Home Wydarzenia 2013-14

rok szkolny 2013/14


zobacz film


Komunikat dla uczniów dojeżdżających
do Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie

 

W dniu 1 września 2014 r. uczniowie dojeżdżający proszeni są
o oczekiwanie na autobusy na przystankach od godziny 10.30.

Autobusy rozwożące dzieci ze szkół podstawowych
będą zabierać młodzież do gimnazjum
.


Uwaga!


Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie informuje, że uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2014/2015 dla wszystkich uczniów odbędzie się 1 września 2014 r. o godzinie 12.00
w hali sportowej przy Publicznym Gimnazjum w Pajęcznie (wejście od strony ulicy Grunwaldzkiej).

 


Wykaz podręczników na rok szkolny 2014/15

klasa 1

klasa 2

klasa 3

 


 

Kiermasz książek i lektur szkolnych - foto

W dniu 23.06.2014 r. po raz kolejny w naszym gimnazjum odbył się kiermasz podręczników i lektur szkolnych. W godzinach od 900 do 1200uczniowie mieli możliwość zakupu i sprzedaży używanych książek.

Transakcja była nadzorowana przez nauczycieli: p. Agnieszkę Hałaczkiewicz, p. Aleksandrę Lipę, p. Jolantę Witulską i p. Annę Szataniak. Wysokość ceny książek ustalali sprzedający.

 


 

Biwak w Ośrodku ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim

foto

W dniach 16-18 czerwca 2014r. uczniowie klasy 1A,1B,1D i 1E uczestniczyli w biwaku na terenie Ośrodka ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim. Organizatorami i opiekunami były panie: Anna Hałaczkiewicz, Małgorzata Płuciennik, Jolanta Bednarska, oraz Barbara Prokop.
Nocleg w namiocie, brak energii elektrycznej, ściółka zamiast podłogi, harcerskie łóżka, ognisko, cisza oraz szum lasu i śpiew ptaków (nie wspominając o śpiewie opiekunówSmile, którym przypomniały się harcersko – turystyczne czasy) zrobiły niesamowite wrażenie na młodzieży, przyzwyczajonej do bardziej cywilizowanych warunków życia.

W czasie pobytu w ośrodku uczniowie mieli możliwość rozwinąć swoje umiejętności plastyczno – modelarskie, uczestnicząc  w zajęciach lepienia z gliny przy użyciu koła garncarskiego.

Wycieczka piesza leśną ścieżką dydaktyczno- rekreacyjną „Źródełko” umożliwiła naszej młodzieży poznanie walorów przyrodniczo-kulturowych zachodniej części Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Była też okazją do wdrażania odpowiedniego zachowania na terenach chronionych. Uczestnicy wycieczki poznali dawne sposoby spiętrzania wody i wykorzystania jej energii do pracy młyna, podziwiali dąb pomnikowy, który objęło dopiero dziesięciu z nich, spotkali bardzo rzadką roślinę – widłaka, oznaczyli wiele innych roślin. Uczestnicy biwaku brali również udział w niecodziennych zajęciach ekologicznych, polegających na oznaczaniu samodzielnie drzew rosnących na terenie Załęczańskiego Parku.

Nocna obserwacja nieba, widok Saturna z pięknymi pierścieniami, kratery na księżycu i najważniejsze, bardzo, bardzo późna cisza nocna, na długo pozostaną w pamięci młodzieży.

W czasie całego pobytu wszyscy aktywnie spędzali czas wolny między kolejnymi zajęciami, grając w kometkę i inne gry na czele z piłką siatkową i nożną.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy również pomnik przyrody- „Żabi Staw’’, będący ciekawostką geologiczną, szczególną, który jest jedynym zbiornikiem na pozbawionym cieków wodnych terenie Wielkiego Łuku Warty. Drugim powodem, dla którego warto było odwiedzić to miejsce, są wartości przyrodnicze, np. mogliśmy podziwiać kwitnące grzybienie północne, potocznie nazywane nenufarami i różne gatunki płazów.

 

Z wyjazdu wszyscy wrócili zadowoleni i wypoczęci z nadzieją, że podobna forma wypoczynku będzie zorganizowana w przyszłym roku szkolnym.

 

Opracowały:   Anna Hałaczkiewicz

Jolanta Bednarska

Małgorzata Płuciennik

Barbara Prokop


Konkurs Graficzny

 

 

Inicjatorem i organizatorem konkursu „Zagrożenia dla zdrowia i życia oraz sposoby ich eliminowania  w pracy maszyn i rządzeń rolniczych” był Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Łodzi wraz  z placówkami terenowymi.

Konkurs obejmował zagadnienia z zakresu zasad bezpieczeństwa pracy we wszystkich działach rolnictwa, w tym przepisy i dobre praktyki z zakresu bezpieczeństwa pracy w rolnictwie i ochrony środowiska, z nastawieniem na zagrożenia związane z użytkowaniem maszyn i urządzeń rolniczych.

W konkursie wziął udział Mateusz Sadek – uczeń klasy IIIc. Zrealizowana przez niego prezentacja multimedialna jest bardzo interesująca. Uczestnik konkursu wykazał się kreatywnością, a jego dzieło wymagało znacznego nakładu pracy.

Mateuszowi serdecznie dziękujemy za reprezentowanie naszego Gimnazjum w konkursie.

Agnieszka Stokowska

 


 

 


POLNISCHE NOBELPREISTRÄGER – POLSCY NOBLIŚCI

 

Uczniowie z klasy 3c gr. II

Sylwia Drozdek

Paulina Gajewska

Agata Hałaczkiewicz

Dominika Tkaczyńska

Maria Wojtal

Damian Brożyna

Jędrzej Krzak

Mateusz Klimczak

Jakub Łuszczyk

Kamil Ochental

Mateusz Sadek

Sebastian Wróż

 

z pomocą i z  inicjatywy pani Joanny Strzelczak wykonali projekt dotyczący polskich noblistów. Praca jest ciekawa, dlatego że biografie zostały napisane w języku niemieckim. Projekt był wykonany w grupach dwuosobowych. Każda z grup wylosowała jednego z sześciu noblistów, następnie szukała informacji i zdjęć na jego temat, z których napisali notki w języku niemieckim, a ewentualne błędy skorygowała pani Strzelczak. Na kolejnej lekcji prace zostały przyklejone na kolorowy papier, potem na dużą korkową tablicę, którą można podziwiać na jednym z korytarzy.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac!

 

Opr.: Agata Hałaczkiewicz


V Edycja szkolnego konkursu z języka niemieckiego

dla klas I i II w roku szkolnym 2013-2014

 

„Der beste Deutsche”

im Schuljahr 2013/2014 in der ersten Klasse

„Der beste Deutsche”

im Schuljahr 2013/2014 in der zweiten Klasse

 

Konkurs był skierowany do uczniów klas pierwszych i drugich.

Polegał na wykazaniu się umiejętnością posługiwania się czterema sprawnościami językowymi, obejmujący zakres materiału w odpowiedniej klasie. Do konkursu przystąpiło  29 uczniów. Konkurs odbył się w dniach 21.03.2014r. i 02.04.2014r. i składał się z 2 etapów:

 • I etap – test leksykalno – gramatyczny,
 • II etap – ustny (zawierający autoprezentację, reagowanie językowe – sposób zachowania się w określonych sytuacjach językowych)

Cele konkursu:

 • promocja nauki języka niemieckiego,
 • powtórzenie i utrwalenie przez uczniów zdobytej wiedzy,
 • podnoszenie poziomu umiejętności językowych,
 • umiejętność autoprezentacji,
 • przygotowanie do przyszłych konkursów, egzaminów pisemnych i ustnych

 

Wyniki konkursu „Der beste Deutsche” im Schuljahr 2013/2014 in der ersten Klasse

 

I miejsce: Kinga Włodarczyk kl.Ib

Julia Dłubak kl.Ib

 

II miejsce: Katarzyna Nowicka kl.Ie

Monika Szczęsna kl.Ic

 

 

III miejsce: WeronikaGłowacz kl.Ia

Julia Bylica kl.Ie

 

Wyniki konkursu „Der beste Deutsche” im Schuljahr 2013/2014 in der zweiten Klasse

I miejsce: Igor Kopera kl.IIe

 

II miejsce: Wiktoria Klimczak kl.IIc

III miejsce: Wiktor Kotyla kl.IIb

Gratulujemy TALENTU JĘZYKOWEGO!!!!

Pomysłodawcy i organizatorzy konkursu: Joanna Strzelczak i Magdalena Bazan


Sukces  naszej uczennicy

 

PATRYCJA SOBANTKA – FINALISTKĄ

 

OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

„MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

 

Uczennica zdobyła VI miejsce w kraju w kategorii szkół gimnazjalnych

 

W dniach 06-08 czerwca 2014r. w Lublinie odbył się XXXVII finał krajowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Uczestnikami etapu krajowego byli laureaci dwóch pierwszych miejsc z poszczególnych turniejów wojewódzkich, a wśród nich nasza uczennica klasy 1c – Patrycja Sobantka.

W finale krajowym wzięło udział 33 uczestników.

Turniej został przeprowadzony w dwóch etapach, z których w pierwszym wszyscy uczestnicy odpowiadali na pytania testowe z zakresu wiedzy o działalności Ochotniczych Straży Pożarnych oraz zagadnienia ratownictwa medycznego, działań operacyjnych i zapobiegania pożarom.

W części ustnej turnieju zawodnicy udzielali odpowiedzi na pytania teoretyczne i wykonywali zadania praktyczne m.in. z zakresu ratownictwa medycznego. W tegorocznym turnieju komisja konkursowa zdecydowała, że każdy uczestnik z poszczególnej grupy wiekowej miał będzie takie samo pytanie. Taka forma przeprowadzenia części finałowej zagwarantowała emocje do ostatniego pytania.

Należy jeszcze nadmienić, iż aby dotrzeć do finału krajowego należało pokonać po drodze kilka etapów tj. szkolny, gminny, powiatowy oraz wojewódzki. A zatem tym bardziej cieszy nas tak wysoka pozycja uczennicy pierwszej klasy gimnazjum.

Serdecznie gratulujemy i życzymy  sukcesów w następnych latach.

Bożena Stępień

Teresa Kapuścińska

 


Interaktywna podróż dźwiękowa

Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, lecz również pobudza kreatywność i pozwala na świetną zabawę. Dlatego 9 czerwca 2014r. grupa uczniów klas pierwszych wraz z opiekunami wyjechała do Łodzi, by obejrzeć interaktywną wystawę muzyczną i przenieść się w niezwykłą „Podróż w krainę dźwięku”.

Wystawa rozpoczęła się wizytą w studio dźwiękowym. Zwiedzający trafili w środek tętniącej humorem i przygodami dźwiękowej podróży dwójki przyjaciół przemierzających świat w poszukiwaniu instrumentów muzycznych. Zabawnym przewodnikom tej podróży głosów użyczyli najlepsi polscy aktorzy dubbingowi – Jarosław Boberek (m.in. w postać Kaczora Donalda i króla Juliana z filmu Madagaskar) i Grzegorz Pawlak (rola Skippera w Madagaskarze 2). Spotkanie z muzyką klasyczną czekało na zwiedzających w mini filharmonii. W interaktywnej muszli koncertowej mogli z bliska nie tylko obejrzeć, dotknąć i posłuchać jak brzmią instrumenty klasyczne, ale również zamienić się w muzyków grających na waltorni, puzonie, trąbce, flecie, skrzypcach i wiolonczeli. Wspólnie z innymi „muzykami” stworzyli mini orkiestrę symfoniczną grającą najbardziej znane utwory muzyki klasycznej i nie tylko. W kolejnej stacji – instrumentarium, młodzież uruchomiła swoją muzyczną kreatywność. Przy pomocy nietypowych, często bardzo prostych instrumentów muzycznych wykonanych np. z rur PCV czy kluczy, które można spotkać w każdym warsztacie samochodowym, przeprowadzali zaskakujące muzyczne doświadczenia. Tylko tu mogli zostać wirtuozami tubafonu lub zagrać koncert na dwa taborety! W tym niezwykłym parku muzycznym każdy przekonał się, że muzyka nie zna barier, a grać można na wszystkim. Ostatnia instalacja zabrała gimnazjalistów w relaksującą wyprawę, która przez niezwykłe plany dźwiękowe pozwoliła odkryć, jak przyroda tworzy własne melodie. Podróż oparta była o znany utwór Antonio Vivaldiego "Cztery Pory Roku".

