianuszki, kurczaczki, wszystko to, co nam się kojarzy ze Świętami Wielkanocnymi. Galeria zdjęć na pewno dużo lepiej, niż słowo pisane pokaże nasze przedsięwzięcie.

Joanna Strzelczak


 

 


VI MIĘDZYGIMNAZJALNY KONKURS BIOLOGICZNO-CHEMICZNY "BIOCHEMIK ROKU"

W dniu 15 marca 2016 roku w Wierzchlesie odbył się VI Międzygimnazjalny Konkurs Biologiczno-Chemiczny „BIOCHEMIK ROKU”.

Organizatorem Konkursu było Publiczne Gimnazjum im. Bohaterów Września 1939 roku w Wierzchlesie.

Celem przeprowadzenia tego konkursu było wyłonienie grupy najlepszych uczniów reprezentujących daną szkołę, a ponadto:

 • rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów przedmiotami przyrodniczymi,
 • doskonalenie i motywowanie uczniów do poszerzania swoich wiadomości i umiejętności z zakresu biologii i chemii,
 • promowanie uczniów prezentujących wysoki poziom wiedzy i umiejętności,
 • umożliwienie zaprezentowania i porównania poziomu wiedzy i umiejętności na forum uczniów różnych szkół gimnazjalnych.
 • Do konkursu przystąpiło 20 uczniów z 9 placówek, tj., Szkoły Gimnazjalne z: Pajęczna, Wierzchlasa, Mierzyc, Czernic, Konopnicy, Wielunia – Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3, Katolickie Gimnazjum.

  Publiczne Gimnazjum im. Polskich Noblistów z Pajęczna reprezentowały dwie uczennice:

 • Patrycja Sobantka III c
 • Angelika Kamyk III d
 • Konkurs składał się z trzech etapów :

  Etap I   –  test z chemii (czas trwania 50 min)

  Etap II  –  test z biologii (czas trwania 50 min)

  Etap III – finał biologiczno-chemiczny (czas trwania około 40 minut)

 • Każdy uczestnik konkursu rozwiązywał test jednokrotnego wyboru z chemii, a następnie z biologii składający się z 15 pytań zamkniętych i 3 zadań otwartych (każdy).
 • Do etapu III przeszło pięcioro uczniów, którzy uzyskali najlepsze wyniki w dwóch pierwszych częściach konkursu otrzymując przynajmniej po 50% z każdej części konkursu - biologicznej i chemicznej.
 • Nasza uczennica Patrycja Sobantka zajęła 1. miejsce w VI Międzygimnazjalnym Konkursie  Biologiczno-Chemicznym „BIOCHEMIK ROKU”.

  Uczennica była przygotowywana pod kierunkiem nauczyciela chemii: P. Bożeny Stępień oraz nauczyciela biologii: P. Izabeli Okoń.

  Po zakończeniu konkursu chemicznego wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy, a Finalistom, czyli zdobywcom miejsc od pierwszego do piątego również atrakcyjne nagrody rzeczowe.

  Bożena Stępień


  Święto liczby Pi

  Liczba Pi jest na tyle wyjątkowa, że ma ... swoje święto! 14 marca. Data jest nieprzypadkowa, ponieważ według amerykańskiego zapisu daty 14 marca to 3,14 , czyli zaokrąglenie liczby Pi do dwóch miejsc po przecinku.

  Ta tajemnicza, niewymierna liczba Pi od czasów Pitagorasa (VI w. p.n.e.) inspiruje matematyków, opiewała ją także w poezji Wisława Szymborska nasza noblistka.

  W poniedziałek 14 marca, kiedy obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi - w Zespole Szkół w Pajęcznie zostały rozstrzygnięte matematyczne konkursy, w których po raz pierwszy brali udział uczniowie naszego gimnazjum.

  Uczennica klasy IIId Wiktoria Gocałek w konkursie plastycznym pt. „Liczba Π godna podziwu” otrzymała  I miejsce w kategorii gimnazjum za pracę:

  „Liczba Π jako inspiracja do budowy chińskiego miasta”.

  Uroczystość uświetnił swoją obecnością prof. Akademii Jana Długosza  w Częstochowie Pan Prof. dr hab. Jurij Povstenko, który w swoim wykładzie przybliżył młodzieży historię i wykorzystanie liczby  π i e.


  Spotkanie w eurodeputowanym

  W dniu 11 marca 2016 r. grupa uczniów Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie, w tym członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego „Gimeuropa” uczestniczyła w spotkaniu z deputowanym do Parlamentu Europejskiego VI, VII oraz VIII kadencji Panem Jackiem Saryuszem- Wolskim, który przybył do naszego miasta na zaproszenie Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza. Wizyta Pana dr Jacka Saryusza- Wolskiego związana była w szczególności z wielkim sukcesem uczennicy pajęczańskiego liceum – Moniki Słupińskiej, która została jednym z trzech laureatów projektu edukacyjnego pt. „Młodzieżowy Parlament Europejski”. Inicjatorem projektu, którego pierwsza edycja sięga roku 2006 jest Pan dr Jacek Saryusz - Wolski.

  W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele władz lokalnych, dyrekcje liceum oraz naszego gimnazjum, uczestnicy obecnej oraz poprzednich edycji „Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego”, a także inni zaproszeni goście. Licealiści wraz z opiekunami przygotowali interesujący program spotkania, który uatrakcyjniły występy wokalne uczennic.

  Pan Jacek Saryusz - Wolski w swoim wykładzie przedstawił szczegółowo bieżące problemy, z jakimi musi zmierzyć się Unia Europejska, mówił również o bezpieczeństwie energetycznym Polski i jej pozycji w Unii Europejskiej, wartościach europejskich oraz solidarności unijnej.

  Licealiści zadali gościowi szereg pytań dotyczących ważnych problemów zjednoczonej Europy, na które Pan Jacek Saryusz-Wolski udzielił wyczerpujących odpowiedzi. Pełny przebieg spotkania można wysłuchać na stronie głównej Radia Ziemi Wieluńskiej.

  Nasi gimnazjaliści z uwagą wysłuchali wykładu i wysoko ocenili walory edukacyjne spotkania.

  Opiekun uczniów

  Marzena Łodzińska


  Nowe oferty szkół ponadgimnazjalnych - w zakładce Oferty szkół

   


   

  Harmonogram zajęć w ferie zimowe

   


   

  XV Turniej Młodych Chemików

   

  W dniu 16 lutego 2016 roku w okresie ferii zimowych w Wieluniu odbył się XV Turniej Młodych Chemików na szczeblu międzypowiatowym.

  Celem przeprowadzenia tego konkursu było wyłonienie grupy najlepszych uczniów reprezentujących dany powiat w województwie łódzkim.

  Do konkursu przystąpiło 6 drużyn. W każdej drużynie był 3-osobowy skład uczniów reprezentujących daną placówkę. W turnieju brały udział Szkoły Gimnazjalne z Pajęczna, Wielunia – Gimnazjum nr 2, Czarnożył, Osjakowa, Wierzchlasa i Mierzyc.

  Publiczne Gimnazjum im. Polskich Noblistów z Pajęczna reprezentowali uczniowie przygotowywani pod kierunkiem P. Bożeny Stępień oraz P. Bożeny Maciągowskiej w składzie:

  1. Patrycja Sobantka III c
  2. Julia Dłubak III b
  3. Marcin Baryczka III d

  Podczas turnieju drużyny odpowiadały na 20 pytań.

  Nasz zespół uzyskał najlepszy wynik, a tym samym zajął  1. miejsce.

  Po zakończeniu konkursu chemicznego  wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy, a zdobywcom pierwszych, drugich i trzecich miejsc również atrakcyjne nagrody rzeczowe.

   

  Bożena Stępień


  Wizyta na lodowisku

  Dnia 9 lutego 2016r. klasa 2e pod opieką p. Agnieszki Stokowskiej oraz p. Magdaleny Bazan udała się na wycieczkę do Bełchatowa. Głównym punktem wycieczki była wizyta na lodowisku, podczas której wszyscy wspaniale się bawili. Pomimo licznych upadków i niepowodzeń na lodzie, humor dopisywał wszystkim uczniom. Fakt, że całe lodowisko było do dyspozycji świetnie bawiącej się młodzieży dodatkowo spotęgował radość ze wspólnej zabawy.

  Po tak aktywnej formie spędzania czasu wszyscy uczestnicy byli na tyle zmęczeni, że nie mieli siły do rozmów i wygłupów w autokarze.

  Kolejnym, mniej aktywnym, ale równie ciekawym punktem dnia był seans kinowy.

  Uczniowie śmiali się do rozpuku na polskiej komedii, której reżyserem jest Mitja Okom pt. "Planeta Singli".   W rolach głównych można było zobaczyć m.in. Macieja Stuhra oraz Agnieszkę Więdłochę. Film przypadł do gustu wszystkim członkom wycieczki, wywołał uśmiech na ich twarzach. Mimo, że komedie romantyczne zazwyczaj oglądają dziewczęta, to w tym przypadku nawet chłopcy dobrze się na niej bawili.

  Wycieczka była dla wszystkich miłą odskocznią od codzienności, pozwoliła na chwilę wyrwać się z rutyny. Uczestnicy wrócili pełni pozytywnych wrażeń. Cały dzień z pewnością należał do udanych.

  Martyna Klempa


  Doceniono talenty literackie uczennic naszej szkoły!

  5 lutego 2016 r. w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Pajęcznie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom XV Powiatowego Konkursu Literackiego „O laur Bielskiego”.

