Home Nakręć się na wybory

Nakręć się na wybory

Opis działań  w ramach konkursu „Nakręć się na wybory” 
w Publicznym Gimnazjum w Pajęcznie

Przygotowanie spotu filmowego pt. „Nakręć się na wybory”  stało się dla nas ciekawym

i niezapomnianym wyzwaniem. Prace trwały około trzech tygodni. Wspólnie z opiekunem szukaliśmy pomysłów. Nieocenioną inspiracją okazała się postawa babci jednego z kolegów, która uczy się intensywnie języka angielskiego i jest znana jako osoba bardzo aktywna, pełna pasji (stąd rolki na nogach naszej bohaterki). Uważamy, że należy pamiętać o starszych osobach biorąc pod uwagę przyszłość Europy. Ich doświadczenie życiowe, wiedza o tradycji

i zwyczajach, które nam przekazują, stanowią ważny element naszej tożsamości narodowej w zjednoczonej Europie. Starsze osoby mogą pozytywnie wpływać na postawy młodych, dając przykład zaangażowania w życie społeczności lokalnej (stąd próba hitów ludowych) a także otwartości na otaczającą nas rzeczywistość w skali kraju i Europy oraz chęci kształtowania jej. Bezpośrednią możliwość aktywnego wpływu na życie społeczne, daje uczestnictwo w  wyborach do Parlamentu Europejskiego. To wyraz odważnego patrzenia w przyszłość i pewności, że „Twój głos jest ważny, Twój głos się liczy!”

Nasz zespół w składzie - Sylwia Koperska, Daria Dorosz, Mateusz Klimczak- był zaangażowany i gotowy do nowych wyzwań.  Po wspólnej „burzy mózgów”, uwzględniając uwagi opiekuna, stworzyliśmy scenariusz.

Rolę babci przyjęła  Daria, która odnalazła się znakomicie w kreowanej postaci. Strój ludowy, jaki miała na sobie, pożyczyliśmy od 101- letniej mieszkanki Trębaczowa, Pani Weroniki Nowińskiej, której jesteśmy niezmiernie wdzięczni, gdyż spódnica, tzw. wełniak była własnoręcznie tkana przez Panią Weronikę i ma prawdziwą wartość historyczną. Zdarzenia związane z pożyczeniem stroju okazały się dla nas bardzo wzruszające. Pragnęliśmy zaprezentować  Pani Nowińskiej  nasz filmik, co było również jej życzeniem.  Nie zdążyliśmy.

Pani Weronika odeszła w dniu 18.11.2013 r.

Dziś, szczególnie ze względu na pamięć o Pani  Weronice, wspaniałej stujednolatce, cieszymy się z podjętego w filmiku motywu ludowego.

Do współpracy zaprosiliśmy innych uczniów naszego gimnazjum, którzy ochoczo podjęli się rozłożenia flagi UE. Ich pomoc była nieodzowna. Montaż filmiku przysporzył nam początkowo wiele problemów, kiedy to dźwięk nie był zsynchronizowany z grą naszych aktorów. Tutaj otrzymaliśmy prawdziwe wsparcie ze strony uczennicy klasy I, której serdecznie dziękujemy.

W celu zachęcenia mieszkańców społeczności lokalnej do udziału w wyborach do PE, pragniemy jako pierwszych poinformować innych gimnazjalistów o przygotowaniu naszego filmiku. Zrobimy to przez szkolne megafony, które służą nam do przekazywania ważnych informacji gimnazjalistom. W taki sposób filmik trafi do domów prywatnych. Istnieje także strona naszego miasta „e-pajeczno” Tam również przekażemy link do filmu. W biuletynie dla rodziców „Moje dziecko, nasza szkoła”, który ukazuje się kilkakrotnie w ciągu roku szkolnego, przedstawimy relację o podjętych działaniach oraz podamy link naszego spotu. Podobną informację przekażemy redakcji szkolnej gazetki „Szpila”.

 

NAKRĘĆ SIĘ NA WYBORY!

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce ogłosiło konkurs dla szkół ponadpodstawowych związany z wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 25 maja 2014 roku.

3- osobowy zespół uczniów naszego gimnazjum w składzie- Daria Dorosz, Sylwia Koperska, Mateusz Klimczak- przystąpił do udziału w konkursie. Zadaniem gimnazjalistów było przygotowanie 1- minutowego spotu filmowego, mającego zachęcać do udziału w wyborach europejskich i umieszczenie go na jednym z ogólnodostępnych serwisów internetowych.

Pełne sprawozdanie z podjętych działań w ramach konkursu zaprezentujemy na stronie szkolnej w zakładce Szkolnego Klubu Europejskiego.

Drodzy Rodzice, mimo licznych obowiązków i spraw, które stoją przed Wami każdego dnia, mamy nadzieję, że uda się Wam wygospodarować 1minutkę (dokładnie 56 sekund) na obejrzenie naszego filmiku. Zapraszamy na strony Youtube!

Nasz link: http://www.youtube.com/watch?v=lFUj-gK04p8

Opiekunowie konkursu: Aleksandra Lipa , Marzena Łodzińska