 

Dzięki interaktywnemu charakterowi eksponatów, każdy uczeń mógł samodzielnie sprawdzić się w roli kompozytora, wykonawcy i muzycznego odkrywcy. Niepowtarzalnie zaprojektowana wystawa oddziaływała zarówno na zmysł wzroku, dotyku, jak i słuch widza, a aranżacja, efekty multimedialne oraz interaktywne urządzenia pozwoliły zwiedzającym w pewien sposób „przenieść się” do barwnego i tajemniczego świata muzyki.

 

Anna Wodzisławska

 

 

 

 

 


ZAJĘCIA OTWARTE DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

W dniu 06 czerwca 2014 roku uczniowie Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie zaprezentowali swoje umiejętności wokalno-artystyczno-językowe, jak i również moralizatorskie w przedstawieniu edukacyjnym pod tytułem Czerwony Kapturek, w ramach realizacji projektu edukacyjnego. Odbiorcami przedstawienia a zarazem bardzo sympatycznymi gośćmi naszego gimnazjum byli uczniowie Szkoły Podstawowej  im. Juliana Tuwima w Pajęcznie z klasy Id, pod opieką Pani Doroty Bednarskiej.  Celem projektu było:

 1. Odkrywanie talentów.
 2. Rozwijanie umiejętności artystycznych.
 3. Umiejętność kreowania publicznego wizerunku.
 4. Tworzenie więzi z młodszymi kolegami z sąsiedniej szkoły.
 5. Uwrażliwianie na potrzeby wieku dziecięcego.
 6. Kształtowanie postaw dydaktycznych.
 7. Kształtowanie empatii.

Przedstawienie było uwspółcześnioną wersją starej bajki Czerwony Kapturek, który tutaj był nieostrożnym i niesfornym chłopcem. Sztuka zawierała 5 sentencji moralizatorskich, mających za zadanie nauczyć dzieci jak zachować się w różnych sytuacjach życiowych, np. gdy ktoś nieznajomy puka do drzwi lub częstuje czymś czego nie znają:

1. KIEDY RODZICÓW NIE MA W DOMU, NIE OTWIERAM DRZWI NIKOMU!

2. JEŻELI KLUCZE OD DOMU MAM, BARDZO DOKŁADNIE JE CHOWAM!

3. JEŚLI NIE WIESZ, CO TO JEST, NIGDY TEGO NIE JEDZ!

4. JEŻELI KIEROWCY NIE ZNAM, DO SAMOCHODU NIGDY NIE WSIADAM!

5. GDY CIĘ OBCY CZŁOWIEK ZŁAPIE, KRZYCZ NAJGŁOŚNIEJ JAK POTRAFISZ!

Każde z tych zdań dzieci ze szkoły podstawowej odczytywały wolno razem z narratorem, doskonaląc przy okazji umiejętność czytania. Z różnych zakamarków sceny, w niebezpiecznych sytuacjach wyłaniały się przerażające postacie wilków, budząc wśród widowni dreszczyk emocji. Nie zabrakło również muzycznych akcentów, w trakcie których aktorzy stworzyli  niesamowity charakter zabawy. Młoda widownia tańczyła ze starszymi kolegami, bawiła się balonami, w atmosferze radości przełamując barierę nieśmiałości. Aktorzy samodzielnie przygotowali ciekawe dekoracje. Po zakończeniu przedstawienia dało się odczuć niesamowitą więź porozumienia i sympatii jaka nawiązała się pomiędzy aktorami i ich młodą ale bardzo wymagającą widownią. Dzieci hucznie i z entuzjazmem pożegnały gimnazjalistów, odchodząc z prezentami w postaci długich paczek kolorowych gum. Organizatorkami imprezy jak i opiekunkami młodzieży gimnazjalnej były Dominika Suchacz i Agnieszka Miszewska.


Polscy Nobliści

Prace nauczycieli i uczniów

prezentowane w czasie całego roku szkolnego

wystawy, gazetki, konkursy, fragmenty zajęć.

zobacz film 1

zobacz film 2

Zebrała i opracowała Aneta Bęben


DZIEŃ DZIECKA W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W PAJĘCZNIE

foto

W dniu 2 czerwca 2014 r. nauczycielki Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie w składzie: Magdalena Bazan, Dominika Suchacz, Jolanta Bednarska, Agata Goszczyńska, Anna Szataniak i Agnieszka Miszewska zorganizowały dwugodzinny Turniej Sportowo Intelektualny dla wymagającej społeczności uczniowskiej w ramach Międzynarodowego Dnia Dziecka. W rywalizacji wzięły udział dwie sześcioosobowe drużyny składające się z uczniów naszego gimnazjum (po dwóch z każdego rocznika) oraz nauczycieli różnych przedmiotów. W skład zespołu gimnazjalistów weszli: Aleksandra Gawron, Dawid Jura, Maria Kruk, Nikola Garbacz, Jędrzej Krzak oraz Adam Stanek. Natomiast drużyna nauczycieli to: Joanna Strzelczak (język niemiecki), Anna Hałaczkiewicz (biologia), Aleksandra Lipa (wos), Bożena Stępień (chemia/wf), Małgorzata Płuciennik (fizyka) oraz Gabriel Bednarski (wf).

Główne założenia teleturnieju zakładają różnorodne formy konkursów intelektualno - sportowych. Scenariusz imprezy składał się z 25 potyczek intelektualnych oraz 10 zawodów sportowych. Przewodnim celem imprezy było propagowanie wśród uczniów zdrowej rywalizacji, aktywności ruchowej, zdrowego stylu życia oraz wychowania do rekreacji.

Cele imprezy:

 1. Propagowanie świetnej zabawy poprzez rywalizację sportowo - intelektualną.
 2. Propagowanie wśród dzieci i młodzieży zasad zdrowego stylu życia.
 3. Wdrażanie uczniów do aktywnego stylu życia i spędzania czasu wolnego.
 4. Kształtowanie umiejętności rywalizacji sportowej w czasie gier i zabaw zgodnie z zasadami fair-play.
 5. Edukacja poprzez zabawę.


Formy prowadzonych zajęć:

 • turnieje indywidualne i zespołowe,
 • gry i zabawy, tj. kalambury
 • zadania teoretyczne i zagadki logiczne

FEEL Harmony w filharmonii

22 maja 2014 roku 17-osobowa grupa uczniów klas trzecich wraz z opiekunami - p. Anną Wodzisławską i p. Magdaleną Bazan udała się do Częstochowskiej Filharmonii im. Bronisława Hubermana.

Na ten dzień zaplanowano występ pt. "The best of musical". Jednak nim zasiedliśmy na widowni, mieliśmy okazję poznać filharmonię "od kuchni".

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia nowo powstałej części filharmonii, która istnieje od dwóch lat. Mieszczą się tam szatnie, garderoby, mieszkania hotelowe dla muzyków, którzy przyjechali koncertować z daleka. Największą atrakcją był krótki pobyt za sceną, gdzie odbywał się pierwszy koncert. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda praca osób, które zajmują się nagłośnieniem oraz oświetleniem (studio oświetlenia znajduje się nad sceną).

 

Gdy muzycy zeszli ze sceny, dostaliśmy pozwolenie na chwilowe wcielenie się w ich rolę i zajęcie miejsc za pulpitami instrumentalistów – oczywiście utrwaliliśmy to na zdjęciach  (przy okazji... ciekawe, czy faktycznie kiedyś będziemy mogli wystąpić na głównej scenie w roli muzyków.

 

Następnie znaleźliśmy się w miejscu, gdzie prawie nikt nie zagląda - schodami na górę, skuleni, aby się nie uderzyć - weszliśmy na poddasze, a pan Dariusz Madejski, który oprowadzał nas po budynku oznajmił, że znajdujemy się nad sceną. Wesołym krokiem poznawaliśmy filharmonię dalej. Weszliśmy do sali prób, a co najciekawsze - jeśli jest próba śpiewu to za drzwiami, w holu, nic nie słychać. Tak samo jest z główną sceną. Na samym końcu naszego zwiedzania dowiedzieliśmy się, że filharmonia została wybudowana na fundamentach starej synagogi żydowskiej, która została spalona w czasie II wojny światowej.

Nadeszła godzina, kiedy odświętnie ubrani mogliśmy zająć swoje miejsca na widowni i z niecierpliwością czekać na występ. "The best of musical" to ostatnie spotkanie muzyczne z cyklu "FEEL Harmony - poczuj klimat!" skierowane do młodzieży szkolnej. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod kierownictwem dyrygenta Lechosława Nowaka wraz z wokalistami - Dorotą Wróblewską, Marią Szczap oraz Łukaszem Tomaszewskim – zaprezentowała składankę znanych utworów zespołu The Beatles, jak również piosenki i najbardziej popularne standardy muzyczne z kultowych filmów i musicali (m.in.: "Cats”, ”Evita”, „Upiór w operze” ). Na koniec występu brawom nie było końca. Cała publiczność śpiewała wraz z wokalistami i świetnie się przy tym bawiła, a utwór finałowy koncertu „You’re the one that I want” z filmu „Grease” nuciliśmy sobie jeszcze długo po powrocie do Pajęczna.   /foto/

Uczestniczka wyjazdu - Hanna Cimcioch.

 

Inna grupa uczniów Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie pod opieką p. Anny Wodzisławskiej i p. Piotra Mielczarka, 3 kwietnia 2014r. wzięła udział w nietuzinkowym spotkaniu muzycznym z serii Koncerty Edukacyjne Filharmonii Częstochowskiej „FEEL harmony – poczuj klimat” pod tytułem „Strefa dźwięku”. Gościem specjalnym tego koncertu był pan Sambor Dudziński – kompozytor, aktor teatralny, multiinstrumentalista oraz konstruktor przedziwnie brzmiących instrumentów muzycznych. Ciekawostką spotkania było zaangażowanie widowni w proces twórczy koncertu, podczas którego publiczność zgromadzona na widowni układała krótkie teksty, które następnie muzyk poddawał różnorodnej interpretacji muzycznej. W finałowej części spotkania do wspólnego muzykowania artysta zaprosił na scenę trzech młodych widzów, wśród których znalazł się uczeń naszego gimnazjum - Albert Wolski (instrumenty perkusyjne). Po spotkaniu pani Magdalena Mirowska – prowadząca koncert, oprowadziła młodzież po budynku filharmonii.

 

Zapraszam do obejrzenia zdjęć http://www.filharmonia.com.pl/events.php?ItemId=182

Anna Wodzisławska


Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

 

25 marca 2014 roku w PG w Pajęcznie odbył  się szkolny konkurs wiedzy o ruchu drogowym.

W wyniku eliminacji szkolnych utworzona została trzyosobowa  drużyna, reprezentująca nasze Gimnazjum w dalszych etapach konkursu.

15 kwietnia 2014 roku drużyna w składzie: Marcin Szajkowski (IIf), Wiktor Ignasiak(IIf), Maciej Mendak (IIf), w etapie powiatowym ogólnopolskiego Turnieju BRD zdobyła I miejsce, natomiast Wiktor Ignasiak uzyskał I miejsce indywidualnie.

W eliminacjach wojewódzkich, które odbyły się  16 maja 2014 roku  drużyna zaprezentowała wysoki poziom wiedzy i umiejętności, i zajęła ósme miejsce.

Serdecznie gratulujemy drużynie  i życzymy dalszych sukcesów!!!


Niepełnosprawni goście w naszej szkole - foto

Uczniowie naszej szkoły chętnie podejmują wolontariat i od wielu lat pracują na rzecz osób niepełnosprawnych z Domu Opieki Betel w Działoszynie.

Utrzymujemy stały kontakt z ich opiekunem, panem Januszem Grzesiukiem. Organizujemy dla chorych wiele akcji charytatywnych, imprez środowiskowych, spotkań, warsztatów.  Opiekujemy się nimi także podczas niedzielnych spotkań w kościele parafialnym pw. Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie.

Tej wiosny uczniowie z klasy IId postanowili w ramach projektu zaprosić chłopaków z Betelu do naszej szkoły. Zorganizowali zbiórkę jałmużny wielkopostnej, poczęstunek z obiadem na stołówce szkolnej, różne gry, konkursy, zabawy i śpiew. Na koniec gości zaprosili na swoją lekcję religii.

Przyjęcie gości podobało się wszystkim i cieszyło ogromnym zainteresowaniem ze strony wielu uczniów naszej szkoły.

Joanna Noremberg


Dzień po kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII - foto

Dnia 28.04.2014. dzień po kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wraz z uczniami i nauczycielami Liceum Ogólnokształcącego uczcili wyniesienie na ołtarze tych wybitnych papieży. Szczególny hołd i cześć społeczność szkolna oddała naszemu rodakowi – Karolowi Wojtyle.