  Wśród wyróżnionych znalazły się uczennice naszego gimnazjum:

  Amelia Bernaś z klasy Ia

  oraz

  Katarzyna Łuszczyk z klasy IIc- ex aequo II miejsce

  Zofia Mazur z klasy Ib-III miejsce

  Wyróżnionym gratulujemy!


  Poloneza czas zacząć…

  Próba poloneza 21.01.2016 r. foto 1

  Próba poloneza przed komersem 5.02.2016 r. foto 2

  Komers - 5.02.2016 r. foto 3

  W piątek 05 lutego 2016r. odbył się długo wyczekiwany przez trzecioklasistów bal – KOMERS. Tradycyjnie jak co roku w hali sportowej, po przywitaniu wszystkich zgromadzonych, rozpoczął się układ taneczny - POLONEZ , prezentowany przez grupę uczniów klas trzecich Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie.

  Organizacją tego przedsięwzięcia, a mianowicie ułożeniem układu tanecznego poloneza i przygotowaniami zajęły się Pani Bożena Stępień oraz Pani Anna Wodzisławska.

  Próby rozpoczęły się już w pierwszym tygodniu  listopada 2015r. Na pierwsze próby zgłosiła się dość liczna grupa trzecioklasistów.  Podczas kolejnych spotkań niektórzy uczniowie rezygnowali nie radząc sobie z podejmowanymi wyzwaniami, inni natomiast nie potrafili sprostać wyznaczonemu zadaniu.

  Ostatecznie tańczyły 34 pary, a na przygotowania poświęcono wiele godzin, aby w końcowym efekcie wszystko było „dopięte na ostatni guzik”.

  Całość układu wypadła niezwykle efektownie, a dodatkowo uroku dodawały stroje tancerzy : chłopcy w garniturach, a dziewczęta w pięknych sukienkach z żółtymi różami w dłoniach.

  Taniec został nagrodzony gromkimi brawami, a następnie głos zabrała Pani dyrektor Danuta Skoczylas życząc wszystkim udanej zabawy, która była kolejną częścią balu. Uczniowie bawili się w szkolnej stołówce.

  Dzięki przygotowanej dekoracji zamieniła się ona w piękną salę taneczną. Impreza odbyła się przy świetnej muzyce.

  Ten czas wszyscy zapamiętają na długo :)

   

  Aneta Popiel kl. 3c

   


   

  Dźwiękami namalować zimę…

  (foto)

  Dnia 4 lutego 2016 odbyła się wycieczka do Filharmonii Częstochowskiej, w której uczestniczyło osiemnaścioro uczniów klasy Ic wraz z paniami Anną Wodzisławską i Aliną Gleń.

  Przed rozpoczęciem koncertu pt. „Inverno, winter, zima…” mieliśmy okazję zwiedzić te miejsca w filharmonii, do których widzowie nie mają wstępu -  stanęliśmy na scenie, usiedliśmy za pulpitami muzyków. Zapoznaliśmy się z charakterem pracy inspicjenta, zobaczyliśmy salę prób oraz usytuowane najwyżej w budynku miejsce pracy oświetleniowca. Następnie udaliśmy się do głównej sali, w której rozpoczął się koncert.

  Zanim jednak muzycy zaczęli grać, dyrygent w interesujący sposób zapowiedział ich występ. Dzięki temu mieliśmy w głowach pewien zarys tego, co się wydarzy. Okazało się, że muzyka grana na żywo wywołuje niezapomniane wrażenia. Koncert brawurowo rozpoczęła sekcja smyczkowa - usłyszeliśmy „Zimę” A. Vivaldiego.  Potem na scenie pojawiła się cała orkiestra symfoniczna. Dołączyli także utalentowani wokaliści. Mieliśmy przyjemność usłyszeć najbardziej znane zimowe przeboje oraz wspaniałe kompozycje w wykonaniu orkiestry symfonicznej. Muzyka zaprowadziła nas na kulig, a  zimowy walc przeniósł słuchaczy na lodowisko. Dyrygent w czasie prezentacji szczególnie podkreślił rolę instrumentów perkusyjnych w tworzeniu zimowego nastroju. Niespodzianką, która z pewnością zachwyciła najmłodszych widzów było nawiązanie do „Krainy Lodu” i wykonanie piosenki Olafa, w którego postać wcielił się wokalista Łukasz Tomaszewski. Podsumowując, występ wprowadził nas w bajkowy, zimowy nastrój. Wychodząc z sali koncertowej, czuliśmy zimową atmosferę, choć aura za oknem była raczej jesienna. Po koncercie wstąpiliśmy na obiad do centrum handlowego.

  Była to bardzo udana wycieczka zarówno pod względem edukacyjnym, jak i  rozrywkowym. Z pewnością pozostanie na długo w naszej pamięci.

  Maja Mielczarek

   

  http://www.filharmonia.com.pl/events.php?ItemId=562

   


   

  Foto

  W dniu 27 stycznia 2016 roku uczniowie klas IIa, IIc i IIIb naszego gimnazjum, pod opieką pani Izabeli Okoń oraz pani Anny Wodzisławskiej, wybrali się na wycieczkę do Łodzi. Głównym punktem programu tego wyjazdu był spektakl komediowo-muzyczny pt. „Sen nocy (nie)letniej” w Łódzkim Teatrze Muzycznym.

  Spektakl ten powstał na motywach dzieła „Sen nocy letniej” Williama Szekspira i „jest satyrą na otaczającą nas dzisiejszą rzeczywistość. Rzeczywistość mediów bez misji, społeczeństwa bez idei i mnożących się talent shows bez talentów. Rzeczywistość pełną plotek i skandali. Czy dziś miłość może być jeszcze prawdziwa i szczera, czy też pozostaje tylko ułudą i snem letniej nocy?” – czytamy o spektaklu tym na stronie internetowej Teatru Muzycznego. Podczas przedstawienia mogliśmy usłyszeć: „Na zawsze i na wieczność” (Wilki), „Sen o Victorii” (Dżem), „Mniej niż zero” (Lady Pank), „Kolorowe sny” (Just 5), „Testosteron” (Kayah), „Do kołyski” (Dżem), „I nawet kiedy będę sam” (Myslovitz), „Gdzie ci mężczyźni?” (Danuta Rinn), „Długość dźwięku samotności” (Myslovitz), „Dżaga” (Doda), „Kiedy powiem sobie dość” (O.N.A), „Daj mi tę noc” (Bayer Full), „Macho” (K.A.S.A), „Chłopcy” (Myslovitz), „Baśka” (Wilki), „Jeżeli kochać to indywidualnie” (Kabaret Starszych Panów), „Dla Ciebie” (Myslovitz), „Jak się masz, kochanie?” (Happy End) i „Tylko mnie poproś do tańca” (Anna Jantar)w przepięknym i oryginalnym wykonaniu zespołu muzycznego i wokalnego. Piosenki te w zgrany sposób przeplatały się z występami aktorów. Przedstawienie bardzo nam się podobało i na długo zostanie w naszej pamięci. Pełni uśmiechu wyszliśmy z sali koncertowej. Po zakończeniu spektaklu mieliśmy niepowtarzalną okazję do zwiedzenia tych miejsc w teatrze, do których zwykły widz nie ma wstępu. Należały do nich: sala prób Orkiestry Teatru Muzycznego, kanał dla orkiestry (pod sceną), magazyn z rekwizytami i pomieszczenia techniczne, gdzie mieliśmy szczęście napotkać aktorów występujących w spektaklu i zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia.

  Bartosz Beśka

   


  I MIEJSCE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM
  + 3 WYRÓŻNIENIA

   

  Konkurs organizowany przez Galerię Sztuki Maya w Toruniu pt. Casting na Monę Lisę

  W listopadzie 2015 r. prace kilkunastu uczniów naszego gimnazjum zostały zgłoszone przez nauczyciela plastyki, Magdalenę Wolską-Libiszewską, do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym w Toruniu pt. Casting na Monę Lisę. Organizatorem była prestiżowa Galeria Sztuki Maya, mieszcząca się w centrum toruńskiej Starówki. Łączy ona galerię internetową ze stacjonarną, a jej głównym celem jest promocja i sprzedaż wyselekcjonowanej młodej sztuki (malarstwa, rysunku i rzeźby). Właścicielką Galerii jest Maja Wolf - artystka, marszand, kuratorka wystaw i redaktorka bloga. Zadaniem uczestników było przygotowanie prac plastycznych w formacie 50x40 cm wykorzystując dowolne techniki. Temat pracy brzmiał „Moja Mona Lisa”, chodziło zatem o przedstawienie postaci poprzez plastyczną formę wypowiedzi, jaką jest szeroko rozumiany portret.

  Z ogromną radością i zaskoczeniem przyjęliśmy wiadomość, że uczennica naszej szkoły, Oliwia Miszewska z klasy IIId, zajęła pierwsze miejsce. Jej praca została wyłoniona spośród ponad 300 zgłoszeń nadesłanych z terenu całej Polski. Powodem do dumy są też trzy wyróżnienia przyznane przez jury konkursu, które otrzymały: Bogna Błachowska z klasy IIId, Angelika Kamyk z klasy IIId i Alicja Mielczarek z klasy IIc. Nagrodami dla laureatów są: prezentacja nagrodzonych prac w Galerii Sztuki Maya, karnety na lekcje rysunku i malarstwa prowadzone w Galerii Sztuki Maya, zestawy materiałów i narzędzi do rysunku i malarstwa, dyplomy oraz inne nagrody od firmy Optometria Karczewski KIDS. Doceniono również opiekuna tak licznej grupy uczniów biorących udział w konkursie - Magdalena Wolska-Libiszewska otrzymała wyróżnienie za szczególne zaangażowanie.

