Home Wydarzenia 2014-15

rok szkolny 2014-15


Lista  uczniów przyjętych do klas pierwszych

Publicznego Gimnazjum
im. Polskich Noblistów w Pajęcznie
znajduje się na tablicy ogłoszeń w sekretariacie szkoły.

Informację o przydziale do oddziałów klasowych będzie można uzyskać osobiście w sekretariacie szkoły od 25 sierpnia 2015 r.


Przeżyjmy to jeszcze raz

Zakończenie  roku szkolnego  2014/2015

fotorelacja

 

W dniu 26 czerwca w pajęczańskim gimnazjum odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2014/2015. Impreza szkolna rozpoczęła się o godzinie 9.00 w hali sportowej szkoły. Udział w niej wzięli uczniowie, w szczególności absolwenci, ich rodzice, dyrekcja, rada pedagogiczna, pracownicy obsługi oraz zaproszeni goście.

Część oficjalną rozpoczęto od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, po nim nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru szkoły przez trzecioklasistów w ręce drugoklasistów. Następnie pani dyrektor Danuta Skoczylas wygłosiła przemowę na temat mijającego roku szkolnego. Kolejnym etapem akademii było wręczenie świadectw z wyróżnieniem absolwentom, nagród książkowych za szczególne ich osiągnięcia w różnych dziedzinach nauki i listów gratulacyjnych ich rodzicom przez dyrekcję szkoły.

Po tym nastąpiła, długo oczekiwana, część artystyczna, czyli GALA GIMNAZJUSZY 2015. Zwycięzcy danych kategorii otrzymali statuetkę Gimnazjusza. Podczas uroczystości pojawiały się występy uczniów, podczas których prezentowali swoje talenty taneczne, wokalne i muzyczne.

Po zakończeniu uroczystości wszyscy uczniowie rozeszli się do klas, gdzie mogli odebrać świadectwa i spędzić ostanie chwile w szkole przed wakacjami.

Nad ciężką, ale owocną pracą uczniów klas: IA, IIC, IID, IIE, IIIA czuwały panie: Bożena Stępień, Anna Hałaczkiewicz, Katarzyna Drozdek i Magdalena Wolska – Libiszewska we współpracy z paniami Dominiką Suchacz i Agatą Goszczyńską.

Monika Szczęsna


Niezwykła historia pewnej wyprawy ...


 

zapraszamy do obejrzenia pozostałych (równie ciekawych) fotek :)


Nasi uczniowie czynią świat choć odrobinę lepszym

W drugim semestrze roku szkolnego 2014/2015 uczniowie pajęczańskiego gimnazjum wzięli udział w kilku akcjach charytatywnych przygotowanych przez katechetów Joannę Noremberg i Ewę Wlaźlak. Były to akcje tj. zbiórka środków czystości dla niepełnosprawnych z Domu Opieki „Betel”, akcja cukierkowa na Dzień Dziecka pt. „Garść cukierków od starszych kolegów”, zbiórka na prezent urodzinowy dla niepełnosprawnego Krzysia z  „Betel” (zainicjowana też przez ucznia z kl. IIId Adama Psika) oraz zbiórka artykułów szkolnych dla chorych.

Dzięki zaangażowaniu i godnej naśladowania postawie naszej młodzieży, osiągnęliśmy efekty tj. pomoc materialna konkretnym osobom, radość z dzielenia się, nauka organizacji pomocy potrzebującym, wdzięczność i szczęście obdarowanych, dbanie o dobre imię szkoły w środowisku lokalnym.

Jako organizatorzy odczuwamy osobistą satysfakcję oraz dumę z zaangażowania i pracy naszych uczniów. Wielu wychowanków odwzajemnia się wdzięcznością i wyrazami sympatii. Są to nasze sukcesy.

Joanna Noremberg i Ewa Wlaźlak


Chwile, które warto pamiętać

foto

Dnia 9.06.2015r. odbyła się wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego i Ogrodzieńca. W wycieczce uczestniczyły klasy 1a i 2c, nad którymi opiekę sprawowały p. Katarzyna Drozdek i p. Bożena Stępień.

Najpierw uczestnicy zwiedzili Jaskinię Nietoperzową. Przewodnik w ciekawy i żartobliwy sposób przekazał swoją wiedzę na temat tego miejsca. Następnie odbył się przejazd do Ojcowa i z tego miejsca wyruszono na spacer wzdłuż Doliny Prądnika.

Kolejną atrakcją była Maczuga Herkulesa. Później uczestnicy przemieścili się do Ogrodzieńca, gdzie zwiedzili ruiny zamku z XIV i XVI w. Na zakończenie wyprawy uczniom niezapomnianych wrażeń dostarczyła zabawa w parku linowym.

Pomimo bolących nóg i zmęczenia, wszyscy z zadowoleniem i uśmiechem na twarzy wrócili do domów. Można śmiało stwierdzić, że wycieczka była bardzo udana.


Muzyka obu Ameryk w wykonaniu

NOSPR w Katowicach

foto

10 czerwca 2015 r. grupa uczniów z klas trzecich pod opieką p. Anny Wodzisławskiej i p. Elżbiety Woźniak wzięła udział w poranku edukacyjnym w Katowicach. O godz. 9:00, odświętnie ubrani,  wyruszyliśmy  w stronę nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.  Podróż minęła szybko, a na miejscu przywitał nas spory tłum ludzi i wielki, bardzo nowoczesny gmach NOSPR.

Prowadzącą poranek edukacyjny z cyklu „Ludowe inspiracje w muzyce symfonicznej”  była p. dyr. Joanna Wnuk-Nazarowa, a tytuł jego brzmiał Muzyka obu Ameryk, choć, jak  żartowała, raczej „trzech Ameryk”. Pani dyrektor w zajmujący sposób przedstawiła kolejnych kompozytorów, a jej opowieści przerywane były wykonanymi przez orkiestrę utworami nawiązującymi rytmem i melodyką do wspomnianych już Ameryk.

Pierwszym utworem, jaki usłyszeliśmy, była IX Symfonia e –moll „Z Nowego Świata” Antoniego Dworaka. Niedługo potem rozbrzmiała piękna  „Uwertura kubańska” Georga Gershwina, kojarzącego się nam z muzyką rozrywkową (jego piosenki śpiewały gwiazdy estrady: Louis Armstrong, Ella Fitzgerald czy Nat King Cole). Kompozytora podczas pobytu na Kubie zafascynowały nieznane mu wcześniej instrumenty perkusyjne, ludowego pochodzenia, które były wykorzystywane przez miejscowe zespoły instrumentalne dla podkreślenia tanecznych rytmów (m.in. marakasy i bongosy). W trakcie koncertu mieliśmy także okazję poznać ciekawy instrument –  bandoneon, ulubiony   instrument Astora Piazzolli, zwany też harmonią ręczną. Usłyszeliśmy utwór „Aconcagua”, który razem z orkiestrą pod batutą Dawida Runtza wykonał młody solista, Bartosz Kołsut,  grając właśnie na bandeonie. Koncert zakończyła „Suita z baletu Estancia Alberto Ginastera.

Koncert spodobał się nam wszystkim, choć każdemu z osobna na pewno inne jego fragmenty. Brawom nie było końca. Salę koncertową opuściliśmy z żalem, mając nadzieję, że kiedyś tu wrócimy.


XI Międzygminny Przegląd Grup Tanecznych

foto

Dnia  9 czerwca 2015 r. uczniowie naszej szkoły w składzie: Julia Wojtasik 1d, Martyna Wojtasik 1b, Izabela Bednarska 1d, Klaudia Jerzyk 1c, Oliwa Góral 1e, Sebastian Drab 1d, Hubert Wolski 1a, pod opieką Pani Kariny Korasz wzięli udział w XI Międzygminnym Przeglądzie Grup Tanecznych w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Sulmierzycach.

Wśród wszystkich zgromadzonych było trzynaście grup ze szkół podstawowych oraz gimnazjów z kilku gmin powiatu m.in. Kiełczygłowa, Sulmierzyc, Makowisk, Rząśni, Strzelec Wielkich. Swoje układy taneczne wzbogacone elementami gimnastyki zaprezentowało około 200 uczniów. Grupy tańczyły do różnej muzyki i prezentowały rozmaite układy taneczne. Poziom zespołów tanecznych był zróżnicowany, ale większość prezentacji cechowała poprawność choreografii, oryginalne ubiory oraz duża dbałość o wrażenia estetyczne.                                                                                                                      

Nasi uczniowie zaprezentowali występ składający się z 3 układów tanecznych: Julia, Martyna i Iza zaprezentowali szybki układ taneczny nowoczesny, Oliwia i Klaudia taniec z elementami Samby i Salsy, a Sebastian i Hubert breakdance. Występ naszych absolwentów bardzo podobał się publiczności - wywarł niesamowite wrażenie, tym bardziej iż mieliśmy jako jedyni breakdance i grupę chłopców. Zostaliśmy nagrodzeni wielkimi brawami, dyplomem i pamiątkowym pucharem.                                                                          Dodatkowo czas umilił występ Piotra Bielaka z Warszawy zawodowego sportowca, rowerzysty. Jego akrobacje rowerowe trzymały w napięciu każdego. Występ były bardzo ciekawy, ekstremalny, na wysokim poziomie artystycznym. Każdy mógł dostać pamiątkowy plakat, autograf i zrobić sobie zdjęcie.

Opracowała Karina Korasz


KONKURS PLASTYCZNY NA LOGO SZKOLNEGO KLUBU EUROPEJSKIEGO „GIMEUROPA”

W dniu 2 czerwca 2015 roku z inicjatywy uczniów i opiekuna SKE odbył się w naszym gimnazjum konkurs plastyczny na logo Szkolnego Klubu Europejskiego „Gimeuropa”. Podczas 120 minut zmagań konkursowych 40 uczniów wykonało szkice i kolorowe rysunki symboli Unii Europejskiej i Europy, które mogą stać się znakami rozpoznawczymi SKE „Gimeuropa” .

Wszystkie zespoły klasowe oraz indywidualni uczestnicy wykazali się wielkim zaangażowaniem oraz pomysłowością. Wspólna praca  dała uczestnikom wiele radości i satysfakcji.

Komisja konkursowa w składzie: Pani Magdalena Libiszewska- Wolska, Pani Agnieszka Bebak oraz Pani Marzena Łodzińska   przyznała trzy pierwsze miejsca. Wszystkie prace prezentowały wysoki poziom.

Miejsce I

Anita Krajewska, Julia  Rojek, Kinga Pietrzyk z  klasy III b


Miejsce II

Bogna Błachowska, Wiktoria Hałaczkiewicz z klasy II d

Mielczarek Alicja, Jerzyk Klaudia, Nowak Natalia z klasy I c

 

Miejsce III

Gocałek Wiktoria, Natalia Czerwiec z klasy II d

Monika Szczęsna, Aneta Popiel z klasy II c

Klaudia Kopczyńska, Sandra Górazda z klasy I a

Wszystkim serdecznie gratulujemy i  dziękujemy.

.


Opiekunowie konkursu: Magdalena Libiszewska- Wolska, Agnieszka Bebak, Marzena Łodzińska


ZAJĘCIA EUROPEJSKIE

Uczniowie należący do Szkolnego Klubu Europejskiego „Gimeuropa”: Kinga Misiak, Karolina Garbiec, Justyna Kotyla, Bartosz Beśka, Maksymilian Dalecki pod kierunkiem opiekuna SKE przygotowali zajęcia europejskie na temat systemów szkolnictwa  w wybranych krajach Unii Europejskiej. Zaproszeni uczniowie z klas pierwszych usłyszeli ciekawe informacje w formie prezentacji multimedialnych na temat szkolnictwa w Finlandii, Niemczech, Włoszech, Francji i Anglii. Dla nich uczniowie z SKE opracowali również quiz, dotyczący zaprezentowanego materiału. Uczniowie słuchali z zaciekawieniem swoich kolegów, a odpowiedzi na zadane pytania udzielali bez najmniejszych problemów. Autorzy zajęć umiejętnie przekazali informacje, wykazali się zdolnościami organizacyjnymi i talentami pedagogicznymi. Planowane są kolejne zajęcia dotyczące oświaty w innych krajach Europy i świata oraz szczegółowe omówienie niektórych systemów szkolnictwa.

Marzena Łodzińska


DZIEŃ DZIECKA 2015

w Publicznym Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie

fotorelacja

1 czerwca nauczycielki języka angielskiego Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie zorganizowały imprezę sportowo integracyjną dla uczniów tegoż gimnazjum w ramach Międzynarodowego Dnia Dziecka. Impreza składała się z 3 potyczek sportowych, wymagających nie tylko sprawności fizycznej ale również przebiegłości w podejściu przeciwnika oraz 6 zabaw integracyjnych, których głównym celem było stworzenie atmosfery radości, zabawy jak również przełamania barier interpersonalnych. Konkurowały ze sobą pięcioosobowa drużyna uczniów i pięcioosobowa drużyna nauczycieli naszego gimnazjum. Impreza rozpoczęła się złożeniem serdecznych życzeń wszystkim gimnazjalistom a zakończyła odśpiewaniem przez zgromadzonych nauczycieli piosenki Majki Jeżowskiej Wszystkie dzieci nasze są na środku hali sportowej. Członkom drużyn rozdano drobne upominki.


„Diabeł w komputerze”

Przedstawienie teatralne przygotowane przez uczniów klasy II c pod opieką nauczycieli: Katarzyny Drozdek i Jolanty Witulskiej

foto

22 maja 2015 r. w bibliotece naszej szkoły miał miejsce spektakl teatralny poruszający problem bezpiecznego korzystania z technologii komputerowej. Celem było ostrzeżenie młodych ludzi przed zjawiskiem uzależnienia od technologii komputerowej i internetu.

Skierowany został do młodszych odbiorców, czyli uczniów klas pierwszych gimnazjum, którzy z ciekawością śledzili grę swoich kolegów. Przy tej okazji publiczność doceniła scenografię i choreografię oraz zaangażowanie w grę młodych aktorów.


Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

 

W powiatowych eliminacjach  38 edycji ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, które  odbyły się 29 kwietnia 2015 r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Działoszynie drużyna naszego gimnazjum w składzie: Marcin Szajkowski 3F, Wiktor Ignasiak 3F, Maciej Mendak 3F zajęła I miejsce.

Natomiast Marcin Szajkowski uzyskał I miejsce indywidualnie.

Chłopcy rozwiązując test ze znajomości przepisów ruchu drogowego zaprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy, osiągając wynik 99%. Ponadto zaprezentowali praktyczne, bardzo wysokie umiejętności jazdy na rowerze.

W eliminacjach wojewódzkich które odbyły się 8 maja 2015 roku w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Piotrkowie Trybunalskim nasza drużyna zajęła siódme miejsce na 22 gimnazja z terenu województwa łódzkiego.

Obok sprawdzianu z wiedzy teoretycznej rozegrano trzy konkurencje praktyczne: udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, jazdę sprawnościową rowerem po torze przeszkód oraz przejazd po miasteczku ruchu drogowego.

Serdecznie gratulujemy drużynie  i życzymy dalszych sukcesów!!!

Opiekun drużyny

Agnieszka Stokowska


Spotkanie z autorką książek dla dzieci, młodzieży

i dorosłych, Grażyną Bąkiewicz

 

8 maja 2015r. w Publicznej Bibliotece w Pajęcznie odbyło się spotkanie z autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, Grażyną Bąkiewicz., byłą dziennikarką i nauczycielką historii. Nasi uczniowie uczestniczyli w  spotkaniu z laureatką I NAGRODY IBBY oraz wielu honorowych wyróżnień i nominacji.

Autorka zaciekawiła uczestników spotkania, przedstawiając swój dorobek twórczy. Młodzież zadawała pytania o źródła powstawania jej książek oraz aspekty zawodu dziennikarza , który był również przez gościa wykonywany. Przedstawicielki gazetki szkolnej Szpila przeprowadziły z pisarką wywiad, który ukaże się w najbliższym wydaniu pisemka.

Po zakończonym spotkaniu publiczność miała możliwość zakupienia książek Grażyny Bąkiewicz i otrzymania dedykacji wraz z autografem autorki.

 

Jolanta Witulska

Katarzyna Drozdek


Sukcesy matematyczne naszych uczniów

 

14 maja 2015 roku w Gimnazjum im. Jana Pawła II  w Działoszynie odbyły się XV Powiatowe Potyczki Matematyczne, w których wzięło  udział ponad 160 najlepszych młodych matematyków z terenu powiatu pajęczańskiego. Konkurs odbył się w sześciu kategoriach wiekowych. Udział wzięło 15 szkół podstawowych i 6 gimnazjów. Pytania konkursowe przygotowała Prezes Otwartej Pracowni Rozwijania Uzdolnień „Asymptota” z Łasku – Czesława Knul.