Świętowanie rozpoczęło się uroczystym przemarszem o godzinie 08:30 ulicą Wieluńską. Uczniowie nieśli transparent i żółte wstęgi. Celem przemarszu było dotarcie do kościoła parafialnego p.w. Narodzenia Pańskiego na mszę świętą dziękczynną za dar świadectwa i życia Jana Pawła II. Po zakończeniu mszy wszyscy w ciszy i skupieniu powrócili do szkoły na zajęcia lekcyjne. Tego dnia uczniowie i nauczyciele stanowili wspólnotę serca, dumną i szczęśliwą z tego, że ten wielki święty przełomu XX i XXI wieku jest jednym z nas.


Konkurs plastyczny pod hasłem

„10 lat Polski w Unii Europejskiej” - foto

W dniu 6 maja 2014 roku odbył się w naszym gimnazjum konkurs plastyczny pod hasłem „10 lat Polski w Unii Europejskiej”.

Podczas 90 minut zmagań konkursowych uczniowie wykonali plakaty lub rysunki promujące nasze członkostwo w Unii Europejskiej.

Wszystkie zespoły klasowe wykazały się wielkim zaangażowaniem, umiejętnością współdziałania oraz pomysłowością. Wspólna praca  dala uczestnikom wiele radości i satysfakcji.

Komisja konkursowa w składzie: Pani Magdalena Libiszewska- Wolska, Pani Agnieszka Hałaczkiewicz oraz Pani Marzena Łodzińska przyznała miejsca oraz wyróżnienia. Zadanie nie było łatwe, gdyż wszystkie prace prezentowały wysoki poziom.

Miejsce III zajęła klasa Ie w składzie: Daniel Ceglarek, Aleksandra Harciarek, Róża Nowak,

miejsce II wywalczyła klasa IIId w składzie: Dawid Styczyński, Kacper Tokarski, Oliwia Banaszkiewicz i Julia Mesjasz.

Przyznane zostały dwa pierwsze miejsca: dla klasy I a w składzie Wiktoria Kowalczyk, Julia Leszczyk, Sylwia Freus oraz Klaudia Trajdos i klasy IIb w składzie Anita Krajewska Julia  Rojek, Kinga Pietrzyk oraz Nina Rozumek.

Wyróżnienia zdobyły: klasa II e w składzie: Natalia Bzdak, Julia Balińska, Paulina Modlińska, Wiktoria Jura, klasa Ib , którą reprezentowali: Agata Hiszpańska, Dawid Wdowiński oraz Sylwia Wlaźlak oraz uczennice z klasy IIIa- Marta Kulińska, Milena Zarzycka, Weronika Czarnecka, Natalia Stefanek.

W konkursie wzięło udział 36 uczniów. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Prace konkursowe będzie można podziwiać już od piątku. Będą wywieszone na szkolnych korytarzach.

Opiekunowie konkursu: Magdalena Libiszewska- Wolska, Agnieszka Hałaczkiewicz, Marzena Łodzińska


Kiermasz wielkanocny - foto

W sobotę 12 kwietnia już po raz czwarty uczniowie gimnazjum przygotowali kiermasz wielkanocny dla mieszkańców naszego miasteczka. Swoje piękne, ręcznie wykonane ozdoby świąteczne zaprezentowali w scenerii parku miejskiego. Prace powstawały od trzech miesięcy w świetlicy szkolnej pod kierunkiem pań: Magdaleny Wolskiej - Libiszewskiej, Magdaleny Bazan, Jadwigi Lange
i Aleksandry Miękiny. Trud tej pracy doceniają  mieszkańcy, którzy bardzo chętnie zdobią swe mieszkania, stoły i święconki uczniowskim rękodziełem.

Kiermasz odbywa się pod patronatem Urzędu Miasta, a jego organizacją zajmują się nauczyciele Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie: Aneta Bęben,  Joanna Strzelczak, Piotr Mielczarek


Zajęcia warsztatowe - foto

9 kwietnia 2014 r. uczniowie klas IICD oraz IIEF w ramach zajęć artystycznych uczestniczyli w ciekawych zajęciach warsztatowych. Odbyły się one w kościele pw. Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie. Dzięki uprzejmości artystów pp. Jacka Gąsiora i Marka Jusięgi uczniowie mogli poznać techniki malarskie, którymi posługują się oni przy zdobieniu ścian ołtarza nowego kościoła, a także interpretację i wymowę tych dzieł. Z zaciekawieniem wysłuchali opowieści artystów o ich drodze do wykonywania tak ciekawego zawodu.

Piotr Mielczarek


„MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

W dniu 11 kwietnia 2014r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego w Buczku powiat łaski, odbył się XXXVII finał wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Uczestnikami etapu wojewódzkiego byli laureaci  z poszczególnych turniejów szczebla powiatowego, a wśród nich nasza uczennica klasy 1c – Patrycja Sobantka (zobacz dyplom).

Turniej został przeprowadzony w dwóch etapach, z których w pierwszym wszyscy uczestnicy odpowiadali na pytania testowe z zakresu wiedzy o działalności Ochotniczych Straży Pożarnych oraz zagadnienia ratownictwa medycznego, działań operacyjnych i zapobiegania pożarom.

W części ustnej turnieju zawodnicy udzielali odpowiedzi na pytania teoretyczne i wykonywali zadania praktyczne m.in. z zakresu ratownictwa medycznego. W tegorocznym turnieju komisja konkursowa zdecydowała, że każdy uczestnik z poszczególnej grupy wiekowej miał będzie takie samo pytanie. Taka forma przeprowadzenia części finałowej zagwarantowała emocje do ostatniego pytania.

Osoby które zajęły pierwsze dwa miejsca w poszczególnych grupach wiekowych będą reprezentowały województwo łódzkie w krajowym finale Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, który odbędzie się w Lublinie.

Patrycja Sobantka zdobyła II miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych, a tym samym zakwalifikowała się do etapu na szczeblu krajowym

Część finałową turnieju obserwował bryg. Mariusz Konieczny Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Łodzi, który po zakończonym turnieju pogratulował wszystkim uczestnikom, a finalistom osobiście wręczył nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Podsumowując turniej bryg. Mariusz Konieczny ocenił przygotowanie uczestników na niezwykle wysokim poziomie, a finalistom którzy będą reprezentowali województwo łódzkie na finale centralnym życzył zdobycia pierwszych miejsc. Podziękował również opiekunom za czas poświęcony na przygotowania swoich laureatów eliminacji powiatowych.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

Bożena Stępień

Teresa Kapuścińska

 


 


"Lwiątko 2014"

Na terenie Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie w dniu 31 marca 2014 roku został przeprowadzony szkolny etap Polsko – Ukraińskiego Konkursu Fizycznego „Lwiątko - 2014”.

W konkursie, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół V LO w Krakowie, wzięło 16000 uczniów z  1300 gimnazjów
i szkół ponadgimnazjalnych.

W naszej szkole uczestniczyło w tegorocznym  „Lwiątku” 12 uczniów klas 1-2 i 3 uczniów klas trzecich.

Organizatorzy konkursu ustanowili honorowe tytuły dla zwycięzców:

 • „hiperon Ω” - dla osób, które otrzymały co najmniej 125 punktów,
 • „kaon” - dla osób, które otrzymały co najmniej 100 i mniej niż 125 punktów,
 • „taon” - dla osób, które otrzymały co najmniej 75 i mniej niż 100 punktów. Nazwy te zostały zapożyczone od nazw cząstek elementarnych.

Uczniowie :

Patrycja Sobantka z klasy Ic uzyskując 93,75 punktów

Szajkowski Marcin z klasy IIf uzyskując 92,5 punktów

Otrzymali zaszczytne tytuły „taon”.

Na uwagę zasługują również wysokie wyniki:

Dawida Pawełoszka z klasy IIb – 68,75 pkt.

Bartosza Głowacza  z klasy II  -  67,25pkt.

Jacka Kapelańczyka z klasy IIb – 67,25 pkt.

Weroniki Bęben z klasy IIa – 62,5pkt.

Filipa Brusiłowicza z klasy II - 62,5pkt.

 

Średnia liczba punktów uzyskanych przez wszystkich uczestników na całym świecie wynosi dla klas 1-2 gimnazjum-57,8pkt dla  klas 3gimnazjum – 49,2pkt

 

Organizator konkursu na terenie Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie:

Jolanta Bednarska

Małgorzata Płuciennik


Szkolny Konkursu na Prezentację Multimedialną

dotyczącą  życia i twórczości POLSKICH NOBLISTÓW

 

 

 

W dniach od 14 do 28 marca 2014r wśród uczniów Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie przeprowadzono konkurs na prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości Polskich Noblistów.

Celem konkursu było wykorzystanie i rozwijanie potencjału intelektualnego uczniów oraz ich umiejętności praktycznych związanych
z nowoczesną technologią multimedialną do działań związanych z poznaniem życia i twórczości Polskich Noblistów.

Adresatami konkursu byli uczniowie klas drugich i trzecich, którzy zgodnie z regulaminem przygotowali prezentacje multimedialne:

Klasa IIa, IIc, IIIa – po dwie prace,

Klasa IIIc, IIf, IIe – po jednej pracy

Żadnej pracy nie przygotowali uczniowie klasy IIb, IId, IIIb,IIId.

 

Komisja konkursowa doceniła ciekawe, twórcze i oryginalne ujęcie tematu prezentacji przyznając następujące miejsca:

 

1miejsce – Michał Dyrek  z klasy IIe

2miejsce – Marta Kulińska i Weronika Czarnecka z klasy IIIa

3miejsce – Weronika Bęben i Wiktoria Bęben z klasy IIa

 

Organizator konkursu na terenie Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie:

Jolanta Bednarska

Małgorzata Płuciennik

Agnieszka Stokowska


Finał konkursu matematycznego Pangea – sukces naszej uczennicy

Do Konkursu matematycznego Pangea przystąpiliśmy w tym roku po raz pierwszy. Organizatorem konkursu jest Międzynarodowe Gimnazjum nr 51 i Liceum Ogólnokształcące Meridian oraz Akademia Finansów i Biznesu Vistula University w Warszawie. Patronat nad konkursem objęty był m.in. przez Ministra Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty w Łodzi oraz Mazowieckie Kuratorium Oświaty a także przez Kuratoria Oświaty w Bydgoszczy, Szczecinie, Wrocławiu, Olsztynie, Szczecinie, Gdańsku.

W naszej szkole w I etapie brało udział 48 uczniów. Odbył się on 10.01.2014 r., a nad jego przebiegiem czuwała pani Agnieszka Stokowska.

Do finałowego etapu zakwalifikowała się nasza uczennica Patrycja Sobantka kl. Ic, uczennica p. Anety Bęben.Odbył się on w Warszawie 28 marca 2014r. Test  finałowy składał się z 30 zadań, na które młodzież miała czas 90 minut. Uczestnicy przyjechali rywalizować z całej Polski.

Serdecznie gratulujemy Patrycji tego dużego osiągnięcia i znalezienia się wśród najlepszych uczniów w kraju.

Życzymy dalszych sukcesów i powodzenia w nauce.Działania Samorządu Uczniowskiego w ramach prac związanych z nadaniem imienia i sztandaru szkole oraz w ramach Dnia Talentów

foto

Cele:

 • Motywowanie społeczności szkolnej przez Samorząd Uczniowski do działań związanych z nadaniem imienia i sztandaru szkole.
 • Poznanie życia, działalności, twórczości i dokonań Polskich Noblistów.
 • Kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.
 • Wyzwalanie twórczego myślenia i kreatywności.
 • Umiejętność organizacji pracy, podziału obowiązków, prezentacji, korzystania z różnych źródeł informacji, posługiwania się technologią komputerową.

Forma:

 • Audycje przez szkolny radiowęzeł dotyczące biografii Polskich Noblistów.
 • Biuletyn z w/w materiałów dla uczniów klas I i II.
 • Konkurs – grupy dwuosobowe reprezentujące klasy I i II.
 • Test.
 • Wyrażanie emocji i pomysłów formie plakatu związanych z omawianą tematyką.

 

Czas:24.02.2014r. – 21.03.2014r.

Uczestnicy: Uczniowie klas I, II, III –  audycje.

Uczniowie klas I, II – konkurs, zajęcia plastyczne.

Wnioski:

 • Podjęte działania przyniosły pozytywne efekty.
 • Młodzież z chęcią odpowiedziała na proponowane działania SU, wykazała się dużą wiedzą i sumiennym podejściem do tematyki Polskich Noblistów.
 • Działania podjęte w tym zakresie przyczyniły się do poszerzenia wiedzy dotyczącej Polskich Noblistów.
 • Założone cele zostały osiągnięte.