  Zwyciężczyni i osobom wyróżnionym serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach, także na szczeblu ogólnopolskim, gdyż, jak widać, talenty uczniów naszego gimnazjum są zauważane i doceniane.

   

  Opracowała

  Magdalena Wolska-Libiszewska


  foto

  Jak co roku tak i w tym nasza szkoła włączyła się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

  Przedsięwzięcie zorganizował Samorząd Uczniowski pod kierunkiem nauczycieli: Anety Bęben, Joanny Strzelczak angażując rodziców i uczniów.

  W piątek - 08.01.2016r na terenie szkoły zebraliśmy kwotę 732,04 zł.

  W niedzielę już od wczesnych godzin porannych, na szczęście w niewielkim mrozie nasi uczniowie kwestowali na ulicach miasta, sympatycznie zachęcając mieszkańców do wsparcia tegorocznej akcji.

  Celem jej jest zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.

  Wolontariuszami byli:

  Kinga Misiak kl.IIa

  Alicja Mielczarek kl.IIc

  Natalia Nowak kl.IIc

  Oliwia Góral kl.IIe

  Amelia Bernaś kl.Ia

  Julia Dymek kl.Ib

  Klaudia Jura kl.Ic

  Jan Stochniałek kl.IIc

  Igor Pingot kl.IIc

  Bartosz Beśka kl.IIa

  Kacper Bednarski kl.Ib

  Dziękujemy za współpracę dyrekcji, rodzicom, wychowawcom, nauczycielom, pracownikom obsługi, uczniom  i wszystkim mieszkańcom.

  Aneta Bęben

  Joanna Strzelczak


  Biblioteka szkolna poleca

  książkę pt. „Mam prawo i nie zawaham się go użyć” autorstwa Joanny Olech i Edgara Bąka stanowiąca nagrodę otrzymaną przez naszą szkołę jako wyróżnienie Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka, pod którego patronatem obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

  Pozycja adresowana jest do młodych ludzi, którzy często nie mają świadomości przysługujących im praw lub nie radzą sobie z trudną, budzącą lęk, wstyd, poczucie upokorzenia lub bezradności sprawą. Pisana jest w baśniowej manierze.

  Polecamy ją także rodzicom, aby poprzez respektowanie praw dzieci wychowali pokolenia mądrych i spełnionych następców.

   

  Książka powstała w 25 rocznicę ustanowienia Konwencji o Prawach Dziecka.

   


  Zostaliśmy wyróżnieni przez Rzecznika Praw Dziecka

  Publiczne Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie znalazło się w grupie 52 szkół wyróżnionych przez Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka za pomysłowość wykazaną podczas organizacji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.

  Zobacz list od Rzecznika

  Zobacz podziękowania od RPD

  Warto wspomnieć, że wybór nie był łatwy, ponieważ do akcji przystąpiło kilkaset szkół z całej Polski, zatem i ranga wyróżnienia jest wysoka.

  Dzień ten został starannie zaplanowany tak, by włączyć do działań całą społeczność szkolną. Była wystawa zdjęć „Moje radosne dzieciństwo”, warsztatowe zajęcia plastyczne związane z zapisami Konwencji o prawach dziecka oraz konkurs na prezentację multimedialną lub film dotyczący praw dziecka.

  Właśnie to ostatnie działanie wzbudziło uznanie Rzecznika Praw Dziecka, który
  w uzasadnieniu do wyróżnienia wymienił właśnie przygotowanie prezentacji multimedialnych i filmów w oparciu o wybrane artykuły zawarte w Konwencji o prawach dziecka.

  Szczegółową relację ze wszystkich działań podjętych w tym dniu prezentuje artykuł „Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Publicznym Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie” zamieszczony na naszej stronie internetowej.

  Wszystkie prezentacje można zobaczyć w zakładce „Info dla uczniów”.

  Zachęcamy również do zapoznania się z relacją  Rzecznika Praw Dziecka

  http://brpd.gov.pl/aktualnosci/ogolnopolski-dzien-praw-dziecka-tak-swietowano-w-calym-kraju

   


   

   


  „Jasełka Betlejemskie” - 22 grudnia 2015 r.

  Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia, młodzież pod kierunkiem nauczycieli przygotowała ,,Jasełka Betlejemskie” pod hasłem „Bóg bogaty w miłosierdzie”, ponieważ rok 2016 ogłoszono Rokiem Miłosierdzia. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty aktorskie, ukazując sceny z życia Świętej Rodziny. Biblijną historię narodzin Jezusa połączono z nowoczesnymi środkami wyrazu: prezentacją multimedialną pokazującą zagrożenia współczesnego świata oraz możliwość wyboru daną człowiekowi. Gra aktorska, scenografia, użycie odpowiedniego podkładu muzycznego, wysokie walory wokalne śpiewanych kolęd sprawiły, że treści te dotarły do wielu oglądających.

  Całość akademii upłynęła w podniosłej, świątecznej atmosferze.

  Joanna Noremberg

  Małgorzata Płuciennik

  Barbara Prokop

  Ewa Wlaźlak


  W blasku świec - czyli spotkanie z kolędą oraz  niemieckojęzyczną prozą  i poezją o tematyce Świąt
  Bożego Narodzenia

  -  Fotorelacja

  W dniu 18 grudnia 2015r. grupa uczniów  z klas IId, IIe, IIIa, IIc, IIa zaprezentowała przed rodzicami, innymi zaproszonymi gośćmi oraz dyrekcją szkoły efekty pracy nad wspólnym świątecznym projektem noszącym tytuł: „W blasku świec-czyli  spotkanie z kolędą oraz  niemieckojęzyczną prozą i poezją o tematyce świąt Bożego Narodzenia.”

  Uczniowie przedstawili publiczności kilkanaście uprzednio starannie wybranych, nastrojowych wierszy, budzących niezwykłą oraz  przez wszystkich  wyczekiwaną  atmosferę najpiękniejszych świąt w roku. Uczestnicy projektu włożyli wiele wysiłku, aby recytowane  przez nich wiersze brzmiały pięknie, a sposób recytacji oddawał właściwie ich przesłanie. Uczniowie przygotowali pod kierunkiem opiekunów projektu krótkie streszczenia utworów w języku polskim, podkłady muzyczne oraz wizualizacje.

  Ważnym elementem projektu była prezentacja multimedialna na temat niemieckich oraz polskich tradycji świąt Bożego Narodzenia, podobieństw oraz różnic w ich obchodzeniu. Przedstawiony materiał pozwolił uczestnikom projektu oraz zaproszonym gościom odczuć atmosferę przedświąteczną oraz świąteczną, jaka towarzyszy mieszkańcom  Niemiec.

  Nasz projekt umożliwiał uczniom rozwijanie wielu różnorodnych uzdolnień. Uczniowie kształcili nie tylko umiejętność posługiwania się językiem niemieckim, pracy z programami komputerowymi, ale również talenty muzyczne, manualne oraz organizacyjne, gdyż obok wierszy mogliśmy usłyszeć piosenki świąteczne oraz kolędy, skosztować samodzielnie pieczonych przez uczniów ciasteczek, ciast , pierników, podziwiać, świąteczną dekorację. Serdeczne podziękowania pragniemy złożyć rodzicom, którzy wspierali działania uczniów służąc pomocą w wykonywaniu zadań projektowych.

  Opiekunowie projektu

  Agnieszka Bebak, Marzena Łodzińska

   


  KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

  Cele główne:

  - promowanie efektów dziecięcej twórczości manualnej w środowisku szkolnym i pozaszkolnym,

  - przypomnienie i utrwalenie tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia,

  - rozwijanie wśród uczniów twórczej inwencji i pomysłowości,

  - rozwijanie i doskonalenie umiejętności manualnych,

  - poznawanie nowych technik plastycznych,

  - nauka staranności w wykonywaniu oryginalnych ozdób,

  - kultywowanie tradycji i zwyczajów świątecznych

  Dnia 3 grudnia 2015 r. w Publicznym Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie odbyło się spotkanie z rodzicami i długo przygotowywany Kiermasz Bożonarodzeniowy. Uczniowie naszej szkoły z dużym zapałem przygotowywali ozdoby świąteczne pod czujnym okiem pani: Jadwigi Lange, Aleksandry Miękiny, Magdaleny Wolskiej-Libiszewskiej, Magdaleny Bazan i Urszuli Taranek. Kiedy już wszystko było gotowe uczennice: Bogna Błachowska, Oliwia Miszewska, Alicja Mielczarek, Julia Bęczkowska i Wiktoria Ciemcioch zachęcały wszystkich rodziców i nauczycieli do kupna pięknych ozdób i pysznych pierniczków. Można było kupić m.in.: sianko na stół wigilijny, własnoręcznie przygotowane kartki, lampiony, ozdoby choinkowe oraz stroiki. Wszystkie elementy świąteczne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Rodzice byli zachwyceni talentem uczniów naszej szkoły, dzięki któremu przygotowali tak znakomite ozdoby, a uczniowie bardzo usatysfakcjonowani powodzeniem kiermaszu. Aktywnie w nim uczestniczyły, widząc, że ich prace wzbudzają zainteresowanie i znajdują nabywców.

  Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe.

  Wiktoria Ciemcioch, kl. 1 a


  TANECZNYM KROKIEM PRZEZ ŚWIAT

  (foto)

  Spotkanie z cyklu „FEEL harmony – poczuj klimat!”, w którym 17 grudnia 2015 roku miała okazję uczestniczyć klasa IB, był swego rodzaju plenerową lekcją muzyki, a także historii i geografii. Tytuł „Tanecznym krokiem przez świat” mówi sam za siebie. Koncert prezentował nam odmiany tańca z różnych stron świata – od country przez hip-hop do poloneza. Kolorowe stroje, charakterystyczne dla danego rejonu świata odmiany muzyki, a także różnorodność i mnogość tańców robiły wrażenie. Zanim jednak obejrzeliśmy to widowisko, zbadaliśmy dokładnie kulisy jego powstawania. Przeszliśmy przez sale prób, garderoby, stanowisko inspicjenta, dźwiękowca i  oświetleniowca, stanęliśmy na scenie. Zobaczyliśmy, jak funkcjonuje Częstochowska Filharmonia.

  Było to dla nas ciekawe doświadczenie kulturalne.

  Zosia M.

  http://filharmonia.com.pl/events.php?ItemId=592galeria zdjęć Filharmonii Częstochowskiej


  Kolejne spotkanie z muzykami NOSPR w Katowicach

  (foto)

  16 grudnia 2015 roku uczniowie klas 3e i 3d wzięli udział wycieczce do siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, zorganizowanej przez panią Annę Wodzisławską oraz panią Barbarę Prokop. Był to drugi w tym roku szkolnym wyjazd uczniów naszej szkoły na koncert edukacyjny z cyklu „Muzyka między sacrum a profanum”.

  W programie pojawiły się następujące utwory:

  Carl Maria Weber – uwertura do opery Wolny strzelec;

  Saverio Mercadante – Koncert fletowy e-moll (cz. III) przepięknie wykonany przez młodą flecistkę Karinę Kamizelę - półfinalistkę ogólnopolskiego konkursu Młody Muzyk Roku 2014;

  Paul Ducas – Scherzo symfoniczne Uczeń

  czarnoksiężnika;

  Mieczysław Karłowicz – Tryptyk symfoniczny Odwieczne pieśni, cz. III Pieśń o wszechbycie;

  Beat Furrer – Strane costelazioni (fragment);

  Gustav Holst – Suita Planety, cz. IV Jowisz.

   

  Wycieczka ta, pozwoliła nam obcować z muzyką klasyczną na żywo, co było dla nas nietypową lekcją muzyki. Sam koncert wywarł na nas ogromne wrażenie i myślę, że na długo pozostanie w naszej pamięci.

  Julka B.

  Na podkreślenie zasługuje fakt, że kilka dni wcześniej Katowice zostały wybrane Miastem Kreatywnym UNESCO w dziedzinie muzyki. Jest to niezwykle prestiżowe wyróżnienie, istotne tym bardziej, że stolica Górnego Śląska  to pierwsze Miasto Muzyki w Europie Środkowo - Wschodniej. Udział w koncercie uświadomił młodym melomanom, że Katowice, które do tej pory kojarzono z przemysłem górniczym, stały się liderem w dziedzinie muzycznych emocji i przedsięwzięć.


  RED LIST ANIMALS

  PROJEKT

  Uczniowie klasy I B wzięli udział w projekcie edukacyjnym Red List Animals, prezentującym zwierzęta zagrożone całkowitym wyginięciem. Wyróżnione prace należą do: Jana Miszteli, Hani Miszteli, Zosi Mazur oraz Igi Kotyli. Gratulujemy!  OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA W PUBLICZNYM GIMNAZJUM IM. POLSKICH NOBLISTÓW W PAJĘCZNIE

  Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, który wypada 20 listopada, stał się dla uczniów naszego gimnazjum symbolem wiary w wartość człowieka od chwili poczęcia, a tym samym silnym poczuciem przynależności społecznej za sprawą licznych działań podjętych na terenie szkoły.  Przygotowania do upamiętnienia tego dnia rozpoczęły się trzy tygodnie wcześniej. Zaangażowanie i kreatywność naszych gimnazjalistów świadczyła o głębokiej dojrzałości    w podejściu do tematu.

  DZIAŁANIA

  1. Każdy wychowawca wytypował zespół trzyosobowy, którego zadaniem było stworzenie prezentacji multimedialnej lub krótkiego filmu w oparciu o wybrane artykuły zawarte w Konwencji o Prawach Dziecka. Prezentacje zostały umieszczone na stronie internetowej szkoły. Społeczność szkolna i lokalna zapoznała się z pracami uczniów. 20 listopada uczniowie prowadzili dyskusje na temat zaprezentowanych prac multimedialnych  i wybrali najlepsze. Pozostałe prace można obejrzeć w panelu Info dla uczniów.

  Projekty wyróżnione:

  kl.Ic - Jędrzej Suchacz, Jan Popiel, Kacper Staszczyk - zobacz

  kl.IIIe - Julia Bylica, Julia Dusza, Patrycja Grelińska, Róża Nowak, Mateusz Chodak, Jakub Zabłocki - zobacz

  kl.IIc - Maria Dzierzkowska, Jan Stochniałek, Albert Skoczylas - zobacz

  1. Uczniowie i nauczyciele przynosili zdjęcia z dzieciństwa opatrzone sentymentalnym komentarzem. Wszystkie posłużyły do stworzenia piękne  i sugestywnej wystawy  "Moje radosne dzieciństwo", która w dniu inauguracji,  tj. 20 listopada, przyciągnęła rzesze gimnazjalistów i nauczycieli oraz osób odwiedzających szkołę.

   

  1. Każdy zespół klasowy, podzielony wcześniej na 5 grup, miał za zadanie stworzyć na wielkich arkuszach papieru prace plastyczne w oparciu o tematykę praw dziecka. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na korytarzach gimnazjum. Mury szkoły zaroiły się od niesamowitych, oryginalnych prac, z których emanowała troska o dobro dziecka. - zobacz

  Opracowała

  Agnieszka Miszewska


  W jaki sposób
  zintegrować młodzież gimnazjalną z osobami niepełnosprawnymi z ośrodka BETEL?

  Dnia 30 listopada, w święto św. Andrzeja, uczniowie klas drugich naszego gimnazjum udali się wraz z grupą opiekunów, tj. Bożeną Stępień, Agnieszką Miszewską oraz Joanną Noremberg do ośrodka Betel w Działoszynie. Głównym założeniem wyjazdu była realizacja projektu edukacyjnego W jaki sposób zintegrować młodzież gimnazjalną z osobami niepełnosprawnymi z ośrodka BETEL?

  Gdy zajechaliśmy na miejsce, niepełnosprawni mieszkańcy przywitali nas bardzo ciepło i entuzjastycznie. Chociaż większość z nas była tam po raz pierwszy, odwzajemniliśmy serdeczne uściski. Zarówno klasa 2a (Zabłocka Daria, Ścigała Izabela, Uchrońska Sandra, Tąpała Jakub, Trzepański Artur, Trawczyński Borys) jak i 2d (Bednarska Izabela, Lisiecka Wiktoria, Gałkowski Jakub, Klimczak Wiktor, Pęciak Adam, Posmyk Kornel) miały za zadanie przygotować gry i zabawy integracyjne z uwzględnieniem niepełnosprawności naszych nowych kolegów oraz w sposób aktywny i kreatywny je przeprowadzić. Wszyscy bawili się bardzo dobrze, lecz gdy nadszedł koniec naszej wizyty, żegnaliśmy się ze smutkiem. Jednakże obiecaliśmy sobie, że się jeszcze spotkamy.

  Jestem pewna, że wszyscy na długo zapamiętają ten wyjazd. Uświadomiliśmy sobie, że są w naszej okolicy ludzie bardzo osamotnieni, a kilka poświęconych dla nich chwil wywołuje uśmiech na ich twarzach.

  Daria Zabłocka


  97 rocznica Odzyskania Niepodległości

  foto

  11 listopada to dla Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywające na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy, zaczęły się z nich wycofywać. Ponownie mogliśmy zacząć się cieszyć ze swojego własnego domu – Polski, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.

  Godny strój, przypięcie stworzonego własnoręcznie kotylionu, wysłuchanie  z powagą prelekcji na temat dążeń niepodległościowych, obejrzenie wystawy tematycznej  i prezentacji multimedialnej przedstawiających wydarzenia historyczne Polski i postać marszałka Józefa Piłsudskiego, utrwalenie wiadomości poprzez zapoznanie się  z treścią otrzymanych ulotek oraz uważne wsłuchanie się w treść współczesnych  piosenek o wolności to szacunek dla historii i dziejów naszego narodu, to współczesny obraz patriotyzmu.

  Młodzież naszego gimnazjum dała wyraz takiej postawy w dniu 10.11.2015r.

  Obchody 97 rocznicy Odzyskania Niepodległości zostały przygotowane przez klasy 2B, 2C, 3C pod kierunkiem nauczycieli: p. Jolanty Bernaś – Engel, p. Izabeli Okoń, p. Bożeny Stępień.