Konkurs trwał 60 minut i polegał na rozwiązaniu czterech zadań otwartych.

Laureatami konkursu z naszego gimnazjum zostali uczniowie:

Klasa I:
1 miejsce – Daniel Korus Ie
2 miejsce – Mateusz Kowalik Ib

3 miejsce – Klaudia Czarnecka Ib

Klasa II:
1 miejsce – Patrycja Warzycha IId

Klasa III:
3 miejsce – Wiktoria Bęben IIIa

Uczniowie, którzy zajęli pierwsze miejsca, reprezentowali nasz powiat w Międzypowiatowych Potyczkach Matematycznych, które odbyły się 2 czerwca 2015 roku w Gimnazjum nr 1 w Łasku.

Wszystkim potyczkowiczom serdecznie dziękujemy, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Agnieszka Stokowska


Konkurs plastyczny  związany z obchodami roku Jana Długosza

pt. "Okładka reklamą książki"

Dni od 30 kwietnia do 15 maja to czas trwania konkursu plastycznego ogłoszonego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Pajęcznie. Udział w nim brali uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu pajęczańskiego.

Prace młodzieży odnosiły się do utworów Jana Długosza i były propozycją okładki dla nich. Z Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie udział w konkursie wzięło 9 uczniów. Spośród nich komisja konkursowa wyróżniła:

- Angelikę Kamyk kl. II d

- Wiktorię Bęben  kl.  III a

- Weronikę Bęben kl. III a

- Julię Rojek          kl. III b

15 maja, w dniu rozstrzygnięcia konkursu uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki.

 

 

Opiekunowie:

Jolanta Witulska
Magdalena Wolska – Libiszewska

 

 

 


Sprawozdanie z wyjazdu na mecz piłki siatkowej

PLUS LIGI

PGE Skra Bełchatów – Jastrzębski Węgiel

Dnia 29 kwietnia 2015 roku już po raz drugi roku szkolnym 2014/2015 uczniowie Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie wraz z opiekunami pojechali do Bełchatowa na mecz piłki siatkowej PLUS LIGI mężczyzn PGE Skra Bełchatów – Jastrzębski Węgiel.

Celem wycieczki było - podniesienie poziomu kultury kibicowania i bezpieczeństwa na sportowych imprezach masowych, wzbudzenie aktywności sportowej wśród młodzieży, propagowanie „zdrowej" rywalizacji, właściwego zachowania się na obiektach sportowych i kulturalnego dopingowania, propagowanie zdrowego stylu życia , a także wdrażanie młodzieży do czynnego i miłego spędzania wolnego czasu,  integracja grupy.

Atmosfera podczas meczu była fantastyczna a uczniowie nie szczędząc gardeł i dłoni aktywnie wspierali PGE Skrę Bełchatów.  Pomimo przegranej bełchatowskiej drużyny (2:3), wszystkim dopisywał dobry humor.

Uczniowie pokazali się od jak najlepszej strony i godnie reprezentowali naszą szkołę. Mamy nadzieję, że wyjazd ten zapadnie uczniom głęboko w pamięci, a tego typu forma spędzania czasu przypadnie im szczególnie do gustu i wyjazdy na mecze,nie tylko siatkówki,będziemy mogli wpisać na stałe do naszego szkolnego kalendarza.


"Na powódź mam plan"

Na przełomie kwietnia i maja nauczyciele Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie – Magdalena Bazan i Aleksandra Lipa w ramach projektu edukacyjnego „Na powódź mam plan” podjęli następujące działania mające na celu przybliżenie tematyki powodzi oraz sposobów zachowania w celu niwelowania strat materialnych i psychicznych z nią związanych.

Aby przedstawić możliwie najbardziej rzetelne i dotyczące naszego rejonu informacje nauczyciele podjęli współpracę z instytucjami na terenie naszego powiatu zajmującymi się reagowaniem w sytuacjach kryzysowych,  w tym z Centrum Reagowania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Pajęcznie oraz Państwową Strażą Pożarną w Pajęcznie.

Na zajęciach pozalekcyjnych uczniowie zainteresowani tematyką związaną z powodziami mieli możliwość zapoznania się z ogólną terminologią dotyczącą powodzi. Uczniowie zapoznali się z rodzajami powodzi, w szczególności, tymi występującymi na naszym terenie. Młodzież poznała przyczyny występowania powodzi, najczęstsze błędy popełniane przez właścicieli posesji podczas zagospodarowywania przestrzennego swojej nieruchomości – zasypywanie rowów, układanie kostki brukowej na dużych powierzchniach podwórek, budowanie domów w miejscach zalewowych, skutkami powodzi.

Przedstawiono także historyczny rys największych powodzi na świecie, ze szczególnym naciskiem na te, które występowały w naszym regionie.

Kolejnym etapem edukacji związanej z powodzią było spotkanie zorganizowane w Starostwie Powiatowym w Pajęcznie z pracownikami Centrum Reagowania Kryzysowego.  W trakcie spotkania uczniowie zapoznali się ze sposobem działania tej jednostki. Wysłuchali wykładu pogłębiającego ich dotychczasową wiedzę na temat powodzi, zapoznali się z mapami pozwalającymi na monitorowanie zagrożeń związanych z poziomem wód w pobliskich rzekach i opadami. Dodatkową atrakcją spotkania była możliwość zapoznania się z planami reagowania kryzysowego gmin powiatu pajęczańskiego. W kolejnej części spotkania przedstawiono obszerną relację i prezentację opatrzoną zdjęciami z powodzi, które dotknęły miejscowości naszego regionu Działoszyn, Trzebce i  Dubidze  w latach 2010 i 2013. Osoba prowadząca spotkanie przybliżyła uczniom również sposoby komunikowania się jednostek administracyjnych podczas zagrożenia powodzią, zakres odpowiedzialności poszczególnych organów. Uczniowie zapoznali się ze sposobami powiadamiania mieszkańców o nadchodzącym zagrożeniu, sposobie ewakuacji ludzi i dobytku, priorytetach związanych z ewakuacją, sposobami zabezpieczeń budynków i infrastruktury terenu. Poznali również prawa i obowiązki mieszkańców – udostępnianie sprzętu niezbędnego podczas zagrożenia powodzią lub powodzi.

Spotkanie to ukazało w sposób teoretyczny postępowanie w sytuacjach kryzysowych.

Praktyczną stronę postępowania w sytuacjach zagrożenia powodziowego uczniowie mogli poznać podczas spotkania w Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Pajęcznie. Zajęcia odbyły się w dniu 30 kwietnia 2015 roku. Spotkanie zostało podzielone na dwie części.

W pierwszej części pracownicy straży przedstawili uczniom zasoby sprzętowe, które wykorzystywane są podczas akcji – pompy, pontony, łodzie, samochody bojowe oraz inny sprzęt specjalistyczny. Każdy z uczniów biorących udział w projekcie miał możliwość włączenia pomp, założenia pełnego umundurowania wykorzystywanego w czasie powodzi, obsługi aparatów tlenowych. W dalszej części spotkania uczniowie wraz z opiekunami i pracownikami straży przetestowali działanie pontonów i pomp. Po zakończeniu zajęć praktycznych uczniowie zostali zaproszeni na świetlicę KPSP w Pajęcznie w celu kontynuacji zajęć. Uczniowie zostali zapoznani z System Informatycznym Osłony Kraju– ISOK. Mieli możliwość sprawdzenia na mapach terenów, które zostały zalane w trakcie powodzi w ostatnich latach. Mapy te dostarczyły również informacji  na temat ewentualnych terenów objętych zalaniem w efekcie wystąpienia intensywnych opadów. Pracownicy straży przygotowali dla uczniów quiz wiedzy o postępowaniu w trakcie zagrożeń powodziowych.

Następnym etapem zajęć prowadzonych dla uczniów były warsztaty edukacyjne „Keep calm & dzwoń 998” prowadzone na terenie szkoły. Podczas tych zajęć uczniowie utrwalali poznane pojęcia związane z tematyką powodzi; czynności wykonywane w momencie wystąpienia zagrożenia powodziowego; tworzyli indywidualne i rodzinne plany ewakuacyjne oraz tworzyli ulotkę informacyjną. Mieli możliwość obejrzenia filmów dokumentalnych oraz fabularnych związanych tematycznie z przeprowadzanymi zajęciami.

Uczestnicy warsztatów, którymi byli uczniowie klas drugich oraz trzecich przygotowali także wystawę efektów wspólnej pracy, co było kolejną okazją do utrwalenia zagadnień związanych z powodzią.

Przeprowadzenie zajęć o tej tematyce spotkało się z ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli. Potrzeba zgłębienia tematu wśród uczniów, chęć pogłębiania na ten temat jest tak ogromna, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych podopiecznych planujemy kontynuację zajęć, oraz poszerzenie listy ich uczestników.

Opiekunowie projektu:                                       Aleksandra Lipa         Magdalena Bazan


NAJLEPSI PŁYWACY W POWIECIE

(foto)

16 kwietnia 2015r. w Powiatowej Pływalni w Pajęcznie odbyła się finałowa runda IX Edycji Pucharu Starosty Powiatu Pajęczańskiego w pływaniu. Zawody służyły upowszechnieniu i popularyzacji sportu amatorskiego, propagowaniu pływania wśród dzieci i młodzieży oraz krzewieniu aktywnego stylu życia.

Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie podczas dwóch rund zawodów zdobyli łącznie 394 punkty i tym samym wywalczyli pierwsze miejsce. Z rąk Starosty Pajęczańskiego, pana Jana Rysia, otrzymali zwycięski puchar i życzenia dalszych sukcesów.

W rundzie finałowej o miejsca na podium i cenne punkty do klasyfikacji ogólnej powalczyli: Joanna Kaczmarek, Julia Wojtasik, Anna Sygidus, Klaudia Wiśniewska, Jakub Lewera, Mateusz Chwal, Jakub Gałkowski, Aleksander Wiskulski, Krystian Pabian, Igor Pingot, Piotr Rogaczewski, Wiktor Kuliński, Albert Wolski, Jakub Mielczarek, Albert Skoczylas i Jakub Barylski.


Byliśmy w Berlinie...

foto

W dniach 19.05 – 23.05. 2005 r. grupa uczniów z naszego gimnazjum wraz z opiekunami uczestniczyła w wycieczce do Niemiec, której ważnym celem było rozbudzenie motywacji uczniów  do nauki języka niemieckiego.

W pierwszym dniu wycieczki, po kilkugodzinnej podróży, relaksowaliśmy się na wspaniałej wyspie, w największym zadaszonym lesie świata, czyli Tropical Islands koło Berlina. Dla wielu gimnazjalistów była to także pierwsza w życiu okazja do kontaktu z „żywym” językiem niemieckim oraz zweryfikowania swoich umiejętności językowych.  Germanistki, panie Marzena Łodzińską i Agnieszka Bebak z przyjemnością obserwowały, jak uczniowie posługują się językiem niemieckim samodzielnie dokonując drobnych zakupów w kawiarence czy pytają o wypożyczenie sprzętu sportowego i rekreacyjnego.

W kolejnym dniu wycieczki  udaliśmy się do Poczdamu. Zwiedziliśmy m.in. zespół pałacowo-ogrodowy Sanssouci w stylu rokoko oraz Park Filmowy Babelsberg, gdzie od 100 lat tworzy się historia filmu, a w międzyczasie rozwinął się ośrodek telewizyjny i radiowy. Nasi gimnazjaliści z  zaciekawieniem  zwiedzali ten fascynujący świat kina, kulisy pracy specjalistów od produkcji filmowych i telewizyjnych, reżyserów, scenografów, aktorów. Podziwiali także kostiumy i dekoracje filmowe, zapoznając się z budową tych oraz tworzeniem iluzji filmowych. Obejrzeli również pokazy kaskaderskie, inscenizacje making-of-show do filmu, odwiedzili interaktywne kino XD oraz uczestniczyli w symulacji łodzi podwodnej.

W ostatnim dniu wycieczki udaliśmy się do stolicy Niemiec-Berlina. Niejednokrotnie, podczas zajęć edukacyjnych oraz koła rozwijającego zainteresowania językiem niemieckim, uczniowie przyswajali wiadomości kulturoznawcze oraz realioznawcze, dotyczące stolicy Niemiec. Tak się również złożyło, iż na kilka dni przed wyjazdem tematem zajęć niektórych uczniów był Berlin, jego zabytki, budynki użyteczności publicznej, orientacja w mieście. Teraz na własne oczy nasi gimnazjaliści  mogli zobaczyć resztki Muru Berlińskiego, Bramę Brandenburską, Kolumnę Zwycięstwa, zwiedzić Muzeum Techniki oraz Muzeum Pergamonu. Z Wieży Telewizyjnej podziwialiśmy panoramę Berlina, spacerowaliśmy ulicami, które uczniowie znali dotychczas z planu miasta zawartego w podręczniku. Młodzież miała również możliwość wykorzystania swoich umiejętności językowych w praktyce, robiąc drobne zakupy czy zamawiając potrawy w restauracji.

Wycieczka przebiegała w bardzo miłej atmosferze i wpłynęła bardzo pozytywnie na integrację młodzieży.


Wystawa "Perspektywa w architekturze"

W Publicznym Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie można zobaczyć wystawę prac uczniów klas drugich i trzecich pt. "Perspektywa w architekturze". Uczniowie za pomocą ołówka zaprezentowali umiejętności z zakresu stosowania perspektywy linearnej (zbieżnej), kulisowej i powietrznej. Ciekawie oddali wizerunki zabytkowych budowli tj. wieża Eiffla, mostów i zamków, ale też zabytkowych dworków w otoczeniu wiejskich pejzaży czy konstrukcję szklarni. Ponadto na wystawie zaprezentowane są szkice martwej natury ze skomplikowanym układem krzeseł. Szczególną uwagę zwracają umiejętności uczniów z zakresu stosowania kontrastów walorowych. Prace powstały podczas lekcji plastyki i zajęć artystycznych prowadzonych przez Magdalenę Wolską-Libiszewską. Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy.


Z wizytą u Rzecznika Praw Dziecka

foto

21 maja 2015 roku czterdziestoczteroosobowa grupa uczniów naszego gimnazjum, pod opieką nauczycieli: Agnieszki Stokowskiej, Iwony Jędrzejewskiej i Izabeli Okoń, odbyła wycieczkę do Warszawy.

 

Pierwszym punktem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik, gdzie znajduje się około 340 interaktywnych eksponatów, tzn. stanowisk doświadczalnych lub urządzeń, przy pomocy których uczniowie przeprowadzili doświadczenia i obserwowali różne zjawiska.

Wystawa wywołała emocje, dostarczyła naukowej pożywki dla rozwijania wyobraźni oraz impulsów do zdobywania wiedzy. Niektórzy gimnazjaliści widzieli tego typu miejsce po raz pierwszy w życiu.

 

Najważniejszym punktem programu wycieczki była wizyta w Biurze Rzecznika Praw Dziecka w Warszawie, podczas której młodzież wzięła czynny udział w warsztatach dotyczących praw dziecka oraz w spotkaniu z Rzecznikiem Praw Dziecka – Panem Markiem Michalakiem.

Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda codzienna praca Rzecznika, jakiego typu sprawy podejmuje oraz jakie uprawnienia są mu najbardziej pomocne w walce o zabezpieczanie dobra dzieci. Poznali także numery alarmowe oraz numery telefonów zaufania, pod którymi mogą szukać porady i pomocy.

Na spotkaniu z Rzecznikiem młodzież dyskutowała  o prawach dziecka, a także wskazała na najważniejsze dla nich prawo: prawo do wyrażania własnego zdania.

Na zakończenie Rzecznik Praw Dziecka przekazał dla naszej szkoły Kodeks Praw Dziecka z okolicznościową dedykacją oraz wydawnictwa RPD do szkolnej biblioteki. Każdy uczestnik spotkania otrzymał zestaw upominków firmowanych przez Urząd RPD. W podziękowaniu za spotkanie gimnazjaliści wręczyli Panu Markowi Michalakowi pamiątkowy medal.

Całe spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej, ciepłej atmosferze, a najbardziej aktywni uczestnicy spotkania mogli liczyć na pamiątkowe zdjęcie z Panem Rzecznikiem. O wizycie uczniów naszego gimnazjum można także przeczytać na stronie:  http://brpd.gov.pl/aktualnosci/wizyta-uczniow-z-pajeczna

 

Kolejnym punktem wycieczki był spacer uliczkami Starego Miasta.     
Grupa przeszła historycznym centrum od Zamku Królewskiego i Kolumny Zygmunta do Pomnika Małego Powstańca. Przewodnik wskazał młodzieży, że ta część stolicy podczas drugiej wojny światowej była zniszczona w 90%. Dzięki doskonałej odbudowie została wpisana w 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i obecnie jest tętniącym gwarem miejscem spacerów, pełnym galerii i kawiarni.