 

Podsumowanie:

Zajęte miejsce

klasa

Uczestnicy - reprezentanci

I miejsce

IIe

Natalia Czarnecka, Paulina Modlińska

II miejsce

ex æquo

IIf

Id

 

Michał Krakowski, Michał Kapuściński

Wiktoria Dłubak, wiktoria Hałaczkiewicz

III miejsce

IIc

Wiktoria Klimczak, Karolina Kosowska

I V miejsce

ex æquo

IIa

Ie

 

Julia Wojtyra, Maria Kruk

Julia Dusza, Aleksandra Charciarek

V miejsce

Ic

Monika Szczęsna, Katarzyna Smolarz

VI miejsce

IIb

Jacek Kapelańczyk

VII miejsce

Ib

Natalia Perczak, Aleksandra Drabik

VIII miejsce

Ia

Wiktoria Kowalczyk, Daria Kwiatkowska

 

 

Opiekunowie SU:  Joanna Strzelczak, Aneta Bęben


Głowołamacze

W Dniu Odkrywców Talentów, w naszym gimnazjum odbył się  drużynowy konkurs matematyczny dla klas drugich.

Głowołamacze” to trzymające w napięciu zawody matematyczne, które miały na celu pokazać, że „Królowa Nauk” jest ciekawa i ważna. Dzięki łamigłówce – Deduktomino uczniowie oderwali się na chwilę od wzorów, kątów, zbiorów i przedziałów… Zawodnicy mieli do rozwiązania jeden z wielu wariantów tego diagramu. Wszyscy uczestnicy konkursu z zaangażowaniem próbowali rozwikłać zadanie.

Niestety łamigłówkę poprawnie rozwiązała tylko jedna drużyna – Wiktoria Bęben i Weronika Bęben z klasy IIa.

Wszystkim uczestnikom zawodów serdecznie dziękuję za udział, a zwycięzcom gratuluję i życzę dalszych sukcesów matematycznych!

Agnieszka Stokowska


Sprawozdanie z działań podjętych w Dniu Talentów

fotorelacja

Dnia 21 marca świętowaliśmy w naszym gimnazjum już kolejny Dzień Talentów, którego obchody tematycznie związane były z planowanym na wrzesień 2014 roku nadaniem szkole imienia Polskich Noblistów. Nauczyciele języka niemieckiego Agnieszka Hałaczkiewicz i Marzena Łodzińska przygotowali zajęcia otwarte dla rodziców, których motywem przewodnim stała się  poezja Wisławy Szymborskiej.

Spotkanie rozpoczęła prezentacja multimedialna na temat życia i twórczości poetki przedstawiona w języku polskim oraz niemieckim. Usłyszeliśmy następnie wiersze Wisławy Szymborskiej w wykonaniu uczniów naszego gimnazjum, które prezentowane były w języku polskim oraz niemieckim w tłumaczeniu Karla Dedeciusa. Uczniowie zaprezentowali talenty recytatorskie oraz językowe, wykazali się uzdolnieniami wokalnymi i instrumentalnymi.

Przygotowania do spotkania z poezją W. Szymborskiej odbywały się podczas zajęć koła zainteresowań. Uczniowie traktowali powierzone zadania bardzo odpowiedzialnie, ćwiczyli prawidłową wymowę w tekstach poetyckich, poszerzali zakres słownictwa, odkrywali czar poezji Wisławy Szymborskiej, starali się zrozumieć ich przesłanie. Praca nad prezentacją multimedialną była również dużym wyzwaniem. Uczniowie wyszukiwali informacje o Wisławie Szymborskiej w języku niemieckim, wraz z nauczycielami tłumaczyli i selekcjonowali zgromadzone wiadomości, fotografie, wywiady.

Z treścią prezentacji zapoznani zostali również inni uczniowie, którzy nie tylko wzbogacili swoją wiedzę na temat życia i twórczości Wisławy Szymborskiej, ale również rozwijali umiejętności rozumienia w języku niemieckim.

Spotkanie z poezją Wisławy Szymborskiej przygotowali wraz z nauczycielami języka niemieckiego uczniowie klas pierwszych, drugich oraz trzecich:

1. Natalia Czerwiec kl. I d

2. Klaudia Jaworska kl. III d

3. Kinga Włodarczyk kl.I b

4. Paweł Wolski III d

5. Adrian Garbiec III a

6. Hanna Cimcioch IIIa

7. Martyna Żarska IIIa

8. Marta Kulińska IIIa

9. Sylwia Freus Ia

10 Wiktoria Kowalczyk Ia

11. Weronika Głowacz Ia

12. Kamila Barczak Ia

12 Daniel Ceglarek Ie

13. Daria Dorosz IIb

14. Sylwia Koperska IIb

15. Daria Woźniak IIId

15. Eliza Młynarska IIId

16. Julia Mesjasz IIId

17. Monika Mendak IIId

18. Nikola Garbacz IIf

19. Karolina Rusajczyk IIe

20 Klaudia Pawlikowska Ia

21. Aleksandra Nowak IIIa


TURNIEJ MATEMATYCZNO - SPORTOWY

fotorelacja

 

W dniu 21.03.2014r. w Publicznym Gimnazjum w Pajęcznie z okazji Dnia Odkrywców Talentów odbył się Turniej Matematyczno – Sportowy.

Celem turnieju było rozbudzanie zainteresowania matematyką poprzez rozwiązywanie ciekawych zadań połączone ze sportem „na wesoło”. Współpraca zespołu matematyczno – przyrodniczego z zespołem promującym aktywne formy wypoczynku również okazała się bardzo udana i trafiona.

Organizatorami turnieju były panie: Aneta Bęben, Iwona Jędrzejewska i Bożena Stępień.

W turnieju brali udział uczniowie klas trzecich. Każdą klasę reprezentowała drużyna składająca się z sześciu osób.

Po zliczeniu punktacji z zakresu zadań matematycznych i sportowych klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

I miejsce -  klasa IIIb

Klasę reprezentowali: Czarek Ranoszek, Jakub Stachera, Michał Borkiewicz, Mateusz Mielczarek, Szymon Rozumek, Marek Keller

II miejsce – klasa IIIc

Klasę reprezentowali: Jędrzej Krzak, Szymon Papierz, Sebastian Wróż, Mateusz Klimczak, Mateusz Pudło

III miejsce – klasa IIId

Klasę reprezentowali: Julia Mesjasz, Daria Woźniak, Eliza Młynarska, Wiktoria Gawlak, Katarzyna Szmajdzińska, Łukasz Mesjasz.

Należy zaznaczyć, że podczas turnieju z zadaniami matematycznymi najlepiej poradziła sobie klasa IIIa, natomiast w konkurencjach sportowych – klasa IIIb.

Impreza przebiegała w miłej i sportowej atmosferze. Konkurencje sportowe  (tj. rzuty na bramkę, rzuty do celu, przeciąganie liny, itp) były przeplatane zadaniami matematycznymi (rebusy, krzyżówki, łamigłówki logiczne). Atmosfera była wesoła, a forma połączenia matematyki i sportu spodobała się uczniom. Po turnieju często wyrażali swoje zadowolenie z udziału w tym nietypowym przedsięwzięciu.

Iwona Jędrzejewska

Aneta Bęben

Bożena Stępień


KONKURS   MATEMATYCZNY
„KOBIETY W
ŚRÓD NOBLISTÓW”

fotorelacja

 

W dniu 21.03.2014r. w Publicznym Gimnazjum w Pajęcznie z okazji Dnia Odkrywców Talentów odbył się Konkurs Matematyczny „Kobiety wśród noblistów”. Konkurs był przeznaczony dla uczniów trzeciej klasy gimnazjum. Każdą klasę reprezentowała drużyna składająca się z trzech osób.

Celem konkursu było:

 • popularyzacja matematyki
 • rozwijanie umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem
 • rozwijanie umiejętności pracy w zespole
 • przybliżenie sylwetek kobiet, które są laureatkami Nagrody Nobla.

Uczniowie mieli do rozwiązania krzyżówkę, której rozwiązanie było pomocne przy udzieleniu odpowiedzi na kolejnych 10 zadań. Zadania te wymagały umiejętności logicznego myślenia, spostrzegawczości i umiejętności obliczeń w zbiorze liczb rzeczywistych, a jednocześnie przybliżały

ważne daty dotyczące życia i twórczości laureatek Nagrody Nobla.

Podczas konkursu panowała atmosfera zdrowej rywalizacji, widoczne było duże  zaangażowanie uczestników.

Wyniki konkursu:

I miejsce – kl. IIIc    (Agata Hałaczkiewicz, Dominika Tkaczyńska, Jędrzej Krzak)

II miejsce – kl. IIId  (Monika Mendak, Klaudia Kowalczyk, Daria Woźniak)

III miejsce – kl. IIIa (Marta Kulińska, Weronika Czarnecka, Adrian Garbiec)

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękuję za udział, a zwycięzcom gratuluję.

Iwona Jędrzejewska

 


Regulamin Szkolnego Konkursu na Prezentację Multimedialną

dotyczącą życia i twórczości POLSKICH NOBLISTÓW

zobacz szczegóły


DER, DIE, DAS...NIEMIECKI TO MÓJ AS

fotorelacja

18 marca 2014 roku 18 uczniów naszego gimnazjum pod opieką pań Agnieszki Hałaczkiewicz oraz Marzeny Łodzińskiej uczestniczyło w warsztatach z języka niemieckiego pt. „DER, DIE, DAS...NIEMIECKI TO MÓJ AS“ w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie w Działoszynie. Zajęcia przygotowały wspólnie nauczyciele języka niemieckiego w tej szkole - panie Małgorzata Putra, Krystyna Januszkiewicz oraz pani Aleksandra Strelczonek, która przeprowadziła zajęcia. Ich tematyka związana była z częściami ciała, a bohaterem lekcji był Kermit – znana wszystkim z Ulicy Sezamkowej wesoła żaba, która towarzyszyła uczestnikom warsztatów we wszystkich wykonywanych przez nich ćwiczeniach. Uczniowie pracowali w mieszanych grupach wraz z rówieśnikami z gimnazjum z Trębaczewa, co zintegrowało młodzież oraz dało możliwość współzawodnictwa podczas konkursu.

Zajęcia przeprowadzone zostały w sposób bardzo kreatywny i z poczuciem humoru, a także zaangażowaniem naszych gimnazjalistów, którzy wykazali się dużą wiedzą oraz kulturą osobistą.

Po warsztatach z języka niemieckiego mieliśmy okazję do zwiedzenia niezwykle ciekawej wystawy Instytutu Pamięci Narodowej poświęconej pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz polskiemu podziemiu niepodległościowemu w latach 1944-1956. Tę nietypową lekcję historii przeprowadziła dla nas pani Erwina Bugajska – nauczycielka historii oraz wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół w Działoszynie.

Bardzo dziękujemy dyrekcji oraz nauczycielom tej szkoły za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w tych ciekawych zajęciach.

 


Młodzież zapobiega Pożarom

W dniu 14 marca 2014 roku w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pajęcznie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej - „Młodzież zapobiega Pożarom”.

Celem przeprowadzenia tego turnieju było wyłonienie jednego gimnazjalisty reprezentującego powiat pajęczański na szczeblu wojewódzkim.

Do rywalizacji przystąpiło  po trzech uczniów reprezentujących szkoły gimnazjalne z powiatu pajęczańskiego. Łącznie uczestniczyło 21 uczniów.

Publiczne Gimnazjum w Pajęcznie reprezentowali :

Patrycja Sobantka – uczennica klasy 1c

Adrian Garbiec – uczeń klasy 3a

Mateusz Chodak – uczeń klasy 1e

Zajęte miejsca w turnieju na szczeblu powiatowym:

I miejsce – Patrycja Sobantka - zobacz dyplom

III miejsce – Adrian Garbiec - zobacz dyplom

 

Uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą z zakresu ochrony przeciw pożarowej oraz udzielania pierwszej pomocy. Turniej składał się z części pisemnej oraz ustnej.

Należy jeszcze nadmienić, iż w/w uczniowie aby dostać się do etapu powiatowego przeszli wcześniej eliminacje szkolne oraz gminne.