  WSPÓŁCZESNY PATRIOTYZM

  Pamiętać należy, iż  patriota  to nie tylko człowiek stający w obronie kraju podczas wielkich zagrożeń. Jest nim również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, która pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach. Współczesny patriota to człowiek kultywujący pamięć o swoich przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszą sytuacją kraju. Troskę o losy ojczyzny mamy szansę okazywać niemal nieustannie. Jej wyrazem jest na przykład uczciwa i twórcza praca, rzetelne zdobywanie wiedzy,  dbanie o poprawność języka ojczystego, zarówno  w mowie, jak i piśmie, troska o dobro rodziny, a także szacunek dla narodowej tradycji.

   


   

  „Cudzych chwalicie...”

  Kolejnym gościem cyklu spotkań z ludźmi związanymi z naszym miastem i regionem był pan Grzegorz Kostrzewa – manager  z  29 letnim doświadczeniem, w tym 17 lat pracy na stanowiskach dyrektora operacyjnego, handlowego i zarządzającego w branżach:  przemysłowej,  logistycznej, motoryzacyjnej,  budowlanej, B2B. Prowadzi szkolenia kompetencji managerskich, coachingu i motywacji. Jest  absolwentem MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz wykładowcą praktykiem.

  Dzięki życzliwości pana Grzegorza uczniowie klas trzecich mogli uczestniczyć w warsztatach kompetencji zawodoznawczych, poznać swoje mocne strony i być może podjąć kluczowe decyzje dotyczące swojej przyszłości. Kolejna część spotkania poświęcona była już innemu zagadnieniu - pracy laboratoryjnej w zakresie biologii molekularnej, biotechnologii, genetyki i mikrobiologii. Szczególnie interesujący był wykład dotyczący profilaktyki i leczenia nowotworów, wirusowego zapalenia wątroby, infekcji ogólnoustrojowych, a przede wszystkim predyspozycji genetycznych i ich rozpoznawania dzięki badaniu DNA.

  Profesjonalne prezentacje multimedialne wzbogacone interesującymi komentarzami i pokazem narzędzi pracy laboratoryjnej wzbudziły duże zainteresowanie naszej młodzieży. Inicjatorką i organizatorem spotkania była p. Jolanta Bednarska.


  Niezwykła lekcja muzyki, czyli z wizytą w filharmonii

  ( foto )

  http://www.filharmonia.com.pl/events.php?ItemId=545

   

   

   

   

  22 października 2015 roku uczniowie klasy II A wraz ze swoją wychowawczynią, panią Łucją Krzak, oraz panią Anną Wodzisławską, pojechali na wycieczkę do Częstochowy. Głównym celem wyjazdu był koncert edukacyjny z cyklu „FEEL HARMONY – poczuj klimat!”, który  odbył się w Filharmonii Częstochowskiej. Przedtem jednak mieliśmy okazję zwiedzić filharmonię ,,od kuchni” i było to interesujące doświadczenie. Nie każdy może przecież znaleźć za kulisami, w pomieszczeniach technicznych, zobaczyć garderoby oraz stanąć na scenie, na której za moment rozpocznie się muzyczna uczta.

  Koncert pt. „GAME OVER” okazał się bardzo ciekawą lekcją, której tematem było dzieło muzyczne, jego budowa i główne elementy. Mogliśmy usłyszeć dźwięki budujące atmosferę takich kinowych hitów, jak „Gwiezdne wojny”, „Jurassic Park”, „Indiana Jones”, „Harry Potter”, „Batman”, „Władca pierścieni” i „Hobbit” czy „Piraci z Karaibów” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej. Każdemu z nas ten wyjątkowy koncert edukacyjny bardzo się spodobał i na długo zostanie w naszej pamięci.

  Później odwiedziliśmy Galerię Jurajską, gdzie mieliśmy spotkanie z lżejszą muzą, bo obejrzeliśmy w Cinema City komedię „Hotel Transylwania 2”, która też nam się podobała. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Pajęczna.

  Bartosz Beśka

   


   

  Dzień Papieski w naszym gimnazjum

  Rokrocznie w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża  odbywają się obchody Dnia Papieskiego. 15-y  Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem „Jan Paweł II - Patron Rodziny”.

  Młodzież gimnazjum przedstawiła sceny z życia młodego Karola, przybliżając w ten sposób jego  sylwetkę. Podkreślono rolę rodziny jako najwyższej wartości społecznej. Przygotowano  piękny podkład muzyczny oraz prezentację multimedialną, która pokazywała wzajemne relacje między członkami rodziny, uczyła szacunku dla ludzi starszych i tolerancji dla  osób niepełnosprawnych.

  W czasie akademii wykorzystano piosenki o papieżu, ulubione utwory Jana Pawła II oraz piosenki podkreślające wartości takie jak miłość i rodzina.

  Małgorzata Płuciennik

  Barbara Prokop

  Joanna Noremberg

  Ewa Wlaźlak

  ks. Łukasz Szczepańczyk  Rozwiązanie Multimedialnego Konkursu "Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego"?

  W ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych nauczycielki języka angielskiego, Agnieszka Miszewska, i niemieckiego, Joanna Strzelczak. ogłosiły     Szkolny Konkurs Multimedialny "Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego i niemieckiego"? Oto wyniki konkursu w kategorii Język Angielski:   I miejsce - Martyna Wojtasik, kl. IIB Wyróżnienie: Julia Górnik, kl. IIB oraz Klaudia Czarnecka, kl. IIB.   Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy międzynarodowej kariery!

  prezentacja1

  prezentacja2

  prezentacja3

   


   

  EUROPEJSKI  DZIEŃ JĘZYKÓW

  Europejski Dzień Języków został ustanowiony przez Radę Europy w 2001r. i jest obchodzony we wszystkich krajach europejskich.

  W naszej szkole po raz 3 włączyliśmy się w święto wielojęzycznej Europy.

  W dniu 26 września zgodnie z hasłem "Ucz się języków - bądź aktywny!" uczniowie prezentowali swoje zdolności i umiejętności językowe.

  Nauczycielki języka niemieckiego i angielskiego panie: Joanna Strzelczak, Agata Goszczyńska, Anna Szataniak zorganizowały:

  • quiz o językach obcych,
  • konkurs na odgadywanie przysłów w języku niemieckim i angielskim.

  Nauczycielki  Agnieszka Miszewska i Joanna Strzelczak zorganizowały dla klas drugich

  • Szkolny Konkurs Multimedialny na temat "Dlaczego warto się uczyć języka angielskiego i niemieckiego?"

  W kategorii języka niemieckiego zostały wyróżnione prace uczniów:

  Klaudia Wiśniewska kl.IIc

  Marta Brożyna i Magdalena Brożyna kl.IIc

  Natalia Nowak i Klaudia Jerzyk kl.IIc

   


  V
  Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

  WMTDay 2015

  akcja szkolna  i  środowiskowa

  Sprawozdanie z działań z uczniami

  foto

  • Termin: 21 - 25.09.2015r.
  • Uczestnicy: Uczniowie  klas  1a, 2d - prowadzący oraz cała społeczność szkolna jako uczestnicy
  • Opiekunowie – organizatorzy: Aneta Bęben, Iwona Jędrzejewska
  • Cele:

  ü  ćwiczenie rachunku pamięciowego,

  ü  przypomnienie łatwych i trudnych przypadków tabliczki mnożenia,

  ü  kształcenie umiejętności interpersonalnych, nawiązywania kontaktów,

  ü  doskonalenie umiejętności współpracy w grupie,

  ü  zwrócenie uwagi na kulturę zachowania w miejscach publicznych oraz kulturę słowa w relacjach międzyludzkich,

  ü  promocja szkoły w środowisku lokalnym,

  ü  zwrócenie uwagę na bezpieczeństwo podczas poruszania się po drogach,

  ü  zwrócić uwagi na odpowiedzialność za zdrowie własne oraz kolegów i koleżanek.

  25 września 2015r. po raz czwarty braliśmy czynny udział w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, którego mottem przewodnim jest "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie łatwych i trudnych przypadków tabliczki mnożenia.

  Przygotowania rozpoczęły się kilka dni wcześniej. Po dokonaniu zgłoszenia szkoły uzyskaliśmy licencję i certyfikat na prowadzenie akcji. Przypominaliśmy sobie tabliczkę mnożenia oraz przygotowaliśmy grupy egzaminatorów.

  Powołane Patrole Egzaminacyjne przeprowadzały krótkie egzaminy z tabliczki mnożenia. Przepytywały uczniów i nauczycieli na terenie szkoły, po czym także osoby napotkane na ulicach Pajęczna a także członków rodzin w swoim środowisku lokalnym. W bieżącym roku szkolnym w akcję zaangażowani byli uczniowie klas 1a i 2d.

  Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.

  Zdecydowana większość pytanych osób otrzymało certyfikaty Multiplication Expert! Podczas egzaminu obowiązywały zasady fair-play – nie można było podpowiadać i ściągać.

  Podczas akcji wszyscy bawili się dobrze, przebiegała ona w miłej atmosferze ale także budziła wiele emocji. Była to świetna zabawa połączona z nauką.

  Projekt ten przyniósł pozytywne efekty. Wszystkie zaplanowane cele zostały w pełni zrealizowane, a podjęte działania oceniamy wysoko.

   

  Pajęczno, 06.10.2015r.