 

Ostatnim punktem naszej wyprawy  była wzruszająca wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, które w niepowtarzalny i absolutnie wyjątkowy sposób odtwarza atmosferę powstańczej Warszawy, pokazując nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej.

Aranżacja wnętrz i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżyły młodzieży powstańczą rzeczywistość.

Podczas zwiedzania muzeum uczestnicy wycieczki zbierali kartki z kalendarza, które  opisują poszczególne dni powstania.

Na koniec naszej wędrówki po muzeum obejrzeliśmy poruszający  film „Miasto ruin”, który ukazał stolicę po bombardowaniu oraz walkach. Młodzież mogła odnieść się do słów przewodnika dotyczących skali zniszczeń podczas II wojny światowej i dostrzec ogromny trud jaki włożono w odbudowę stolicy.

Wizyta w muzeum pomogła zrozumieć historię Powstania we wszystkich aspektach i przekazała jego sens. Mogliśmy z bliska zobaczyć bohaterstwo i heroizm młodych ludzi walczących o wolność, by dzisiejsze pokolenia mogły zdobywać wiedzę i żyć w wolnej Polsce. To była piękna i przejmująca lekcja historii.

We wszystkich uczestnikach wycieczki spotkanie z Warszawą pozostawiło niezapomniane wrażenia.

 

Agnieszka Stokowska


Zakończenie sezonu artystycznego 2014/2015
w Filharmonii Częstochowskiej

 

(foto)

21 maja 2015 roku grupa uczniów z klasy 2c pod opieką p. Anny Wodzisławskiej i p. Bożeny Stępień wzięła udział w ostatnim już w tym sezonie artystycznym, koncercie edukacyjnym. Tym razem na estradzie wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, trio jazzowe oraz wokalistka -  Dorota Wróblewska. „Gdzie klasyka, tam jazz!” - to motyw przewodni spotkania, czyli „ALL THAT JAZZ”. Usłyszeliśmy więc bardzo ciekawe aranżacje utworów czołowych przedstawicieli tego gatunku: Duka Ellingtona, Louisa Armstronga, Elli Fitzgerald oraz kilka kompozycji Georga Gershwina. Podczas koncertu młodzież miała nie tylko możliwość bezpośredniego kontaktu z żywą muzyką w mistrzowskim wykonaniu, ale również, dzięki prelegentowi, zapoznała się z krótkim zarysem historii muzyki jazzowej oraz inspiracji jazzem w twórczości klasycznych kompozytorów. Jazz  to gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku w Nowym Orleanie jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej, mieliśmy zatem okazję wczuć się w klimat bluesaragtime'u, swingu i negro spirituals.

Przed koncertem, podobnie jak podczas poprzednich wizyt, uczniowie mieli okazję zajrzeć w zakątki filharmonii zwykle niedostępne dla oczu melomanów.

http://www.filharmonia.com.pl/events.php?ItemId=410Sukces uczniów naszego gimnazjum w powiatowym
finale ogólnopolskiego turnieju BRD

foto1

foto2


VI Edycja szkolnego konkursu z języka niemieckiego

dla klas I i II w roku szkolnym 2014-2015

Der beste Deutsche”

im Schuljahr 2014/2015 in der ersten Klasse

Der beste Deutsche”

im Schuljahr 2014/2015 in der zweiten Klasse

Konkurs był skierowany do uczniów klas pierwszych i drugich.

Polegał na wykazaniu się umiejętnością posługiwania się czterema sprawnościami językowymi, obejmujący zakres materiału w odpowiedniej klasie. Do konkursu przystąpiło 23 uczniów. Konkurs odbył się w kwietniu i składał się z 2 etapów:

 • I etap – test leksykalno – gramatyczny,

 • II etap – ustny (zawierający autoprezentację, reagowanie językowe – sposób zachowania się w określonych sytuacjach językowych)

Cele konkursu:

 • promocja nauki języka niemieckiego,

 • powtórzenie i utrwalenie przez uczniów zdobytej wiedzy,

 • podnoszenie poziomu umiejętności językowych,

 • umiejętność autoprezentacji,

 • przygotowanie do przyszłych konkursów, egzaminów pisemnych i ustnych

Wyniki konkursu:

Der beste Deutsche” im Schuljahr 2014/2015 in der ersten Klasse

I miejsce: Wiśniewska Klaudia kl.Ic

(opiekun: Joanna Strzelczak)

II miejsce: Kowalik Mateusz kl.Ib

(opiekun: Magdalena Bazan)

III miejsce: Złośnik Filip kl.Ib

(opiekun: Magdalena Bazan)

Wyniki konkursu:

Der beste Deutsche” im Schuljahr 2014/2015 in der zweiten Klasse

I miejsce: Patrycja Sobantka kl.IIc

(opiekun: Joanna Strzelczak)

II miejsce: Kinga Włodarczyk kl.IIb

(opiekun: Agnieszka Bebak)

III miejsce:Monika Szczęsna kl.IIc

(opiekun: Joanna Strzelczak)

Gratulujemy TALENTU JĘZYKOWEGO!!!!

Pomysłodawcy i organizatorzy konkursu: Joanna Strzelczak i Magdalena Bazan


17 maja

w kościele Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie uczniowie  gimnazjum zaprezentowali swoje umiejętności przed społecznością naszego miasteczka w 10. rocznicę śmierci, 95. rocznicę urodzin oraz 1. rocznicę beatyfikacji wielkiego Polaka, Papieża Jana Pawła II. Młodzież recytowała wiersze z ,,Tryptyku Rzymskiego, przygotowała prezentację multimedialną. Uroczystość uświetniła muzyka i śpiew naszych uczennic, w który włączyli się widzowie naszego przedstawienia.

Podejmuję działania w ramach Szkoły Odkrywców Talentów (konkursy, quizy, krzyżówki). Współorganizuję zbiórki charytatywne na rzecz mieszkańców wspólnoty „Betel” w Działoszynie. Szczególną radość pensjonariuszom sprawiają prezenty własnoręcznie wykonane przez uczniów.

Ewa Wlaźlak
Joanna Noremberg


Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

foto

Dnia 30 kwietnia uczniowie naszej szkole mieli okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji historii. W związku ze zbliżającą się rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja wysłuchali przez szkolny radiowęzeł prelekcji na temat doniosłości wydarzenia, która była wzbogacona o stosowne piosenki i teksty literackie.

Na przerwach międzylekcyjnych zaś gimnazjaliści oglądali prezentację multimedialną oraz otrzymali specjalnie przygotowane na tę okoliczność ulotki informacyjne. Wyrazem właściwego uczczenia przez uczniów narodowego święta było noszenie wstążek i kotylionów w biało- czerwonych barwach.

Kontynuacją obchodów będzie udział uczniów i nauczycieli naszej szkoły w środowiskowej uroczystości dnia 3 maja 2015r.

(Nauczyciele odpowiedzialni za przygotowanie i przebieg szkolnej uroczystości: A. Gleń, M. Płuciennik, B. Prokop, A. Wodzisławska.)

Tekst uzupełnią zdjęcia ze szkolnej uroczystości.


Sprawozdanie z akcji charytatywnej
"Pomoc dla bezdomnych psów"

Na terenie Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie w dniach 23.03 – 22.04 2015 roku została przeprowadzona akcja zbierania karmy i innych artykułów potrzebnych w Gminnym Schronisku Dla Bezdomnych Zwierząt w Trębaczewie. Celem tego przedsięwzięcia była przede wszystkim pomoc opuszczonym psom, ale także uwrażliwienie młodzieży na krzywdę naszych mniejszych braci.

 

W akcję pomocy zwierzętom zaangażowało się wielu uczniów naszego gimnazjum. Na szczególne wyróżnienie zasługują  Sandra Górazda kl. Ia, Klaudia Kopczyńska kl. Ia, Karolina Zabłocka  kl. IIIc. Julia Wojtyra kl. IIIa oraz Magdalena Brożyna kl. Ic

Finał tej akcji miał miejsce 22.04.2015 r., kiedy to grupa młodzieży z naszego gimnazjum pojechała z darami do schroniska.

https://www.facebook.com/schroniskotrebaczew/photos/pb.640631062655903.-2207520000.1432495446./963247297060943/?type=3&theater

Na miejscu uczniowie mieli możliwość zapoznania się z warunkami panującymi
w schronisku oraz z pracą opiekunów zwierząt. Na zakończenie pobytu wyprowadzili psy na krótki spacer.

Organizatorzy akcji: Jolanta Bednarska

Małgorzata Płuciennik

Dominika Suchacz


Sukces naszej uczennicy

Patrycja Sobantka – finalistką

Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

„MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”


W dniu 14 kwietnia 2015r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Brzezinach odbył się XXXVIII finał wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Uczestnikami etapu wojewódzkiego byli laureaci  z poszczególnych turniejów szczebla powiatowego, a wśród nich nasza uczennica klasy 2c – Patrycja Sobantka.

Turniej został przeprowadzony w dwóch etapach, z których w pierwszym wszyscy uczestnicy odpowiadali na pytania testowe z zakresu wiedzy o działalności Ochotniczych Straży Pożarnych oraz zagadnienia ratownictwa medycznego, działań operacyjnych i zapobiegania pożarom. W części pisemnej, w której brało udział 24 laureatów ze wszystkich powiatów województwa łódzkiego Patrycja uzyskała największą liczbę punktów.

Po eliminacjach pisemnych odbyły się eliminacje ustne, w których brało udział 5 finalistów z najlepszymi wynikami. Zawodnicy udzielali odpowiedzi na pytania teoretyczne i wykonywali zadania praktyczne m.in. z zakresu ratownictwa medycznego. Każdy uczestnik miał takie samo pytanie. Taka forma przeprowadzenia części finałowej zagwarantowała emocje do ostatniego pytania.

Ostatecznie nasza uczennica: Patrycja Sobantka zdobyła IV miejsce na szczeblu wojewódzkim w kategorii szkół gimnazjalnych.

Należy jeszcze nadmienić, iż aby dotrzeć do finału wojewódzkiego należało pokonać po drodze kilka etapów tj. szkolny, gminny oraz powiatowy.

Finaliści rywalizując ze sobą wykazali się niebagatelną wiedzą i umiejętnościami, dzięki czemu otrzymali jako nagrody: rowery, dyplomy oraz statuetki ufundowane przez Zarząd Wojewódzki ZOSP RP w Łodzi. Nagrody wręczali m.in. przedstawiciele Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Łodzi m.in. Prezes Zarządu dh Jan Ryś oraz Komendant Wojewódzki PSP w Łodzi nadbryg. Andrzej Witkowski.

Serdecznie gratulujemy finalistce i życzymy dalszych sukcesów

Bożena Stępień

Teresa Kapuścińska


Protokół z konkursu fizycznego „Lwiątko”

Na terenie Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie w dniu 30 marca 2015 roku został przeprowadzony szkolny etap Polsko – Ukraińskiego Konkursu Fizycznego „Lwiątko - 2015”.

W konkursie, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół V LO w Krakowie, wzięło 12000 uczniów z  1100 gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

W naszej szkole uczestniczyło w tegorocznym  „Lwiątku” 11 uczniów klas 1-2 i 5 uczniów klas trzecich.

Organizatorzy konkursu ustanowili honorowe tytuły dla zwycięzców:

 • „hiperon Ω” - dla osób, które otrzymały co najmniej 125 punktów,
 • „kaon” - dla osób, które otrzymały co najmniej 100 i mniej niż 125 punktów,
 • „taon” - dla osób, które otrzymały co najmniej 75 i mniej niż 100 punktów. Nazwy te zostały zapożyczone od nazw cząstek elementarnych.

Uczniowie :  Patrycja Sobantka z klasy IIc uzyskując 94,25 punktów

Szajkowski Marcin z klasy IIIf uzyskując 87,5 punktów

Kapelańczyk Jacek z klasy IIIb uzyskując 82,25 punktów

Czarnecka Klaudia z klasy Ic uzyskując 77,00 punktów

Otrzymali zaszczytne tytuły „taon”.

Na uwagę zasługuje również wysoki wynik Mateusza Kowalika z klasy Ib – 72,75 pkt.

Średnia liczba punktów uzyskanych przez wszystkich uczestników na całym świecie wynosi dla klas 1-2 gimnazjum-54pkt dla  klas 3gimnazjum – 56,9pkt.

W klasach 1-2gimnazjum przyznano 6 tytułów „hiperon” i 4 „kaon” natomiast w klasach trzecich 9 tytułów „hiperon” i 0 „kaon”

Organizator konkursu na terenie Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie:

Jolanta Bednarska

Małgorzata Płuciennik


"MAKATKI KUCHENNE DAWNIEJ"

foto

W dniach 9- 30 marca 2015 roku w Publicznym Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie odbyły się dwie wystawy makatek kuchennych:

 • pierwsza autorska p. Krystyny Gałkowskiej pt. "Makatki kuchenne dawniej",
 • druga dziewcząt z koła "Wróćmy do rękodzieła" pt. "Współczesne makatki kuchenne".

Przygotowania do wystawy zaczęły się dużo wcześniej. Dziewczęta już w listopadzie na zajęciach z rękodzieła  uczyły się haftu richelieu oraz ściegów ozdobnych.

Projektowały wzory makatek wzorując się na pracach p. Gałkowskiej. Efektem wielotygodniowej pracy było pięknie wyhaftowane makatki.

Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie wśród młodzieży gimnazjalnej. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali ekspozycje z makatek kuchennych, czytając współczesne sentencje wymyślone przez dziewczęta.

Jadwiga Lange

Aleksandra Miękina


Sukcesy pajęczańskich gimnazjalistów w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych

foto

W środę 16 kwietnia 2015 r. w auli Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się uroczystość rozdania nagród laureatom Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Na uroczystości pojawili się najlepsi gimnazjaliści z województwa łódzkiego,  w tym uczennica naszego gimnazjum, Agata Stanik z klasy IIId. Agata odebrała nagrodę i gratulacje od  Łódzkiego  Kuratora Oświaty, Jana Kamińskiego,  za uzyskanie tytułu laureata konkursu z biologii, do którego przygotowywała się pod kierunkiem nauczycielki Anny Hałaczkiewicz. Gratulacje uczennicy i opiekunowi  składali również dyrektor Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego -  Janusz Moos oraz przewodniczący Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Agata jako laureatka  Wojewódzkiego  Konkursu Przedmiotowego ma znaczące uprawnienia. Zgodnie z rozporządzeniem MEN została  zwolniona z części przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego i automatycznie otrzyma maksymalną liczbę punktów z tej części egzaminu.  Będzie miała również pierwszeństwo przyjęcia do wybranej szkoły  ponadgimnazjalnej.

Finalistą Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii został uczeń klasy IIIf, Mateusz Bęben, który przygotowywał się pod kierunkiem pani Anny Mielczarek.


MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
– MUSISZ TAM BYĆ

foto

Dnia 16 marca 2015 roku odbyła się wycieczka szkolna do Warszawy. Jednym z celów wyjazdu było Muzeum Powstania Warszawskiego, które znajduje się przy ul. Grzybowskiej 79. Chciałem na własnej skórze poznać, czy pochlebne opinie o tym miejscu są prawdą i czy faktycznie warto odwiedzić to miejsce.

Przed wejściem do budynku podzieliliśmy się na dwie grupy. Gdy pierwsza grupa ruszyła, słychać było okrzyki zdziwienia. Po wejściu nasza grupa wydobyła z siebie te same dźwięki, gdyż hol był wykreowany na prawdziwy obraz budynku z 1944. Ruszyliśmy wąskim korytarzem, podziwiając rysunki na ścianach, obrazy wyświetlane w wizjerach oraz zbierając kartki z kalendarza, które opisywały każdy poszczególny dzień powstania. Niektóre obrazy, choć drastyczne, dają wiele do myślenia. Następnie udaliśmy się za naszą przewodniczką, która wyprowadziła nas do wielkiej sali, gdzie na samym środku została umieszczona dokładna replika bombowca. Sam widok zapierał dech w piersiach. Idąc w stronę konspiracyjnej drukarni, dowiedzieliśmy się, że młodzież w naszym wieku była sanitariuszami i łącznikami, a wiele osób starszych o kilka lat ginęło w walce.

Wychodząc z drukarni, udaliśmy się do windy, którą wjechaliśmy na I piętro. Znajdowały się tam stroje sanitariuszy, walczących, a nawet robotników. Ogromna ilość eksponatów, która nas otaczała, sprawiła wrażenie, że naprawdę jesteśmy w dawnej Warszawie podczas powstania.