Patrycja Sobantka zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej - „Młodzież zapobiega Pożarom” 2014, któryodbędzie się 11 kwietnia w Buczku.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Bożena Stępień

Teresa Kapuścińska

 


Sprawozdanie z powiatowego turnieju realizowanego w ramach II edycji projektu „Gimnazjalisto – bądź przedsiębiorczy”

fotorelacja

 

W dniu 12.03.2014r w Zespole Szkół Nr 1 im. Jana Kilińskiego w Kłobucku odbył się  dla uczniów gimnazjów Turniej ”Gimnazjalisto- bądź przedsiębiorczy”.  W zmaganiach brało udział pięć drużyn. Nasza szkoła reprezentowana była przez następujące uczennice:

drużyna z numerem czwartym w składzie:

- Anna Balcerzak  kl. 2d

- Wiktoria Bęben  kl.2a

- Sylwia Koperska  kl.2b

- Weronika Bęben  kl.2a

drużyna z numerem trzecim w składzie:

- Julia Wojtyra kl.      2a

- Magdalena Bęben kl.2a

- Weronika Jabłońska kl. 2a

- Ewelina Konieczna kl. 2a

Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap polegał na przygotowaniu techniką multimedialną prezentacji Power Point na jeden z zaproponowanych tematów.

Drugi etap – to turniej w ZS Nr 1 w Kłobucku. Turniej składał się z dwóch części:

- prezentacji prac konkursowych przez zespoły (prezentacja multimedialna)

- części testowo – zadaniowej powiązanej tematycznie z warsztatami prowadzonymi w ramach projektu, które odbyły się w naszym gimnazjum 28. 02.2014r.

Druga część zmagań polegała na stworzeniu poprawnych dokumentów aplikacyjnych: CV i listu motywacyjnego, a ostatnia część na rozwiązaniu testu, którego pytania dotyczyły podstawowych zasad przedsiębiorczości. Obie drużyny wykazały się wielką kreatywnością, pomysłowością i wiedzą z zakresu ekonomii i logistyki.

Dziewczęta bardzo naturalnie i swobodnie przedstawiały swoje prace. Jak podkreślało Jury obie grupy świetnie sobie poradziły wykazując się dużą przedsiębiorczością.

I miejsce zajęła drużyna z numerem czwartym , zaś III miejsce drużyna z numerem trzecim. W czasie konkursu panowała bardzo miła i przyjemna atmosfera , co pozwalało na dokładne

i rzetelne rozwiązywanie zadań.

Naszym zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję , że kolejna edycja konkursu będzie również tak obiecująca i pełna sukcesów.


Iwona Jędrzejewska

Aleksandra Lipa


W walce o medal

Dnia 5 lutego odbył się w naszym gimnazjum noworoczny turniej piłki nożnej w ramach projektu edukacyjnego „Jak zorganizować noworoczny turniej w piłkę nożną?”. Projekt realizowała młodzież klasy IIB: Kinga Pietrzyk, Nina Rozumek, Sylwia Koperska, Karolina Pierońska, Rafał Dąbkiewicz, Wojciech Rozumek, Jacek Stefański..

Turniej trwał od trzeciej do szóstej godziny lekcyjnej. Wzięło w nim udział 12 drużyn, które rywalizowały ze sobą, by zdobyć złoty medal oraz tytuł mistrza szkoły. Dla uczniów oglądających piłkarskie zmagania oraz zawodników, którzy akurat nie grali, przygotowywane były tosty w cenie 1 zł. Chętni uczniowie mogli przynieść produkty potrzebne do ich wykonania, co zostało nagrodzone punktami dodatnimi. Za pieniądze zebrane dzięki „tostowemu biznesowi”, kupiono medale. Wszystkie mecze sędziował pan Michał Marchewka, natomiast opiekę nad projektem sprawowała pani Karina Korasz pilnując również porządku i spraw organizacyjnych.

W końcu turniej dobiegł końca.

 • Trzecie miejsce zajęła drużyna „Gumisie” klasa IIIA i zdobyła brązowy medal w składzie: Przemek Nowak, Bartek Mentek, Piotr Rabęda, Marcin Wieczorek, Mateusz Namunaua, Mateusz Pieprzyki, Rafał Nowak

 • Srebro zawisło na szyjach „Poganiaczy bydła” klasy IIF Skład: Michał Kapuściński, Błażej Uchroński, Wiktor Popiel, Wiktor Ignasiak, Kacper Musialski, Mateusz Bęben, Mikołaj Wielgosik

 • Zwyciężyła drużyna „Żelbetonowe klocki”, która mogła poszczycić się złotem. A ich skład to: Norbert Bzdak, Szymon Papierz, Dominik Stefański, Adam Stanek, Łukasz Mesjasz, Patryk Sobonia, Mikołaj Biernat

Warto dodać, że zawodnicy sami wymyślili nazwy swoich drużyn. Walka była zacięta, jednak na podium stanęli najlepsi. Uczniowie z projektu wykazali się niezwykłą kreatywnością, oryginalnymi pomysłami i sprawnie pełnili swoje przymierzone zadania.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom, którzy podjęli się wyzwania wzięcia udziału w szkolnych rozgrywkach.

Opracowała Karina Korasz


HARMONOGRAM ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW W OKRESIE FERII ZIMOWYCH

20.01.2014 r. – 31.01.2014 r.  w godzinach od 900-1300

- czytaj więcej

 


 

 

Pierwsza pomoc w przypadku złamania przedramienia

Zima, choć spóźniona, zagościła w całym kraju. Drogi i chodniki pokryły się śniegiem oraz lodem, więc nietrudno o poślizgnięcie się i upadek. Jeśli będziemy mieli szczęście, skończy się to potłuczeniem i siniakami. Co jednak zrobić, jeśli w wyniku poślizgnięcia się złamiemy rękę?

Pierwsza pomoc w razie złamania sprowadza się do zabezpieczenia uszkodzonej kończyny tak, aby bezpiecznie i bezboleśnie przetransportować chorego do placówki medycznej. Istnieje wiele typów złamań (otwarte lub zamknięte, proste i złożone, z przemieszczeniem lub bez itd.). Generalna zasada mówi, iż w trakcie udzielania pierwszej pomocy należy w miarę możliwości unikać przemieszczania złamanej kończyny. Trzeba także zabezpieczyć dwa sąsiadujące ze złamaniem stawy, gdyż w ten sposób unieruchomimy także miejsce złamania.

Poniższy film ilustruje sposób postępowania przy prostym, zamkniętym złamaniu kości przedramienia:

https://www.szkolenia-bhp24.pl/zlamanie-reki

Na filmie pokazano, w jaki sposób z chusty można sporządzić temblak:

 1. Prostokątną chustę składamy na pół, tworząc z niej trójkąt.
 2. Chustę przekładamy pod złamanym przedramieniem tak, aby jeden róg znajdował się w okolicach łokcia.
 3. Pozostałe dwa rogi chusty wiążemy za szyją.
 4. Następnie stabilizujemy dłoń oraz łokieć w chuście (są to dwa stawy sąsiadujące z miejscem złamania).

Jeśli nie mamy chusty, rękę możemy ustabilizować za pomocą koszuli, ręcznika czy bandaża, z zachowaniem zasad przytoczonych w filmie. Z tak zabezpieczonym złamaniem możemy udać się po pomoc.

Pamiętaj, że w zakresie pierwszej pomocy tylko praktyka czyni mistrza. Wiele organizacji i fundacji organizuje darmowe kursy i szkolenie z pierwszej pomocy. Warto z nich skorzystać i nauczyć się ratować życie  - dla bezpieczeństwa Twoich najbliższych!


15 stycznia 2014 r.

po raz kolejny w historii Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie odbył się bal dla trzecioklasistów. Przed KOMERSEM, jak w poprzednich latach, uczniowie tańczyli polonezaw hali sportowej.

Organizacją tego przedsięwzięcia, a mianowicie ułożeniem układu tanecznego poloneza i przygotowaniami zajęły się:

Pani Bożena Stępień

Pani Karina Korasz

Próby rozpoczęły się już w pierwszym tygodniu  listopada 2013r. Na pierwsze próby zgłosiło się ok. 70 uczniów. Podczas kolejnych spotkań niektórzy uczniowie rezygnowali nie radząc sobie z podejmowanymi wyzwaniami, inni natomiast nie potrafili sprostać wyznaczonemu zadaniu.

Ostatecznie tańczyły 24 pary, a na przygotowania poświęcono wiele godzin, aby w końcowym efekcie wszystko było „dopięte na ostatni guzik”.

Całość układu wypadła niezwykle efektownie, a dodatkowo uroku dodawały stroje tancerzy: chłopcy w garniturach, a dziewczęta w pięknych sukienkach z czerwonymi różami w dłoniach.

Warto było obejrzeć tegoż poloneza, gdyż prezentowane przez młodzież układy cieszyły się dużym aplauzem ze strony widowni dość licznie zgromadzonej w hali sportowej.

Zainteresowanie było ogromne, głównie ze strony rodziców, którzy przybywając podziwiać swoje pociechy, chcieli uwidocznić te niezapomniane chwile wykonując pamiątkowe zdjęcia.

I choć była to krótka chwila to na długo pozostanie w pamięci zgromadzonych.


W piątek – 10.01.2014r. „zagraliśmy”-

i osiągnęliśmy 853,57zł.

Ta kwota została zebrana na terenie gimnazjum i to dzięki Wam!!!

Dziękujemy wszystkim

 • dyrekcji,

 • wychowawcom,

 • nauczycielom,

 • pracownikom niepedagogicznym szkoły,

 • uczniom

za przyłączenie się do akcji

Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: Joanna Strzelczak, Aneta Bęben

Samorząd Uczniowski:

Nikola Garbacz kl.IIf, Klaudia Stefanek kl.IIe, Karolina Zabłocka kl.IIc Aleksandra Gawron kl.Ib, Filip Tokarski kl.IIf, Radoslaw Bryk kl.IIb, Dawid Pawełoszek kl.IIb, Dawid Jura kl. Ie, Kacper Dąbrowny Ib,

Jakub Lewera kl. Ic

W niedzielę 12.01.2014r. na terenie miasta Pajęczno kwestowali:

Nikola Garbacz kl.IIf,

Klaudia Stefanek kl.IIe,

Karolina Zabłocka kl.IIc

Aleksandra Gawron kl.Ib,

Filip Tokarski kl.IIf,

Radoslaw Bryk kl.IIb,

Dawid Jura kl. Ie,

Kacper Dąbrowny Ib,

Jakub Lewera kl. Ic,

Weronika Jabłońska kl. IIa,

Magdalena Bęben kl. IIa,

Maria Kruk kl. IIa,

Julia Wojtyra kl. IIa,

Aleksandra Posmyk kl. IIa,

Mateusz Engel kl. IIa,

Igor Mszyca kl. IIa,

Jędrzej Krzak kl. IIIc,

Wojciech Rozumek kl. IIb,

Monika Rodak kl. Ic,

Aleksandra Kotyla kl. Ib

 

foto


W dniu 9 stycznia 2014 r.

odbyła się w naszym gimnazjum prezentacja jasełek niemieckojęzycznych przygotowanych przez uczniów klasy II e i III d w ramach projektu edukacyjnego. Podczas pracy nad projektem uczniowie zdobywali nowe kompetencje językowe, poznawali liczne zwroty, kształcili właściwą wymowę i dykcję, podejmowali wysiłek współdziałania w grupie, umiejętnie dzielili się zadaniami. Wybrane partie scenariusza nagrane zostały w plenerze, na ulicach naszego miasta. Młodzież wkomponowała przygotowane sekwencje filmowe w całość przedstawienia, co uatrakcyjniło jego odbiór przez publiczność. Jasełka uświetniły występy wokalno-instrumentalne naszych gimnazjalistów. Podczas przedstawienia gościliśmy na widowni uczniów Szkoły Podstawowej im. J. Tuwima w Pajęcznie wraz z nauczycielami języka niemieckiego oraz rodziców naszych gimnazjalistów biorących udział w projekcie.

W jasełkach wystąpili:

Modlińska Paulina kl. 2e

Kopera Igor kl. 2 e

Jura Wiktoria kl. 2 e

Głowacz Bartosz kl. 2 e

Wawrzak Sebastian kl. 2 e

Bednarski Filip kl. 2 e

Rejkowski Kamil kl. 2 e

Bzdak Natalia kl. 2 e

Popiel Anna kl. 2 e

Mielczarek Jakub kl. 2 e

Mesjasz Artur kl. 2 e

Filak Kacper kl. 2 e

Wolski Paweł kl. 3 d

Oprawę wokalno-instrumentalną przygotowali:

Młynarska Eliza kl. 3 d

Mendak Monika kl. 3 d

Mesjasz Julia kl. 3 d

Jaworska Klaudia kl. 3 d

Kowalczyk Wiktoria kl. 1 a

Wolski Albert kl. 1 c

Kuliński Wiktor kl. 1 b

 

Opiekunowie projektu:

Marzena Łodzińska

Agnieszka Hałaczkiewicz

 

 

- zobacz

 


OFERTA WYPOCZYNKU ZIMOWEGO

 

zobacz więcej


My też wzięliśmy udział w Kiermaszu Świątecznym

 

W sobotę 21 grudnia 2013r. w Parku Miejskim odbył się Kiermasz Świąteczny.