  Opiekunowie projektu:Aneta Bęben

  Iwona Jędrzejewska


  BIWAK JĘZYKOWY w ZAŁĘCZU WIELKIM

  foto

  W dniach od 28.09 do 30.09 b.r. trzydziestosześcioosobowa grupa uczniów Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie uczestniczyła w biwaku językowym angielsko-niemieckim w Załęczu Wielkim. Od pierwszego dnia pobytu, zaraz po zakwaterowaniu, uczniowie musieli zmierzyć się z własnymi predyspozycjami językowymi. W ramach integracji zespołowej uczestnicy mieli za zadanie do każdej litery swojego imienia dopasować jakąś cechę charakteru, hobby, upodobania w języku obcym. Następnie, po publicznym przybliżeniu swojej postaci, każdy uczeń został zobligowany do napisania na plecach wszystkich uczestników obozu językowego coś chrakteryzującego każdą postać.

  Każdy dzień biwaku wypełniony był zajęciami doskonalącymi i rozwijającymi umiejętności językowe. Ponadto, nie brakło również zajęć sportowo – rekreacyjnych, tj. Turniej Koszykówki czy Podchody, wykorzystujące znajomość języka angielskiego i niemieckiego, gdzie jedno z pierwszych zadań polegało na ułożeniu piosenki w języku obcym. Okazało się, że stworzenie interesującego tekstu zajęło każdej z grup około 2 minut, co świadczy o niezwykłym potencjale naszej młodzieży, głęboko ukrytym w dobie facebooka i gier internetowych. Biwak pokazał jak wielką radość sprawia gimnazjalistom przebywanie na świeżym powietrzu, w grupie rówieśników z realnego świata.

  W trzecim dniu pobytu uczestnicy biwaku wykazali się niezwykłym talentem reżysersko aktorskim. Każda z trzech rywalizujących między sobą grup (Helikopterki, Różyczki i Wisienki) zaprezentowała pantomimę według własnego scenariusza. Pozostałe grupy miały za zadanie w języku angielskim lub niemieckim opisać to co widzą a następnie skonfrontować z twórcami pantomimy. Każda trafna interpretacja była nagradzana punktami.

  Niezwykły zapał i energia z jaką drużyny wykonywały poszczególne zadania, poziom kultury oraz zasady fair play w trakcie gier sportowych pokazały niesamowitą dojrzałość młodzieży naszego gimnazjum i przysporzyły mu chwały. Wszystkie cele tego wyjazdu, tj. podniesienie kompetencji językowych uczniów, doskonalenie umiejętności komunikacyjnych w zakresie języka angielskiego i niemieckiego, przygotowanie do praktycznego i efektywnego wykorzystania języka angielskiego i niemieckiego w trakcie trwania dalszej edukacji, podczas egzaminu gimnazjalnego oraz w czasie funkcjonowania na rynku pracy, poszerzanie wiedzy ekologicznej z zakresu ochrony bioróżnorodności i funkcji ekosystemów, rozwijanie twórczego myślenia, wyobraźni, spostrzegania wartości estetycznych jak i rozwijanie umiejętności pracy w grupie, współdziałania, wzajemnej pomocy zostały w pełni zrealizowane. Organizatorkami i opiekunkami biwaku były Dominika Suchacz, Magdalena Bazan, Agnieszka Miszewska.


  NIE DLA DOPALACZY – SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE

  foto

  29 września 2015 roku uczniowie klasy IId I IIc Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym pod hasłem –  "Nie dla dopalaczy", które odbyło się w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Działoszynie.  Spotkanie zostało zorganizowane przez policjantów z Zespołu d/s Nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu przy współpracy z pajęczańską policją, władzami samorządowymi oraz Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną z Pajęczna. Zgromadzona na sali widowiskowej kina „Warta” młodzież wysłuchała informacji o skutkach zażywania narkotyków, w tym dopalaczy, a następnie obejrzała spektakl „Sekret” wystawiony przez wieluńską grupę PaT. Taka forma dotarcia do młodzieży została przez nich samych odebrana zdecydowanie lepiej niż niejedna ulotka, czy spot w telewizji.

  PaT to skrót od nazwy programu „Profilaktyka a Ty” Komendy Głównej Policji:

  PaT to twórcza profilaktyka w działaniu bez fikcji i ulotek.

  Społeczność PaT budowana jest na relacjach łączenia środowisk, wzajemnego wsparcia, wymiany doświadczeń i twórczych prezentacji.

  PaT to głos młodzieży w profilaktyce uzależnień!

  Izabela Okoń

  Iwona Jędrzejewska

   


   

  Wycieczka do Wrocławia

  Dnia 25 września 2015 r. uczniowie klas IIIa, IIId i IIIe uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia.   Pobyt w tym mieście był nie tylko atrakcją turystyczną, ale ciekawą lekcją historii, biologii, fizyki, geografii i plastyki. Uczniowie zwiedzili Panoramę Racławicką, Ostrów Tumski- najstarszą zabytkową część Wrocławia, spacerowali po jednym z największych rynków staromiejskich Europy z największymi ratuszami w Polsce. Wiedzę poszerzyli także z biologii i fizyki uczestnicząc w zajęciach warsztatowych w Ogrodach Doświadczeń Humanitarium. To centrum nauki zaoferowało uczniom udział w warsztatach, w których mogli samodzielnie dokonać sekcji serca, poznając  w ten sposób jego budowę. Fizyków z pewnością zainteresowały ciekawe pokazy i doświadczenia z wiązkami światła. W harmonogramie wycieczki nie zabrakło również czegoś dla miłośników geografii. Uczniowie zwiedzili niedawno otwarte Afrykarium - kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu, prezentujący życiodajne wody Afryki, a w nim setki kolorowych ryb z jezior Malawi i Tanganiki, głębiny Kanału Mozambickiego, który można podziwiać z 18 metrowego tunelu oraz las tropikalny otaczający  rzekę Kongo. W czasie pobytu w mieście uczniowie wjechali na najwyższy budynek mieszkalno-biurowy w Polsce- Sky Tower, zachwycający nowoczesnym wyglądem neomodernizmu. Wycieczka była nie tylko doskonałym przykładem korelacji międzyprzedmiotowej, wiązania teorii z praktyką i nowatorską metodą zdobywania wiedzy. Pokazała również relacje między uczniami i chęć niesienia pomocy uczniowi niepełnosprawnemu ruchowo podczas pokonywania barier architektonicznych. Wpłynęła na pogłębienie pozytywnych relacji między rówieśnikami.

  Barbara Prokop

  Małgorzta  Płuciennik

  Anna Hałaczkiewicz  „MUZYKA  MIĘDZY SACRUM A PROFANUM” (foto)

  23 września 2015 roku uczniowie naszego gimnazjum z klasy 2b, 3b i 3c wyjazdem do siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach otwarli nowy sezon szkolnych koncertów edukacyjnych. W bieżącym roku szkolnym katowickie spotkania koncertowe odbywać się będą wokół dwóch fundamentalnych dla naszej kultury pojęć – sacrum i profanum.

  Słowo sacrum kojarzy się z rodzajem wtajemniczenia, mistyką, tabu, stanem uduchowienia i uwznioślenia. Profanum to z kolei pojęcie odnoszące nas do naszej codziennej, ziemskiej rzeczywistości, tego co doczesne, dostępne ogółowi. W obu sferach od wieków funkcjonuje muzyka, jako nieodłączny ich element, obie też stanowią od dawien dawna potężne źródło inspiracji dla jej twórców.

   

  Podczas pierwszego spotkania usłyszeliśmy utwory Giovaniego Pierluigi da Palestriny (Sabat Mater), Krzysztofa Pendereckiego (Przebudzenie Jakuba), Henryka Mikołaja Góreckiego (IV Symfonia Tansman epizody op. 85), Hectora Berlioza (Symfonia fantastyczna cz. V Sabat czarownic), i Igora Strawińskiego (Święto wiosny – obrazy z życia dawnej Rusi).

   


  Fotorelacja z wymiany uczniowskiej

  Pobyt w Niemczech w dniach 22 - 27 września 2015 r. - zobacz

  Wymiana uczniowska- rewizyta w Merseburgu

   

  W ramach wymiany uczniowskiej grupa pajęczańskich uczniów Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów oraz  Zespołu Szkół wraz z opiekunami udała się w dniu 22 września 2015 do Merseburga (Sachsen- Anhalt) będącego naszym miastem partnerskim.

  Niemieccy koordynatorzy przygotowali szereg interesujących działań, które umożliwiały młodzieży nie tylko integrację i nawiązywanie przyjaznych kontaktów, ale również poznanie niezwykłych miejsc i związanych z nimi wydarzeń oraz historii.

  Już w pierwszym dniu pobytu udaliśmy się do Magdeburga, który jest stolicą Saksonii- Anhalt. Tam uczestniczyliśmy w ważnym święcie miasta pod hasłem „ Schule ohne Rassismus, Schule mit Courage” czyli „Szkoła bez rasizmu, z cywilną odwagą”, które zgromadziło na głównym rynku  przedstawicieli szkół, zespoły muzyczne oraz mieszkańców miasta. Pajęczańscy uczniowie świetnie odnaleźli się we wspólnym świętowaniu i przyjaznej  atmosferze.

  Wraz z przewodnikami zwiedzaliśmy następnie najpiękniejsze zabytki miasta, a wśród nich pierwszą gotycką katedrę Niemiec oraz jeden z ostatnich  budynków zaprojektowanych przez Friedensreicha Hundertwassera, wyróżniający się niezwykłą architekturą.

  Kolejny, wspólny dzień spędzony tym razem w Parku Filmowym Babelsberg dostarczył uczestnikom wymiany wielu niezapomnianych wrażeń. Tutaj mogli podziwiać efekty kina 4D, niezliczone scenografie z kultowych filmów oraz bajek, a także jedyny w swoim rodzaju pokaz kaskaderski.