Następnie udaliśmy się kolejną odnogą muzeum, w której została wybudowana replika kanałów. Mogąc przez nie przejść, nasza grupa ruszyła wprost w ich głąb. Poczuliśmy się jak powstańcy, gdyż na chwilę zgasło światło i otoczyła nas zupełna ciemność. Ruszyliśmy dalej, prosto do sali multimedialnej, w której został wyświetlany film o życiu Polaków w 1944 roku. Widzieliśmy również ścianę z bijącym sercem, symbolizującym serca powstańców bijące dla Polski. Idąc dalej za przewodnikiem trafiliśmy do sali, w której zostały wystawione listy wysyłane przez Polaków podczas wojny. Na zakończenie odwiedziliśmy małą salę kinową, w której został wyemitowany film 3D zniszczonej wojną Warszawy pt. „Miasto ruin“.

Wycieczka bardzo mi się podobała. Myślę, że każdy Polak powinien zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego, gdyż można wiele dowiedzieć się o prawdziwej historii Polaków w 1944 roku. Wizyta uświadomiła mi, w jak koszmarnych warunkach walczono o dzisiejszą wolną Polskę.

Opracował:
Dawid Pawełoszek


Sukces  naszego ucznia
Smile

MARCIN SZAJKOWSKI – LAUREATEM MIĘDZYPOWIATOWEGO  KONKURSU  MATEMATYCZNEGO

Międzypowiatowy  Konkurs  Matematyczny dla gimnazjalistów odbył się po raz drugi.

Organizowany jest on przez II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu.

Pierwszy etap konkursu odbył się w szkole 6 marca 2015r. w naszej szkole brało w nim udział 15 uczniów. Do rozwiązania był test składający się z 12 zadań zamkniętych oraz 2 zadań otwartych. Do finału zakwalifikowali się :

 1. Patrycja Sobantka kl. 2c
 2. Weronika Bęben  kl. 3a
 3. Marcin Szajkowski  kl. 3f

Ogólnie brało w nim udział  216 uczniów z 19 gimnazjów na terenie 6 powiatów sąsiadujących z powiatem wieluńskim.

W etapie finałowym młodzież rywalizowała na terenie  II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu. Tam również test składał się zarówno z zadań zamkniętych jak i otwartych.

Marcin znalazł się wśród najlepszej dziesiątki uczniów tego konkursu i uzyskał tym samym tytuł laureata.

Po napisaniu testu młodzież uczestniczyła w wykładzie pt. „Jak policzyć by zarobić?” który wygłosił doktorant Instytutu Matematyki Politechniki Łódzkiej. Następnie uczestniczyliśmy w laboratorium fizycznym, gdzie obserwowaliśmy m.in. doświadczenia z użyciem ciepłego azotu ochłodzonego do temperatury (-200oC).  Doświadczenia przeprowadzili pracownicy Politechniki Częstochowskiej.

Serdecznie gratulujemy Marcinowi tego dużego osiągnięcia i znalezienia się w gronie  najlepszych matematyków.

Relację fotograficzną można obejrzeć na stronie Radia Ziemi Wieluńskiej

http://www.radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=16416

Aneta Bęben


 

foto

26 marca 2015 roku uczniowie naszego gimnazjum ponownie mieli okazję gościć w murach Filharmonii Częstochowskiej, aby wziąć udział w kolejnym już koncercie edukacyjnym z cyklu "FEEl harmony - poczuj klimat!". Tym razem byli to uczniowie klasy 1a i 1d, a tematem przewodnim tego muzycznego spotkania były "Małe instrumenty". Tytuł koncertu, jak się z czasem okazało, to nie tylko określenie wielkości instrumentów, na jakich grali muzycy, ale również nazwa ich zespołu.

Zespół "Małe Instrumenty" to grupa artystyczna skupiająca się na poszukiwaniach ciekawych i nietuzinkowych brzmień dźwiękowych. Do tworzenia muzyki używają profesjonalnych instrumentów niewielkich rozmiarów, dźwiękowych zabawek, osobliwych wynalazków muzycznych, własnych konstrukcji grających zwanych przez członków zespołu "samoróbkami" i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki !    Założycielem i liderem zespołu jest Paweł Romańczuk, który od 2005 roku zaczął zbierać pierwsze instrumenty, a do dziś kolekcja obejmuje około 500 źródeł dźwięku, z czego podczas koncertu zaprezentowano aż  80 z nich. Na tych miniaturowych instrumentach artyści wykonali  kilka kompozycji pochodzących z płyt "Katarynka", "Samoróbka", "Fizyka i chemia", "Walce w Walce"  oraz dwa ciekawie zaaranżowane utwory Fryderyka Chopina.   Przed koncertem grupa młodych melomanów miała okazję poznać filharmonię "od podszewki", zaglądając do tajemniczych i niedostępnych dla większości odwiedzających pomieszczeń budynku.


JARMARK WIELKANOCNY 2015

fotorelacja

Mamy za sobą piątą, jubileuszową, edycję Jarmarku Wielkanocnego.

Mimo bardzo niesprzyjającej aury udało nam się. Uratowały nas namioty, które chroniły nas przed deszczem, dzięki uprzejmości ks. proboszcza Szymona Gołuchowskiego i Urzędu Gminy i Miasta w Pajęcznie.

W tym roku pokazaliśmy pisanki ręcznie malowane, pisanki wykonane ze sznurka – dratwa - nowość, był owies w małych doniczkach, kolorowe wianuszki, palmy, zajączki szyte z płótna (wypełnione watą), malowane metodą decoupage butelki, puszki, kartki świąteczne, świeżo upieczone babeczki.

Jak co roku, wszystkie prace uczniowie wykonali własnoręcznie, prezentując swoje umiejętności i zdolności.

Nasze przedsięwzięcie wymaga zarówno dużego wysiłku ze strony nauczycieli, jak i dużego zaangażowania młodzieży. Wzięło w nim udział 24 uczniów: Edyta Nicpoń IIe, Ewa Kochel IIe, Patrycja Grelińska IIe, Oliwia Miszewska IId, Bogna Błachowska IId, Marta Sobera IId, Aneta Popiel IIc, Katarzyna Smolarz IIc , Julia Paurowicz IIc, Weronika Mruszczyk, Jakub Leszczyk IIc, Hubert Bujała IIc, Adrian Woźniak IIc, Angelika Wawrzak IIb, Wiktoria BzdakIIb, Wiktoria Koźmińska IIb, Aleksandra Kotyla IIb, Julia Kozłowska IIb, Arkadiusz Łasoń IIb, Bartosz Pąklak IIb, Mateusz Brożyna IIb, Damian Szadkowski IIb, Michał Kostrzewa IIb, Emilia Ziejewska IIa.

Prace odbywały się pod kierunkiem nauczycieli: Jadwigi Lange, Aleksandry Miękiny, Magdaleny Bazan, Magdaleny Wolskiej – Libiszewskiej, Anety Bęben, Joanny Strzelczak.

Mamy nadzieję, że podobnie jak w poprzednich latach, nasz oferta przypadła do gustu mieszkańcom gminy i miasta, a także gościom, odwiedzających nasze miasteczko.

Joanna Strzelczak


SPRAWOZDANIE Z DZIAŁAŃ

przeprowadzonych przez  Urszulę Taranek i Agnieszkę Stokowską

z okazji DNIA TALENTÓW

W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W PAJĘCZNIE

w dniu 20 MARCA 2015r.

foto

20 marca 2015r. odbyły się w naszej szkole, w ramach Dnia Talentów, dwa wewnątrzszkolne  konkursy matematyczne dla klas II: „Rozgrywki matematyczne” i „Gry logiczne” zorganizowane przez nauczycielki matematyki p. Agnieszkę Stokowską i p. Urszulę Taranek.

 

W konkursie Rozgrywki Matematyczne wzięły udział reprezentacje wszystkich klas drugich. Młodzież cztery problemy matematyczne rozwiązywała zespołowo. Liczył się czas i poprawność rozwiązania. Dwa z nich -interaktywne, w których uczniowie  budowali  modele sześcianów według  podanych zasad wzbudziły duże zainteresowanie i były trudnym wyzwaniem dla zespołów.

Kolejne zadanie sprawdzało umiejętność tworzenia jak najdłuższych ciągów liczbowych z czterech podanych cyfr i czterech podstawowych działań matematycznych. Okazało się na tyle interesujące, że wszyscy obserwujący rywalizację drużyn, postanowili zmierzyć się z tym zadaniem. W ostatnim uczniowie zapisywali rzymskimi cyframi daty otrzymania przez Polaków - Nagrody Nobla.

 

Najlepiej i najszybciej z zadaniami poradziły sobie drużyny:

I       miejsce - zespół klasy 2b: w składzie Julia Dłubak i Andżelika Wawrzak

II      miejsce - zespół klasy 2a: w składzie Klaudia Pawlikowska i Wiktoria Kowalczyk

III     miejsce - zespół klasy 2d: w składzie Natalia Czerwiec i Patrycja Warzycha

 

Do konkursu „Gry logiczne” przystąpiło 12 uczniów. Podczas  trzech etapów konkursu uczniowie zmierzyli się z zagadkami logicznymi, krzyżówką matematyczną oraz grą „Skojarzenia". Zespoły poszczególnych klas musiały wykazać się zdolnością logicznego myślenia oraz znajomością pojęć matematycznych wykorzystanych  w codziennym życiu.

 

Laureaci konkursu:

I    miejsce - zespół klasy 2b: Julia Dłubak i Andżelika Wawrzak

II   miejsce - zespół klasy 2d: Agata Hiszpańska i Sylwia Wlaźlak

III miejsce – zespół klasy 2a: Sylwia Freus i Julia Leszczyk.

 

Nagrody dla uczniów przekazało wydawnictwo GWO. Zawody stworzyły wspaniałą okazję do spotkania się uczniów z różnych klas. Pokazały, że matematyką można się wspaniale bawić. Umożliwiły też wymianę doświadczeń dydaktycznych w miłej atmosferze.

Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i życzymy sukcesów.


TURNIEJ CHEMICZNO-SPORTOWY

W dniu 20.03.2015r. (Dzień Odkrywców Talentów) nauczycielki chemii - P. Bożena Maciągowska i P. Bożena Stępień zorganizowały i  przeprowadziły Turniej Chemiczno- Sportowy dla uczniów klas drugich. Tego typu zajęcia miały na celu rozbudzanie zainteresowań, rozwijanie talentów i zamiłowań do przedmiotów przyrodniczych oraz do sportu. W zawodach brało udział pięć trzyosobowych drużyn z wszystkich klas drugich. Konkurencje sportowe były przeplatane zadaniami chemicznymi ( rebusy, krzyżówki, reakcje chemiczne i inne zadania).

Po zsumowaniu punktów za zadania chemiczne i sportowe

I m-ce zajęła klasa 2 C, II m-ce klasa 2 E, III m-ce- 2 A, IV m-ce – 2 D i V m-ce – 2 B.

Współzawodnictwo dostarczyło uczestnikom wielu przyjemnych wrażeń i humoru, a cała impreza przebiegała w miłej atmosferze.


Sprawozdanie z działalności nauczycieli świetlicy
w „Dniu Talentów”

foto

Dnia 20 marca 2015 roku w Publicznym Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie zorganizowano „Dzień Talentów”, podczas którego uczniowie zaprezentowali wszystkie swoje umiejętności i zdolności.

W świetlicy szkolnej w tym dniu  na 2 i 3 godzinie lekcyjne odbyły się "Warsztaty twórcze - kultywowanie tradycji wielkanocnych "uczniowie z  II i III  klas pod kierunkiem Pani Jadwigi Lange,  Pani Aleksandry Miękiny i Pani Magdaleny Wolskiej - Libiszewskiej zaprezentowali swoje umiejętności i zdolności manualno- plastyczne. Podzieleni na kilka grup wykonywali kartki wielkanocne, wianki, palmy, papierowe kwiaty, zdobili różnymi sposobami pisanki, butelki, puszki, ramki itp. Zajęcia były bardzo ciekawe i twórcze. Każdego roku poznajemy i wprowadzamy nowe techniki i sposoby zdobienia pisanek.  Wszyscy mogli nauczyć się czegoś  ciekawego, nowego  lub wykazać się przed koleżankami i kolegami swoimi nabytymi już umiejętnościami. Przeprowadzone działania cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży. Wykonane prace zostaną wystawione na sprzedaż  dnia 27 marca 2015 roku na „Jarmarku Wielkanocnym”.

Uczniowie biorący udział w zajęciach to:

kl. II b (Sylwia Dłubak, Wiktoria Koźmińska, Aleksandra Kotyla, Wiktoria Bzdak, Marta Fidler, Andżelika Wawrzak),

kl. II d ( Bogna Błachowska, Angelika Kamyk, Patrycja Warzycha, Julia Rabęda, Sylwia Wlaźlak, Agata Hiszpańska, Marta Sobera, Oliwia Miszewska, Kinga Rogalewicz, Marta Kucharska) ,

kl. III f (Iga Bukowska)

Aleksandra Miękina

Jadwiga Lange

Magdalena Wolska- Libiszewska


Konkurs frazeologiczny "Kolorowy zawrót głowy"

20 marca w Dniu Talentów w naszym gimnazjum odbył się konkurs frazeologiczny, który miał na celu sprawdzenie znajomości i umiejętności posługiwania się związkami frazeologicznymi przez uczniów. Głównymi celami były umiejętności wykorzystania ich w życiu codziennym, stosowania zasad fair-play, umiejętności posługiwania się słownikami, współpracy w zespole, kształcenia logicznego myślenia i umiejętnego wykorzystania wiedzy o polskich noblistach.

W konkursie brało udział 5 grup po 2 osoby z klas II. Podzielony był na 6 etapów.

Prowadzącymi turniej byli uczniowie klasy IA.

Konkurs charakteryzował się różnorodnością formy. Uczniowie łączyli w pary fragmenty związków frazeologicznych, przedstawiali hasła za pomocą gestów, układali puzzle, dopasowywali sentencje do sylwetek noblistów przedstawionych na fotografii, losowali hasło i przedstawiali je za pomocą  rysunku, rozwiązywali krzyżówkę.

Zwycięzcą został zespół reprezentujący klasę II d.

Organizatorami konkursu były: Jolanta Witulska i Katarzyna Drozdek.


20 marca 2015 roku odbyło się ogólnoszkolne dyktando.

Zdecydowało się je napisać  trzydzieścioro gimnazjalistów.

Tytuł Mistrza Ortografii w roku szkolnym 2014/ 2015 zdobyła zasłużenie i w prawdziwie mistrzowskim

stylu uczennica klasy IIIe- Wiktoria Jura.

Drugie miejsce zajęła Klaudia Czarnecka z klasy Ib, trzecie zaś Maria Kruk z klasy IIIa.

Przyznano także dwa wyróżnienia pierwszoklasistom: Adamowi Popielowi z Ib oraz Wiktorii Lisieckiej z klasy Id.

Nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział

i zapraszamy do uczestnictwa w orograficznych potyczkach  za rok.

Tekst dyktanda jest dostępny na stronie internetowej gimnazjum.

Konkurs przygotowały i przeprowadziły polonistki: K. Drozdek i A. Gleń

zobacz tekst dyktanda


20 marca 2015r. w naszym gimnazjum z okazji Dnia Odkrywców Talentów

pod kierunkiem Iwony Jędrzejewskiej odbyły się konkursy matematyczne:

 • KONKURS „MISTRZ W SUDOKU”

Konkurs miał na celu popularyzację łamigłówek liczbowych wśród młodzieży szkolnej, rozwijanie logicznego myślenia, przewidywania, dostrzegania związków pomiędzy poszczególnymi etapami rozumowania.

Konkurs adresowany był do uczniów klas pierwszych naszego gimnazjum.

W konkursie wzięło udział 15 uczniów. Konkurs przebiegał w dwóch etapach (I etap –eliminacje, II etap – finał). Każdy uczeń otrzymał do wypełnienia diagram sudoku.

W finale wyłonieni zostali zwycięzcy.

MISTRZ SUDOKU KLAS I to Adrian Kuźniak z klasy Ic

II miejsce zajęła Małgorzata Wojtyra z klasy Ie

III miejsce zajął  Maksymilian Dalecki z klasy Ia

fotorelacja

 • KONKURS WIEDZY MATEMATYCZNEJ „JEDEN Z DZIESIĘCIU

Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań oraz motywowanie uczniów do aktywnej i twórczej nauki. Konkurs zorganizowany był dla uczniów klas pierwszych.

Zakres materiału obejmował treści matematyczne dotyczące liczb, ciekawostek ze świata matematyki oraz słynnych matematyków. Konkurs przebiegał w trzech etapach. Podczas konkursu panowała atmosfera zdrowej rywalizacji, widoczne było duże zaangażowanie uczestników.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Klaudia Czarnecka kl. Ib

II miejsce – Adam Popiel  kl. Ib

III miejsce – Mateusz Lewandowski kl. Ia

fotorelacja

 • KONKURS MATEMATYCZNY "KOBIETY WŚRÓD NOBLISTÓW”

Konkurs był przeznaczony dla uczniów drugiej klasy gimnazjum. Każdą klasę reprezentowała drużyna składająca się z dwóch osób.