Uczniowie naszej szkoły włączyli się do tego przedsięwzięcia zaproponowanego przez Urząd Gminy i Miasta Pajęczno. Mieszkańcy mogli obejrzeć lub nabyć różnego rodzaju ozdoby, stroiki bożonarodzeniowe wykonane przez uczniów naszego gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli: pani Jadwigi Lange, pani Aleksandry Miękiny, pani Magdaleny Bazan, pani Magdaleny Wolskiej - Libiszewskiej, pani Joanny Strzelczak, pani Anety Bęben, fotorelacja – pan Piotr Mielczarek.

Joanna Strzelczak

 


Agata Stanik finalistką wojewódzkiego konkursu

 

17 grudnia odbył się finał II Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Racjonalnym Żywieniu. Wcześniej jury konkursu dokonało oceny 185 prac uczestników Olimpiady z 21 powiatów województwa łódzkiego. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 22 uczestników, którzy zdobyli najwyższą ilość punktów w poszczególnych powiatach. W tej grupie znalazła się Agata Stanik, uczennica klasy IID naszego gimnazjum.

Agata wykazała się dużą wiedzą m.in. na temat zasad prawidłowego odżywania się, zdrowego stylu życia  oraz zaburzeń stanu zdrowia i rozwoju związanych z nieprawidłowym stylem życia. Mierząc się z najlepszymi w województwie zajęła ósme miejsce w konkursie finałowym.

Agacie serdecznie gratuluję a innych uczniów już dziś zapraszam do udziału w III edycji konkursu w przyszłym roku.

Anna Hałaczkiewicz

 


 


Otrzymaliśmy potwierdzenie udziału w akcji

„Samorządy mają głos” organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej

 Turniej Piłki Siatkowej Chłopców

2 grudnia 2013r. w naszym gimnazjum odbył się Szkolny Turniej Trójek Siatkarskich Chłopców zorganizowany, w ramach projektu edukacyjnego pt. „Jak zorganizować szkolny turniej sportowy?”, przez uczniów klasy 2b. Byli to: Bednarek Marcin, Bryk Radosław, Koperska Oliwia, Pęciak Michał, Rojek Julia i Sikora Monika, pod opieką pani Anny Wodzisławskiej. Dodatkowo do sędziowania zaproszono Annę Kin z kl.2b, Patrycję Grelińską z kl.1e i Natalię Cichowlas z kl.1c.

Turniej po krótkim powitaniu uczestników rozpoczął się rozgrzewką, a potem zaczęto rozgrywki, które trwały prawie cztery godziny. Jedenaście drużyn walczyło do ostatniej sekundy, by piłka spadła w końcu na boisko przeciwnika, grali z dużym zaangażowaniem i poświęceniem.

 

Po zliczeniu punktacji klasyfikacja końcowa wyglądała następująco:

 • tuż za podium stanęła drużyna w składzie Michał Chwal kl. 1e, Jakub Zabłocki kl. 1e, Mikołaj Sadowski kl. 1a z ilością 15 punktów
 • trzecie miejsce zajęli Norbert Bzdak kl. 3d, Adam Stanek kl. 3c i Szymon Papierz kl. 3c zyskując 16 punktów
 • z 18 punktami na koncie drużyna w składzie Norbert Trawczyński kl. 2a, Paweł Nowak kl. 2f i Kacper Musialski kl. 2fuplasowała się na drugim miejscu
 • z przewagą jednego punktu zwycięzcami rozgrywek okazali się Wiktor Popiel kl. 2f, Dawid Dymek kl. 3a oraz Jakub Opas kl. 3c.

 

Na zakończenie turnieju pani dyrektor Grażyna Trzeciak wraz z organizatorami turnieju pogratulowała wszystkim młodym zawodnikom oraz zwycięskim drużynom wręczyła pamiątkowe dyplomy.

W imieniu swoim oraz widowni zgromadzonej na trybunach gratuluję wszystkim uczestnikom, zwłaszcza tym, którzy zajęli najwyższe miejsca. Życzę im dalszych sukcesów sportowych i niezmarnowania talentu siatkarskiego. Szczególne podziękowania należą się także grupie projektowej, która z niezwykłym zaangażowaniem i pełnym profesjonalizmem przygotowała to piękne widowisko sportowe.

Zapraszam do obejrzenia ciekawej  fotorelacji przygotowanej przez Weroniką Jabłońską z kl.2a.

Redaktor - Maria Kruk kl.2a


Piłkarze ręczni z tarczą

 

Na przełomie października i listopada odbył się cykl zawodów szkolnych z piłki ręcznej chłopców i dziewcząt.

Reprezentacja mężczyzn z naszego gimnazjum zajęła 1. miejsce na szczeblu powiatowym, wygrywając mecze z dużą przewagą bramkową. Dziewczęta zajęły miejsce 5., ale mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie lepiej. Męska drużyna reprezentowała nas na szczeblu rejonowym, gdzie zdobyli 2. miejsce wygrywając z Bełchatowem 9 : 6, pokonując Radomsko 9 : 4 i, niestety, przegrywając z faworytem z Piotrkowa Trybunalskiego 8 : 13.

Drugie miejsce na szczeblu rejonowym jest szczególnym osiągnięciem, ponieważ nigdy wcześniej w historii gimnazjum nasza drużyna nie osiągnęła lepszego rezultatu.

Naszą szkolę reprezentowali:

Nowak Przemysław 3a,

Borkiewicz Michał 3b,

Opas Jakub 3c,

Papierz Szymon 3c,

Tokarski Filip 2f,

Bzdak Cezary 1a,

Stachera Jakub 3b,

Mentek Bartłomiej 3a,

Namunaua Mateusz 3a,

Miszewski Dominik 3a,

Dymek Dawid 3a,

Zdunek Adam 3a,

Bzdak Norbert 3d.

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


„Talent poetycki ze Szkoły Odkrywców Talentów”

 

Niedawno informowaliśmy, że nasza uczennica Maria Wojtal z klasy 3C została laureatką XVI Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego im. K.K. Baczyńskiego organizowanego pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia. Miło  nam uzupełnić tę informację kolejnymi danymi.

Otóż Marysia otrzymała II nagrodę w grupie wiekowej od 13 do 15 lat i 2 grudnia przywiozła z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ozorkowie, gdzie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród, niezwykłą publikację. Jest to tomik zawierający utwory wszystkich laureatów w polskiej i niemieckiej wersji językowej wydany przez organizatorów przy współpracy Stowarzyszenia Nauczycieli Akademickich na Rzecz Krzewienia Kultury Języków Europejskich oraz dzięki działającemu w jego ramach Centrum Egzaminacyjnemu Instytutu Goethego  przy Wydziale Filologicznym  Uniwersytetu Łódzkiego.

W  dwujęzycznej publikacji zatytułowanej „Ornamenty uczuć” znajdziemy trzy nagrodzone wiersze Marysi: „Życzenie”, „Droga” i „Skutki” opatrzone związanymi z nimi ilustracjami. Projekt stanowi ciekawą formę wsparcia młodych talentów oraz przykład promocji naszej rodzimej kultury poza jej granicami, toteż  jesteśmy dumni, że w gronie wyróżnionych  znalazła się uczennica naszego gimnazjum, a jej wiersze mają szansę popularyzacji przed szerszą międzynarodową publicznością.

Oprócz miłych wrażeń i satysfakcji z nagrody Laureatka przywiozła również stosowne podziękowania dla szkoły i nauczyciela języka polskiego Łucji Krzak.

Raz jeszcze gratulujemy talentu i jego uznania!


Jesteśmy na podium!

 

„Tylko niemożliwe jest warte wysiłku”

 

28 listopada 2013r. w Skierniewicach odbył się Finał Wojewódzki Sztafety Pływackie Gimnazjada 2013/2014, do którego zakwalifikowały się po dwie najlepsze drużyny z każdego rejonu. W  kategorii dziewcząt wzięło udział 12 zespołów. Nasza szkoła wystawiła sztafetę w następującym składzie: Julia Mesjasz 3d, Marta Kulińska 3a, Dominika Tkaczyńska 3c, Karolina Kosowska 2c, Weronika Zmudzka 2c, Klaudia Jura 2f, Klaudia Stefanek 2e, Julia Balińska 2e, Maria Kruk 2a, Julia Leszczyk 1a. Dziesiątka naszych zawodniczek, podopiecznych pani Anny Wodzisławskiej i pana Krzysztofa Wodzisławskiego, po zdobyciu I miejsca w Radomsku, ponownie pokazała się z jak najlepszej strony – pajęczańskie gimnazjum wicemistrzem województwa łódzkiego!

Jest to szczególny wynik, ponieważ do tej pory szkoła nie osiągnęła takiego sukcesu. Emocje przed startem sięgały zenitu. Każda z nas dała z siebie sto procent, każda walczyła do ostatniego centymetra. Wyprzedziły nas zawodniczki z gimnazjum w Łodzi, a na trzecim miejscu uplasował się Konstantynów Łódzki. Wydawało się niemożliwe zdobyć takie miejsce na szczeblu wojewódzkim, jednak udało się! Do naszych rąk powędrował puchar, a srebrne medale zawisły na naszych szyjach. Zadowolone i usatysfakcjonowane wracałyśmy do Pajęczna, by pochwalić się sukcesem. Wcześniej jednak czekała na nas obiecana nagroda – McDonald Smile Foto

 

Maria Kruk


Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt

14 listopada 2013r. w hali sportowej Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie odbył się „Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt”.

Od pierwszych dni wywieszenia ogłoszeń turniej cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony zawodników, jednak ze względów organizacyjnych ilość przyjętych drużyn była ograniczona. W zmaganiach sportowych brało udział jedenaście zespołów 3-osobowych. W 14 seriach rozegrano 55 dwunastominutowych meczy systemem "każdy z każdym".

Stroną organizacyjną turnieju zajęli się uczniowie klasy 2a, realizujący pod opieką pana Krzysztofa Wodzisławskiego projekt edukacyjny pt. „Jak zorganizować szkolny turniej piłki siatkowej?” w składzie: Trawczyński Norbert-lider zespołu,  Górazda Dawid, Mielczarek Daria, Mszyca Igor, Pęciak Aleksandra, Wojtal Filip.

Po wspaniałych i niezwykle zaciętych pojedynkach, rozegranych w duchu fair play, wyłoniono zwyciężczynie turnieju:

1 miejsce zdobyła drużyna w składzie:

 

Dorosz Daria 2b, Kin Anna 2b, Bzdak Natalia 2e

2 miejsca ex aequo zdobyły dwie drużyny:

 

Cichowlas Natalia 1c, Grelińska Patrycja 1e, Gocałek Wiktoria 1d

oraz

Tkaczyńska Dominika 3c, Charciarek Aleksandra 1e, Żygadło Katarzyna 1c

Zwycięskim drużynom gratuluję i życzę dalszych sukcesów sportowych.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.

Krzysztof Wodzisławski


Maria Wojtal została laureatką

XVI Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego im. K.K. Baczyńskiego. Nagrodzona uczennica przedstawiła do zmagań konkursowych  zestaw 3 utworów poetyckich i pracowała pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego Łucji Krzak.


„Mam talent do … gier planszowych!”

 

Wydawać by się mogło, że gry planszowe zostały wyparte przez wszechobecne i atrakcyjne komputerowe „strzelanki” przenoszące w witrualny świat, w którym można dobrze się bawić. Czy taka forma rozrywki w dzisiejszym świecie jest atrakcyjna dla młodzieży? Czy młodego człowieka może zainteresować praca nad wymyślaniem i wykonaniem własnej gry planszowej?

Okazuje się, że tak. Uczniowie klasy 3C zaprezentowali na lekcji języka polskiego prowadzonej przez Łucję Krzak swoje niecodzienne prace domowe przygotowane indywidualnie lub w grupach, czyli  propozycje gier planszowych osadzonych w świecie fantasy, a zainspirowane omawianym na zajęciach jednym z opowiadań Andrzeja Sapkowskiego „Wiedźmin” z tomu „Miecz przeznaczenia”.