  W trzecim dniu pobytu, podczas gry miejskiej pajęczańscy uczniowie zdobywali wiedzę na temat historii i zabytków Merseburga .Elementy rywalizacji wzbudziły wśród uczniów wiele pozytywnych emocji, a prezentowane informacje zdawały się same trafiać do chłonnych umysłów młodych ludzi.

  Uwieńczeniem każdej wymiany uczniowskiej jest wspólny  koncert na rzecz UNICEF-u w zabytkowej, liczącej już 1000 lat Katedrze Merseburskiej. Tym razem nasze miasto  reprezentowali uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów  w Pajęcznie. Młodzi wykonawcy  zaprezentowali przed niemiecką, liczną  publicznością trzy utwory w języku polskim.  W „ Dumce na dwa serca” usłyszeliśmy Oliwię Miszewską oraz Bartosza Beśkę. Utwór „ Alleluja” Leonardo Cohena wykonała  Alicja Mielczarek wraz z Oliwią Miszewską, a „ Sen o Viktorii” zespołu „Dżem” przy akompaniamencie Wiktora Kulińskiego i Bartosza Beśki zaśpiewała Oliwia Miszewska. Nasi uczniowie dostarczyli widzom głębokich i  niezapomnianych wrażeń artystycznych oraz wzruszeń.

  Ostatni dzień wymiany uczniowskiej to już tradycyjnie dzień w rodzinach. Niemieccy rodzice starali się, aby ten czas upłynął wszystkim w pogodnej i przyjaznej atmosferze, dlatego zorganizowali  wspólne wyjazdy, zwiedzanie atrakcji turystycznych, zakupy, pikniki. Polscy uczniowie podczas rozmów z niemieckimi rówieśnikami szlifowali intensywnie język niemiecki oraz poznawali  zwyczaje rodzinne.

   

  Opiekunowie: Agnieszka Bebak,  Marzena Łodzińska

   

  Uczestnicy wymiany uczniowskiej chętnie dzielą się wrażeniami z pobytu  w Merseburgu. Poniżej prezentujemy kilka opinii naszych uczennic.

  Uważam, że wymiana polsko-niemiecka była wspaniała. Dzięki temu poznałam niemiecką kulturę i zwyczaje tamtejszych rodzin. Najbardziej podobało mi się          w Parku Filmowym w Babelsbergu. Uczestniczyłam tam w pokazie filmowym ze zwierzętami. Obejrzałam ekscytujący film w kinie 4 D. Spacerowałam w parku pełnym filmowych atrakcji. Po południu odbył się tam wspaniały pokaz kaskaderski. Dzięki tej wymianie zawarłam nowe znajomości i lepiej poznałam język niemiecki.

  Monika Kowalczyk kl. 1 b

  Wymiana spełniała moje oczekiwania w 100%. Wiadomo, przed wyjazdem miałam pewne obawy, dotyczące m. in. barier językowych, ale okazały się one w pełni nieuzasadnione. Nie miałam żadnych problemów z porozumiewaniem się.

  Program wymiany był także strzałem w dziesiątkę. Podczas zwiedzania Magdeburga uzupełniłam swoją wiedzę historyczną, a podczas wizyty parku filmowym w Babelsbergu świetnie się bawiłam oglądając filmy w kinie 4D oraz korzystając z innych atrakcji. Wiele dowiedziałam się także podczas geocachingu. Nie nudziłam się ani przez chwilę.

  Wymiana była okazją nie tylko do podszkolenia języka, zwiedzania, ale także do zawierania nowych znajomości. Posłużyła także integracji uczniów.

  Reasumując, wymiana była dla mnie wspaniałym przeżyciem. Zawarłam wiele nowych przyjaźni, które mam nadzieję, potrwają jak najdłużej. Zawsze będę miło wspominała te dni.

  Zofia Mazur kl. 1b

   

  Na wymianie uczniowskiej w Merseburgu bardzo nam się podobało. Na co dzień miałyśmy do czynienia z językiem niemieckim, więc mogłyśmy się jeszcze bardziej rozwinąć językowo. Zaprzyjaźniłyśmy się z nowymi ludźmi. Zwiedziłyśmy różne zakątki Niemiec. Gdyby była jeszcze raz taka możliwość wyjazdu, na pewno skorzystałybyśmy z niej.

  Karolina Garbiec, Justyna Kotyla kl. 2 a

  (…) Myślę, że kontakt pomiędzy mną a rodziną z Niemiec zostanie utrzymany na długie lata. Jestem zadowolona  i nie żałuję żadnego dnia spędzonego w Niemczech i chociaż czeka nas nadrabianie zaległości w szkole, warto przeżyć taką przygodę w swoim życiu, sprawdzając się i ucząc również języka, który jest bardzo ważny.

  Natalia Szmajdzińska kl. 2 e


  Wycieczka rowerowa

  foto

  Dnia 17.09.2015r.  całą klasą 1a oraz z p. Anetą Bęben i p. Joanną Strzelczak wybraliśmy się na wycieczkę rowerową do leśniczówki w Gajęcicach Nowych. Zebraliśmy się około godziny ósmej przed szkołą. Weseli i gotowi do drogi czekaliśmy na panie. Po zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa ruszyliśmy w drogę. Każdy jechał  w swoim tempie. Do celu jechaliśmy przez Niwiska Górne.

  W  miejscowości Czerkiesy  napotkaliśmy wysoką górę, którą musieliśmy pokonać. Po przejechaniu łącznie około dziesięciu kilometrów dotarliśmy na miejsce. Odpoczywaliśmy na podwórku, opalając się, grając w piłkę. Rozmawialiśmy o rożnych rzeczach. Po odpoczynku wybraliśmy się na spacer do lasu. Robiliśmy zdjęcia grupowe i nie tylko. Wracając do leśniczówki obserwowaliśmy wszystko co nas  otaczało. Połowa grupy zaczęła grać w chowanego, a druga połowa odpoczywała na słońcu. Wielu  z nas było zafascynowanych psem o imieniu Topik oraz przepięknym kotkiem. Po zabawie przyszedł czas na posiłek. Zjedliśmy kiełbaski upieczone na ognisku. Resztę dnia wykorzystaliśmy na rozmowy  i gry. Około godzinny 13:30  podziękowaliśmy właścicielce za gościnę i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Minęła ona  szybko i przyjemnie.

  W Pajęcznie pożegnaliśmy się i każdy pojechał w swoją stronę. Wycieczka należy do udanych. Świetnie się bawiliśmy. Z pewnością kiedyś ją powtórzymy.

  Wiktoria Ciemcioch kl. 1a


  8 - 12 września

  Zobacz fotorelację.

  Polsko-niemiecka wymiana uczniowska - Publiczne Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie - Gimnazjum im. Herdera w Merseburgu (Pajęczno 2015)

  W      dniach      08.09.   -    12.09.2015  roku    gościliśmy wraz z Zespołem Szkół w Pajęcznie   już po raz ósmy, tym razem po dłuższej, dwuletniej przerwie,  grupę uczniów i nauczycieli z Gimnazjum im. Herdera z Merseburga.   Różnorodne działania podjęte w ramach wymiany wpłynęły na rozwijanie pozytywnych relacji polsko-niemieckich.

  Motywem przewodnim tegorocznej wymiany była tematyka filmowa, której poświęcone zostały zajęcia przeprowadzone w szkole, a także wycieczka do Łodzi. Chociaż aura w dniu przyjazdu naszych gości nie dopisała, serdeczne powitanie i ciepłe przyjęcie w polskich domach zdały się rozproszyć deszczowe chmury, byśmy w  następnym dniu, podczas wycieczki na Jasną Górę oraz Jurę Krakowsko- Częstochowską mogli cieszyć się piękną, słoneczną pogodą.

  Niemieccy uczniowie zwiedzili klasztor jasnogórski i poznali jego historię, po czym udaliśmy się do Mirowa skąd przeszliśmy szlakiem turystycznym do Bobolic. Naszych gości zachwycił widok zamku na wzgórzu i jego odrestaurowane wnętrza. W kolejnym dniu wymiany 10 września niemieccy i polscy gimnazjaliści  wraz z grupą pajęczańskich licealistów oraz nauczycieli zwiedzili budynek łódzkiej szkoły filmowej, gdzie zaprezentowano nowatorską, pełną ciekawych odniesień historycznych animację filmową, dotyczącą przeszłości i teraźniejszości  Łodzi. Kolejnym punktem wycieczki, również ściśle związanym z motywem przewodnim wymiany, była wizyta w muzeum kinematografii w pałacu Szajblerów. Muzealne eksponaty przybliżyły uczniom nie tylko historię kina, dały również możliwość poznania charakteru pracy  filmowców. Ciekawym punktem wycieczki był wspólny spacer najdłuższą ulicą Europy.  Przewodnicy odkrywali przed nami  urokliwe miejsca i zabytki architektury ulicy Piotrkowskiej.

  11 września odbyły się różnorodne zajęcia edukacyjno-integracyjne na terenie gimnazjum.

  Piątkowy ranek uczestnicy wymiany spędzili w hali sportowej, biorąc udział w zajęciach sportowo - integracyjnych przygotowanych pod kierunkiem pań Agnieszki Miszewskiej, Bożeny Stępień oraz Kariny Korasz. W atmosferze zdrowej rywalizacji i świetnej zabawy uczniowie zacieśniali więzy przyjaźni. Uczniowie w ciągu  dwóch   godzin zajęć   stworzyli niezwykle przyjazną atmosferę. Młodzież bardzo chętnie  uczestniczyła w różnorodnych konkurencjach sportowych tworząc wspólnie grupy polsko-niemieckie i pamiętając zarazem   o zasadach gry fair play.