Celem konkursu było:

 • popularyzacja matematyki
 • rozwijanie umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem
 • rozwijanie umiejętności pracy w zespole
 • przybliżenie sylwetek kobiet, które są laureatkami Nagrody Nobla.

Uczniowie mieli do rozwiązania krzyżówkę, której rozwiązanie było pomocne przy udzieleniu odpowiedzi na kolejnych 10 zadań. Zadania te wymagały umiejętności logicznego myślenia, spostrzegawczości i umiejętności obliczeń w zbiorze liczb rzeczywistych, a jednocześnie przybliżały ważne daty dotyczące życia i twórczości laureatek Nagrody Nobla. Podczas konkursu panowała atmosfera zdrowej rywalizacji, widoczne było duże  zaangażowanie uczestników.

Wyniki konkursu:

I miejsce – kl. IIa (Weronika Głowacz, Kamila Barczak)

II miejsce – kl. IIe  (Daniel Ceglarek, Julia Bylica)

III miejsce – kl. IId (Julia Rabęda, Patrycja Warzycha)

fotorelacja


Wizyta niepełnosprawnych mieszkańców Domu Chleba Powszedniego

w gimnazjum w Pajęcznie

film

fotorelacja

 

10 marca w ramach podejmowania przez szkołę działań integrujących społeczność lokalną, Publiczne Gimnazjum w Pajęcznie gościło osoby niepełnosprawne z domu "Betel" w Działoszynie. Uczniowie i nauczyciele zapewnili miłym gościom ciekawe atrakcje i ciepłą atmosferę, aby mogli zapamiętać na długo wizytę w naszej szkole.

 

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie. Mieszkańcy domu Betel zostali oprowadzeni po budynku gimnazjum i widać było, że sprawia im to wielką radość, ponieważ choć przez chwilę mogli poczuć się częścią naszej szkolnej społeczności. Po zwiedzaniu nadszedł czas na otwartą lekcję języka angielskiego z klasą 1e. Uczniowie sami przygotowali pomoce dydaktyczne i aktywnie zaangażowali się w prowadzenie zajęć a tym samym przekazanie  podstawowej wiedzy z zakresu języka angielskiego nowym kolegom. Wszyscy skorzystali na takim połączeniu zabawy i nauki. W dalszej części  wizyty nasi goście wraz z nową grupą uczniów przenieśli się na stołówkę, gdzie zostały zorganizowane zajęcia plastyczne. W przyjemnej atmosferze wszyscy malowali i poznawali się nawzajem. O godzinie 13:00 mieszkańcy domu Betel zjedli obiad zasponsorowany przez szefa kuchni pana Rafała Hałaczkiewicza. Następnie po dniu pełnym wrażeń uczniowie pożegnali naszych gości i odprowadzili ich do busa. Program wizyty i całe spotkanie zorganizowały oraz nadzorowały panie: Joanna Noremberg, Agnieszka Miszewska i Anna Szataniak. Mamy nadzieję na więcej takich spotkań w przyszłości.


„MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

Zobacz dyplom

W dniu 12 marca 2015 roku w budynku Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Działoszynie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej - „Młodzież zapobiega Pożarom 2015”.

Celem przeprowadzenia tego turnieju było wyłonienie jednego gimnazjalisty reprezentującego powiat pajęczański na szczeblu wojewódzkim.

Do rywalizacji przystąpiło  po trzech uczniów reprezentujących szkoły gimnazjalne z powiatu pajęczańskiego. Łącznie uczestniczyło 18 uczniów.

Publiczne Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie reprezentowali:

Patrycja Sobantka – uczennica klasy 2c

Igor Pingot – uczeń klasy 1c

Patryk Bednarski – uczeń klasy 3e

Z naszego gimnazjum najwyższe miejsce uzyskała Patrycja Sobantka – I miejsce w eliminacjach powiatowych

Turniej składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej.

W części pisemnej uczniowie odpowiadali na 33 pytania. Do części ustnej przeszło troje uczniów, którzy zmagali się z kolejnymi 5 pytaniami.

Uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą z zakresu ochrony przeciw pożarowej oraz udzielania pierwszej pomocy.

Należy jeszcze nadmienić, iż w/w uczniowie, aby dostać się do etapu powiatowego przeszli wcześniej eliminacje szkolne oraz gminne.

Patrycja Sobantka zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej  –  „Młodzież zapobiega Pożarom 2015”.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

Bożena Stępień

Teresa Kapuścińska


28 lutego 2015 r.

zobacz film

VII Wojewódzki Przegląd Młodych Instrumentalistów w Aleksandrowie Łódzkim odbywający się 28 lutego 2015 r. zakończył się dla naszej szkoły dużym sukcesem. Zespół wokalno - instrumentalny zajął tam wysokie III miejsce. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jest to pierwszy konkurs ,
w którym nasz zespół wziął udział. Doświadczenie sceniczne zdobywa, jak do tej pory, podczas występów szkolnych, ale wydaje się, że taki debiut konkursowy dobrze wróży naszym artystom.

Trzon grupy prowadzonej przez p. Piotra Mielczarka stanowią uczniowie:

Karolina Błachowska - wokal

Albert Wolski - perkusja

Wiktor Kuliński - gitara

Kamil Wojtal - klawisze

Piotr Lis - gitara basowa


XIV Turniej Młodych Chemików

 

W dniu 3 lutego 2015 roku w okresie ferii zimowych w Wieluniu odbył się XIV Turniej Młodych Chemików na szczeblu międzypowiatowym.

Celem przeprowadzenia tego konkursu było wyłonienie grupy najlepszych uczniów reprezentujących dany powiat w województwie łódzkim.

W konkursie rywalizowało ze sobą 5 trzyosobowych drużyn z 3 powiatów.

Publiczne Gimnazjum im. Polskich Noblistów z Pajęczna reprezentowali uczniowie przygotowywani pod kierunkiem P. Bożeny Stępień w składzie:

 1. Patrycja Sobantka II c
 2. Anna Kin III b
 3. Marcin Bednarek III b

Podczas turnieju drużyny odpowiadały na 20 pytań. Nasz zespół uzyskał wynik, który pozwolił zająć dobre 3. miejsce. Po zakończeniu konkursu chemicznego odbył się XV Turniej Młodych Fizyków, którego uczestnicy prezentowali ciekawe doświadczenia.

Następnie podsumowano konkursy. Wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy, a zdobywcom pierwszych, drugich i trzecich miejsc również atrakcyjne nagrody rzeczowe.


WIELKIE GOTOWANIE W ŁODZI

 

Uczniowie klasy III f – Filip Tokarski i Paweł Nowak pomyślnie przeszli eliminacje i 24 lutego br. wzięli udział

w ścisłym  finale V Wojewódzkiego Konkursu Kulinarnego „Jem smacznie, zdrowo i kolorowo”. Zadaniem uczestników było przygotowanie dania na bazie białego mięsa lub ryby, opracowanego według własnej receptury. O pierwsze miejsce walczyło 14 zespołów kucharskich.
Jury, składające się z przedstawicieli Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi, Agencji Rynku Rolnego Oddziału Terenowego w Łodzi oraz Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi, oceniało zespoły, zwracając uwagę na obróbkę wstępną, obróbkę cieplną, sposób podania, organizację pracy i ulotkę informacyjną potrawy. Chłopcy  naszego gimnazjum poradzili sobie świetnie z wszystkimi elementami i przygotowali smaczne, zdrowe i kolorowe danie.

Uczniowie naszego gimnazjum biorą także udział w innych konkursach dotyczących zdrowego zywienia. W grudniu 2014, po zdobyciu I miejsca w etapie powiatowym, Agata Stanik   z klasy IIId brała udział w  finale Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Racjonalnym Żywieniu, zajmując 7 miejsce wśród najlepszych w województwie łódzkim.

 


Sukces piłkarek ręcznych

foto

27 stycznia 2015 roku w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się Rejonowe  zawody w piłkę ręczną dziewcząt. Do turnieju zakwalifikowały się 4 drużyny: z Piotrkowa Trybunalskiego, Pajęczna, Radomska i Ruśca. Jednakże ostatnia z nich nie przybyła na zawody. Pomimo zaciętej walki naszych zawodniczek mecz z gospodarzami zakończył się przegraną Pajęczna 4:14. Jednak nasza drużyna nie poddała się i wygrała kolejny mecz ( z Radomskiem ) wynikiem 8:4. Z  Ruścem mecz został oddany naszemu zespołowi walkowerem ( 15:0 ). Uzyskane wyniki pozwoliły zdobyć naszej drużynie bardzo dobre drugie miejsce. Warto zaznaczyć, że szczególnie wyróżniającą się zawodniczką była uczennica klasy 2 c   Natalia Cichowlas, ale wszystkie dziewczyny spisały się na medal. GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW.

Patrycja Sobantka

Aneta Popiel


BAL KARNAWAŁOWY W DOMU BETEL
W DZIAŁOSZYNIE

Tradycyjnie w ostatnim tygodniu karnawału grupa uczniów Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie zorganizowała bal karnawałowy w Domu Chleba Powszedniego w Działoszynie. Uczniowie z zapałem i sporą wprawą angażowali niepełnosprawnych mieszkańców do wspólnej zabawy. Ponadto, nie obyło się bez treści edukacyjnych, pisania listów, tworzenia obrazków, gier zespołowych. Zarówno gimnazjaliści jak i mieszkańcy Domu Betel rozwijają wiele drogocennych umiejętności, wynikających ze wzajemnych relacji. - zobacz fotorelację


Harmonogram zajęć w ferie zimowe

zobacz


23 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

Jak co roku, nasze gimnazjum wzięło udział w kwestowaniu.

Celem tegorocznej zbiórki była godna opieka dla ludzi w podeszłym wieku, oraz diagnostyka onkologiczna, pediatryczna i kardiochirurgiczna.

09.01.2015 - Pomoc rozpoczęła się w szkole, gdzie Samorząd Uczniowski sprzedawał uczniom, oraz pracownikom szkoły świece, ciasta i inne wypieki. Dzięki pomocy całej społeczności zebraliśmy około 1200 złotych!

11.01.2015 - Dwa dni później, pod opieką nauczycieli (pani Anety Bęben, pani Joanny Strzelczak, oraz pana Piotra Mielczarka) nasi wolontariusze dzielnie rozproszyli się po Pajęcznie, Białej oraz Rząśni. Naszymi dziewięcioma puszkami przewodzili:

-Nikola Garbacz & Marta Filak

-Paulina Rajchert

-Radosław Bryk & Aleksandra Gawron

-Karolina Zabłocka & Dawid Jura

-Filip Tokarski & Jakub Lewera

- Oliwia Miszewska

-Klaudia Stefanek & Julia Wojtyra

- Marta Sobera

- Samorząd Uczniowski na terenie szkoły

W imieniu całego Samorządu Uczniowskiego, chciałbym podziękować każdemu, kto przyczynił się to tak udanej zbiórki. Dzięki Waszej pomocy ludzie w potrzebie otrzymają godną i niezbędną pomoc :D

Radoslaw Bryk

 


Dzień dobry, proszę, dziękuję... magia słów

 

Dobre wychowanie, szacunek wobec drugiego człowieka, umiejętność zachowania się w miejscach publicznych, np. w teatrze, kinie czy restauracji… . Z pewnością każdy chciałby zachowywać się stosownie, wykazywać się taktem, znajomością zasad dobrego wychowania. Czy młodym ludziom znany jest savoir – vivre? Najlepszą i najprostszą metodą na sprawdzenie tych umiejętności jest konkurs.

W ramach Roku Etyki i Wzajemnego Szacunku ogłoszonego przez Burmistrza Gminy i Miasta Pajęczno w bibliotece Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie 26.01.2015 r. odbył się konkurs promujący właściwe postawy i godne zachowanie. Spośród sześciu dwuosobowych zespołów reprezentujących klasy trzecie wyłoniony został zwycięzca.  Podczas rywalizacji trzecioklasiści zmagali się z sytuacjami przedstawionymi za pomocą scenek zaprezentowanych przez uczniów klasy Ia. Musieli wykazać się znajomością savoir – vivru, odpowiadali też na szereg pytań związanych z zasadami dobrego wychowania.

Zgromadzona publiczność miała okazję wzbogacić i sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą prawidłowych zachowań.

Zmagania zakończyły się zwycięstwem pary uczniów z klasy IIIb, którzy otrzymali gratulacje i dyplomy.

Konkurs przygotowały i przeprowadziły wraz z uczniami klasy Ia panie: Jolanta Wituska i Katarzyna Drozdek, nauczycielki pajęczańskiego gimnazjum.

 

 


„Niech żyje bal…” KOMERS 2015

foto


W ostatnią środę stycznia, odbył się najbardziej oczekiwany bal dla gimnazjalistów - Komers. Trzecioklasiści prezentowali się pięknie.  Chłopcy w szykownych garniturach, dziewczyny w eleganckich sukienkach.  Nie dość, że pięknie wyglądali to zatańczyli cudownego poloneza. Jest to zasługa pań: Anny Wodzisławskiej, Bożeny Stępień oraz Kariny Korasz, które ułożyły choreografię i nauczyły nas tańczyć. A nauka ta nie była łatwa…

Próby zaczęły się już w listopadzie. Zgłosiło się na nie ok. 100 osób, lecz ostatecznie poloneza zatańczyło 68 uczniów. Praktycznie codziennie odbywały się próby. Ćwiczyliśmy wiele godzin, aby podczas tego wieczoru zatańczyć jak najlepiej.

Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę. Wszyscy bawili się świetnie.  Żałujemy jednak, że tak krótko… Moglibyśmy tańczyć i śpiewać do białego rana. 

Dziękujemy wychowawcom, rodzicom, dyrekcji oraz paniom, które tak pięknie nauczyły nas  tańczyć, bo bez nich ten bal by się nie odbył. Ten wieczór z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. 

Magda Bęben

http://www.e-pajeczno.pl/portal/komers-2015-bal-trzecioklasistow-gimnazjum-zdjecia

http://twojepajeczno.pl/aktualnosci/uroczysty-bal-gimnazjalistow-z-pajeczna-wideo/

 


Jasełka niemieckojęzyczne - 21.01.2015

fotorelacja

Uczniowie klas I, II i  III przygotowali i  zaprezentowali w dniu 21 stycznia 2015 r. niemieckojęzyczne przedstawienie świąteczne przed szczególnymi gośćmi - babciami i dziadkami uczniów występujących w jasełkach, panią inspektor oświaty Anną Stacherę oraz  przed młodszymi kolegami, koleżankami, a także nauczycielami ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Pajęcznie, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.

Gimnazjaliści wyrazili głęboki szacunek i wdzięczność, sprawili wiele radości i dostarczyli szeregu wzruszeń swoim babciom i dziadkom w dniu ich święta.

Przedstawienie niemieckojęzyczne było efektem dwumiesięcznych przygotowań. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli języka niemieckiego, pań Marzeny Łodzińskiej i Agnieszki Hałaczkiewicz zdobywali nowe kompetencje językowe, poznawali liczne zwroty, kształcili właściwą wymowę i dykcję, wcielali się umiejętnie w wyznaczone role, podejmowali wysiłek współdziałania w grupie, umiejętnie dzielili się zadaniami.

Poprzez udział w przedstawieniu świątecznym uczniowie kształcili kreatywność, pomysłowość, cierpliwość,  umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i  stresem.

Posługiwanie się językiem niemieckim sprawiło im wiele satysfakcji, a uczestnictwo w jasełkach rozbudziło w nich większą motywację do nauki języka niemieckiego. Przedstawienie wzbogacone zostało krótkimi filmikami odnoszącymi się do scenariusza oraz kolędami i piosenkami świątecznymi śpiewanymi przez naszych uczniów w języku niemieckim oraz polskim. Nie zabrakło gry na gitarze oraz skrzypcach.


BLIŻEJ DŹWIĘKU I ŚWIATŁA

Ponownie uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję odwiedzić Filharmonię Częstochowską im. Bronisława Hubermana, aby wziąć udział w niezwykłej uczcie muzycznej, jaką był koncert edukacyjny  "Muzyczne żywioły Ameryki Południowej" (foto).