W odpowiedzi na sugestię nauczyciela pojawiły się interesujące wytwory pracy uczniów,  począwszy od plansz wykonanych z klocków Lego, po malowane i naklejane przestrzenne konstrukcje, tekturowe piramidy czy te stworzone z wykorzystaniem różnorodnych technik poligraficznych oraz własnoręczne rysunki i obrazki. Gry opatrzone zostały ciekawymi i przemyślanymi instrukcjami, zawierały rozmaite akcesoria i rekwizyty, niektóre miały opakowania do kompletu. Jednym słowem- klasa 3C zaprezentowała swoje talenty w oryginalnej formie. Uczniowie przyznali, że zaangażowali się w pracę i dobrze się przy tym bawili.

Na szczególną uwagę zasługują gry przygotowane przez: Agatę Hałaczkiewicz, Mateusza Sadka, Marię  Wojtal, zespół w składzie: Jędrzej Krzak, Damian Brożyna, Szymon Papierz, Sebastian Wróż oraz Daniela Trzeciaka i Dominikę Tkaczyńską.

Należy zauważyć, że gry planszowe jako odmiana gier dydaktycznych mogą również służyć do rozwijania u uczniów pewnych cech charakteru bardzo przydatnych w dalszych etapach nauki: wytrwałości, cierpliwości, dociekliwości. Realizują więc, niejako przy okazji, istotne cele wychowawcze. Praca nad ich tworzeniem pobudza kreatywność, uczy współdziałania, wzbudza zainteresowanie uczniów. W tym  przypadku pozwoliła odkryć kolejne talenty naszych uczniów.

Na zdjęciach pokazane zostały plansze gier wraz z ich autorami i pomysłodawcami.


Hades Band

poszukuje utalentowanych śpiewających gimnazjalistów. Szczegóły na plakacie poniżej.

 

zobacz szczegóły


Dzień Edukacji Narodowej

foto

Dzień Edukacji Narodowej obchodziliśmy 15.10.2013r.

Sztywna forma i "wyklepane" formułki? Nie w naszej szkole. Sam apel w tym uroczystym dniu trwał kilkadziesiąt minut, natomiast przygotowania nieco dłużej...

Część oficjalną rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Prowadząca uroczystość Hania Cimcioch w imieniu społeczności uczniowskiej, w przepięknych słowach złożyła wszystkim pracownikom szkoły życzenia, wręczono także kwiaty Dyrekcji. Następnie oddaliśmy głos p. dyrektor Danucie Skoczylas. Po przemówieniu i ciepłych słowach w kierunku pracowników szkoły, w uznaniu zasług i osiągnięć w pracy dydaktyczno - wychowawczej pani dyrektor wręczyła wyróżniającym się nauczycielom nagrody dyrektora szkoły. Na uroczystości nie zabrakło zaproszonych emerytowanych nauczycieli. Po części oficjalnej uczniowie wyrazili swoją wdzięczność zebranym pracownikom szkoły występami w programie artystycznym. Nasza uzdolniona młodzież popisała się swoim kunsztem recytatorskim, aktorskim, muzycznym oraz tanecznym. Były dowcipne scenki obrazujące trud pracy nauczyciela, piosenki z dedykacją dla pań, panów z grona pedagogicznego i obsługi, występ grupy tanecznej oraz na zakończenie mocne uderzenie gitarowo – perkusyjne.

Uroczystość przygotowana została pod kierunkiem nauczycieli: Bożeny Stępień, Izabeli Okoń, Jadwigi Lange, Agaty Goszczyńskiej, Michała Marchewki, Piotra Mielczarka.

Udział wzięli uczniowie: Hanna Cimcioch, Paweł Wolski, Eliza Młynarska, Krzysztof Bernaś, Adam Stanek, Mateusz Sadek, Klaudia Jaworska, Julia Mesjasz, Monika Mendak, Dawid Jura, Julia Szmajdzińska, Weronika Mruszczyk, Jakub Lewera, Albert Wolski, Wiktor Kuliński, Joanna Kaczmarek, Katarzyna Smolarz, Monika Szczęsna, Monika Rodak, Wiktoria Dłubak, Marek Keller, Arek Keller, Kamil Gałecki, Natalia Cichowlas, Adam Zdunek, Tomasz Dłubak, Daria Dorosz, Jacek Kapelańczyk, Anita Krajewska, Kinga Pietrzyk.


Pierwsza pomoc w przypadku

nagłego zatrzymania krążenia

Gdyby więcej ludzi umiało udzielać pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia -100,000 osób rocznie w Europie mogłoby żyć – twierdzi Europejska Rada Resuscytacji.

Każdego roku u około 400,000 Europejczyków występuje nagłe i niespodziewane NZK, z czego w ok. 350,000 przypadkach zdarza się to poza szpitalem. Nagłe NZK poza szpitalem może zdarzyć się wszędzie, na przykład na ulicy, w miejscu pracy, w czasie ćwiczeń rekreacyjnych oraz innego typu wysiłku fizycznego. Przeważająca większość NZK występuje w domu. Aktualnie mniej niż jedna osoba na dziesięć przeżywa to zdarzenie. Podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) przez świadków zdarzenia może spowodować 2-3 krotny wzrost przeżywalności. Niestety na dzień dzisiejszy tylko w 1 przypadku na 5 zdarzeń pozaszpitalnego nagłego zatrzymania krążenia podejmowana jest resuscytacja. Zwiększenie częstości podejmowania resuscytacji mogłoby uratować 100,000 istnień ludzkich w Europie rocznie.

“Niestety jedynie niewielki odsetek osób, u których występuje nagłe zatrzymanie krążenia poza szpitalem otrzymuje pomoc wystarczająco szybko, aby przeżyć” mówi Professor Maaret Castrén, Karolinska Institutet, Szwecja, przewodnicząca ERC.

Tymczasem resuscytacja krążeniowo-oddechowa jest łatwiejsza niż większość ludzi uważa. Pokazuje to między innymi interaktywny film edukacyjny „Nagłe zatrzymanie krążenia”:

https://www.szkolenia-bhp24.pl/nagle-zatrzymanie-krazenia

Film powstał pod patronatem merytorycznym Polskiej Rady Resuscytacji, przy wsparciu Urzędu Miasta Krakowa. Widz nie tylko śledzi akcję filmu, ale może aktywnie w niej uczestniczyć poprzez dokonywanie wyborów prawidłowych wariantów pierwszej pomocy. Dzięki temu łatwiej zapamiętać prawidłowy algorytm udzielania pomocy poszkodowanemu.

Zachęcamy do zapoznania się z filmem. Pamiętaj jednocześnie, iż w celu opanowania techniki udzielania pierwszej pomocy warto skorzystać z darmowych, organizowanych przez liczne stowarzyszenia i fundacje - dla bezpieczeństwa Twoich najbliższych!


Wyniki głosowania w sprawie wyboru patrona szkoły

Głosowanie odbyło się 2 października 2013r.

W głosowaniu brało udział 344 uczniów, tj 93% społeczności uczniowskiej.

Wyniki:

Polscy Nobliści -------- 295 głosów

Poświatowska Halina   49 głosów

Nad głosowaniem czuwała komisja w składzie:

Jolanta Bernaś – Engel

Joanna Strzelczak

Aneta Bęben

Daria Woźniak

Oliwia Banaszkiewicz

Klaudia Jaworska

Krzysztof Bernaś

Artur Szczęsny


Lekcja demokracji

czyli

wybory do Samorządu Uczniowskiego 2013

foto

W dniu 2 października 2013r. zostały przeprowadzone w Publicznym Gimnazjum  w Pajęcznie demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego.

Kandydowało 18 uczniów z klas pierwszych i drugich.

 1. Brusiłowicz Filip kl.Ia
 2. Bryk Radosław kl.IIb
 3. Czerwiec Natalia kl.Id
 4. Dąbrowny Kacper kl.Ib
 5. Garbacz Nikola kl.IIf
 6. Gawron Aleksandra kl.Ib
 7. Gocałek Wiktoria kl.Id
 8. Jura Dawid kl.Ie
 9. Jura Wiktoria kl.IIe
 10. Leszczyk Jakub kl.Ic
 11. Leszczyk Julia kl.Ia
 12. Lewera Jakub kl.Ic
 13. Modlińska Paulina kl.IIe
 14. Pawełoszek Dawid kl.IIb
 15. Rajchert Paulina kl.Ie
 16. Stefanek Klaudia kl.IId
 17. Tokarski Filip kl.IIf
 18. Zabłocka Karolina kl.IIc

W głosowaniu brało udział 344 uczniów, tj. 93% społeczności uczniowskiej.

Głosowało: 344 uczniów i 20 nauczycieli.

Oddano głosów: ważnych – 359

nieważnych - 5

Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja:

Przewodnicząca: Jolanta Bernaś – Engel – nauczyciel

Członkowie: Aneta Bęben – nauczyciel, opiekun Samorządu Uczniowskiego

Joanna Strzelczak – nauczyciel, opiekun Samorządu Uczniowskiego

Daria Woźniak kl.IIId

Oliwia Banaszkiewicz kl.IIId

Klaudia Jaworska kl.IIId

Krzysztof Bernaś kl.IIId

Artur Szczęsny kl.IIId

Komisja po przeliczeniu głosów wyłoniła 10 przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Są to uczniowie, którzy otrzymali największą liczbę głosów:

 1. Garbacz Nicola kl.IIf – 177 głosów
 2. Filip Tokarski kl.IIf – 172 głosy
 3. Aleksandra Gawron kl. Ib – 125 głosów
 4. Dawid Jura kl.Ie – 123 głosy
 5. Dawid Pawełoszek kl.IIb – 121 głosów
 6. Zabłocka Karolina kl.IIc – 99 głosów
 7. Radosław Bryk kl.IIb – 95 głosów
 8. Klaudia Stefanek kl.IId – 84 głosy
 9. Kacper Dąbrowny kl. Ib –  84 głosy
 10. Jakub Lewera kl.Ic – 84 głosy

W tym roku szkolnym podjęliśmy współpracę z Centrum Edukacji Obywatelskiej uczestnicząc w akcji „Samorządy mają głos” podkreślającą wagę demokratycznych wyborów i mającą na celu kształtowanie aktywnych postaw obywatelskich uczniów.

Relacja z naszych wyborów znajduje się zatem  także na stronie http://www.wybory.ceo.org.pl/relacja?id=1960

 


W dniu 24 września 2013 roku w Parku Tysiąclecia w Pajęcznie

odbyły się powiatowe zawody w Indywidualnych Biegach Przełajowych.

Celem przeprowadzenia tych zawodów było wyłonienie grupy najlepszych uczniów w kategorii dziewcząt i chłopców reprezentujących powiat pajęczański w zawodach wojewódzkich.

Do rywalizacji przystąpiło po pięciu uczniów w poszczególnych kategoriach reprezentujących szkoły gimnazjalne z powiatu pajęczańskiego.

Publiczne Gimnazjum w Pajęcznie reprezentowało dziesięciu uczniów.

Zajęte miejsca w zawodach powiatowych:

I miejsce – Julia Mesjaszuczennica z klasy 3d

 

IV miejsce – Cezary Bzdakuczeń z klasy 1a

 

Oboje uczniów zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego, który odbył się 02 października 2013r. w Tomaszowie Mazowieckim.

W wojewódzkich Indywidualnych Biegach Przełajowych brali udział uczniowie z 21 powiatów. Każdy powiat reprezentowało pięć dziewcząt i pięciu chłopców, czyli w każdej kategorii startowało łącznie 105 uczniów. Zatem cieszą lokaty naszych sportowców.

Zajęte miejsca w zawodach wojewódzkich:

21. miejsce – Julia Mesjaszuczennica z klasy 3d

26. miejsce – Cezary Bzdakuczeń z klasy 1a

 

Gratulacje!

 

Bożena Stępień

 


III Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (WMTDay) - fotorelacja

akcja szkolna i środowiskowa

Zobacz certyfikat

 

27 września 2013r.  po raz drugi braliśmy udział w akcji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, którego mottem przewodnim było: "Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, a także:

 • ćwiczyć rachunek pamięciowy,
 • kształcić umiejętności interpersonalne, nawiązywanie kontaktów,
 • doskonalić umiejętność współpracy w grupie,
 • zwrócić uwagę na kulturę zachowania w miejscach publicznych oraz kulturę słowa w relacjach międzyludzkich,
 • promocję szkoły w środowisku lokalnym,
 • zwrócić uwagę na bezpieczeństwo podczas poruszania się po drogach,
 • zwrócić uwagę na odpowiedzialność za zdrowie własne oraz kolegów i koleżanek.