  Następnym punktem programu,  były występy wokalno – taneczne połączone z prezentacją multimedialną poświęconą historii kina oraz najbardziej znaczącym,  polskim produkcjom filmowym. Na przedstawienie zaproszeni zostali dyrekcja oraz  nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół - Gimnazjum im. Herdera  z Merseburga oraz Zespołu Szkół w Pajęcznie.

  Z wielkim entuzjazmem zaproszonych gości spotkały się wykonane przez uczniów i szkolny zespół  muzyczny najpopularniejsze piosenki filmowe. Nad oprawą wokalno – muzyczną oraz scenografią czuwali nauczyciele gimnazjum - pani  Anna Wodzisławska, Magdalena Bazan i pan Piotr Mielczarek.

  Nie mniej emocji wzbudziła prezentacja tańców towarzyskich do muzyki filmowej. Nasze gimnazjum otrzymało tytuł Szkoły Odkrywców Talentów, a  przedstawienie to oraz występy wokalno-taneczne naszych uczniów były świetną okazją do prezentacji ich wyjątkowych umiejętności.

  Prace nad przygotowaniem całości wspólnego polsko-niemieckiego projektu koordynowały panie Marzena Łodzińska oraz Agnieszka Bebak- nauczyciele języka niemieckiego w naszym gimnazjum.

  Po przedstawieniu uczestnicy wymiany wzięli udział w ciekawych warsztatach teatralnych przeprowadzonych przez panią Agnieszkę Uchrońską-Kowalską, pracownika MGOKiS w Pajęcznie. Podczas nich uczniowie wykonywali różnorodne ćwiczenia mimiczne i ruchowe przygotowujące aktora do pracy na scenie.

  Tradycją stały się także wspólne zajęcia języka angielskiego w ramach wymiany. W tym roku przeprowadziła je pani Anna Szataniak, a ich główną tematyką  była nauka języków obcych. Uczniowie chętnie komunikowali się w języku angielskim i wzbogacali swoje praktyczne umiejętności językowe.

  Nauczyciele języka niemieckiego, panie Agnieszka Bebak i Marzena Łodzińska,  przeprowadzili także  zajęcia integracyjne w języku niemieckim. Podczas wspólnych zabaw i kreatywnych ćwiczeń oraz gier dydaktycznych  polscy uczniowie doskonalili swoje umiejętności językowe. Wielu z nich po raz pierwszy w życiu miało okazję do  kontaktu z żywym językiem niemieckim. Zajęcia te były więc świetną  okazją do wykorzystania umiejętności naszej młodzieży w praktyce  i poćwiczenia akcentu.

  Piątkowe popołudnie w ogrodzie Pałacu Męcińskich w Działoszynie  to czas spędzony wspólnie przez wszystkich uczestników wymiany, nauczycieli z trzech zaprzyjaźnionych szkół oraz rodziców goszczących u siebie niemieckich gimnazjalistów. Uczniowie bawili się świetnie nie tylko w czasie zabaw sportowych, wspólnej biesiady przy ognisku, ale również przy wykonywaniu prac artystycznych. Największym zainteresowaniem cieszyło się malowanie farbami na białych koszulkach i drewnianych łyżkach. Polscy i niemieccy uczniowie obdarowywali się wzajemnie pamiątkowymi rękodziełami, a najpiękniejsze prace zostały wyróżnione i nagrodzone. Zajęcia artystyczne dla gimnazjalistów  podczas popołudniowego pikniku przygotowały panie: Magdalena Wolska - Libiszewska, Aleksandra Miękina,  Joanna Noremberg, Agnieszka Miszewska   oraz Urszula Taranek

  W sobotę 12 września pożegnaliśmy niemieckich gimnazjalistów. Ponownie spotkamy się już 22 września, tym razem w Merseburgu.

   


   

  SPRAWOZDANIE  Z  PRZEBIEGU KONKURENCJI SPORTOWYCH W RAMACH WYMIANY MŁODZIEŻY POLSKO-NIEMIECKIEJ W DNIU  10.09.2015R.

  ORGANIZATORZY:  Karina Korasz, Bożena Stępień i Agnieszka Miszewska.

  CEL:  Integracja grup rówieśniczych młodzieży Polsko-Niemieckiej, propagowanie sportu wśród młodzieży,  nawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni, wzajemne poznanie poprzez udział w zajęciach sportowych połączony  z rywalizacją, rozbudzanie zainteresowań  połączone za sportem „na wesoło”, poznawanie przez uczniów i nauczycieli zwyczajów, kultury i życia codziennego, motywowanie uczniów naszego gimnazjum  do nauki języka niemieckiego, rozwijanie swoich umiejętności sportowych, integracja społeczności lokalnej, promocja szkoły w regionie, a także za granicą.

   

  TERMIN I MIEJSCE : 10.09.2015r.(piątek) – Hala Sportowa przy Publicznym Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie.

  CZAS TRWANIA: 8.05- 9.40

  PRZYGOTOWANIA DO ZAJĘĆ REKREACYJNO-SPORTOWYCH NA HALI:

  W ramach przygotowań do polsko – niemieckiej wymiany młodzieży zorganizowane zostało spotkanie wśród organizatorów. Wspólnie zostały omówione i rozdzielone zadania do realizacji poszczególnym osobom zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia. Ponadto opracowana i przygotowana została niezbędna dokumentacja: lista uczestników wymiany, regulamin konkurencji i zasad, harmonogram rywalizacji sportowych, przygotowanie sprzętu sportowego.

  PRZEBIEG ZAJĘĆ SPORTOWYCH:

  W ciągu 2 godzin lekcyjnych zostało przeprowadzonych 6 konkurencji sportowych na hali sportowej:

  1. 1. Przeciąganie liny- tradycyjna zasada-dwie drużyny ciągną jedną  linę w dwa przeciwne kierunki. Drużyny 6-cio osobowe.
  2. 2. Ukryty przedmiot- uczestnicy z zawiązanymi oczami losowały przedmioty z papierowej torebki, a następnie musiały odgadnąć co to z przedmiot i wykorzystać go na przeciwniku. Były to m.in. smoczek dla niemowlaka, szminka do ust z konturówką, deserek w słoiczku dla dzieci, pończochy damskie, koszula nocna, czapka i szalik, pieluszka pampers itp…
  3. 3. Związane pary w kole- Na środkowym kole w parach stoją uczniowie powiązani plecami do siebie skakanką na wysokości klatki piersiowej. Wygrywa ta osoba, która pierwsza po sygnale gwizdka wyjdzie w koła.
  4. 4. Rzuty krążkami-rzuty do celu z odległości 3 m. każdy celny rzut to 1 punkt.
  5. 5. Slalom-Dwie drużyny. Pokonywanie toru przeszkód, w tym kozłowanie piłki koszykowej ze zmianą ręki kozłującej po zewnętrznej i zewnętrznej stronie pachołka, przechodzenie przez obręcz hula-hop, przewrót w przód na materacu, skoki obunóż. Wygrała drużyna, która szybciej pokonała tor.
  6. 6. Siatkówka z ruchomą siatką/ - Gra w siatkówkę polegała na utworzeniu z uczniów  siatki na środkowej linie gry, splecionych ze sobą rękami. Zawodnicy po 6 osób w składzie grali w piłkę odbijając sposobem górnym i dolnym zdobywając punkty.

  Opis zajęć:

  Zajęcia sportowe na hali odbyły się zgodnie z terminem i regulaminem imprez sportowych. Impreza przebiegła w miłej, wesołej i sportowej atmosferze. Z wynikiem remisowym zakończone zostały zawody. Uczniowie pogratulowali sobie podając ręce i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

  Opracowała:  Karina Korasz


  Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016
  w naszej szkole!

  Foto

  1września 2015r. odbyła się w naszym gimnazjum uroczysta akademia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016. Akademię przygotowali uczniowie  pod kierunkiem Pani Iwony Jędrzejewskiej  i Pani Agnieszki Stokowskiej.

  Po wykonaniu hymnu państwowego nastąpiła część oficjalna uroczystości.

  Głos zabrała Pani Dyrektor Danuta Skoczylas, która  przypomniała o 35 – tej rocznicy powstania Solidarności i 76– tej rocznicy wybuchu II wojny światowej, podkreślając wagę tych wydarzeń dla Polski. Życzyła także wszystkim uczniom, nauczycielom i pozostałym pracownikom szkoły owocnej i wytrwałej pracy w nowym roku szkolnym.

  Następnie młodzi artyści pieśnią, słowem i tańcem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli, uczniów, a zwłaszcza  w kierunku uczniów klas pierwszych.

  Młodzież podczas przygotowań do akademii wykazała się ogromnym zaangażowaniem i kreatywnością, co zaowocowało wspaniałym przedstawieniem, entuzjastycznie przyjętym przez całą społeczność szkolną. Wszyscy byli uśmiechnięci i życzliwi dla siebie nawzajem.

  Takie dni są ważne z wielu powodów, m.in. integrują społeczność szkolną, tj. uczniów i nauczycieli, poprawiają wzajemne relacje. Wszystko to przekłada się na późniejsze efektywniejsze działania edukacyjne i wychowawcze.

  Po części oficjalnej uczniowie udali się do swoich klas, gdzie spotkali się z wychowawcami.