Tym razem, 15 stycznia 2015 roku, grupę uczniów z klasy 1e pod opieką p. Anny Wodzisławskiej i p. Agnieszki Stokowskiej, w świat gorących rytmów przeniósł Chór Filharmonii Częstochowskiej "Collegium Cantorum" pod dyrekcją Janusza Sidlaka oraz zespół Sierra Manta grający muzykę prosto z Peru, Ekwadoru i Kuby. Piękna scenografia, barwne stroje muzyków, egzotyczne instrumentarium oraz południowoamerykańskie rytmy sprawiły, że koncert pod wieloma względami był niezwykle barwną mieszanką wrażeń. Po raz pierwszy mieliśmy okazję zobaczyć i usłyszeć takie instrumenty jak: zampoña - instrument dęty składający się z kilku pustych rur trzcinowych ułożonych w dwóch rzędach, w Polsce popularnie zwany fletnią; charango - niewielki andyjski instrument strunowy, podobny do mandoliny, którego pudło rezonansowe tradycyjnie wyrabiano ze skorupy pancernika; quena - instrument dęty drewniany pochodzący z Peru, prawdopodobnie najstarszy istniejący na świecie rodzaj fletu, niegdyś sporządzany z kości lamy; bambo - tradycyjny instrument perkusyjny wykonany z drewna i owczej skóry.

Gościem specjalnym koncertu był mistrz bandoneonu - kolejnego oryginalnego instrumentu z grupy dętych klawiszowych (rodzaj harmonii ręcznej często mylonej z akordeonem, współcześnie wykorzystywanej m.in. do grania tanga), muzyk pochodzący z Argentyny - Ariel Ramirez. Podczas koncertu, oprócz tradycyjnej muzyki andyjskiej, usłyszeliśmy dwie kompozycje Ariela Ramireza, dziadka wspomnianego wcześniej bandoneonisty: "Misa Criolla" (Msza Kreolska) oraz "Navidad Nuestra" (Nasze Boże Narodzenie). Takie spotkanie z egzotyką rytmów, różnorodnością kultur świata i tradycji pozostawiło w naszych sercach niezapomniane wrażenia. Na zakończenie pobytu w filharmonii pan Dariusz Madejski oprowadził nas po miejscach, które na co dzień nie są dostępne dla widowni.

 

zampoña charango quena bambo bandoneon

 

http://www.filharmonia.com.pl/events.php?ItemId=408 - fotorelacja z koncertu na stronie filharmonii

 

Kolejnym punktem wycieczki była wystawa interdyscyplinarna poświęcona zjawisku światła w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie "I stało się światło. Niezwykła historia zwykłej fali elektromagnetycznej" (foto). Tutaj, przy okazji zwiedzania wystawy, wzięliśmy udział w cyklu zadań, ćwiczeń i obserwacji poprowadzonych przez pracownika Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie w ramach zajęć warsztatowo-dydaktycznych. Tematyka światła została przedstawiona z dwóch perspektyw - jako zjawisko naukowe i jako środek wyrazu artystycznego w sztuce współczesnej, co otwarło nam pole do rozwoju wyobraźni i kreatywności. Zrozumienie zagadnień z zakresu fizyki – przez eksperyment, zabawę i zaskoczenie – poszerzyło również percepcję sztuki ( m.in. zagadnienia związane ze złudzeniami optycznymi, zasady perspektywy). W części dydaktycznej wystawy zaprezentowanych zostało szereg pokazów i instalacji obrazujących to, co o świetle wiemy dzisiaj, natomiast w części artystycznej prezentowane były dzieła "zbudowane" ze światła lub wykorzystujące jego pewne właściwości. Wystawę polecamy szczególnie wszystkim młodym odkrywcom i ludziom ciekawym świata.

Podczas pobytu w galerii mieliśmy także okazję podziwiać dzieła artystów plastyków prezentowane na wystawach "Nomen woman" w Sali Poplenerowej oraz "Pejzaż współczesny" w Sali Śląskiej.

Większość uczestników wycieczki była w filharmonii pierwszy raz i obawiała się, że będzie to miejsce nudne. Tymczasem okazało się, że obawy te były nieuzasadnione. Wszyscy uczestnicy wjazdu byli pod dużym wrażeniem koncertu. Energetyczna, przepełniona witalnością muzyka wywołała w uczniach i ich opiekunach  bardzo pozytywne odczucia. Część naukowa wycieczki poszerzyła natomiast posiadaną przez jej uczestników wiedzę. Wróciliśmy więc do Pajęczna zadowoleni i pełni optymizmu, bo wzbogaceni o przeżycia muzyczne oraz naukowe.

A&A


Twarz malowana emocjami

W Publicznym Gimnazjum im. Polskich Noblistów można zobaczyć wystawę fotograficzną pt. "Twarz malowana emocjami". Powstała ona w ramach zajęć koła plastycznego prowadzonego przez Magdalenę Wolską-Libiszewską na rzecz konkursu organizowanego przez Regionalne Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki w Działoszynie. Autorzy fotografii, uczniowie gimnazjum, podczas przygotowań do konkursu wykazali się niezwykłą wrażliwością. Emocji na pewno nie brakowało - pojawiła się niepohamowana radość, ale też rozpacz, smutek, tęsknota, "krzyk przez serce". A wszystko za pomocą prostych środków wyrazu: kilku farb, aparatu fotograficznego i dającej nieskończenie wiele możliwości mimiki twarzy, ale przede wszystkim dzięki kreatywności i wrażliwości młodzieży szkolnej. W wystawie wzięły udział prace: Klaudii Wiśniewskiej, Alicji Mielczarek, Alberta Skoczylasa i Marty Brożyny z klasy Ic oraz Andżeliki Wawrzak i Kingi Włodarczyk z klasy IIb. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu i zapraszamy do obejrzenia niezwykle poruszających fotografii.


„Spotkanie opłatkowe – 10 lat tradycji”

 

Tradycyjnie już od 10 lat w Publicznym Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie organizowane są spotkania opłatkowe, na które zapraszane są dzieci z Rodzinnego Domu Dziecka z Kiedosów.

19 grudnia 2014r. odbyło się wigilijne spotkanie zorganizowane przez kl. Id i Ie pod kierunkiem p. Iwony Jędrzejewskiej i p. Agnieszki Stokowskiej.

Wcześnie trwały przygotowania do w/w spotkania. Była to akcja charytatywna zorganizowana przez społeczność szkolną, która polegała na zbiórce i przekazaniu dzieciom z Rodzinnego Domu Dziecka z Kiedosów słodyczy, środków czystości i artykułów szkolnych.

W ramach projektu edukacyjnego pod kierunkiem p. Iwony Jędrzejewskiej uczniowie kl. IIa własnoręcznie wykonali ozdoby choinkowe: bombki, dzwoneczki, gwiazdki, według własnego pomysłu i własnych materiałów i przekazali je zaproszonym dzieciom. Każde z dzieci otrzymało też piękną , własnoręcznie wykonaną kartę świąteczną z życzeniami.

Wszystkie dzieci wzięły udział w jasełkach. Wspólnie też obejrzeliśmy prezentację multimedialną wykonaną przez kl. IIa, obrazującą 10-letnią współpracę z Rodzinnym Domem Dziecka w Kiedosach. Zdjęcia przywołały miłe i niezapomniane wspólnie spędzone chwile.

Zaproszone dzieci stwierdziły, że nie wyobrażają sobie Świąt Bożego Narodzenia bez spotkania i połamania się opłatkiem z nami.

Zobacz prezentację

 


 

 

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

oraz

szczęśliwego Nowego Roku 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

17 grudnia 2014 r. odbyliśmy prawdziwą podróż do serca muzyki (foto). Odwiedziliśmy nowo oddaną siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach, aby wziąć udział w koncercie edukacyjnym z serii „Ludowe inspiracje w muzyce symfonicznej”. Tematem przewodnim tego koncertu była  muzyka Cyganów.

Pierwsze ogromne wrażenie zrobił na nas bardzo nowoczesny zewnętrzny wygląd gmachu będącego mieszanką cegły i szkła o prostym i zwartym obrysie.  Obiekt zaprojektowany przez Tomasza Koniora jest największą i najnowocześniejszą salą koncertową w Polsce, główna sala koncertowa mieści 1800 miejsc. Ciekawostką jest fakt, że nowa siedziba NOSPR-u  powstała w miejscu, gdzie jeszcze 16 lat temu stała Kopalnia Węgla Kamiennego "Katowice" ,  tym samym w bliskim sąsiedztwie słynnego "Spodka".

 

 

 

 

Kiedy z nowoczesnego i przestronnego foyer weszliśmy do sali koncertowej, oniemieliśmy z zachwytu. Elegancja i rozmach tej sali zrobiły na nas niezwykłe wrażenie. Nie tylko jest piękna, ale i doskonała pod względem akustycznym. Projektem akustyki nowej sali koncertowej NOSPR zajął się Yasuhisa Toyota, architekt i renowator akustyczny takich miejsc jak Walt Disney Concert Hall, czy Sydney Opera House. Wnętrze głównej przestrzeni koncertowej to połączenie klasycznego rozwiązania, zgodnie z którym estrada znajduje się przed widownią, i tzw. układu winnicy lokującego widownię niemal dookoła orkiestry.

 

 

 

 

 

Kiedy zajęliśmy miejsca w wygodnych fotelach na balkonie, nagle …. usłyszeliśmy dźwięk alarmu i głos nakazujący opuszczenie budynku z powodu ewakuacji. Początkowo wszyscy myśleli, że to dowcip będący punktem programu. Jednak ponowiono komunikat dwukrotnie i wiedzieliśmy już, że to nie żart. Wszyscy udali się do wyjść ewakuacyjnych i zaczęli opuszczać budynek. Alarm na szczęście odwołano, a my przekonaliśmy się, że nawet 1800 osób może sprawnie opuścić budynek w ciągu kilku minut.

W końcu zabrzmiała muzyka i mogliśmy w pełni oddać się uczcie melomana. Perfekcyjna akustyka powodowała, że w każdym miejscu na widowni  było słychać każdy dźwięk,  nawet najcichsze brzmienie instrumentu.

Orkiestra zaprezentowała utwory m.in. : Johannesa Brahmsa – Tańce węgierskie nr 1, 2 i 5, Georgesa Bizeta– Aragonaise i Seguidila z Suity nr 1 oraz Taniec Cyganów z Suity nr 2 z opery „Carmen”, Stanisława Moniuszki – Taniec cygański z operetki „Jawnuta” (oprac. G. Fitelberg), Pablo Sarasate’a – Melodie cygańskie na skrzypce solo i orkiestrę, Gustava Petera – Souvenir de Cirque Renz, Sergiusza Rachmaninowa – Taniec kobiet i Taniec mężczyzn z opery Aleko, pod batutą Szymona Makowskiego.

Wystąpili soliści: Gabriela Opacka (skrzypce), Sara Czureja – Łakatosz (cymbały), Marek Andrysek (akordeon) i Piotr Kopiński (fortepian).

 

Poszczególne  partie muzyczne były przeplatane prelekcją pani dyrektor Joanny Wnuk-Nazarowej.

 

 

 

 

 

Serca dziewcząt skradł młody zdolny dyrygent – Szymon Makowski, który z niezwykłą ekspresją prowadził orkiestrę.

 

 

 

 

 

Po muzycznej uczcie spotkała nas kolejna niespodzianka,  ponieważ wirtuoz fortepianu – solista pan Piotr Kopiński oprowadził nas po kulisach orkiestry.

 

 

 

 

 

Mieliśmy również zaszczyt  spotkać panią Sarę Czureję – Łakatosz – jedną z nielicznych w Polsce kobiet grających mistrzowsko na cymbałach.

 

 

 

 

 

Po tak obfitym w doznania pobycie w siedzibie NOSPR powróciliśmy do domu rozśpiewanym busem. Za tę atrakcję dziękujemy dziewczętom z grupy zajęć artystycznych klasy 3ab.

http://www.nospr.org.pl/pl/aktualnosci/76/koncert-edukacyjny-ludowe-inspiracje-w-muzyce-symfonicznej


Mikołajki w Częstochowie

 

We wtorek 16 grudnia 2014 roku uczniowie klasy Ie i Id pod opieką p. Agnieszki Stokowskiej, p. Iwony Jędrzejewskiej i p. Agaty Goszczyńskiej wybrali się do Częstochowy na „mikołajkowy” seans filmowy  w CinemaCity oraz do kręgielni.

Głównym celem wyjazdu była integracja i wzmocnienie więzi koleżeńskiej zespołów klasowych poprzez wspólne obejrzenie filmu pt. „Głupi i głupszy bardziej” oraz zainteresowanie uczniów grą w kręgle - ciekawą i nietypową dyscypliną sportu.

Po projekcji filmu, który wprawił wszystkich  w wyśmienity humor, młodzież została zapoznana  z wyposażeniem, regulaminem i zasadami gry w kręgle.  Niektórzy uczniowie pierwszy raz mogli się sprawdzić w tej dyscyplinie sportowej i należy przyznać, że bardzo dobrze sobie radzili.

Był to bardzo udany wyjazd, który na długo pozostanie w pamięci uczniów. Gra  w kręgle okazała się wciągająca. Uczniowie świetnie radzili sobie z tą nową dla nich dyscypliną. Pełni wrażeń, z postanowieniem rewanżu, wszyscy szczęśliwie wróciliśmy do Pajęczna.

 

 


Gimnazjalni szczypiorniści

foto

Dwunastego grudnia  na hali sportowej przy Publicznym Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie odbyły się zawody w piłkę ręczną w kategorii chłopców. Zawodnicy rywalizowali między sobą o mistrzostwo powiatu pajęczańskiego. Pierwszy mecz reprezentacja naszego gimnazjum rozegrała z Działoszynem i rozgromiła przeciwników wygrywając 10:5. W kolejnym meczu rywalizowali z Kiełczygłowem, również wygrywając, tym razem jednak 10:6. Później, grając z Siemkowicami, zwyciężyli 10:7, w rezultacie zajmując pierwsze miejsce i wygrywając całe spotkanie. Na drugim miejscu znalazły się Siemkowice, spychając Sulmierzyce na trzecie miejsce.
Natomiast trzy dni później, piętnastego grudnia, walkę o mistrzostwo powiatu stoczyły dziewczęta. W meczu ze Strzelcami Wielkimi odniosły oszałamiające zwycięstwo z wynikiem 9:4, rywalizując z Kiełczygłowem wygrały 5:2, a grając z Siemkowicami zwyciężyły 4:3. Nasze gimnazjalistki uplasowały się na pierwszym miejscu, zawodniczki Siemkowic na drugim, a reprezentantki Kiełczygłowa na trzecim.
Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, pokazali wspaniały przykład sportowej rywalizacji. Gratulujemy naszym pajęczańskim mistrzom i życzymy dalszych sukcesów sportowych!


Efektowna wygrana chłopców z naszego gimnazjum!

fotorelacja

W piątek 12 grudnia w naszej szkole odbyły się kolejne już z rzędu powiatowe eliminacje do gry rejonowej chłopców w piłce ręcznej. Wszystko zaczęło się od rozlosowania dwóch grup, z których zostały wyłonione dwie szkoły do walki w finale. W grupie razem z nami znalazły się szkoły z Działoszyna i Strzelec Wielkich, które zostały dość dotkliwie zdeklasowane przez naszych chłopców zdumiewającymi wynikami.
Z drugiej grupy udało się wyjść Siemkowicom, które wydawały się naprawdę ciężkim przeciwnikiem. Na początku meczu udało im się wyjść na prowadzenie 2:0. Od pierwszy minut grali dobra piłkę w ataku i skutecznie się bronili. Złą passę przerwał Filip Tokarski, wykonując trzy samodzielne akcje i wyprowadzając nas na prowadzenie. Skuteczność obu drużyn oddawały wyniki, gdzie walka toczyła się punkt za punktem. Końcowy wynik był jednak po stronie Pajęczna, w rezultacie 10:8. Bramki w finale zdobyli Tokarski x5, Bzdak x3, Bednarski x1, Kapuściński x1.

Zwycięstwo zawdzięczamy głównie dobrej, konsekwentnej i konstruktywnej grze w obronie i ataku pod przewodnictwem Filipa Tokarskiego i Czarka Bzdaka, lecz także bardzo dobrej grze całego zespołu oraz nauczycielom przygotowującym reprezentację naszej szkoły, czyli Pani Korasz i Panu Bednarskiemu. Warto wspomnieć, że wyróżnieni zostali zawodnicy naszej drużyny - Cezary Bzdak (najlepszy zawodnik zawodów) oraz Filip Tokarski (najlepszy zawodnik drużyny i finału), z którym udało nam się przeprowadzić krótki wywiad. (ukaże się w kolejnym numerze "Szpili")

 


Z pasją przez życie

 

W dniu 5. 12. 2014 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z, autorką książki „Tajemnica starego ogrodu”, panią Karoliną Mielczarek, która jest absolwentką naszej szkoły oraz mieszkanką Pajęczna. Pani Karolina ma na swoim koncie kilka książek. Jednak wydała tylko jedną, ale… jest w trakcie wydawania drugiej.