Przygotowania rozpoczęły się dużo wcześniej. Już w czerwcu dokonaliśmy zgłoszenia szkoły, aby uzyskać licencję i certyfikat na prowadzenie akcji. Przygotowaliśmy również grupy egzaminatorów. Dodatkowym aspektem podkreślającym zaangażowanie młodzieży były liczne przygotowania w zakresie transparentów, przykładowych zadań, identyfikatorów wg własnego pomysłu jak i certyfikatów dla uczestników, plakatów czy haseł informujących o odbywającym się święcie matematycznym.

Powołane Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne przeprowadzały krótkie egzaminy z tabliczki mnożenia. Patrole egzaminacyjne przepytywały uczniów i nauczycieli na terenie szkoły, po czym także osoby napotkane na ulicach Pajęczna. W akcję zaangażowani byli uczniowie klas drugich – IIA i IIF, w sumie 22 osoby.

Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.

Zdecydowana większość pytanych osób otrzymało certyfikaty Multiplication Expert! Podczas egzaminu obowiązywały zasady fair-play – nie można było podpowiadać i ściągać.

Podczas akcji wszyscy bawili się dobrze, przebiegała ona w miłej atmosferze ale także budziła wiele emocji.

Projekt ten przyniósł pozytywne efekty. Wszystkie zaplanowane cele zostały w pełni zrealizowane, a podjęte działania oceniamy wysoko.

Opiekunowie projektu:

Aneta Bęben

Iwona Jędrzejewska


26 września - Europejski Dzień Języków

fotorelacja

 


 

Sprawozdanie z polsko-niemieckiej wymiany

uczniów Publicznego  Gimnazjum w Pajęcznie

i Gimnazjum im. Herdera w Merseburgu

( Merseburg 2013 r.) - foto

 

24 września 2013 roku uczniowie Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie udali się do Merseburga z rewizytą. Pomimo deszczu i chłodu zostali, jak zwykle gorąco, powitani przez dyrekcję i nauczycieli gimnazjum im. Heredera z Merseburga oraz rodziny niemieckie. Następnie uczestnicy wymiany udali się do gościnnych domów swoich rówieśników.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy wycieczką do fabryki czekolady w Halle, gdzie mistrz cukiernictwa wprowadzał nas w tajniki produkcji czekolady i pralinek Halloren. Uczniowie wykazali się zainteresowaniem tematem i zadawali mistrzowi wiele nurtujących pytań. Poznali również historię fabryki oraz podziwiali eksponaty wykonane z czekolady, m.in. miniaturową rekonstrukcję budowli znajdujących się w Halle, meble i instrumenty muzyczne oraz 200 kg czekoladową pralinę. Wizytę w fabryce zakończono  na degustacji i zakupie słodkości. Ponadto uczniowie mieli okazję podziwiać inne zabytki miasta Halle, z którego wywodzą się słynni niemieccy naukowcy, muzycy i artyści. Po dniu pełnym wrażeń młodzież wraz ze swoimi niemieckimi kolegami integrowała się na kręgielni.

26 września udaliśmy się w malownicze góry Harz. Piękno uroczej doliny odkrywała przed nami przesympatyczna czarownica Gondolina. Przepiękne widoki podziwialiśmy wjeżdżając na górę najnowocześniejszą w Europie kolejką linową, której podłoga wykonana była z przezroczystego szkła. Najwięcej entuzjazmu wzbudził wśród uczniów przejazd torem saneczkowym, gdzie z prędkością 40 km/h pokonywali kolejne zakręty trasy.

27 września grupa gimnazjalistów uczestniczyła w bardzo ciekawych i kreatywnie przeprowadzonych zajęciach języka niemieckiego oraz wychowania fizycznego.

Kulminacyjnym punktem dnia był dwudziesty pierwszy koncert UNICEF-u, podczas którego wspierano potrzebujące dzieci z Syrii. Koncert ten już po raz osiemnasty swoją obecnością uświetnił pajęczański chór Hades Band pod kierunkiem pana Artura Szczęsnego.

Ostatni dzień wymiany uczestnicy tradycyjnie spędzili w gościnnych rodzinach. Młodzież zacieśniała więzi przyjaźni podczas wycieczek organizowanych indywidualnie, a także sprawdzała swoje umiejętności językowe w praktyce.

 


Sprawozdanie z polsko-niemieckiej wymiany

uczniów Publicznego  Gimnzjum w Pajęcznie

i Gimnazjum im. Herdera w Merseburgu

(Pajęczno 2013 r.) - foto

W dniach 10.09 - 14.09.2013 roku gościliśmy już po raz siódmy grupę uczniów i nauczycieli z Gimnazjum im. Herdera z Merseburga. Wizyta przebiegała w atmosferze wzajemnej życzliwości i konstruktywnej współpracy. Różnorodne działania podjęte w ramach wymiany wpłynęły na rozwijanie pozytywnych relacji polsko-niemieckich.

Pierwszy wieczór po przyjeździe młodzież  spędziła w polskich rodzinach. W kolejnym dniu  uczestnicy wymiany pod opieką pań Aleksandry Lipy i Kariny Korasz zwiedzali  kopalnię Rogowiec, zapoznali się z planami rekultywacji terenu oraz obejrzeli film dotyczący sposobów wydobycia węgla brunatnego. Następnie, w celu integracji grupy, uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach w kompleksie Solpark w Kleszczowie.

12 września pod opieką pań Marzeny Łodzińskiej i Agnieszki Hałaczkiewicz niemieccy i polscy gimnazjaliści  wraz z grupą pajęczańskich licealistów oraz nauczycieli udali się na wycieczkę do Krakowa, podczas której poznali zabytki Starego Miasta, zwiedzili Sukiennice,  Wawel oraz dzielnicę Kazimierz ze znajdującą się na jej terenie synagogą Remuh, zapoznali się z historią rodzin żydowskich żyjących niegdyś licznie w mieście.

W piątek 13 września odbyły się różnorodne zajęcia edukacyjno - integracyjne na terenie gimnazjum. Młodzież uczestniczyła w zajęciach sportowych przeprowadzonych przez nauczycieli wychowania fizycznego Bożenę Stępień i Karinę Korasz. Uczniowie w ciągu dwóch godzin zajęć stworzyli niezwykle przyjazną atmosferę. Młodzież bardzo chętnie  uczestniczyła w różnorodnych konkurencjach sportowych tworząc wspólnie grupy polsko-niemieckie i pamiętając zarazem o zasadach gry fair play.

W tym samym dniu, już od pierwszych godzin lekcyjnych, pod kierunkiem pań Marzeny Łodzińskiej, Agnieszki Hałaczkiewicz oraz Anny Wodzisławskiej, trwały próby do przedstawienia teatralnego Modenschau zu Hause, które było uwieńczeniem pracy nad wspólnym polsko-niemieckim  projektem. Na przedstawienie zaproszeni zostali dyrekcja oraz  nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół - Gimnazjum im. Herdera  z Merseburga oraz Zespołu Szkół w Pajęcznie, a także przedstawiciele organu prowadzącego - Urzędu Miasta i Gminy Pajęczno. Następnie uczniowie przedstawili prezentację multimedialną na temat twórczości Juliana Tuwima, któremu poświęcony jest rok 2013. Polscy uczniowie zaprezentowali  najbardziej znany utwór literatury  dziecięcej Lokomotywa. Nasze gimnazjum otrzymało tytuł Szkoły Odkrywców Talentów, a  przedstawienie to oraz występy wokalno-taneczne polskich i niemieckich gimnazjalistów  były świetną okazją do prezentacji umiejętności  uczniów.

W ramach wymiany polsko-niemieckiej młodzież uczestniczyła również w  zajęciach przygotowanych i  przeprowadzonych  przez nauczycieli biologii – Annę Hałaczkiewicz i Izabelę Okoń. Porozumiewając się w kilku językach, uczniowie z obu szkół podzieleni na grupy, wykonali ciekawe kompozycje florystyczne, oznaczywszy wcześniej wybrane  rośliny - pospolite gatunki o ciekawych barwach, kwiatostanach lub owocostanach. Używając fachowych nazw gatunkowych przedstawiciele poszczególnych grup prezentowali swoje  kompozycje.

Inna grupa uczestników wymiany  brała udział w zajęciach przeprowadzonych przez panią Barbarę Prokop. Tematyka  tegorocznej  wymiany młodzieży polsko- niemieckiej  w znacznym stopniu dotyczyła ochrony środowiska naturalnego i właściwego gospodarowania zasobami przyrody. Nawiązując do niej przeprowadzone zostały zajęcia geograficzne, które w przyjemnej atmosferze rywalizacji międzygrupowej angażowały uczestników wymiany do wykazania się znajomością obiektów geograficznych i architektonicznych świata oraz  znajomością podziału administracyjnego Polski  i Niemiec. Młodzież została podzielona na grupy  w skład których wchodzili uczniowie  polscy i niemieccy. Zadaniem każdej z grup było jak najszybsze odgadnięcie pojawiających się na ekranie slajdów z najpiękniejszymi obiektami przyrodniczymi  i zabytkami architektury  światowej. Odpowiedzi należało zapisać  w języku polskim i niemieckim. Suma poprawnie odgadniętych haseł w obydwu językach decydowała o zwycięstwie. Kolejnym zadaniem było wykazanie się znajomością kraju swojego sąsiada poprzez ułożenie polskich  województw  i  niemieckich landów z  układanki typu "puzzle". Również z tym zadaniem młodzież poradziła sobie doskonale wykazując się duża wiedzą i pomagając sobie wzajemnie.

Tradycją stały się także wspólne zajęcia języka angielskiego przeprowadzane w ramach wymiany. Panie Dominika Suchacz i Anna Szataniak przeprowadziły grę językową Crazy Forehead (Szalone czoło) utrwalając w ten sposób słownictwo z zakresu życia codziennego oraz stosowanie poprawnych struktur gramatycznych. Uczniowie chętnie komunikowali się w języku angielskim i wzbogacali swoje praktyczne umiejętności językowe.

Nauczyciele języka niemieckiego panie Agnieszka Hałaczkiewicz i Marzena Łodzińska  przeprowadzili także  zajęcia integracyjne w języku niemieckim. Podczas wspólnych zabaw i gier językowych polscy uczniowie doskonalili swoje umiejętności językowe. Niemieccy gimnazjaliści wspierali i udzielali wskazówek polskim rówieśnikom.

Uwieńczeniem wymiany był koncert chóru Hades Band,  pod kierunkiem  pana Artura Szczęsnego. Koncert ten odbył się w Pałacu Męcińskich w  Działoszynie.

W sobotę 14 września pożegnaliśmy niemieckich gimnazjalistów. Jednak perspektywa ponownego spotkania już za niecałe dwa tygodnie, tym razem w Merseburgu, dodawała wszystkim otuchy.

 


Rozpoczęcie roku szkolnego - fotorelacja


Zarządzenie Burmistrza Gminy i Miasta Pajęczno w sprawie dofinansowania podręczników - zobacz

 


 

Łódzki Regionalny Program Wspierania Młodzieży Szczególnie Uzdolnionej
II EDYCJA
zobacz

zobacz

zobacz

14 listopada 2013r. w hali sportowej Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie odbył się „Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt”.

Od pierwszych dni wywieszenia ogłoszeń turniej cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony zawodników, jednak ze względów organizacyjnych ilość przyjętych drużyn była ograniczona. W zmaganiach sportowych brało udział jedenaście zespołów 3-osobowych.W 14 seriach rozegrano 55 dwunastominutowych meczy systemem "każdy z każdym".

Stroną organizacyjną turnieju zajęli się uczniowie klasy 2a, realizujący pod opieką pana Krzysztofa Wodzisławskiego projekt edukacyjny pt. „Jak zorganizować szkolny turniej piłki siatkowej?” w składzie: Trawczyński Norbert-lider zespołu, Górazda Dawid, Mielczarek Daria, Mszyca Igor, Pęciak Aleksandra, Wojtal Filip.

 

Po wspaniałych i niezwykle zaciętych pojedynkach, rozegranych w duchu fair play, wyłoniono zwyciężczynie turnieju:

 

1 miejsce zdobyła drużyna w składzie:

 

Dorosz Daria 2b, Kin Anna 2b, Bzdak Natalia 2e

 

2 miejsca ex aequo zdobyły dwie drużyny:

 

Cichowlas Natalia 1c, Grelińska Patrycja 1e, Gocałek Wiktoria 1d

 

oraz

 

Tkaczyńska Dominika 3c, Charciarek Aleksandra 1e, Żygadło Katarzyna 1c

 

Zwycięskim drużynom gratuluję i życzę dalszych sukcesów sportowych.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.

Krzysztof Wodzisławski