Spotkanie był bardzo interesujące. Autorka opowiedziała nam, co było inspiracją do napisania książki oraz w jakim wieku zaczęła pisać. Bardzo zachęcała do rozpoczęcia przygody z pisarstwem, ponieważ jak podkreślała, jest to naprawdę cudowne oderwanie od rzeczywistości. Mówiła także, że w ten sposób można wędrować po różnych światach, można przenieść się w każde miejsce, w jakie tylko się pragnie, dotykać różnych sfer życia, a tym samym przeżywać historie, o których w realnym świecie możemy tylko pomarzyć. Kiedy mówiła, czuło się wielką pasję i fascynację tym, czym się zajmuje.

Bardzo dziękujemy pani Karolinie za poświęcony nam czas, przedstawienie swojej historii z pisarstwem w bardzo ciekawy sposób oraz życzymy kolejnych sukcesów.

Spotkanie to zorganizowały panie: Agnieszka Miszewska, Jolanta Witulska, Katarzyna Drozdek.

Redakcja Szpila


Kiermasz Bożonarodzeniowy

Zapraszamy do obejrzenia - foto

4 grudnia 2014 roku, już tradycyjnie, zorganizowany został Kiermasz Bożonarodzeniowy Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie. Po raz pierwszy można było nabyć świąteczne smakołyki - kolorowo dekorowane pierniki przygotowane przez uczniów. Cieszyły się one dużym powodzeniem. Ponadto opiekunowie świetlicy szkolnej wraz z uczniami przygotowali akwarelowe karty z motywami zimowych pejzaży, stroiki i wieńce świąteczne oraz kolorowe puszki i butelki do dekoracji wigilijnego stołu. Kiermasz co roku spotyka się z coraz większym zainteresowaniem, co motywuje do wzbogacania go o nowe, twórcze pomysły.

Kiermasz zorganizowały panie: Jadwiga Lange, Aleksandra Miękina, Magdalena Bazan, Urszula Taranek i Magdalena Wolska-Libiszewska.


ANDRZEJKI W DOMU BETEL W DZIAŁOSZYNIE

27 listopada br. uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie zorganizowali imprezę andrzejkową dla niepełnosprawnych mieszkańców Domu Chleba Powszedniego Betel w Działoszynie. Od pierwszych minut gimnazjaliści bardzo zaangażowali się w udany przebieg zabawy. Zastawili stół własnymi wypiekami, kupili napoje, przekąski. Balony i confetti urozmaiciły taneczne pląsy. Młodzież chętnie i z dużym wyczuciem angażowała wszystkich obecnych do zabaw tanecznych. Stwarzali publikę dla solowych występów Krzysia, który uwielbia śpiewać przeboje Stachurskiego. Bardzo ważnym aspektem tego spotkania była również pomoc w pisaniu listów, kartek świątecznych do znajomych i rodzin mieszkańców Betel, wysyłanie sms-ów, wspólne rysowanie i malowanie.

Na wszystkich twarzach pojawił się uśmiech i radość, gdyż takie spotkania przynoszą wielką korzyść wszystkim uczestnikom. Po trzech godzinach zabawy gimnazjaliści umówili się na kolejne spotkanie i pożegnali szczęśliwych chłopaków.

Organizatorami i opiekunami andrzejek były panie: Joanna Noremberg i Agnieszka Miszewska.

betel andrzejkibetel andrzejki

betel andrzejkibetel andrzejki


Unia Europejska


Siódmego listopada w naszej szkole zostało zorganizowane spotkanie dla uczniów klas I i II, którego głównym tematem była Unia Europejska. Jego celem było uświadomienie najmłodszych obywateli jak funkcjonuje Unia oraz jakie prawa im przysługują. Spotkanie poprowadził przedstawiciel Europe Direct. Dowiedzieliśmy się jakie są zasady wprowadzania strefy Euro, przystępowania do UE, jaka jest pozycja Polski w UE. Uczestnicy cały czas brali aktywny udział w zajęciach. Za dobrą odpowiedź na zadane pytanie dostawali upominki. Na koniec zostaliśmy podzieleni na grupy. W pięcioosobowych grupach przyporządkowaliśmy artykuły prawne do odpowiednich haseł. Wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem doskonale. Dla uczniów było to bardzo ciekawe doświadczenie. Z pewnością wiedza  zdobyta na tych zajęciach przyda im się w przyszłości.

Magda Bęben

 

 

 

 


Apel z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

foto

 


 

W ostatni czwartek ubiegłego miesiąca ( 30.10.2014r. ) grupa uczniów z klasy I c i I a wraz z panią Anną Wodzisławską i Izabelą Okoń odwiedziła Częstochowską Filharmonię im. Bronisława Hubermana. Koncert nosił tytuł: ,,Chopin na ludowo" i związany był z uchwalonym przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Oskara Kolberga z okazji 200 rocznicy urodzin tego wybitnego polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora.

Gwiazdą muzycznego spotkania była ceniona na całym świece pani Maria Pomianowska i utworzony przez nią Zespół Polski. Założycielka zespołu w młodych latach wyjechała do krajów Dalekiego Wschodu, gdzie zafascynowała się grą na tradycyjnych instrumentach indyjskich. Nigdy jednak, podczas pobytu za granicą, nie zapomniała o Polsce i polskiej muzyce ludowej, dlatego po powrocie do ojczystego kraju postanowiła zająć się rekonstrukcją dawnych strunowych instrumentów kolanowych, sięgając m.in. do XIX wiecznych zapisów Oskara Kolberga. Dzięki temu podczas koncertu mieliśmy okazję usłyszeć kilka utworów Fryderyka Chopina zaaranżowanych na tradycyjne polskie instrumenty (m.in. sukę biłgorajską, fidel płocką, bęben obręczowy, flety) oraz unikalne pieśni ludowe, mazury, oberki, kujawiaki i polki z mazowieckich nizin, z miejsc, które we wczesnej młodości odwiedzał kompozytor, i które mogły być inspiracją dla jego twórczości.

Przed rozpoczęciem koncertu, nim zasiedliśmy na widowni, cała nasza grupa została oprowadzona po nowo wyremontowanym budynku filharmonii. Zobaczyliśmy miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla widzów, mieliśmy także okazję zasiąść na chwilę za stołem montażowym dźwiękowca i oświetleniowca. Ta część wycieczki była dla niektórych z nas miłym wspomnieniem chwil, gdy sami jako początkujący instrumentaliści mieliśmy okazję występować w tejże filharmonii na deskach sali kameralnej podczas cyklu koncertów dla małych dzieci.

Reasumując, pobyt w filharmonii był dla nas źródłem wielu ciekawych informacji i przeżyć, i będzie przez nas bardzo mile wspominany. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś tam wrócimy.

Alicja Mielczarek i Klaudia Wiśniewska

(pod kierunkiem p. A.Wodzisławskiej)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć :)


Sprawozdanie z wystawy z okazji 10. rocznicy śmierci Czesława Miłosza

W dniach od 7. 10. - 20. 10. 2014 r. w Publicznym Gimnazjum im. Polskich Noblistów miała miejsce wystawa, której celem było upamiętnienie życia i twórczości jednego z polskich noblistów, a zarazem patrona naszej szkoły.

Częścią ekspozycji były: zdjęcia poety, kalendarium z jego życia, fragmenty jego wypowiedzi oraz wybrane wiersze. Poza tym wystawione były książki prezentujące biografię autora i jego twórczość. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z dorobkiem i wydarzeniami z życia Czesława Miłosza.

Wystawa, przygotowana przez p. Katarzynę Drozdek i p. Jolantę Witulską, cieszyła się zainteresowaniem młodzieży.


Warsztaty Multicultural Britain

20 października 2014r. 17 osobowa grupa uczniów Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie im. Polskich Noblistów wybrała się do Łodzi na warsztaty edukacyjne Multicultural Britain prowadzone przez brytyjskiego aktora i pedagoga Simeona Wrena, pochodzącego z Manchesteru w północnej Anglii. Celem warsztatów było podniesienie kompetencji językowych uczniów, doskonalenie umiejętności komunikacyjnych w zakresie języka angielskiego, przygotowanie do praktycznego i efektywnego wykorzystania języka angielskiego w trakcie trwania dalszej edukacji, podczas egzaminu gimnazjalnego oraz w czasie funkcjonowania na rynku pracy. Poza tym poszerzanie wiedzy z zakresu kultury Wielkiej Brytanii, dostrzeganie zmian zachodzących w procesie globalizacji świata oraz rozwijanie twórczego myślenia, wyobraźni, spostrzegania wartości estetycznych.

Treść warsztatów przybliżała uczniom Wielką Brytanię w aspekcie jej wielokulturowości oraz wskazywała na przyczyny i skutki tego zjawiska. Uczniowie zostali również zapoznani z podstawowymi wyrażeniami slangu funkcjonującymi wśród nastolatków brytyjskich z podkreśleniem szerokiego wachlarza różnych kultur, z których się wywodzą. Simeon Wren prowadził warsztaty w sposób bardzo żywiołowy, aktywizujący młodzież, urozmaicony quizem, który wygrała czteroosobowa grupa naszych gimnazjalistów. Wszyscy wracali w radosnym nastroju z poczuciem przynależności do społeczności świata i z motywacją do dalszej nauki języka angielskiego a przede wszystkim z poczuciem jego ponadkulturowego aspektu. Pomysłodawczyniami i organizatorkami warsztatów były panie Agnieszka Miszewska i Anna Szataniak.

 

 

 


Wycieczka do Warszawy - foto

W dniu 9 października 2014 roku odbyła się wycieczka szkolna do Warszawy, w której brały udział klasy: 2c, 2d, 1c pod opieką pań: Bożeny Stępień, Izabeli Okoń, Anny Hałaczkiewicz oraz Marzeny Łodzińskiej. Po długiej trasie autokarowej uczestnicy wycieczki pod przewodnictwem pana przewodnika zwiedzili STARE MIASTO i wysłuchali ciekawych opowieści o Warszawie. Następnie udali się na  STADION NARODOWY. Uczniowie wraz z opiekunami obejrzeli "od środka" szatnie i pomieszczenia przeznaczone dla piłkarzy. Ponadto weszli na najwyższe trybuny co wywołało lekki lęk spowodowany dużym stopniem nachylenia.

Następnie uczestnicy wycieczki obejrzeli cudowny ogród na dachu BIBLIOTEKI NARODOWEJ. Potem spędzili trzy wspaniałe godziny w CENTRUM NAUKI KOPERNIK, gdzie poznawali sekrety różnych dziedzin nauki. Po tym udali się w drogę powrotną. Wszyscy uczestnicy wycieczki mimo zmęczenia byli bardzo zadowoleni z przygody, którą przeżyli w Warszawie.

 


Śladami bitwy pod Mokrą

foto


Niedawno w naszej szkole uczniowie klas trzecich mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z członkami Studia Historycznego HUZAR. Głównym celem inscenizacji było przedstawienie  nam przebiegu bitwy pod Mokrą. W trakcie spotkania oglądaliśmy pokaz slajdów przedstawiający szczegółowo przebieg bitwy. Panowie w ciekawy sposób opowiadali nam o przebiegu tego ważnego wydarzenia, przedstawili ustawienie wojsk, umundurowanie oraz wyposażenie żołnierzy. Po zakończeniu spotkania każdy z nas mógł przymierzyć maski przeciwgazowe, hełmy, sprawdzić swoje siły w obsłudze karabinów czy pistoletów, które były wierną kopią używanych w trakcie bitwy pod Mokrą.

Aleksandra Lipa

 


Wycieczka do Wrocławia klas: 1a, 1b i 1d

6 października 2014

zobacz

6 października odbyła się całodniowa wycieczka integracyjna klasy 1a do Wrocławia. Naszymi opiekunami były: wychowawczyni w/w klasy pani Katarzyna Drozdek i pani Agnieszka Miszewska. Wycieczka składała się z 4 etapów:

- zwiedzanie Ogrodu Botanicznego

- przedstawienie teatralne „Zemsta” w Teatrze Lalek

- zwiedzanie Rynku - Ratusza

- zwiedzanie Humanitarium - Ogrodów Doświadczeń oraz udział w warsztatach

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, który stanowi krainę zieleni, ciszy i wytchnienia w centrum olbrzymiej aglomeracji wrocławskiej. Pani przewodnik przekazała nam wiele ciekawostek o życiu i systemie roślin, które tam są troskliwie pielęgnowane oraz o historii samego ogrodu.

Kolejny etap naszej eskapady to wizyta w Teatrze Lalek i obejrzenie spektaklu „Zemsty”, który wywarł na nas duże wrażenie, gdyż aktorzy wykazali się niezwykłym profesjonalizmem.

Po wyjściu z teatru ponownie „wpadliśmy” w ręce pani przewodnik, która zabrała nas w trasę po Rynku. Poznaliśmy historię tego uroczego miejsca oraz wiele ciekawostek z nim związanych. Zwiedziliśmy stare więzienie, zobaczyliśmy kamieniczki Jasia i Małgosię oraz Ratusz. Spotkaliśmy wielu, sponad dwustu, krasnali - były bardzo życzliwe.

Ostatni punkt naszej wycieczki związany był ze światem nauki i techniki. Przybyliśmy do parku rozrywki edukacyjnej - Humanitarium. Miejsce to odkryło przed nami wiele ciekawostek naukowo - technicznych. Najpierw obejrzeliśmy wystawy i indywidualnie przeprowadziliśmy doświadczenia, następnie rozpoczęły się zajęcia warsztatowe w laboratorium, gdzie mieliśmy za zadanie oddzielić DNA. Następnie dotarliśmy do ciemnego tunelu pełnego naukowych zagadek…

Wrocław to piękne miejsce, które warto zobaczyć. Wieczorem wróciliśmy do domów zmęczeni, ale szczęśliwi.


Ślubowanie uczniów klas pierwszych

i  Dzień Edukacji Narodowej

w naszej szkole!

foto

13.10.2014r. odbyła się w naszym gimnazjum uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz przyjęcia do grona szkolnej rodziny nowoprzybyłych uczniów klas pierwszych. Akademię przygotowali uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p. Iwony Jędrzejewskiej, p. Agnieszki Stokowskiej, p. Anny Wodzisławskiej, p. Magdaleny Wolskiej – Libiszewskiej i p. Piotra Mielczarka.

W uroczystości uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i zaproszeni emeryci.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiła część oficjalna uroczystości. Uczniowie złożyli przysięgę na sztandar gimnazjum. Następnie Pani Dyrektor pasowała przedstawicieli poszczególnych klas pierwszych na ucznia Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów poprzez dotknięcie jego ramienia symbolicznym ołówkiem.

Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Danuta Skoczylas, która Nauczycielom oraz Wszystkim Pracownikom Oświaty złożyła najserdeczniejsze życzenia i podziękowania.

Po tym uroczystym wydarzeniu przyszła pora na występ artystyczny dedykowany nauczycielom.

Młodzi artyści pieśnią, słowem i tańcem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Na ręce Dyrekcji naszej szkoły przekazane zostały  dla wszystkich nauczycieli piękne kolorowe kwiaty wraz z życzeniami od całej społeczności szkolnej.

Młodzież podczas przygotowań wykazała się ogromnym zaangażowaniem i kreatywnością, co zaowocowało wspaniałym przedstawieniem, entuzjastycznie przyjętym przez całą społeczność szkolną.

Obchodzeniu tego święta towarzyszył nastrój powagi i radości jednocześnie. Wszyscy byli uśmiechnięci i życzliwi dla siebie nawzajem. Takie dni ważne są z wielu powodów m.in. integrują całą społeczność szkolną, uczniów z nauczycielami, nauczycieli z uczniami, poprawiają wzajemne relacje, a to wszystko przekłada się na późniejsze działania edukacyjne i wychowawcze.

 


 

Moje wrażenia po wycieczce do Warszawy - foto


Niedawno uczestniczyłem w szkolnej wycieczce, która  na długo zapadnie mi w pamięć. Oprócz tego, że mogłem zobaczyć  Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik oraz Sejm RP, to przede wszystkim dane mi było poczuć wspaniałą  atmosferę , jaką stworzyli wszyscy uczestnicy imprezy. Wrażenia z wizyt w pięknych miejscach są równie mocne, jak sama podróż.  Śmiech, żarty, zabawy budują świetny klimat wśród uczniów naszego gimnazjum. Mimo tego, iż na co dzień poruszam się na wózku inwalidzkim, to w żaden sposób nie zabrało mi to radości oglądania i przebywania z kolegami. Wręcz przeciwnie- mam wrażenie, że wspólna wycieczka jeszcze bardziej nas zintegrowała.

Jestem   pewien, że będę uczestniczył w kolejnych wyjazdach.

Pozdrawiam

Dominik Stachera  kl II e

zdjęcia: Paulina Rajchert kl.2eIV Światowy Dzień

Tabliczki MnożeniaWMTDay 2014

akcja szkolna i środowiskowa

Sprawozdanie z działań z uczniami

26 września 2014r. po raz trzeci braliśmy czynny udział w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, którego mottem przewodnim jest "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie łatwych i trudnych przypadków tabliczki mnożenia, a także:

• ćwiczyć rachunek pamięciowy,

• kształcić umiejętności interpersonalne, nawiązywanie kontaktów,

• doskonalić umiejętność współpracy w grupie,

• zwrócić uwagę na kulturę zachowania w miejscach publicznych oraz kulturę słowa w relacjach międzyludzkich,

• promocję szkoły w środowisku lokalnym,

• zwrócić uwagę na bezpieczeństwo podczas poruszania się po drogach,

• zwrócić uwagę na odpowiedzialność za zdrowie własne oraz kolegów i koleżanek.

Przygotowania rozpoczęły się dużo wcześniej. Po dokonaniu zgłoszenia szkoły uzyskaliśmy licencję i certyfikat na prowadzenie akcji. Przygotowaliśmy grupy egzaminatorów. Dodatkowym aspektem podkreślającym zaangażowanie młodzieży były przygotowania w zakresie przykładowych zadań, identyfikatorów wg własnego pomysłu jak i certyfikatów dla uczestników.

Powołane Patrole Egzaminacyjne przeprowadzały krótkie egzaminy z tabliczki mnożenia. Przepytywały uczniów i nauczycieli na terenie szkoły, po czym także osoby napotkane na ulicach Pajęczna a także członków rodzin w swoim środowisku lokalnym. W bieżącym roku szkolnym w akcję zaangażowani byli uczniowie klas pierwszych – Ib i Id, którzy pomimo nowego środowiska szkolnego świetnie poradzili sobie z powierzonymi zadaniami.

Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.

Zdecydowana większość pytanych osób otrzymało certyfikaty Multiplication Expert! Podczas egzaminu obowiązywały zasady fair-play – nie można było podpowiadać i ściągać.

Podczas akcji wszyscy bawili się dobrze, przebiegała ona w miłej atmosferze ale także budziła wiele emocji. Była to świetna zabawa połączona z nauką.

Projekt ten przyniósł pozytywne efekty. Wszystkie zaplanowane cele zostały w pełni zrealizowane, a podjęte działania oceniamy wysoko.

 

 

Pajęczno, 08.10.2014r. Opiekunowie projektu:

Aneta Bęben

Iwona Jędrzejewska

 


„Upiór w orkiestrze”

W ostatni czwartek września uczniowie z klasy IIIa i IIIb pod opieką pani Anny Wodzisławskiej i Elżbiety Woźniak wybrali się na koncert do filharmonii im. Bronisława Hubermana w Częstochowie. Koncert nosił tytuł „Upiór w orkiestrze”, była to zabawna historia o pewnej orkiestrze i ich dziwnych wypadkach w trakcie koncertów. Jak się później okazuje za wszystkim stał upiór. Trzeba przyznać, że był niezwykle pomysłowy w wymyślaniu przeszkód dla orkiestry. Zdemaskował go wspaniały detektyw Sherlock Holmes. Wszystkie te wydarzenia podkreślała orkiestra symfoniczna, która zagrała m. in. utwory Piotra Czajkowskiego, Jana Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena. Dzięki temu lepiej poznaliśmy dzieła tych wybitnych kompozytorów oraz zagadnienia dotyczące orkiestry (jej składu, podziału na poszczególne grupy instrumentów oraz roli dyrygenta).

Przed rozpoczęciem koncertu cała nasza grupa została oprowadzona po budynku filharmonii. Mogliśmy zobaczyć salę prób muzyków, miejsca gdzie znajdują się garderoby, pomieszczenia techniczne oraz pokoje hotelowe dla zaproszonych gości. Weszliśmy tam, gdzie zwykły widz nie wchodzi.  Dla wszystkich była to ogromna atrakcja. Po zakończonym koncercie weszliśmy na scenę i mogliśmy poczuć się jak prawdziwi muzycy. Przez cały czas towarzyszyły nam dobre nastroje.

Magda Bęben

Zapraszam do obejrzenia zdjęć http://www.filharmonia.com.pl/events.php?ItemId=352 oraz naszej fotorelacji.

 


Europejski Dzień Języków

W dniu 26 września obchodziliśmy w gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie Europejski Dzień Języków, ustanowiony przez Radę Europy. Obchody tego dnia wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń naszej placówki edukacyjnej. Tegorocznymi opiekunami imprezy byli pani Joanna Strzelczak (język niemiecki), Agnieszka Miszewska (język angielski) oraz Anna Szataniak (język angielski). Głównym celem obchodów Dnia Języków było podnoszenie świadomości uczniów w zakresie:

- bogactwa i różnorodności językowej Europy, które należy pielęgnować i rozszerzać,

- potrzeby zwiększania zakresu nauczanych języków, także tych mniej znanych,

- potrzeby osiągania przez obywateli pewnego zaawansowania w zakresie co najmniej dwóch języków obcych, tak aby mogli w pełni wykorzystać swój potencjał jako obywatele demokratycznej Europy.

Tegoroczne obchody składały się z dwóch etapów. Na pierwszy etap składał się konkurs humorystyczny. Na tablicy informacyjnej zostały wywieszone przeróżne kawały w języku angielskim i niemieckim. Wszystkie miały formę pytań. Na osobnych planszach umieszczone zostały odpowiedzi do tych pytań. Zadaniem uczniów było dopasować właściwe odpowiedzi do pytań. Uczniowie, którzy jako pierwsi dostarczyli prawidłowe rozwiązania otrzymali nagrody rzeczowe. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się dokładnie 26 września.

 

Kolejny etap  obchodów Europejskiego Dnia Języków polegał na przejściu po klasach najwybitniejszych osobistości świata polityki i kultury a tym samym przedstawicieli narodów, których językiem ojczystym są języki angielski i niemiecki. Na czele korowodu szła "królowa Elżbieta II", obok "kanclerz Niemiec Angela Merkel" oraz "prezydent USA Barack Obama". Królowa pozdrawiała wszystkich serdecznie i życzyła miłego dnia. Każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z szacownymi gośćmi. Ich wizyta była wielkim zaskoczeniem a zarazem miłą niespodzianką dla społeczności gimnazjum. Wywołała zdziwienie i niedowierzanie a tym samym dała uczniom możliwość oderwania się od realiów szkoły.

 


Wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego w Skoczylasach - foto

W dniu 18 września 2014 roku odbyła się wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego „Brzozowy Gaj” w Skoczylasach. Wzięli w niej udział uczniowie klasy ID i IE. Organizatorami wycieczki były wychowawczynie panie Iwona Jędrzejewska i Agnieszka Stokowska, a opiekę oprócz nich sprawowała  pani Agata Goszczyńska.

Celem wycieczki była integracja zespołów klasowych, a także zaobserwowanie zwiastunów jesieni. Na miejsce udaliśmy się autobusem w godzinach porannych.

Uczniowie zwiedzili gospodarstwo, uczestniczyli w warsztatach papieroplastycznych, a także aktywnie wypoczywali – rozgrywając mecze piłki siatkowej i nożnej.

Właścicielka gospodarstwa pani Basia Depta przygotowała poczęstunek: gorącą herbatę,  pączki  i  pieczone kiełbaski.

Wycieczka wpłynęła w dużym stopniu na integrację zespołów oraz  poszerzeniu wiedzy o kulturze regionu.

Pogoda i radosny nastrój uczniów oraz opiekunów sprawiły, że wspaniała atmosfera towarzyszyła nam do końca wycieczki.


Zajęcia terenowe

W dniu 08 września 2014 roku klasa 3c wybrała się do leśniczówki do Nowych Gajęcic. Brało w niej udział 22 uczniów oraz dwóch nauczycieli pani Joannna Strzelczak i pani Aneta Bęben. Najpierw wszyscy zebraliśmy się przed szkołą o godz. 8.00. Opiekunowie sprawdzili listę obecność i pouczyli nas o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Wyruszyliśmy o godzinie 8.30. Po dotarciu na miejsce odpoczęliśmy chwilę. Następnie pan leśniczy Tadeusz Randak zabrał nas na spacer do lasu,  aby opowiedzieć nam o „życiu” w lesie. Dowiedzieliśmy się o zasadach pielęgnacji lasu, jak długo rosną drzewa i po jakim czasie i dlaczego zostają wycinane, czyli zasady ścinki drewna na zrębie, rozpoznawaliśmy gatunki drzew. Opowiedział nam też o zwierzętach m.in. o jeleniach, które w poszukiwaniu jedzenia niszczą drzewa swoimi porożami. Wędrując po lesie nasi koledzy zebrali bardzo dużo grzybów m.in. kanie, rydze oraz prawdziwki. Około godziny 11:00 powróciliśmy do leśniczówki i rozpaliliśmy ognisko. Po odpoczynku przyszedł czas na odrobinę nauki. Pani Bęben rozdała nam karty pracy z łamigłówkami o tematyce związanej z lasem, a potem Pani Strzelczak kazała nam się nauczyć zwierząt i owadów po niemiecku (wcześniej przećwiczyliśmy wymowę). Panie były z nas dumne, że tak dobrze wykonaliśmy swoje zadania. Potem mieliśmy jeszcze czas na grę w piłkę nożną i siatkówkę. Aby nie było nudno chłopcy chcąc poprawić nastrój wycieczki zaczęli lać dziewczyny wodą prosto z butelek i wiader. Dobrze, że pogoda nam dopisała – było słoneczko i super ciepło. Do domu wróciliśmy cali mokrzy oraz weseli z ciekawymi wspomnieniami, które zostaną w nas na długo. Połączyliśmy naukę z zabawą.


1 września 2014 r.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/15

Nadanie imienia naszemu gimnazjum oraz wręczenie sztandaru

 

Wideorelacja telewizji NTL Radomsko

zobacz

Rozpoczęcie roku szkolnego w Gimnazjum [WIDEO]

— 1 września 2014

W dniu 1 września 2014 roku w Publicznym Gimnazjum w Pajęcznie odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015. Uroczystość połączona była z oddaniem do użytku obiektu szkoły po zakończeniu termomodernizacji i przebudowy, nadaniem szkole imienia oraz wręczeniem sztandaru.

Prace modernizacyjne trwały prawie 2 lata. Obejmowały wykonanie termomodernizacji budynku, zmianę konstrukcji i pokrycia dachu, przebudowę wejścia do budynku, budowę podjazdu dla niepełnosprawnych, budowę kanalizacji wraz z przykanalikami, modernizację instalacji  c.o. Dodatkowo przebudowane zostało otoczenie budynku poprzez stworzenie miejsc parkingowych i skwerów zieleni. łączna wartość przeprowadzonych prac to niemal 4 miliony złotych. Kwotę 1,5 miliona pozyskano z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Oddanie do użytku budynku po modernizacji było znakomitą okazją do zrealizowania 2 ważnych dla społeczności szkolnej wydarzeń: uchwałą Rady Miejskiej w Pajęcznie szkoła otrzymała imię „Polskich Noblistów”, a także szkole przekazany został sztandar.
W swoich wystąpieniach o znaczeniu wszystkich tych wydarzeń mówili: dyrektor szkoły Danuta Skoczylas, burmistrz Dariusz Tokarski oraz wicedyrektor szkoły Grażyna Trzeciak. Na zakończenie wszyscy przybyli goście mogli obejrzeć przygotowaną przez nauczycieli i uczniów gimnazjum bardzo efektowną cześć artystyczną poświęconą patronom szkoły.
Poniżej galeria zdjęć oraz krótka wideorelacja i wideorelacja.

 

 

W Pajęcznie uroczyście otwarto Gimnazjum im. Polskich Noblistów (galeria zdjęć)

http://www.radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=13569

W Pajęcznie otwarto odnowiony budynek Gimnazjum. Na uroczystą inaugurację roku szkolnego przybyli włodarze z powiatu, absolwenci szkoły oraz obecni i byli wychowawcy. Młodzież rozpoczynająca dziś naukę była zadowolona z efektu inwestycji.

Kacper Musialski, Marysia Kruk, klasa 3a:
- Szkoła jest bardzo ładna, teraz aż się chce chodzić do szkoły. Na pewno będzie nam przyjemniej uczęszczać do szkoły, będziemy chętniej odwiedzali nasze klasy.

Dariusz Tokarski, burmistrz Pajęczna:
- Przygotowania do tej inwestycji trwały kilka lat, ale sama realizacja to niecałej dwa lata. To, co widzimy, co zostało zrobione, to przede wszystkim prace zewnętrzne, wymian dachu, całe zagospodarowanie terenu, miejsca parkingowe, przebudowa ulicy Grunwaldzkiej, żeby poprawić bezpieczeństwo dzieci dojeżdżających do szkół. Koszt tych zadań to prawie 4 miliony złotych. W gimnazjum mamy coraz więcej uczniów, prawie 600 ma w tej szkole zajęcia.

Cezary Olejniczak, poseł na Sejm RP:
- Młodzi ludzie, gimnazjaliści to jest następny etap oświaty i nauki po szkole podstawowej, bardzo ważny etap. Dzieci w Pajęcznie będą mogły uczyć się w bardzo dobrych warunkach. To jest zasługa samorządu na czele z burmistrzem, że udało się pozyskać środki, przekonać radę gminy do tego, żeby dołożyć ze swoich środków, z budżetu gminy pieniądze, żeby stworzyć jak najlepsze warunki nauczania naszego młodego pokolenia. Ważne, że są tutaj wykorzystane środki unijne, udało się to zrealizować i mieszkańcy, rodzice uczniów z terenu miasta i gminy Pajęczno, jak również może i z okolicznych miejscowości i gmin będą tutaj na pewno chętnie swoje pociechy przysyłać.

Pajęczańskie gimnazjum nosi imię Polskich Noblistów.

Autor: Magdalena Jaroch. Opublikowano 02 września 2014 o 08:54:59 w kategorii Oświata

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO W GIMNAZJUM W PAJĘCZNIE

2014-09-02 13:08:46

 

Ponizej krótka fotorelacja. (www.pajeczno.pl)

 

http://www.e-pajeczno.pl/otwarcie-gimnazjum-w-pajecznie-zdjecia

Otwarcie Gimnazjum w Pajęcznie - zdjęcia

dodane w pon., 01.09.2014 - 21:39 przez Ania

 

W Pajęcznie dokonano uroczystego otwarcia odnowionego w wyniku termomodernizacji budynku Gimnazjum. 1 września 2014 stał się szczególnym dniem dla społeczności Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie. Odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego oraz nadanie placówce imienia - Noblistów Polskich.

Wybór patrona, to przełomowa i ważna chwila w życiu każdej szkoły - polscy laureaci Nagrody Nobla przyczynili się do postępu nauki. Stanowią przykład pracowitości i uporu w dążeniu do celu. - Mam nadzieję, że w czasach kryzysu autorytetów nie jedna osoba, ale sześciu wielkich Polaków wpłynie skutecznie na osobowość młodych ludzi, którzy poszukują drogowskazu w swoim życiu - mówiła dyrektor Gimnazjum, Danuta Skoczylas...

Patronami szkoły zostali: Henryk Sienkiewicz, Maria Skłodowska-Curie, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Lech Wałęsa i Wisława Szymborska.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście - biskup Antoni Długosz, poseł Cezary Olejniczak, wizytatorzy z Kuratorium Oświaty, pierwsza dyrektor Irena Okoń, inspektorzy nadzoru budowlanego, przedstawiciele władz powiatowych i gminych oraz kadra pedagogiczna i uczniowie. Zebranych w Hali Sportowej gości powitała dyrektor Danuta Skoczylas. Głos zabierali przedstawiciele władz Szkoły, Gminy i Miasta Pajęczno, Powiatu oraz inni zaproszeni goście. Wyjątkową i cenną chwilę stanowiło symboliczne wbicie w drzewiec sztandaru okolicznościowych gwoździ. Później nastąpiło przyjęcie sztandaru przez uczniów, prezentacja sztandaru oraz ślubowanie przedstawicieli wszystkich klas pierwszych. W części artystycznej, w wykonaniu uczniów i absolwentów, zebrani goście obejrzeli montaż poetycko-muzyczny, przedstawiający sylwetki polskich noblistów oraz występy zespołu wokalno-muzycznego. Na otwarciu przygrywała także Pajęczańska Orkiestra Dęta.

Po uroczystym przecięciu wstęgi, dokonanym przed głównym wejściem odnowionego budynku gimnazjum, przez przedstawicieli władz, uczestnicy spotkania przeszli do hallu, aby podziwiać przygotowane wewnątrz inscenizacje-ekspozycje, a następnie - na stołówkę, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Był to dzień pełen wzruszenia i radości. Pajęczno zyskało zmodernizowany, atrakcyjny wizualnie obiekt, który z pewnością podniesie komfort pracy nauczycielom i uczniom.

 

zdjęcia: Piotr Kuliński